Temat: Na tropie pomnikowych jodeł w Beskidzie Małym

Dzisiaj wybrałem się do Beskidu Małego w celu wytropienia pomnikowych jodeł czyli mających minimum 310 cm obwodu w pierśnicy. Następnie będzie ustalone która jodła jest najgrubsza w Beskidzie Małym.
Udało mi się wymierzyć pierwszą kandydatkę. Jodła ta znajduje się na wschodnim stoku Hrobaczej Łąki nad potokiem Żarnówka Mała na wysokości 490 m n. p. m. i ma 312 cm obwodu w pierśnicy smile

Jodła ta rosła na dość stromym stoku że wymierzenie jej było masakryczne, tak że przydałby się siatkarz a najlepiej cała drużyna wink

2

Odp: Na tropie pomnikowych jodeł w Beskidzie Małym

Hehe... Darek już usiedzieć w domu nie może  wink

A w jaki sposób typowałeś/wyszukiwałeś kandydatki do tego zaszczytnego tytułu? tongue

Wokół góry, góry i góry...i całe moje życie w górach, ileż piękniej drozdy leśne śpiewają,niż śpiewak płatny na chórach. Wokół lasy, lasy i wiatr...i całe życie w wiatru świstach. Wszyscy, których kocham, wita was modrzewia ikona złocista. (J.Harasymowicz) smile

jolanta napisał/a:

A w jaki sposób typowałeś/wyszukiwałeś kandydatki do tego zaszczytnego tytułu? tongue

Znalezienie odpowiedniej kandydatki która spełniałaby by kryteriom nie jest proste. Sporo trzeba się uchodzić by ją znaleźć, nawet jak na Beskid Mały. Musi mieć sporo w pierśnicy, a takich nie ma tutaj dużo lol Dużo daje pamiętanie gdzie się wcześniej takie widziało smile

4

Ciekawe, lubię takie miejsca i takie osobliwe  rośliny i z majestatem smile))
Jeszcze bardziej mnie  interesują rośliny bagienne, ale chyba w BM-ie takich nie uświadczy wink

http://szlakiibezdroza.blogspot.com/  - wszystko na czasie .

5

Darek podoba mi się Twój pomysł :-) będę śledził ten temat.

"...nigdy nie mówię nigdy..."
https://picasaweb.google.com/kisiel1974

Oto kolejne kandydatki, tym razem z rezerwatu przyrody "Szeroka" w którym stwierdziłem 7 jodeł o wymiarach pomnikowych smile

Jodła na południowo-zachodnim stoku góry Kocierz o obwodzie 338 cm

Jodła na południowo-zachodnim stoku góry Kocierz o obwodzie 371 cm

Jodła na południowo-zachodnim stoku góry Kocierz o obwodzie 313 cm

Jodła na południowo-zachodnim stoku góry Kocierz o obwodzie 310 cm

Jodła na południowo-zachodnim stoku góry Kocierz o obwodzie 368 cm

Jodła na północno-wschodnim stoku Jaworzyny o obwodzie 328 cm

Jodła na północno-wschodnim stoku Jaworzyny o obwodzie 350 cm

Czy jodła z Łamanej Skały będzie jeszcze grubsza to się dopiero okaże hmm

7

Paprotniki zimują, to się za jodły zabrałeś wink
A opublikujesz jakąś dokładną mapkę, albo podasz współrzędne GPS, żebyśmy mogli sobie zrobić jakąś wycieczkę tropem wielkich jodeł?

8

Darku pięknie Ci to idzie i jakie niesamowite okazy jodeł w tym naszym Małym ! big_smile

"Tak jak zawsze, kiedy zdarza mi się widzieć coś niebywałego, żałowałem, że nie ma ze mną miłych sercu ludzi, żeby mogli oni też swoje zatroskane oczy widokiem czystym uradować i przemyć, zasługują przecież na to nie mniej niż ja, albo bardziej"  /E. Stachura/

sprocket73 napisał/a:

A opublikujesz jakąś dokładną mapkę, albo podasz współrzędne GPS, żebyśmy mogli sobie zrobić jakąś wycieczkę tropem wielkich jodeł?

Do podanych przeze mnie jodeł nie jest trudno trafić. Podaje namiary GPS:
Jodła na wschodnim Hrobaczej Łąki - 49 49 17 N 19 11 01 E
5 jodeł blisko siebie położonych na południowo-zachodnim stoku Góry Kocierz - 49 46 22 N 19 15 54 E
2 jodły niedaleko siebie położone na północno-wschodnim stoku Jaworzyny - 49 46 20 N 19 15 42 E
Wycieczkę polecam szczególnie do rezerwatu "Szeroka" gdzie jest najwięcej jodłowych olbrzymów, tylko mam jedno zalecenie by pieski się na nie wspinały wink

nena napisał/a:

Darku pięknie Ci to idzie i jakie niesamowite okazy jodeł w tym naszym Małym ! big_smile

Tylko nieźle muszę się nagimnastykować bym mógł zrobić pomiary jodeł szczególnie na stokach. Teraz będzie wiadomo jak ogromne okazy jodeł są w naszym Małym i myślę że powinny być jeszcze większe. A na koniec wyłonienie rekordzistki smile

10

Dariusz Tlałka napisał/a:
nena napisał/a:

Tylko nieźle muszę się nagimnastykować bym mógł zrobić pomiary jodeł szczególnie na stokach. Teraz będzie wiadomo jak ogromne okazy jodeł są w naszym Małym i myślę że powinny być jeszcze większe. A na koniec wyłonienie rekordzistki smile

SUPER ! big_smile A pomysł sprocketa73 odnośnie wycieczki tropem wielkich jodeł BM-u bardzo mi się podoba ! big_smile

"Tak jak zawsze, kiedy zdarza mi się widzieć coś niebywałego, żałowałem, że nie ma ze mną miłych sercu ludzi, żeby mogli oni też swoje zatroskane oczy widokiem czystym uradować i przemyć, zasługują przecież na to nie mniej niż ja, albo bardziej"  /E. Stachura/

11

sprocket73 napisał/a:

Paprotniki zimują, to się za jodły zabrałeś wink

Udało mi się połączyć jedno z drugim. Przy okazji moich planowanych tegorocznych badań nad rodzajem (Pteridium) w którym stwierdzono nowy gatunek dla flory Polski wymierzyłem kolejną pomnikową jodłę. Informuje że ta kolejna nowa dla Polski paproć na stówę występuje w Beskidzie Małym. Wszystko będzie ujawnione w swoim czasie smile Natomiast pomnikowa jodła znajduje się południowym stoku Leskowca na wysokości 610 m n. p. m. i jej obwód wynosi 360 cm

Została ona wymierzona metodą na patyki bowiem rosła ona na stromym stoku.
W tych wszystkich przemierzonych jodłach może być kilka cm błędu bowiem trudno o dokładny pomiar na tak stromych stokach, ale i tak z wyłonieniem najgrubszej nie będzie problemu smile

12

Dzisiaj tylko we dwoje wraz Jolą wybrałem się na pozostałe pomiary pomnikowych jodeł które okazały się dość zaskakujące. Zrobiliśmy pętelkę najpierw żółtym szlakiem z Rzyków Praciaków na Łamaną Skałę i Chatkę pod Potrójną, a na następnie słoneczkowym do Rzyków Praciaków.
Ta sławna jodła w rejonie szczytu Łamanej Skały okazało się że ma w obwodzie tylko 328 cm

Z wymierzeniem jej nie było problemu bowiem rośnie ona na płaskim terenie, natomiast problemem był mróz podczas jej mierzenia i w ręce szybko mi mocno zaszczypało.
Potem idąc już pod Chatkę pod Potrójną i zbierając drewno na ognisko dojrzałem nieznaną jodłę o wymiarze pomnikowym która rosła poniżej Chatki, na południowo-wschodnim stoku Potrójnej. Okazało się że była ona nieco grubsza od tej z Łamanej Skały bo miała w obwodzie 334 cm

Tu też nie miałem problemu z jej wymierzeniem.

I teraz mogę ogłosić że najgrubszą jodłą w Beskidzie Małym jest ta znajdująca się w rezerwacie "Szeroka" na południowo-zachodnim stoku Góry Kocierz o obwodzie 371 cm. Oto jej jedno jeszcze zdjęcie w pełnej krasie

Jodłę tą można rozpoznać po charakterystycznym namalowanym niebieskim pasie wokół jej pnia.
Nie można też wykluczyć że gdzieś w dzikich ostępach Beskidu Małego znajduje się jeszcze grubsza jodła. Czas pokaże czy faktycznie hmm

Ostatnio edytowany przez Dariusz Tlałka (2016-01-17 18:12:25)

13

Wszystko się Darku zgadza, największym zaskoczeniem było, że jodła z Madohory nie jest najgrubsza wink i to, że zbierając drewno na ognisko znalazłeś pomnikowa jodłę, której by tam się nikt nie spodziewał tongue

Od razu rodzi się myśl, pytanie... gdzie jeszcze w naszym Beskidzie Pięknym znajdziemy takie dorodne okazy big_smile

Dziękuję Ci za  fajna wycieczkę i wstaw jeszcze proszę fotkę jak mierzysz okaz na Łamanej Skale tongue

Wokół góry, góry i góry...i całe moje życie w górach, ileż piękniej drozdy leśne śpiewają,niż śpiewak płatny na chórach. Wokół lasy, lasy i wiatr...i całe życie w wiatru świstach. Wszyscy, których kocham, wita was modrzewia ikona złocista. (J.Harasymowicz) smile

14

jolanta napisał/a:

Wszystko się Darku zgadza, największym zaskoczeniem było, że jodła z Madohory nie jest najgrubsza wink i to, że zbierając drewno na ognisko znalazłeś pomnikowa jodłę, której by tam się nikt nie spodziewał tongue

Od razu rodzi się myśl, pytanie... gdzie jeszcze w naszym Beskidzie Pięknym znajdziemy takie dorodne okazy big_smile

Dziękuję Ci za  fajna wycieczkę i wstaw jeszcze proszę fotkę jak mierzysz okaz na Łamanej Skale tongue

Oto to zdjęcie, jodła z rezerwatu Madohora w porównanie ze mną big_smile

Teraz można sobie wyobrazić jak gruba jest ta jodła z rezerwatu Szeroka big_smile

Też dziękuje za fajną wycieczkę smile

15

A to niespodzianka, że jodła tuż przy szczycie Łamanej Skały wcale taka gruba nie jest, jak się o niej mówi. Nawet nie wiem, czy nie uważano ją za najgrubszą w BM-ie. No cóż Rezerwat „Szeroka” powstał po to, żeby chronić m.in. pomnikowe okazy jodeł. One są tam rzeczywiście potężne i dorodne i oby jak najdłużej ! smile Podczas wycieczek po Małym będę się teraz rozglądać za pomnikowymi drzewami big_smile . Będę musiała nosić teraz w plecaku kawałek sznurka i taśmę mierniczą big_smile. Sporo śniegu, widzę, na tej wysokości napadało. Świetne zdjęcie z pomiarów ! big_smile

16

nena napisał/a:

A to niespodzianka, że jodła tuż przy szczycie Łamanej Skały wcale taka gruba nie jest, jak się o niej mówi. Nawet nie wiem, czy nie uważano ją za najgrubszą w BM-ie. No cóż Rezerwat „Szeroka” powstał po to, żeby chronić m.in. pomnikowe okazy jodeł. One są tam rzeczywiście potężne i dorodne i oby jak najdłużej ! smile Podczas wycieczek po Małym będę się teraz rozglądać za pomnikowymi drzewami big_smile . Będę musiała nosić teraz w plecaku kawałek sznurka i taśmę mierniczą big_smile. Sporo śniegu, widzę, na tej wysokości napadało. Świetne zdjęcie z pomiarów ! big_smile

Beskid Mały to prawie 400 km kw pow i niejedna nieznana pomnikowa jodła powinna się jeszcze tu znaleźć. Nena życzę trafienia grubszej od tej z rezerwatu Szeroka. Też będę się za taką rozglądał smile

17

Tak więc WSZYSCY wink wędrujący po naszym Beskidzie Pięknym wypatrują pomnikowych jodeł! big_smile

18

Dziś wpadłam na taką stronę - Rejestr Polskich Drzew Pomnikowych.

Kliknij na zdjęcie:

https://lh3.googleusercontent.com/-VTb71boS3gU/Vq0wa9S-ZvI/AAAAAAAAcvc/DKMQu5D3Vlk/s800-Ic42/Bez%2525C2%2525A0tytu%2525C5%252582u.jpg

19

Podczas moich ostatnich wypadów do Beskidu Małego jak na razie nie trafiłem na kolejne pomnikowe jodły choć było blisko big_smile

nena napisał/a:

Dziś wpadłam na taką stronę - Rejestr Polskich Drzew Pomnikowych.

Też na tą stronę trafiłem. Ta obecnie najgrubsza jodła w Beskidzie Małym z rezerwatu Szeroka zajęła by tu 17 miejsce w najgrubszych jodłach w Polsce. Oczywiście wszystkie 11 pomnikowych jodeł z Beskidu Małego się tu kwalifikują smile

20

W rezerwacie Szeroka udało się namierzyć kolejne nowe pomnikowe jodły

Jodła na południowym stoku Cisowej Grapy Południowej o obwodzie 341 cm

Jodła na południowym stoku Cisowej Grapy Południowej o obwodzie 328 cm

21

no proszę, kolejne piękne jodłowe okazy smile