Temat: Jesienne wycieczki

To może na początek krótkie fotorelacje z moich dwóch jesiennych tułaczek po BM smile Była jeszcze jedna ale bez aparatu wink

14.09.2014
Łodygowice PKP -> Przysłop -> Rogacz -> Czernichów -> Przyszop -> Łodygowice PKP

Widoków to dzisiaj nie będzie wink

Diabli Kamień

Na Polanie Koliby już wiszą chmury

Grzybów mnóstwo, ale żadnych jadalnych tongue

Czernichów

i na koniec kościół w Łodygowicach

2

Odp: Jesienne wycieczki

05.10.2014
Kocierz Rychwałdzki -> Ścieszków Groń -> Gibasówka -> Mlada Hora -> Łamana Skała -> Potrójna -> Przeł. Kocierska -> Kocierz Rychwałdzki

Aparat przez całą wycieczkę miał wyjątkowe problemy z dobraniem odpowiedniego światła  hmm No ale:

Widok z Polany Płone

Wszystkim dobrze znana Gibasówka. W pewnym sensie poznałem słynnego Stacha tongue

Wielki Gibasów Groń, a raczej widok z niego

Rezerwat

Widok z Potrójnej

i powrót do Kocierza

Ładnie zdjęcia. Ja nazywam tę trasę Klasykiem Beskidu Małego. smile

O czym ja mam rozmawiać z człowiekiem, który nie rozróżnia wesołego letniego picia od jesiennego depresyjnego pijaństwa ?

4

Piękne mgielne woale Skorpionie. Szczególnie tajemniczy nastrój tworzą właśnie w buczynach smile

"Tak jak zawsze, kiedy zdarza mi się widzieć coś niebywałego, żałowałem, że nie ma ze mną miłych sercu ludzi, żeby mogli oni też swoje zatroskane oczy widokiem czystym uradować i przemyć, zasługują przecież na to nie mniej niż ja, albo bardziej"  /E. Stachura/

5

Oj, uwielbiam takie "mgliste" klimaty smile

-----------------------------------------------------
http://picasaweb.google.pl/marekk500
http://picasaweb.google.pl/marekk500cd

6

Toś nam się ciekawie zaprezentował "na ten pierwszy raz" wink

Czekamy na efekty dalszych eksploracji BM-u smile

Wokół góry, góry i góry...i całe moje życie w górach, ileż piękniej drozdy leśne śpiewają,niż śpiewak płatny na chórach. Wokół lasy, lasy i wiatr...i całe życie w wiatru świstach. Wszyscy, których kocham, wita was modrzewia ikona złocista. (J.Harasymowicz) smile

7

12.10.2014

Międzybrodzie Żywieckie -> Jaworzyna -> Kiczera -> Żar -> Międzybrodzie Żywieckie

Wycieczka rozpoczęła się średnio gdy zobaczyłem stan żółtego szlaku:

Chcąc chwilę odpocząć przed czekającą mnie wspinaczką, wdrapałem się na widoczną na zdjęciu powyżej koparkę, nie znajdując lepszego miejsca wśród kamieni i wszechobecnego błota big_smile Moje rozmyślania na temat postępującego niszczenia gór potęgował ryk motoru crossowego zjeżdżającego ze szlaku. Ale właśnie w tej chwili wydarzyło się coś co momentalnie poprawiło mi nastrój: oto bowiem motocyklista ze stekiem przekleństw wypływających spod kasku wbił się między kamienie i nijak nie mógł się stamtąd wydostać big_smile Spojrzał na mnie błagalnie ale nic nie powiedział, podejrzewam że wyczytał z mojego wzroku "Chciało ci się jeździć po górach to teraz sobie radź" wink

Trochę wyżej:

Punkt widokowy przed Kościelcem(?)

Na Jaworzynie poznałem bardzo miłych ludzi, ale zdjęć brak ponieważ padła mi bateria w aparacie hmm Następne więc są w jakości komórkowej niestety.
Idąc dalej obszedłem Wlk. Cisową Grapę pn-zach zboczem (to chyba dość popularny skrót?) co pozwoliło zaoszczędzić odrobinę czasu i dało takie oto widoki:

Widok z Kiczery na północ:

...i na pn-zach

Na koniec zejście z Żaru wśród tłumów ludzi:

8

Z jakiego powodu te drogi i lasy są tak sponiewierane?

http://szlakiibezdroza.blogspot.com/  - wszystko na czasie .

9

W taką pogodę mało kto siedzi w chałupie big_smile

Wokół góry, góry i góry...i całe moje życie w górach, ileż piękniej drozdy leśne śpiewają,niż śpiewak płatny na chórach. Wokół lasy, lasy i wiatr...i całe życie w wiatru świstach. Wszyscy, których kocham, wita was modrzewia ikona złocista. (J.Harasymowicz) smile

10

Skorpion napisał/a:

Wycieczka rozpoczęła się średnio gdy zobaczyłem stan żółtego szlaku[...]

Skorpionie o którym żółtym szlaku piszesz ? Czy nie chodziło Ci może o niebieski z Czernichowa ? Nie mogę znaleźć u siebie na mapie żółtego biegnącego tymi szczytami, o których piszesz. Chyba, że to jakiś nowy szlak.

"Tak jak zawsze, kiedy zdarza mi się widzieć coś niebywałego, żałowałem, że nie ma ze mną miłych sercu ludzi, żeby mogli oni też swoje zatroskane oczy widokiem czystym uradować i przemyć, zasługują przecież na to nie mniej niż ja, albo bardziej"  /E. Stachura/

11

nena napisał/a:

Skorpionie o którym żółtym szlaku piszesz ? Czy nie chodziło Ci może o niebieski z Czernichowa ? Nie mogę znaleźć u siebie na mapie żółtego biegnącego tymi szczytami, o których piszesz. Chyba, że to jakiś nowy szlak.

o tym:

Nie wiem czy nowy, ale jest smile

12

No to jedziemy dalej...

19.10.2014

Porąbka -> Kozubnik -> Kiczera -> Przeł. Kocierska -> Przeł. Targanicka -> Przeł. Bukowska -> Porąbka

Pogoda była przednia, więc jak tu nie skorzystać...Ustaliłem sobie za priorytet wejść na Kiczerę "bezszlakowo", przy okazji zwiedzając słynny Kozubnik. Widać, że faktycznie coś tam się dzieje:

Krótka pogawędka ze strażnikiem obiektu, i idziemy dalej, do punktu wyjścia. Znane co poniektórym miejsce:

Po krótkim podejściu w górę dylemat: w prawo czy w lewo? Dobra, idę w lewo...

...chooooociaż może jednak w prawo big_smile tak, w prawo, zdecydowanie wink

I jak się później okazało, prawidłowa droga prawdopodobnie prowadziła w lewo. (Ma ktoś może dokładne mapy tej okolicy? np. 1:10 000). Zaczął się "haszczing" i wspinaczka pod górę "mniej więcej w tym kierunku" okraszona licznymi przekleństwami pod nosem. I przez to zamiast wyjść od strony Micherdy i nowej wiaty, wylazłem bardziej na lewo od strony Żaru:

Gdzieś tam idziemy:

Co tam majaczy w oddali, Babia?

Przełęcz Targanicka, fajne miejsce,zdjęcia nie oddają uroku:

Trochę wyżej:

Widok z Trzonki(?)...

...i z Bukowskiego Gronia na Kęty i okolice:

I zejście do Porąbki:

Na koniec Jezioro Międzybrodzkie w zachodzącym słońcu smile

Ostatnio edytowany przez Skorpion (2014-10-19 18:57:09)

13

"I jak się później okazało, prawidłowa droga prawdopodobnie prowadziła w lewo..."

Jeżeli masz na myśli to miejsce to zdecydowanie TAK smile

http://i62.tinypic.com/38w12.jpg

14

Cyberniok napisał/a:

Nie to smile Stąd idzie się praktycznie prosto, pod górę, po lewej stronie ma się cały czas strumyk i wąwóz. Po chwili mija się taką polankę po prawej stronie i kawałek wyżej jest rozwidlenie.

15

Skorpion napisał/a:
Cyberniok napisał/a:

Nie to smile Stąd idzie się praktycznie prosto, pod górę, po lewej stronie ma się cały czas strumyk i wąwóz. Po chwili mija się taką polankę po prawej stronie i kawałek wyżej jest rozwidlenie.

ta ścieżka w lewo o której piszesz też kończy się chaszczami  cool     big_smile   
Choć najprawdopodobniej przez te chaszcze wyprowadza bezpośrednio stromo na przełęcz. Tyle wynika z mapy, ale jak widać, scieżka już za często nie używana.

A strzałka w lewo, którą oznaczył Cyberniok, pewno prowadzi wygodną stokówką w rejon Micherdy i trawersuję na przełęcz.
Mapy "dziesiątki" niewiele pomogą jeśli sieć ścieżek i stokówek jest nieaktualna. Nie wiem czy były aktualizacje późniejsze niż lata 90-te.

pozdrawiam

M.

16

Skorpion napisał/a:

Nie wiem czy nowy, ale jest  smile

Pewnie nowy/e. Ja mam V wydanie mapy BM-u i nie ma na niej jeszcze (oprócz tego czarnego), żółtego, który zaznaczyłam fioletową strzałką.

https://lh4.googleusercontent.com/-Kg9q0HbpduE/VEVSe3m3KSI/AAAAAAAATnA/oLumQDI2SBk/s640/p194knehcl68hsq6jc31cff1gu1.jpg?gl=PL

Muszę sobie kupić nową mapę ! big_smile

17

@bcFan: myślę że masz racje. Chyba lepiej odbić od razu w lewo i iść trochę dłuższym wariantem, ale mniej więcej po ścieżkach. Wypróbuje może kiedyś tą opcję schodząc smile Co nie zmienia faktu, że dokładniejsze mapy by się przydały. Np. na zdjęciu z Google Earth widać że z Micherdy idzie bezpośrednia ścieżka na Żar trawersując zbocze Kiczery. I ona faktycznie jest, bo przez krótki odcinek nią szedłem.
Chociaż gdyby nie ta locha z młodymi pewnie nigdy nie wbiłbym się bezpośrednio na szczyt wspinając się na przełaj wink

18

Skorpion napisał/a:

(...) Chociaż gdyby nie ta locha z młodymi pewnie nigdy nie wbiłbym się bezpośrednio na szczyt wspinając się na przełaj wink

To się wyjaśniło  wink co było ukryte w "lupce" big_smile

19

Żeby zakończyć temat który trochę nie dawał mi spokoju, oświadczam iż znalazłem to czego szukałem big_smile Wrzucam, może komuś się przyda:

Kiczera w prawym dolnym rogu, Kozubnik w lewym górnym. Zainteresowanych odsyłam na Geoportal.

20

26.10.2014 "Czarna pętelka"

Wilkowice -> Rogacz -> Magurka Wilkowicka -> Wilkowice

Kolejna niedziela + genialna pogoda = trzeba wybrać się na spacer. Żadne tam długie wyprawy, miało być nie za daleko, spacerek, lajcik, miło i przyjemnie. I dokładnie tak było! smile

Na początku tradycyjnie lekka mgiełka:

Mgiełka zeszła niżej i ukazał się taki oto widok z "Chatki na Rogaczu"

krówki big_smile

Na Magurce lekko przyprószyło, chociaż trudno to nazwać białym puchem wink

Widok z "Polany Basiory"

modelka wink

Widok z punktu widokowego "Babczaki"

Skała Czarownic w jesiennej odsłonie:

i kapliczka w Wilkowicach:

Powiem tak - ten czarny szlak zataczający pętlę jest świetny. Piękny, urokliwy, dobrze oznakowany, wiodący przez ciekawe miejsca (Skała Czarownic, Smocza Jama), z licznymi polanami i miejscami widokowymi (przy lepszej przejrzystości powietrza niż dzisiaj), schroniskami. Idealny na jednodniowy niespieszny wypad. Idzie się nim naprawdę przyjemnie, zwłaszcza przy takiej pogodzie. Z czystym sumieniem od dzisiaj zaliczam go do moich ulubionych szlaków smile Myślę że idąc w drugą stronę jest jeszcze fajniejszy, za jakiś czas trzeba będzie sprawdzić smile

P.S. Mapa Compass'u trochę go niestety nie ogarnia. Tzn. na mapie razem z czarnym szlakiem z Wilkowic idzie czerwony z kosmiczną różnicą czasów wejścia/zejścia, który w rzeczywistości pojawia się dopiero na Przełęczy pod Rogaczem (której z kolei na mapie nie ma), ale skąd idzie dokładnie tego nie wiem. No i standardowo, drogowskazy prowadzące przez Chatkę na Rogaczu "troszkę" przekłamują podając czasy wink

21

Temat złego oznakowania w okolicach Rogacza był już poruszony na forum BM i być może poprawki są lub będą naniesione na nowe wydanie mapy Compass'u.
Opisany przez Ciebie szlak należy również do moich ulubionych w BM!

22

Skorpionie fajnie obejrzeć ten szlak w jesiennej odsłonie smile Czyż to nie jest sławetny Szlak Harnasia Rogacza? wink

Zdeptałam go w zimowej odsłonie, ale po takiej zachęcie może uda się jeszcze i jesienią big_smile

Fotki ze słonecznymi refleksami bardzo udane!  cool

23

Jako że zima chwilowo wróciła tam skąd przyszła, dzisiejszy spacer na Hrobaczą zaliczam do jesiennych i wrzucam "mgielne woale" specjalnie dla neny wink Widoków po drodze żadnych, ale za to jaki klimat...

24

Skorpion napisał/a:

Jako że zima chwilowo wróciła tam skąd przyszła, dzisiejszy spacer na Hrobaczą zaliczam do jesiennych i wrzucam "mgielne woale" specjalnie dla neny wink Widoków po drodze żadnych, ale za to jaki klimat...

Skorpionie bardzo dziękuję za te klimatyczne mgiełki ze szlaku na Hrobaczą Łąkę smile. Mnie tym razem wywiało nieco wyżej, do zimy big_smile. Mgła w górach potrafi człowiekowi przysporzyć kłopotów, jednak na zdjęciach wychodzi przepięknie. cool

25

04.10.2015
Kozy -> Bujakowski Groń -> Hrobacza Łąka

Na forum cisza więc postanowiłem wybrać się "w teren" i osobiście sprawdzić czy jesień zawitała już w góry smile

Zaczynam w kamieniołomie, robię skrót powyżej Wilczego Stawu i docieram do niebieskiego szlaku. Chwilę pod górę i jestem na szerokiej wygodnej spacerowej trasie trawersującej pn-wsch zbocze Bujakowskiego Gronia:

Kiedy szlak skręca bardziej na południe, ukazują się takie oto widoki na Porąbkę i Kozubnik:

A tak wygląda serce z kamienia:

Przed Zasolnicą niebieski szlak i czerwony zbliżają się do siebie bardzo, ale się nie łączą. Wybieram zatem miejsce z którego moim zdaniem najbliżej do grani i uskuteczniam krótki chaszczing pod górę. Przeczucie nie zawiodło i po kilkudziesięciu metrach jestem już na czerwonym:

Trochę złota:

Na Hrobaczej tłumy. Wiadomo, niedziela. Uciekam stamtąd wink

Miałem zamiar zejść bezpośrednio do kamieniołomu, ale tym razem nieco przekombinowałem, trafiam na Szlak Papieski i szczerze mówiąc ciesze się że nim schodzę, a nie na odwrót wink

No i tyle smile Na koniec jesień przed moim oknem: