Temat: W poszukiwaniu olkuskich widliczy

Celem mojej penetracji terenowej od jakiegoś czasu było odnalezienie współcześnie na Wyżynie Krakowsko-Częstochowskiej widlicza cyprysowego (Diphasiastrum tristachyum) gatunku bardzo rzadkiego w Polsce z "Polskiej czerwonej księgi roślin". Ostatnio regularnie odwiedzam rejony Olkusza i moje badania przeszły najśmielsze oczekiwania. Widlicza cyprysowego odnalazłem aż na trzech nowych stanowiskach, a same rejony Olkusza okazały się być wielką ostoją widliczy. Niestety widlicze w Beskidzie Małym są wymarłe, a tutaj występują sobie w niezliczonych ilościach.
Na początek wstawię jednak krótki filmik z nagrania widlicza Zeillera (Diphasiastrum zeilleri)

[video]

Ostatnio edytowany przez Dariusz Tlałka (2019-04-03 03:07:58)

2

Odp: W poszukiwaniu olkuskich widliczy

Piękne okazy tego widlicza Darku. smile Czekam aż wstawisz nam tu tego cyprysowego smile

video: Dariusz Tlałka

Ostatnio edytowany przez nena (2019-04-02 19:37:55)

"Tak jak zawsze, kiedy zdarza mi się widzieć coś niebywałego, żałowałem, że nie ma ze mną miłych sercu ludzi, żeby mogli oni też swoje zatroskane oczy widokiem czystym uradować i przemyć, zasługują przecież na to nie mniej niż ja, albo bardziej"  /E. Stachura/

3

Pewnie bym przeszła koło niego i nie wiedziała co mijam wink

Czekamy na "drugiego" smile

Wokół góry, góry i góry...i całe moje życie w górach, ileż piękniej drozdy leśne śpiewają,niż śpiewak płatny na chórach. Wokół lasy, lasy i wiatr...i całe życie w wiatru świstach. Wszyscy, których kocham, wita was modrzewia ikona złocista. (J.Harasymowicz) smile

4

Ja nie silę się na jakieś komentarze, bo kompletnie się na tym nie znam. Powiem tylko, że jestem zawsze pełen podziwu, jak wrzucacie fotki wszelakich roślinek i operujecie ich nazewnictwem. smile

Oto zdjęcia widlicza cyprysowego (Diphasiastrum tristachyum) które umieszczone mam na samym dole mojego wpisu na bio-forum.

https://www.bio-forum.pl/messages/3280/259505.html

Prawidłowo rozpoznać wszystkie trzy gatunki niżowych widliczy potrafi niewiele osób w Polsce, zwłaszcza że między nimi zachodzi introgresja która zbliża się cechami do danych gatunków.
Ostatnio w terenie na poszukiwaniach widliczy byłem ze znajomą botanik.

Ostatnio edytowany przez Dariusz Tlałka (2019-04-03 03:47:31)