Temat: Otwarcie zapory w Świnnej Porębie

Dokładnie przed ponad tygodniem czyli 10.10.2015 została otwarta zapora w Świnnej Porębie z planowanym pod zalanie Jeziorem Mucharskim, a przed chwilą w telewizji obejrzałem na dlaCiebie.tv program temu poświęcony, gdzie występował m. in. znajomy mi Piotr Grzegorzek z muzeum w Chrzanowie. Była też mowa o nietypowym skrzypie olbrzymim wytwarzającym kłos zarodnionośny na zielonym pędzie płonnym występującym na dnie planowanego Jeziora Mucharskiego smile

2

Odp: Otwarcie zapory w Świnnej Porębie

Pod taflą jeziora znikło zapewne jeszcze kilka innych stanowisk cennych i chronionych roślin, między  innymi tojad lisi pod Upaliskiem.
Dzisiaj poziom wody wynosi już 302 m npm i po raz pierwszy "ptasie wyspy" stały się  prawdziwymi wyspami .

Zdjęcia nie chcą się ostatnio dodawać  , nie wiem dlaczego ?

Ostatnio edytowany przez Gustek (2017-09-21 20:52:07)

Odp: Otwarcie zapory w Świnnej Porębie

To dobre i ciekawe wiadomości Gustek, za wyjątkiem uszczerbku przyrody. Po tych wielkich opadach wody przybyło gwałtownie i może jeszcze przybędzie tak, że w tym roku zaleje dawny tor kolejowy między Skawcami a Tarnawą. Będę tam w przyszłym tygodniu. Jeszcze pieszo przeszedłem na półwysep, obecnie wyspy, jak piszesz, nie tak dawno. Pływałem też kajakiem na jeziorze. Chciałem popłynąć nad dawny most żelazny, ale kajak był tak przeciążony, że sterniczka siedziała okrakiem na achterpiku, co było już niebezpieczne. Oficjalnie jakiekolwiek pływanie jest tam zabronione, ale też nikt tam niczego nie pilnuje.