1

Temat: Szlaki tursytyczne wyznaczone w XXI w

Szlak zielony Międzybrodzie Żywieckie BUS 3 - Przeł. Isepnicka - Żar

Umożliwiający dojście piękną doliną Isepnicy wzdłóż szumiącej rzeczki gdzie na trasie można się napić górskiej - krystalicznie czystej wody. Na przełęczy Isepnickiej dochodzimy do szlaku czerwonego (są kierunkowskazy). Możemy kontynuować wędrówkę na Żar szlakiem zielonym, na tym odcinku bardzo łatwym (40') przez las bukowy dochodząc do drogi by po ok. 500m połączyć się ponownie z szlakiem czerwonym idąc pod zbiornikiem (z pięknymi widokami). Jeżeli nie jesteśmy zmęczeni polecam z Przełęczy Isepnickiej wędrówkę przez szczyt Kiczery szlakiem czerwonym. Ostre podejście wynagrodzi nam wspaniała panorama na zbiornik Żaru z góry oraz jezioro Żywieckie otoczone Beskidem Małym, Śląskim i Żywieckim. Idąc szlakiem czerwonym w przeciwnym kierunku możemy dojść do węzła szlaków na przełęczy Przysłop z możliwością zejścia do Międzybrodzia Żywieckie BUS 1 szlakiem niebieskim później żółtym.

Czasy przejść szlaku zielonego: Międzybrodzie Żywieckie BUS 3 - Przełęcz Isepnicka 1h 30', Przełęcz Isepnicka - Żar 40' odwrotnie: Żar - Przełęcz Isepnicka 35', Przełęcz Isepnicka - Międzybrodzie Żywieckie BUS 3

Długość szlaku: 5.68 km
Rodzaj trasy: piesza
Region: śląskie
Trudność szlaku: łatwy

Ostatnio edytowany przez baca (2010-10-17 20:43:38)

----------------------------------------
Największą ozdobą naszego Beskidu [...] są jego urocze doliny. Wprawdzie dawno już straciły one charakter pierwotności i dzikości, [...] ale mimo wszystko nie są pozbawione swoistego wdzięku, chociaż wszędzie już widoczne są ślady rąk ludzkich.
- Jan Galicz

2

Odp: Szlaki tursytyczne wyznaczone w XXI w

Szlak żółty Międzybrodzie Żywiecki - Kościelec

Międzybrodzie Żywieckie BUS I (przystanek pod kościołem). W tym miejscu rozpoczyna się nowy szlak żółty którym możemy dojść do Kościelca. Po 20 tu minutach marszu dojdziemy do rozgałęzienia szlaków - nowy szlak czarny którym możemy dojść do centrum Czernichowa, przystanku BUS, oraz do węzła szlaków prowadzących na Czupel (niebieski),Łodygowic (zielony), Przełęcz Przysłop (niebieski). Po 50-ciu minutach marszu dochodzimy do szlaku niebieskiego, gdzie są umieszczone kierunkowskazy na Rogaczu. Idąc w prawo zejdziemy do Czernichowa (nad zaporę jeziora Żywieckiego), a w lewo po 20-tu minutach ostro w górę do węzła szlaków pod Kościelcem. Po drodze polana z której rozciąga się niezapomniany widok na jezioro Żywieckie otoczone Beskidem Małym, Śląskim i Żywieckim. Polecam. Pod Kościelcem dochodzimy do istniejącego szlaku żółtego do Oczkowa.

Czasy przejść: Międzybrodzie Żyw.-Kościelec 1h 20' - odwrotnie 1h

Długość szlaku: 3.08 km
Trudność szlaku: średnio trudny

Ostatnio edytowany przez baca (2010-05-27 11:27:42)

Największą ozdobą naszego Beskidu [...] są jego urocze doliny. Wprawdzie dawno już straciły one charakter pierwotności i dzikości, [...] ale mimo wszystko nie są pozbawione swoistego wdzięku, chociaż wszędzie już widoczne są ślady rąk ludzkich.
- Jan Galicz

3

Szlak czarny Międzybrodzie Żywieckie BUS 3 - Żar

Umożliwia wejście i zejście na górę Żar nie korzystając z kolei linowo-szynowej.Na szczycie znajdują się kierunkowskazy trzech szlaków: czerwonegozielonego i czarnego. Trasa wiedzie wzdłuż kolejki szynowo-linowej

Długość szlaku: 2.49 km

Ostatnio edytowany przez baca (2010-05-27 11:34:04)

- Jan Galicz

4

szlak czarny Czernichów-Międzybrodzie Żywieckie

Rozpoczynający się przy węźle szlaków w Czernichowie. Umożliwia dojście do szlaku żółtego z Międzybrodzia Żywieckiego. Idąc z Czernichowa szlakiem niebieskim do Kościelca możemy wrócić szlakiem żółtym a następnie szlakiem czarnym do punktu wyjścia robiąc małą sympatyczną pętlę. Czasy przejść: Do szlaku żółtego 30' odwrotnie 25'.

Długość szlaku: 1.98 km
Trudność szlaku: bardzo łatwy

Ostatnio edytowany przez baca (2010-05-29 20:16:16)

- Jan Galicz

5

Szlak czerwony przeniesiony - góra Żar

Uwaga!!! W sierpniu 2009 r. szlak czerwony na szczycie góry Żar został przeniesiony na drugą stronę zbiornika, przez co stał się atrakcyjny - z pięknymi widokami. Obecnie przebiega przez sam szczyt na którym znajduje się zbiornik, górna stacja kolei szynowo-linowej i mnóstwo atrakcji. Szlak przez około 150m biegnie drogą łącznie z nowym szlakiem zielonym i czarnym. Kiedy szlak czarny odbija w prawo szlak czerwony łącznie z zielonym opuszcza drogę i wspina się pod ogrodzenie zbiornika i biegnie pod nim dając nam piękne widoki. Gdy szlak zielony wpada na drogę to szlak  czerwony skręca w lewo ukosem w drogę górską i po około 20 -tu minutach marszu dochodzi do miejsca starego istniejącego szlaku czerwonego.

Długość szlaku: 2.10 km

Tak to tu wszystko wygląda w okolicy Międzybrodzia Żywieckiego

http://bacadom.republika.pl/mapka.jpg

Ostatnio edytowany przez baca (2010-05-27 12:05:08)

- Jan Galicz

6

Szlak czarny "łącznikowy" Targanice Nowa Wieś BUS 2 - Przełęcz Kocierska

Trasa biegnie przez lasy bukowo-jodłowo-świerkowe. Mało widokowa, ale na lato sympatyczna. Przed przełęczą kocierską obok szlaku znajdują się nieliczne w Beskidzie Małym wychodnie skalne (pomnik przyrody). "Strażnica" warto ją odwiedzić. PTTK nie uzyskała zgody na przeprowadzenie szlaku przez te skały - a szkoda. Przy Hotelu na przełęczy Kocierskiej znajduje się rogacz z kierunkowskazami (węzeł szlaków). W Hotelu, zajeździe można dobrze zjeść, są noclegi wspaniale zagospodarowany teren.Znajduje się basen jak i wyciąg narciarski. Czasy przejść szlaku czarnego: Targanice Nowa Wieś BUS 2 - Hotel 1h odwrotnie 45'.

Długość szlaku: 3.19 km
Region: małopolskie
Trudność szlaku: bardzo łatwy

- Jan Galicz

7

Na mapach z Międzybrodzia Żywieckiego tych szlaków jeszcze nie ma, ale bardzo dobrze, że w końcu je poprowadzono smile

http://szlakiibezdroza.blogspot.com/  - wszystko na czasie .

8

No ja tam wczoraj po tych terenach łaziłem stąd taki pomysł na ten temat. Szlaki te wyznaczyły PTTK Wadowice

- Jan Galicz

9

Ciekawe czy jest jakaś mapka z nowo naniesionymi szlakami w wersji on line?

10

Nie znalazłem jeszcze ani jednej mapy z nowo naniesionymi szlakami Powyższy wycinek to jest moja praca Wydaje mi się że wydawcy nawet nie wiedzą, że są wytypowane nowe szlaki, chyba, że im ktoś napisze i pokarze jak idą Czyli tak do roku może dwóch będą naniesione smile

- Jan Galicz

11

Dałem znać do Compassu informacje o tym temacie, oto odpowiedź:

"Dziękuję. Na ubiegłorocznym wydaniu Beskidu Małego te zmiany, a także inne, przy P.Kocierskiej zostały uwzględnione"

12

Kupiłem nową mapę Compassu i nowych wspomnianych szlaków wokół Dol. Isepnicy nie uwzględniono. Owszem te w okolicy Potrójnej  i Przł. Kocierskiej - tak.

13

baca napisał/a:

Szlak czerwony przeniesiony - góra Żar

Uwaga!!! W sierpniu 2009 r. szlak czerwony na szczycie góry Żar został przeniesiony na drugą stronę zbiornika, przez co stał się atrakcyjny - z pięknymi widokami. Obecnie przebiega przez sam szczyt na którym znajduje się zbiornik, górna stacja kolei szynowo-linowej i mnóstwo atrakcji. Szlak przez około 150m biegnie drogą łącznie z nowym szlakiem zielonym i czarnym. Kiedy szlak czarny odbija w prawo szlak czerwony łącznie z zielonym opuszcza drogę i wspina się pod ogrodzenie zbiornika i biegnie pod nim dając nam piękne widoki. Gdy szlak zielony wpada na drogę to szlak  czerwony skręca w lewo ukosem w drogę górską i po około 20 -tu minutach marszu dochodzi do miejsca starego istniejącego szlaku czerwonego.

Długość szlaku: 2.10 km

Tak to tu wszystko wygląda w okolicy Międzybrodzia Żywieckiego

http://bacadom.republika.pl/mapka.jpg

Czyli od strony Żarnówki idąc czerwonym szlakiem nie mu już żadnego oznakownia po północnej stronie zbiornika starym przebiegiem?

Na zaprezentowanej mapce jest on naniesiony. Od Kozubnika prowadzi szlak niebieski, który łączy się pod zbiornikiem ze szlakiem czerwonym.

14

Powiem tak bo byłem tam ostatnio, iż szlaki stare są nie zamazane. W miejscach, gdzie stary szlak miał skręcać są naniesione poprawki malarskie. Znakarzom nie chciało się zamalowywać starego szlaku tylko w odległości 100 m od tych skrzyżowań są szarą farbą malznięte, dlatego zostawiłem też na mapce starą ścieżkę. Idąc starym szlakiem czerwonym można napotkać się dziko wyznakowaną trasę niebieską do Kozubnika. Ścieżka strasznie zaniedbana i trochę zdziczała młodnikami. W miejscu gdzie ścieżka niebieska odchodzi w dół na płocie można znaleźć tabliczki przykręcone do ogrodzenia zbiornika

- Jan Galicz

15

To jeszcze dodam szlaki wytyczone w zeszłym roku w okolicy Czarnego Gronia (Potrójnej), a o których pisałem przy Magicznej Potrójnej

szlak czarny Rzyki Praciaki - Ośrodek Czarny Groń - Czarny Groń (Potrójna)

Utworzony przez PTTK Wadowice na Potrójną w wakacje w 2009r. Szlak wiedzie lasem bukowym. Jest to trasa wcześniej wytypowanej ścieżki dydaktycznej przez Jana Zielińskiego dla Ośrodka Czarny Groń mieszczącego się w Rzykach Praciakach. Do samego szczytu mamy 6 tablic W tym 6 jest panoramiczna. W pierwszej fazie marszu ostre podejście. W połowie trasy kapliczka z ławkami, można odpocząć.Wędrówkę (wspinaczkę) wynagradza nam przepiękny widok z szczytu Potrójnej na Beskid Mały, Śląski, Żywiecki z Babią Górą na czele, a przy ładnej pogodzie i na Tatry. Polecam.

Długość szlaku: 4.37 km

szlak zółty Rzyki Praciaki (Pracica) - Pracica Ski - Mlada Hora - Łamana Skała - Przeł. Na Przykrej, Chatka pod Potrójną - Przeł. Zakocierska - Czarny Groń (Potrójna)

Od 14 lutego 2010 nosi nazwę Szlak imienia Rodziny Frysiów

Utworzony przez PTTK Wadowice na Potrójną w wakacje w 2009r. Jest to przedłużenie znanego już nam dobrze szlaku z przełęczy Bukowskiej przez Złotą Górkę, Targanice i Jawornicę na Potrójną. Szlak z pięknymi widokami na otaczające Beskidy. Z Potrójnej do Przeł Zakocierskiej wędrujemy równolegle z szlakiem czerwonym po czym odbijamy w prawo w kierunku Zbójnickiego Okna (kiedyś był wyznaczony tą trasą dojściowy szlak czerwony). Po ok 400 m szlak skręca ostro w lewo w stronę chatki studenckiej tuż przy skale "Zbójnickie okno". Tuż przed wyciągiem narciarskim na Przeł. Na Przykrej z powrotem łączymy się z szlakiem czerwonym. Przed Łamaną Skałą mijamy znowu skałki po czym wchodzimy w rezerwat "Mlada Hora". Idziemy trawersem pod szczytem. Trasa niektórym dobrze znana. Po paru minutach dochodzimy do węzła szlaków pod Łamaną Skałą. Idziemy szlakiem czerwono-zielono-żółtym w stronę Leskowca i po ok 350 m żółty szlak ostro schodzi w dół. Za nami ujawniają się ciekawe wychodnie skalne.  W dolnej części szlaku szumi nam potok Wieprzówki, mijamy dolną stację wyciągu narciarskiego i dochodzimy do przystanku autobusowego. Możemy drogą dojść do szlaku czarnego lub podjechać na kolejny przystanek autobusowy

Długość szlaku: 7,18 km

Poniżej mapka z tego terenu

http://bacadom.republika.pl/potrojna-szlaki.jpg

- Jan Galicz

16

Dzisiaj zakupiłem nową mapę Ziemia Wadowicka 1 : 50 000 Wydawnictwa Compass, wydanie I o ISBN 978-83-7605-106-2 i muszę przyznać, że są zaznaczone powyższe szlaki (nie koniecznie dobrze) Błędnie czarny wyznakowany z Rzyk Praciaków z Ośrodka Czarny Groń - do kapliczki pod Czarnym Groniem oraz nie uwzględniono zmiany trasy na szlaku zielonym pomiędzy Przełęczą Gibasową (Siodło) a Wielkim Gibasowym Groniem

Ostatnio edytowany przez baca (2010-06-04 12:17:36)

- Jan Galicz

17

Dowiedziałem się, że twórcą nowo powstałych szlaków w naszym Beskidzie w "głównej" mierze jest pan Marek Kaczmarczyk z Kęt. Należą mu się wielkie brawa zwłaszcza, że poświęca dużo czasu na malowanie i odnawianie szlaków, po których niedzielni turyści mogą spokojnie wędrować i podziwiać piękno naszego Beskidu Małego. Zwłaszcza, że robi to społecznie Takich ludzie trzeba cenić.

- Jan Galicz

18

Rzeczywiście takich osób jest niewiele, a chodząc po szlakach mało kto zdaje sobie z tego sprawę! Wielki szacunek dla Pana Marka!

19

Jestem pełna podziwu dla Pana Marka Kaczmarczyka, oby takich ludzi było więcej!

"Góry są środkiem, celem jest człowiek. Nie chodzi o to, aby wejść na szczyt, robi się to, aby stać się kimś lepszym.  "

20

Na górskich szlakach dość często obserwowano dewastacje oznakowań przez turystów. Dobrze że znalazł się człowiek i to z mojej miejscowości który to odnowił i za to należy mu się podziw ! Mam nadzieje że ktoś to uszanuje.

21

Dariusz Tlałka napisał/a:

Na górskich szlakach dość często obserwowano dewastacje oznakowań przez turystów. Dobrze że znalazł się człowiek i to z mojej miejscowości który to odnowił i za to należy mu się podziw ! Mam nadzieje że ktoś to uszanuje.

wiesz co, ci co dewastują to chyba jednak nie turyści...
mnie osobiście bulwersuje jak cholera jakakolwiek dewastacja na szlakach, nie wiem może ja jakiś inny jestem? mieszkam obok lasu i jak widzę te tony śmieci wywożone cichaczem i po ciemku przez okolicznych mieszkańców to mnie szlag trafia, a potem jest narzekanie jak to w innych krajach jest pięknie i czysto, a w Polsce nie ma kto zadbać o prządek w lesie (sic!)...

w każdym razie szacun wielki i w ogóle, za tzw. całokształt...

22

Akall, nie jesteś inny, myślę, że każdego z nas to denerwuje! Dobrze, że są osoby, które jednak dbają o stan szlaków itp.

23

Takie pytanie a zarazem prośba do p. Admina smile Czy była by mozliwość naniesienia nowych wyznaczonych szlaków wokół Międzybrodzia Żywieckiego na mapkę on line, która jes na stronie głównej? Byc może są jakieś zastrzeżenia ze strony Coperniccusa wink

24

Witam .
Chciałem poinformować iż Beskid Mały zyskał nowy szlak turystyczny biegnący zWilkowic (huciska ul. Pieczarkowa) na szczyt Magurki
Jest to szlak oznaczony Kolorem CZARNYM

25

http://www.beskidmaly.pl/cpg14x/albums/userpics/10102/szlak%20czarny.JPG