1

Temat: Tour de Pologne 2010 w Beskidzie Małym

W ubiegłym roku pojawiły się informacje o zmianie trasy naszego narodowego wyścigu kolarskiego Tour de Pologne. Wreszcie miały być to m.in. Beskidy. Wyścig musi bowiem mieć górskie podjazdy, gdzie ulokowane są górskie premie, a czasem nawet mety etapów. W propozycjach pojawił się także Beskid Mały, chodziło głównie o Przełęcz Kocierską. Czekałem z niecierpliwością na ogłoszenie tegorocznej trasy. Kilka tygodni temu wszystko stało się już jasne. Niestety, podjazdu/podjazdów w BM w tym roku nie będzie. Wyścig jednak przejedzie przez BM podczas 4 etapu (Tychy-Cieszyn) w dniu 04.08.2010 r. malowniczą drogą z Kęt do Żywca. Tegoroczny TdP będzie się rozstrzygał w Beskidzie Śląskim na Kubalonce i Równicy i potem w Bukowinie Tatrzańskiej.

4 etap Tour de Pologne 2010:

http://www.tourdepologne.pl/index.php?o … Itemid=183

Ostatnio edytowany przez Gepard (2010-04-05 22:30:42)

2

Odp: Tour de Pologne 2010 w Beskidzie Małym

I tak fajnie, że TdP będzie prowadził przez rejony Beskidu Małego (szkoda tych podjazdów jedynie). Myślę, że i tak będzie to dobra promocja regionu! Droga z Kęt do Żywca rzeczywiście jest malownicza!!!;)

3

Ech, szkoda. Może ktoś wziąłby się wreszcie za poprawienie asfaltu na Przełęczy Kocierskiej. Od Andrychowa jest naprawdę fajny, ale do Łękawicy są momenty (litości, znów "momenty"... Zlot mi się przypomina), gdzie plomby wypadają.

http://mkarweta.vot.pl - szczyt łebdizajnu, stworzę każdemu za dwa piwa.

4

marcus napisał/a:

ale do Łękawicy są momenty (litości, znów "momenty"... Zlot mi się przypomina), gdzie plomby wypadają.

Mój znajomy stan asfaltu od strony Łękawicy nazwał ostatnio "poligonem doświadczalnym". Leje jak po bombach. Efekt przejazdu autem - minus jedna felga.

"Picie wódki, to jest wprowadzanie elementu baśniowego do rzeczywistości."
Jan Himilsbach

5

lowell79 napisał/a:

I tak fajnie, że TdP będzie prowadził przez rejony Beskidu Małego (szkoda tych podjazdów jedynie). Myślę, że i tak będzie to dobra promocja regionu! Droga z Kęt do Żywca rzeczywiście jest malownicza!!!;)

Ciężko będzie z tą promocją smile Wyścig będzie się przemieszczał z aglomeracji górnośląskiej w góry, i tylko szybko przemknie przez Beskid Mały (alternatywna trasa przez Bielsko blokuje pół województwa). Zwykle transmisje telewizyjne zaczynają się najwcześniej od połowy etapów, a często nawet później. Czasem jest to tylko ostatnia godzina. W ubiegłym roku transmisja zaczynała się nieco wcześniej na TVP Sport i potem końcówka była także na TVP1 (z przerwą na Teleexpress i reklamy, kiedy na trasie działo się najwięcej (banda!)). Studio było w miastach-metach jak Krynica czy Zakopane. Więc Beskidu Małego może wcale nie być w telewizji. Ciągle trwają rozmowy z Eurosportem. A sam wyścig promuje miasta czy inne miejsca, które są zaangażowane w jego organizację, także, a może przede wszystkim, finansowo. Impreza musi na siebie zarobić. Więc zapowiada się na krótki i bez rozgłosu przelot przez Beskid Mały. Przy prędkości średnio 40 km/h będzie to z 20 minut. Ale lepsze to, niż nic. Może za rok smile Ja mam w planie Katowice, Tychy, Kubalonkę, może też Równicę i Cieszyn.

6

Lowell79 ja Cię chyba uduszę za tą "promocję regionu" wink. Wiem, że się powtarzam, ale dla mnie Beskid Mały jest fajny m.in. właśnie dlatego, że jest mało znany i w związku z tym nie ma tutaj tłumów. Jak sobie pomyślę, że mogły by być na jego szlakach takie "pielgrzymki" jak na drodze do Morskiego Oka w szczycie letniego sezonu to aż mi ciarki po skórze chodzą wink. Raz widziałem takie tłumy w okolicach Leskowca (rocznica papieska?) i nigdy więcej...

Ostatnio edytowany przez piotr (2010-04-07 07:07:11)

"Because it's there" (G. Mallory)
Moje galerie: https://get.google.com/albumarchive/105 … source=pwa

7

Cóż na Leskowcu w pogodne i ciepłe dnia są "tłumy", tak samo na Magurce i Żarze. Tego nikt nie zmieni. A góry są dla ludzi, gorzej tylko z tymi ludźmi... wink W dolinach wiele osób mimo wszystko ma zarobek z turystyki  i to też jest ważne. TdP ma szanse pokazać dość popularne już Międzybrodzie. Pytanie czy w ogóle pokaże wink (wg. Geparda raczej nie). Dla samych gór i szlaków raczej nie będzie to miało wielkiego znaczenia.

8

Lowell ma racje najazdu turystów nikt nie powstrzyma a znaczny spadek zatrudnienia w przemysle na naszym terenie zmusza ludzi do szukania zarobku w innych dziedzinach i nasz region mocno popiera na turystyke Mnie rowniez nie ciesza tłumy turystów bo w koncu w górach szukam spokoju ,ale jesli sie troszke zna te górki to nietrudno znalezc ustronne miejsce .O wiele gorzej jest z tym co po tych tłumach zostaje sterty smieci i plastikowych opakowan po napojach  .Kiedys umieszczono nawet sporych rozmiarów kosz na szczycie Leskowca uwazam ze zrobił wiecej szkody niz pozytku gdyby go niebyło to czesc turystów zabrała by smieci na dół a tak wrzucano do kosza pózniej ktos kosz wywrócił i wszystko fruwało po całym szczycie Ludzie nie maja za grosz kultury ida posiedziec na łonie przyrody a niepotrafia tego uszanowac

Bez wycieczek,podróży,życie ludzkie upływa beztreściwie,nudno i szaro ,toteż one nie tylko urozmajcają,ale rzec można przedłużają nasze życie                             K.SOSNOWSKI

9

Ferdynans - cóż powiedzieć... smutna prawda. Mnie jeszcze uczono, że to co się ze sobą przyniesie w góry należy ze sobą odnieść z powrotem i wyrzucić do kosza. Teraz mam wrażenie, że tego nikt nie uczy, a na dodatek namnożyło się strasznie dużo opakowań, których nikt nie skupuje i nie poddaje recyklingowi. Poza tym Ty jesteś bardziej zorientowany, więc mam pytanie, czy orientujesz się, czy ktoś zajmuje się sprzątaniem naszego beskidu? (zaraz nas chyba admin wyrzuci za ten off topic wink).

Ostatnio edytowany przez piotr (2010-04-07 20:56:08)

10

Oprócz ogólnopolskich akcji(harcerze uczniowie okolicznych szkół) które rowniez nie omijaja Beskidu Małego raczej nikt sie tym nie zajmuje Poza kilkoma osobami do których rowniez ja sie zaliczam , czesto spacerujac po lesie zbieramy smieci najczesciej plastikowe butelki niestety niema z tym co zrobic (laduja w koszu przy schronisku) Kiedys w Jagódkach na koncu czarnego szlaku stał kontener specjalnie dla turystów był bardzo wygodny zbierajac smieci znosiło sie je na dół i było gdzie wyrzucic ale po kilku latach przestano go tam stawiac .Podobno problem by ł w tym ze znajdowano w nim lodówki telewizory i stare dywany i tak sie skonczyła madra inicjatywa

Ostatnio edytowany przez ferdynans (2010-04-07 21:32:16)

Bez wycieczek,podróży,życie ludzkie upływa beztreściwie,nudno i szaro ,toteż one nie tylko urozmajcają,ale rzec można przedłużają nasze życie                             K.SOSNOWSKI

11

W gestii gmin jest porządek na swoim terenie. Każdy kawałek gór jest w jakiejś gminie. Na pewno spora część Beskidu Małego jest w zarządzie Lasów Państwowych (nadleśnictwa). Może są jeszcze inne podmioty które czymś zarządzają. Może w tym roku wejdzie w końcu w życie ustawa „śmieciowa”, śmieci staną się własnością gminy i każdy będzie musiał płacić opłatę za ich wywóz z posesji. Nie będzie już takiego powodu do wyrzucania w lesie. W Pszczynie takie rozwiązanie funkcjonuje na mocy referendum. Może jednak stworzyć temat w stylu „porządek w BM” smile

12

Gepard napisał/a:

W gestii gmin jest porządek na swoim terenie. Każdy kawałek gór jest w jakiejś gminie. Na pewno spora część Beskidu Małego jest w zarządzie Lasów Państwowych (nadleśnictwa). Może są jeszcze inne podmioty które czymś zarządzają.

Mam wrażenie, że ci ludzie są zajęci tylko swoimi posadami i nawet nie wyściubiają nosa poza swoje biura - gdzie nie pójdziesz tam znajdziesz stosy śmieci, których nikt nie zbiera... Ale nie martw się - za chwilę wyrośnie wysoka trawa i liście na drzewach i znowu brudny i cuchnący problem trochę się ukryje w gąszczu wink

Ferdynans - pomysł z kontenerem moim zdaniem jest chybiony. Nie można tego stawiać w miejscu, gdzie każdy może dojechać samochodem. Trudno się dziwić, że cwaniacy znaleźli sobie łatwy i darmowy sposób na pozbycie się wielkogabarytowych odpadów typu pralka lub telewizor.

Ostatnio edytowany przez piotr (2010-04-08 13:50:32)

13

piotr napisał/a:

Ferdynans - cóż powiedzieć... smutna prawda. Mnie jeszcze uczono, że to co się ze sobą przyniesie w góry należy ze sobą odnieść z powrotem i wyrzucić do kosza. Teraz mam wrażenie, że tego nikt nie uczy, a na dodatek namnożyło się strasznie dużo opakowań, których nikt nie skupuje i nie poddaje recyklingowi.

nie do końca się zgodzę z Twoim zdaniem Piotrze smile ... to nie jest tak , że nie uczy się dzieci czy młodzeż w szkole , że należy zabierać śmieci  z gór ze sobą ... owszem uczy się tego, nawet nagminnie powtarza smile . Wiesz w czym tkwi problem , moim zdaniem ... (wcale nie musisz go podzielać ).  Problem tkwi w postawie rodziców ... bo to oni są pierwszymi nauczycielami dzieci smile i szkoła albo tą wzorową postawę rodziców wzmocni albo ... smutne to co powiem ... "belfer się nagada i tyle ..." . Moim zdaniem wszystko zależy od tego co dziecko wyniosło z domu rodzinnego ... wierz mi, byłam tego świadkiem nie jeden raz obserwując postawę dzieci np. przy akcji "Sprzątanie Świata - Polska ".  Teraz posprzątali - teraz naśmiecili ... smile , aż się krzyczeć chciało ... smile . Moim zdaniem pierwszymi nauczycielami, choćby nie wiem co ... są rodzice smile Cieszę się , że miałeś takich rodziców i takich nauczycieli , którzy Ci to wpoili na całe życie smile . Ja też się cieszę , że takich miałam smile Przynajmniej dzięki takim jak my i jak sadzę wszyscy z tego forum,  Beskid Mały będzie wolny od śmieci ! ( niestety nie do końca ).
To prawda , że opakowania przeżywają u nas istny "Renesans", w przeciwieństwie do krajów zachodnich ... Smutne jest to ..., że w naszym kraju nie ma żadnej  recepty na ten problem. Musimy sobie jasno i otwarcie powiedzieć jako państwo ... nie umiemy i nie stać nas jeszcze na poradzenie sobie z problemem wszechobecnych śmieci hmm . Najgorsze jest jednak to ..., że zamiast ograniczać jak najbardziej udział niektórych odpadów ... stają się one u nas wręcz czymś nowym ... co np. w krajach zachodnich już dawno poszło w niepamięć .. hmm Ech ... po raz kolejny narzuca się powiedzenie ... "Polak mądry po szkodzie ..." hmm

"Tak jak zawsze, kiedy zdarza mi się widzieć coś niebywałego, żałowałem, że nie ma ze mną miłych sercu ludzi, żeby mogli oni też swoje zatroskane oczy widokiem czystym uradować i przemyć, zasługują przecież na to nie mniej niż ja, albo bardziej"  /E. Stachura/

14

Co ja mogę powiedzieć. Tour de Pologne  będzie w sierpniu wink  Najbardziej mi się podoba, że z jednego tematu potrafimy dojść do całkiem innego. Ktoś tam pisze o offtopach. Może, ktoś kto przegląda nasze forum zastanawia się czasami o czym oni piszą, ale dla mnie to ma swój urok wink

Zgodzę się Nena, że to wszystko wypływa od rodziców. Chociaż u mnie to jest troszkę na bakier z tym. Bo to ja czasami ijca ganiam jak coś zrobi nie po mojej ekologicznej myśli wink