Temat: Furkot 2406 m.npm, Hruby Wierch 2431 m.npm, poza szlakami, 9.07.17 r

Planowana wycieczka doszła do skutku, powrót w Tatry stał się faktem.
Ze Szczyrbskiego Jeziora przez dolinę Furkotną. W górze, już poza szlakami, na Furkotną Przełęcz, Bystry Przechód, z którego wejście na łatwy szczyt Furkot 2405 m.npm, przejście granią, wąską, eksponowaną, na Hruby Wierch 2431 m,npm, powrót tą granią na Furkot, i zejście do Doliny Młynickiej. Jedna z ciekawszych wycieczek w Tatrach, przez doliny wąskie, otoczone dzikimi turniami, mające wiele pięknych stawów, a widoki nie ustępują znanym i wyższym szczytom. Doliny położone w bocznej grani Tatr Wysokich, między Cubryną a Krywaniem.
Ze względu na trudności, ostatni odcinek graniowy, miedzy Furkotem a Hrubym Wierchem, przeszedłem ostatni raz w życiu, chyba, że złąpię jakiegoś partnera, co nie jest łatwe. Mało kto robi tę grań.

Jeden z progów i pięter Doliny Furkotnej, po lewej Ostra, p oprawej Solisko

Za boczna granią Ostrej Krywań

Zza progu doliny wyłania się pierwszy cel wycieczki Furkot, szczyt turystycznie bardzo łatwy.
Z góry widok na Niżni Wielki Staw Furkotny ok. 2050 m. npm

Widok na Wyżni Wielki Staw Furkotny, drugi pod względem wysokości w Tatrach, 2156 m.npm, ok. 5 ha, Furkotną Przełęcz i drogę wśród piargów na Furkot.

Widok z Furkotnej Przełęczy: z prawej w tyle Hruby Wierch i Grań Hrubego, największy mur skalny w Tatrach
Grań Hrubego, jedna z najsłynniejszych grani w Tatrach, nad Doliną Niewcyrki.

Krywań przez Dolinę Niewcyrki

Droga z Furkotnej Przełęczy na Bystry Przechód i Furkot

W drogę! Zdjęcie zrobił przygodny turysta

Widok Z Bystrego Przechodu na druga stronę, Dolinę Młynicką. W najwyższym piętrze, w małej kotlinie dającej wyjątkowy mikroklimat, Kolisty Stawek. Ewenement. Zalodzony cały rok.

Niżej Capi Staw pod filarem Szczyrbskiego Szczytu

Widok na Szatana w Grani Baszt, zawsze się tęskni

Na Bystrym Przechodzie spotykam adeptki ichniego TOPRu. Bardzo sympatyczne. Mówią, że takiego grata w Tatrach nie spotkały, to zdjęcie jest atrakcyjne. W dole górne pietra Doliny Furkotnej z Wielkimi Stawami Furkotnymi

Widok na Cubrynę, Koprowy i Mięguszowieckie

Poprzez Grań Hrubego widok na Czerwone Wierchy, Giewont i Babią Górę

Hruby Wierch, najważniejszy cel wycieczki. Skamandryta Wierzyński napisał na jego cześć wiersz " Hruby ". Wąska, eksponowana grań z Furkotu, 40 minut. Mało kto nią chodzi. Ja ostatni raz w życiu. Złapałem Sylwka na te drogę. 30 lat, znakomicie chodzi, zna Tatry, W tamtę stronę ja prowadziłem wybierając łatwiejsze miejsca. Z powrotem Sylwek szedł jak chciał a mnie to sprawiało już duże trudności techniczne.

Na Hrubym Wierchu

Kasprowy, Świnica i cała Orla Perć z Hrubego Wierchu

Sylwek pod samym wierzchołkiem Hrubego, 8 metrów

Powrót trudną grania na Furkot i już w Dolinie Młynickiej Capi Staw wśród piarżysk. Teraz dalekie, ale piękne zejście do Szczyrbskiego Jeziora.

Cały czas w zejściu widoczny po lewej Szatan. Wspaniały szczyt. Do zobaczenia na Szatanie!

2

Odp: Furkot 2406 m.npm, Hruby Wierch 2431 m.npm, poza szlakami, 9.07.17 r

Super wycieczka. Bardzo chciałbym pochodzić sobie w Tatrach Wysokich poza szlakami, ale nie bardzo ku temu jest okazja.
Widzę, że miejscowi z psami. A u nas psy bardzo niemile widziane w TPN sad
Gratuluję i zazdroszczę.

3

Zdjęcia ciekawe, aż szkoda że nie zostały wyeksponowane w jakiejś galeryjce na zewnętrznym serwerze (np. Google Picasa), bo i jakość byłaby lepsza i można by było obejrzeć je wszystkie, a nie tylko tę część, którą udało się wgrać. Trasa chyba też ciekawa, ale zupełnie mi nie znana. Jeśli bym się tam wybrał to tylko ze znającym drogę i doświadczonym przewodnikiem.

"Because it's there" (G. Mallory)
Moje galerie: https://get.google.com/albumarchive/105 … source=pwa

Przejrzałem teraz wszystkie posty tatrzańskie na Forum. Niektóre przestudiowałem. Słowacy dość dawno temu przesunęli szlak z Bystrego Przechodu, który jest 5 minut pod Furkotem, na który wszyscy wychodzili, na południe, ok. 150 m, przez Bystrą Ławkę. Nazwa ta była nieznana i jeszcze dzisiaj często na Bystrą Ławkę mówi się Bystry Przechód. Nowy szlak jest trudniejszy od dawnego. Szedłeś tam piotr w 2013 roku, ładne zdjęcie na Wyżni Wielki Staw Furkotny. Należało niżej, nad Capim Stawem, skręcić skosem w prawo i już jesteś na Furkocie. To przejście jest w takim czasie jak przez Bystrą Ławkę, choć dalsze, bo jest zdecydowanie łatwiejsze. Trudno jest porzucić zabobony tatrzańskie, jak każde inne i oderwać się od szlaku znakowanego. A to, że trzeba z przewodnikiem, a to pilnują i mandaty lepią, a to zamówią helikopter na koszt turysty i go zwiozą, może jeszcze inne bzdury zupełne. Prawda jest jedna i niebezpieczna w Tatrach. Mówię to jako mający ponadsześćdziesięcioletnie doświadczenie w chodzeniu po Tatrach: za każda skałą, za każdą wantą stoi skrzat ze szpilorkiem w ręku i kłuje w dupę każdego aby szybciej szedł. To jest jedyne niebezpieczeństwo.
W ogóle w słowackich Tatrach Wysokich jest tylko sześć / 6 / szczytów, na które prowadzą szlaki turystyczne, na które można wejść w pięć / 5 / dni. Możliwe to jest, gdyż na Koprowy Szczyt i Rysy można wejść w jeden dzień, co uczyniłem jeszcze dziesięć lat temu. To pije oczywiście do posta piotra z 2011 roku - Koprowy i Rysy z makrelą na deser. Jak się nie zejdzie ze szlaku to po pięciu dniach ma się Tatry zaliczone i jest po sprawie.
MF użala się w poście, że na Furkot nie prowadzi żaden szlak i pisze - szkoda. Nie szkoda tylko lepiej, wiele lepiej. Nie ma ludzi, skrzaty nie tak atakują, spokój, cisza.
Robienie zdjęć dla mnie to ból fizyczny i psychiczny. Nie ułożę też skrótu do tych zdjęć. Jestem od chodzenia. Zresztą drogę tę znakomicie opracował jardo w 2013 roku, post Bystra Ławka.
Fantastyczne zdjęcia, nawet stracha mam gdy je oglądam, którego nie miałem nawet na Grani Hrubego przedwczoraj.
A wyżej trzeba wyjść bo tam są widoki, które uzupełniam:

Hruby Wierch z Furkotu, grań w dużym skrócie perspektywicznym. A to 40 minut drogi.

A widok uzupełniony o najwyższe szczyty tatrzańskie: Rysy, Wysoka, Durny Szczyt, Łomnica, Gierlach, Kończysta. Dokładnie na tle Rysów Koprowy Szczyt. Zdjęcia te można skleić w jedną panoramę. Tego się z Bystrej Ławki nie zobaczy.

5

Uff! Udało mi się tutaj zalogować, żeby napisać odpowiedź, co ostatnio jest sporym sukcesem hehe. Faktycznie Eugeniuszu byłem w tej okolicy w 2013, no ale jednak nie na Furkocie, nie wspominając już o Hrubym. Na ten pierwszy spróbuję się kiedyś wybrać jak będę w tej części Tatr.

Ostatnio edytowany przez piotr (2017-07-12 09:04:49)

"Because it's there" (G. Mallory)
Moje galerie: https://get.google.com/albumarchive/105 … source=pwa