Temat: kamieniołom Bielsko Straconka

W Straconce w Bielsku Białej na górze Sokołówka znajduje się nieczynny kamieniołom (ostatnie wyrobisko zamknięto w 1981 roku) . W kamieniołomie tym odsłaniają się warstwy piaskowca godulskiedo dolnego. Wyrobiska znajdują się na południowym i zachodnim zboczu góry Sokołówka. Po zachodniej części warstwy godulskie reprezentowane są przez piaskowce z mułowcami a w południowym wyrobisku przez piaskowce i zlepieńce. Na powierzchniach spągowych można odnaleźć hieroglify organiczne i mechaniczne. Hieroglify organiczne to ślady działalności organizmów żyjących na dnie zbiornika wodnego. Warstwy godulskie tworzyły się w basenie śląskim około 93-103 mln lat temu w okresie około 10 mln lat. 

W czasie I Wojny Światowej w kamieniołomie pracowali jeńcy rosyjscy i włoscy internowani przez Austriaków.

Kamień pochodzący z tego kamieniołomu można znaleźć w kościele w Straconce, w Katedrze św. Mikołaja w Bielsku (pokrycie elewacji, rzeźby nad głównym portalem), głowa lwa przed budynkiem OSP w Straconce zamontowana tam w 1961 roku. Głowa ta  to część rzeźby zamówionej w 1917 roku dla cmentarza w Kraśniku. Została ona wykuta przez włoskich jeńców. Rzeźbę nie dokończono z powodu zakończenia wojny.

2

Odp: kamieniołom Bielsko Straconka

warstwy godulskie w kamieniołomie

http://images37.fotosik.pl/381/ee8fb1521c50531dmed.jpg

głowa lwa

http://images45.fotosik.pl/407/a02621af5b8d90f8.jpeg

3

Odp: kamieniołom Bielsko Straconka

Moniko bardzo ciekawe informacje, nie wiedziałem, że kamień został wykorzystany w katedrze św. Mikołaja  wink  Pozdrawiam! Czekamy na więcej takich perełek!!!

4

Odp: kamieniołom Bielsko Straconka

Kamień pochodzący z kamieniołomów ze Straconki i Kóz znajduje się także na Cmentarzu Wojskowym w Bielsku. Znajdują sie tam między innymi kamienne krzyże na grobach poległych w czasie I i II Wojny Światowej.

5

Odp: kamieniołom Bielsko Straconka

monikakleszcz czy można wiedzieć skąd posiadasz informacje między innymi na temat hieroglifów organicznych ?
Pozdrawiam

6

Odp: kamieniołom Bielsko Straconka

informacje posiadam z karty stanowiska dokumentacyjnego autorstwa T. Słomka, E.Słomka