Temat: Małopolska vs Śląsk

Takie pytanie, głównie do mieszkańców Bielska, bo wiem, że takich tu dużo... a nawet niektórzy są bardzo znaczący dla tego forum:) Chodzi mi o podział administracyjny, przykładowe Bielsko to administracyjnie Śląsk, historycznie Małopolska, i takie pytanie, z kim się bardziej utożsamiacie?
Czy jakby była możliwość przyłączenia Bielska do Małopolski to co wy na to?

Odp: Małopolska vs Śląsk

Dobre pytanie SZYMSKIM, przyłaczam się do niego.W XIX wieku mieszkańcy okolic Biekska byli określani jako Miemcy, lub Lasi śląscy.A pozatym obecni mieszkańcy  B-B to obecnie głównie ludność napływowa, bo jak wiadomo przed wojną mieszkała tam głównie ludność niemieckiego pochodzenia, z wyjątkiem rdzennych mieszkańców (po wojnie przyłączonych do B-B) Straconki i Mikuszowic, bo to górale żywieccy i Lipnika- to lasi śląscy. Pozdrawiam .HEJ!!!

3

SZYMSKIM ciekawi mnie co w ten sposób chcesz osiagnąć ?

http://szlakiibezdroza.blogspot.com/  - wszystko na czasie .

4

yyyyy chce wiedzieć tylko i poznać opinie u źródła

Ponawiam pytanie Szymskiego.Prosimy szanownych, licznych-forumowiczów z Bielska i okolic o zabranie głosu w tej sprawie!Jesteśmy bardzo ciekawi waszych opini. Pozdrawiam.HEJ!

6

Ciężko odpowiedzieć na to pytanie... Ja mieszkam w dawnej Białej  i można powiedzieć, że jestem bardziej związany z małopolską, gdyż moja rodzina od strony mamy (dziadkowie) mieszkali w Barwałdzie. Rodzina od strony taty mieszkała w Bielsku. Wcześniej, gdy Bielsko-Biała należało do odrębnego województwa bielskiego, wpływy administracyjne ze strony małopolski i śląska nie miały takiego znaczenia. Obecnie miasto jest w województwie śląskim. Mi bardziej odpowiadało odrębne województwo. Stąd, urodził się psychologiczny minus na niekorzyść śląska. Zostaliśmy wchłonięci. Za krótko chyba, żyję na tym świecie, albo za późno się urodziłem, aby mieć silną więź z jedną lub drugą stroną.