Temat: Willa Rudolfa Hossa-Beskidzki serwis internetowy-www.e-beskidy.com

Autor: Dziennik Zachodni   
poniedziałek, 06 listopada 2006

W Międzybrodziu Bialskim po byłym komendancie KL Auschwitz-Birkenau zachował się drewniany dom wypoczynkowy.
Ośrodek wypoczynkowy Złoty Stok na zboczu Kotelnicy w Międzybrodziu Bialskim nie wyróżnia się spośród innych w okolicy. Wokół głównego budynku z jadalnią i zapleczem dla kilkunastu położonych nieopodal domków kempingowych rosną wielkie beskidzkie świerki. Ośrodek nie jest nowy, to widać od razu. Zbudowany został z desek, pokrytych ciemną impregnacją. Dzisiaj nikt już tak nie buduje. Mało kto jednak wie, że główny budynek wykonali więźniowie obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau. W Międzybrodziu koło Bielska znajdował się jeden z wielu obozów pomocniczych KL Auschwitz. U stóp budynku, kilkadziesiąt metrów poniżej, znajduje się stara willa. Znawcy historii regionu twierdzą, że należała do Rudolfa Hössa, komendanta KL Auschwitz-Birkenau. Dwukondygnacyjny budynek z drewnianych bali jest obecnie własnością prywatną. Obok willi znajduje się bunkier, jeden z dwóch w okolicy. Więźniarskie komando- Podczas wizyty w Międzybrodziu Bialskim członkowie Towarzystwa Miłośników Międzybrodzia pokazali nam ten dom. Nie wiedzieliśmy o jego istnieniu - mówi Ewa Dyjas, historyk z działu konserwacji Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau w Oświęcimiu.

W czasie wojny pensjonat służył niemieckim żołnierzom-rekonwalescentom, którzy w czystym górskim klimacie dochodzili do zdrowia. Po wojnie willa i główny budynek ośrodka stały się własnością klasy robotniczej, czyli weszły w skład ośrodka wypoczynkowego Zakładów Chemicznych w Oświęcimiu.

- Mamy informacje, że w Międzybrodziu pracowało więźniarskie komando, ale nie są one, niestety, zbyt pełne. Było to komando zewnętrzne Auschwitz. Więźniowie najpierw wydobywali w okolicy żwir. Nieco później Niemcy zdecydowali o budowie pensjonatu. Był on miejscem wypoczynku dla oficerów SS, którzy nie mieli urlopu, a chcieli odpocząć gdzieś niedaleko - tłumaczy Ewa Dyjas.

Więźniowie zbudowali ośrodek pod nadzorem esesmanów. W czasie budowy nocowali w jednym z bunkrów. Do tej pory są tam stare, twarde prycze. Dla Hössa zbudowali osobny dom, a obok niego niewielki bunkier przeciwlotniczy. Willa komendanta i schron znajdują się obecnie poza terenem ośrodka Złoty Stok.Niemieckie ślady


Bronisława Kocemba z Międzybrodzia pracowała w kuchni pensjonatu:

- Jestem już stara i schorowana. Mało co pamiętam, ale potwierdzam, że Höss bywał w Międzybrodziu. Mieszkał w drewnianej willi, często robił przechadzki po lesie.

Okoliczni mieszkańcy wiedzą z relacji rodziców, że przy budowie pensjonatu pracowało kilkudziesięciu więźniów. Materiały budowlane wnosili na plecach po zboczu Kotelnicy. Oprócz drewnianego pensjonatu, ocieplonego torfem i igliwiem, powstały też ujęcie wody i studnia, którą ośrodek wykorzystuje do tej pory.

- Czasem odpoczywali pod wielkim stogiem siana. Miejscowi wkładali dla nich w ten stóg jedzenie. Tak opowiadał mój ojciec - mówi Kazimierz Dudek.

Kiedy pensjonat już powstał, hitlerowcy do jego obsługi wyznaczyli kilku więźniów i parę kobiet z okolicy.

Dziś prywatnym ośrodkiem opiekuje się - jako dozorca - Andrzej Kolniak z Oświęcimia. Były pensjonat SS poddany został niewielkiemu remontowi.

- Przy wymianie okien z ramy wysypały się stronice niemieckiej gazety, której użyto do ocieplenia domu. Był tam również list po niemiecku do Herr Niedermayera, zaadresowany Miedzybrodzie Bielitz - mówi Kolniak.Wartość historyczna


Wewnątrz pensjonatu zachował się piec z pierwszej połowy lat 40. ubiegłego stulecia, który był jednocześnie kominkiem w dużej sali bawialnej. Pokoiki dla gości były ciasne i ciemne, podobnie jak korytarz i bunkier. Przed domem na jednej z betonowych płyt obok inicjałów K. M. zachowała się data 26. V. 1941.

Kopertę z czasów wojny i hitlerowską gazetę właściciel ośrodka zamknął na razie w szafie.

- Tym miejscem interesujemy się od dość dawna. Zorganizowaliśmy konkurs historyczny na wspomnienia mieszkańców naszego regionu i wtedy dowiedzieliśmy się, że jeden z budynków pod Kotelnicą, nieopodal pensjonatu dla esesmanów, zamieszkiwał od czasu do czasu Rudolf Höss. Kilka miesięcy temu nowy właściciel ośrodka chciał wyburzyć pensjonat. Dokumenty i gazetę wydobytą podczas remontu zamierzamy przekazać do Muzeum Auschwitz. Chcemy też zaznaczyć w jakiś sposób, co znajdowało się w tym miejscu w czasie wojny. Myślimy o tablicy informacyjnej - mówi Mieczysław Czulak, prezes Towarzystwa Miłośników Międzybrodzia.

Właśnie dlatego miłośnicy regionu ściągnęli pod Kotelnicę historyków z Muzeum Auschwitz-Birkenau. Willa Hössa (obecnie ul. Kalinowa 27), jak się okazało, jest własnością mieszkańca Śląska. Muzealnicy i członkowie Towarzystwa Miłośników Międzybrodza chcą, żeby Urząd Wojewódzki w Katowicach uznał wartość historyczną obiektów i otoczył je ochroną.

- Czekamy na decyzję, zanim prywatny właściciel nie przeprowadzi rozbiórki - mówi Ewa Dyjas.

źródło: Dziennik Zachodni

Bez wycieczek,podróży,życie ludzkie upływa beztreściwie,nudno i szaro ,toteż one nie tylko urozmajcają,ale rzec można przedłużają nasze życie                             K.SOSNOWSKI

2

Odp: Willa Rudolfa Hossa-Beskidzki serwis internetowy-www.e-beskidy.com

Bardzo bardzo inreresujące....

"W niedomkniętym oknie noc
Podpatruje twoje sny,
W niedomkniętym oknie noc,
Siedzę, patrzę jak ty śpisz... "

3

Odp: Willa Rudolfa Hossa-Beskidzki serwis internetowy-www.e-beskidy.com

Artykuł na ten temat ukazał się również w dwutygodniku "Nad Sołą i Koszarawą". Autor - Pan Józef Pszczółka zamieścił tam również zdjęcia domu.
Artykuł i zdjęcia dostępne w internecie pod adresem:
http://www.nsik.com.pl/index.php?t=of&_id=282

Ten temat jest ciekawy i postaram się do niego wrócić.

4

Odp: Willa Rudolfa Hossa-Beskidzki serwis internetowy-www.e-beskidy.com

Nie wiedziałem o tych faktach...

5

Odp: Willa Rudolfa Hossa-Beskidzki serwis internetowy-www.e-beskidy.com

Różnych rzeczy bym się po Beskidzie Małym spodziewał, ale rezydencje hitlerowców? Hu hu.

http://mkarweta.vot.pl - szczyt łebdizajnu, stworzę każdemu za dwa piwa.

6

Odp: Willa Rudolfa Hossa-Beskidzki serwis internetowy-www.e-beskidy.com

Przez ostatnie dni swojego życia Rudolf Hooes przebywał w wadowickim więzieniu. Tam pojednał się z Bogiem . Z tego więzienia przewieziony został do obozu Auschwitz, gdzie zgodnie z wyrokiem został stracony na szubienicy
Polecam ksiażkę ojca Władysława Kluza - "47 lat życia" - historie życia Sw. Maksymiliana Kolbe i Rudolfa Hoessa (obydwaj przeżyli 47 lat)

7

Odp: Willa Rudolfa Hossa-Beskidzki serwis internetowy-www.e-beskidy.com

Na prawdę ciekawe informacje

Przy okazji fajna strona "MF"

----------------------------------------
Największą ozdobą naszego Beskidu [...] są jego urocze doliny. Wprawdzie dawno już straciły one charakter pierwotności i dzikości, [...] ale mimo wszystko nie są pozbawione swoistego wdzięku, chociaż wszędzie już widoczne są ślady rąk ludzkich.
- Jan Galicz

8

Odp: Willa Rudolfa Hossa-Beskidzki serwis internetowy-www.e-beskidy.com

O budynkach, które używała załoga obozu w Auschwitz czy Birkenau w Międzybrodziu Bialskim (również w Porąbce) nie wiedziano (powszechnie) aż do 2007 r.

Wszystko zaczęło się w styczniu 2007 r., kiedy Muzeum Holocaustu w Waszyngtonie opublikowało 116 zdjęć załogi obozu koncentracyjnego. Zdjęcia - nie były wcześniej znane - zostały wykonane w 1944 r. Album ze zdjęciami został przekazany Muzeum przez byłego oficera wywiadu armii USA, który znalazł go we Frankfurcie w 1945 r. przy przeszukaniu jednego z mieszkań.
Są to zdjęcia z prywatnego albumu Karla Höckera, esesmana z Auschwitz (zmarł w 2000 r.). Można na nich zobaczyć zdjęcia m. in. czym po „obowiązkach” obozowych zajmowali się hitlerowcy. Niemcy na fotografiach odpoczywają na leżakach, śpiewają przy akompaniamencie harmonii, zajadają się jagodami, są uśmiechnięci i zrelaksowani. Brak na ich twarzach jakichkolwiek śladów emocji związanych z codzienną, zbrodniczą, obozową działalnością. Na zdjęciach – obok niezidentyfikowanych ludzi - są m. in. Josef Mengele i Rudolf Hoess, uśmiechnięte młode kobiety ze służby pomocniczej SS.
Te zdjęcia obiegły wówczas cały świat i stały się przedmiotem dyskusji (sam o nich dowiedziałem się od mojego znajomego z Niemiec).

Wśród zdjęć są te z Międzybrodzia Bialskiego. Przedstawiają dom wypoczynkowy/kasyno nad Sołą – Solahütte i wypoczywających nazistów. Dom był używany od jesieni (październik / listopad) 1940 r. do stycznia 1945 r. (por. http://de.wikipedia.org/ Solahütte). Drewniany budynek zbudowano w stylu alpejskim wysoko na stoku Kotelnicy w pięknym widokiem na góry i jezioro.

Czy budynek jeszcze stoi – nie wiem (stał w 2007 r.). Jeszcze niedawno myślano o jego wyburzeniu i  na jego miejscu zbudowaniu nowego obiektu.

Album ze wspomnianymi zdjęciami:
http://www.ushmm.org/museum/exhibit/onl … itz_album/

Tamże

http://fotoforum.gazeta.pl/photo/5/nc/dd/l0td/4bfcUVo1JxQBH2xGnB.jpg

I inne

http://fotoforum.gazeta.pl/photo/5/nc/dd/l0td/GFT4AWgo9VapcfKnQX.jpg

Video
http://www.ushmm.org/research/collectio … auschwitz/ lub
http://www.ushmm.org/museum/exhibit/onl … bum/video/

9

Odp: Willa Rudolfa Hossa-Beskidzki serwis internetowy-www.e-beskidy.com

Materiały rewelacyjne. Aż nie chce się wierzyć.

10

Odp: Willa Rudolfa Hossa-Beskidzki serwis internetowy-www.e-beskidy.com

Miło czytać jak w różne miejsca trafialiśmy w miniony, kwietniowy weekend. Ja postanowiłem poszukać miejsc związanych z historią. Tą odległą i nieco bliższą.

Pierwszym celem były ruiny zamku „Na Wołku”, niegdyś siedziba rycerzy rozbójników (według tradycji podobny zamek miał stać w Kozach; dziś nic z niego nie pozostało – oprócz starych fotografii z resztkami murów i obecną ulicą Zamkową). Dojazd do niego nie jest skomplikowany (na drodze między Kobiernicami a Porąbką znaleźć można drogowskazy). Pozostałości zamku nie są zbyt okazałe. Zachowały się fragmenty fundamentów, wały i fosy. Można jednak zapoznać się z rekonstrukcją zamku na tablicy ogłoszeń. Poza tym urzeka panorama Beskidu.

Rekonstrukcja również:
http://www.czaniec.pl/czaniec.php?strona=zabytki


Drugim celem było poszukiwanie domu wypoczynkowego załogi obozu koncentracyjnego Auschwitz. Znalazłem. Solahutte to dziś restauracja w ośrodku wypoczynkowym Złoty Stok (ul. Kotelnica 51) w Międzybrodziu Bialskim (ośrodek dysponuje domkami do wynajęcia z zapleczem; o tej porze roku raczej senny).

Restauracja „Oberża na Złotym Stoku” - jak można przeczytać na tablicy - zaprasza „na pyszne jedzonko i zimne piwko”. Jakoś nie miałem ochoty ...


http://fotoforum.gazeta.pl/photo/5/nc/dd/l0td/7jd4Q1r65zSmBbgcnB.jpg

11

Odp: Willa Rudolfa Hossa-Beskidzki serwis internetowy-www.e-beskidy.com

To z powodu, że tu wypoczywali ci oprawcy? Chyba też by mi się źle kojarzyło wink

http://szlakiibezdroza.blogspot.com/  - wszystko na czasie .

12

Odp: Willa Rudolfa Hossa-Beskidzki serwis internetowy-www.e-beskidy.com

O ruinach zamku na Wołku wiedziałam, ale nigdy nie byłam, jest więc pomysł na kolejna wycieczkę, może tym razem rowerową smile

Ostatnio edytowany przez jolanta (2010-04-26 20:51:05)

Wokół góry, góry i góry...i całe moje życie w górach, ileż piękniej drozdy leśne śpiewają,niż śpiewak płatny na chórach. Wokół lasy, lasy i wiatr...i całe życie w wiatru świstach. Wszyscy, których kocham, wita was modrzewia ikona złocista. (J.Harasymowicz) smile

13

Odp: Willa Rudolfa Hossa-Beskidzki serwis internetowy-www.e-beskidy.com

Ja zamierzam zobaczyć na własne oczy Solahutte , może jak będę przejazdem w tych okolicach to podjadę! Fajnie, że podaliście ulicę, będzie łatwiej trafić!

14

Odp: Willa Rudolfa Hossa-Beskidzki serwis internetowy-www.e-beskidy.com

Witam wszystkich czytających ten bardzo ciekawy wątek , w dniu dzisiejszym byłem w opisywanym miejscu i niestety " dom wypoczynkowy " został całkowicie zrównany z ziemią a na jego miejscu powstaną nowe domki letniskowe ... na szczęście willa jeszcze stoi

15

Odp: Willa Rudolfa Hossa-Beskidzki serwis internetowy-www.e-beskidy.com

rzuć fotę AS

----------------------------------------
Największą ozdobą naszego Beskidu [...] są jego urocze doliny. Wprawdzie dawno już straciły one charakter pierwotności i dzikości, [...] ale mimo wszystko nie są pozbawione swoistego wdzięku, chociaż wszędzie już widoczne są ślady rąk ludzkich.
- Jan Galicz

16

Odp: Willa Rudolfa Hossa-Beskidzki serwis internetowy-www.e-beskidy.com

17

Odp: Willa Rudolfa Hossa-Beskidzki serwis internetowy-www.e-beskidy.com

W dzisiejszej Kronice Beskidzkiej jest artykuł o tym miejscu pod tytułem "Skandal, została kupa desek!" http://www.kronika.beskidzka.pl/index.php3

18

Odp: Willa Rudolfa Hossa-Beskidzki serwis internetowy-www.e-beskidy.com

no to AS masz fotki archiwalne wink

----------------------------------------
Największą ozdobą naszego Beskidu [...] są jego urocze doliny. Wprawdzie dawno już straciły one charakter pierwotności i dzikości, [...] ale mimo wszystko nie są pozbawione swoistego wdzięku, chociaż wszędzie już widoczne są ślady rąk ludzkich.
- Jan Galicz

19

Odp: Willa Rudolfa Hossa-Beskidzki serwis internetowy-www.e-beskidy.com

czy kamienne bunkry dla budujacych wille tez zostaly zniszczone?

20

Odp: Willa Rudolfa Hossa-Beskidzki serwis internetowy-www.e-beskidy.com

http://wiadomosci.gazeta.pl/Wiadomosci/ … stwo_.html

21

Odp: Willa Rudolfa Hossa-Beskidzki serwis internetowy-www.e-beskidy.com

"Warszawka" w taki oto sposób traktuje dorobek tej ziemi i jej ludzi - tereny komerycyjne.

22

Odp: Willa Rudolfa Hossa-Beskidzki serwis internetowy-www.e-beskidy.com

http://dzieje.pl/aktualnosci/65-rocznic … lfa-hoessa

23

Odp: Willa Rudolfa Hossa-Beskidzki serwis internetowy-www.e-beskidy.com

Wrócę do dawno poruszanego tematu. Warto przeczytać artykuł Solahütte - ośrodek wypoczynkowy, w którym bawiła się załoga Auschwitz. Temat całkiem na poważnie.

24

Odp: Willa Rudolfa Hossa-Beskidzki serwis internetowy-www.e-beskidy.com

Przerażająca prawda. Aż nie chce się wierzyć jak można wyprać mózg człowiekowi i do jakich potworności są zdolni fanatycy. Ciekawy artykuł.

"Tak jak zawsze, kiedy zdarza mi się widzieć coś niebywałego, żałowałem, że nie ma ze mną miłych sercu ludzi, żeby mogli oni też swoje zatroskane oczy widokiem czystym uradować i przemyć, zasługują przecież na to nie mniej niż ja, albo bardziej"  /E. Stachura/

25

Odp: Willa Rudolfa Hossa-Beskidzki serwis internetowy-www.e-beskidy.com

Ciekawe, gdzie dokładnie był ten dom wczasowy?

O czym ja mam rozmawiać z człowiekiem, który nie rozróżnia wesołego letniego picia od jesiennego depresyjnego pijaństwa ?