Temat: Jaki Aparat

Patrząc na wasze zdjęcia ciekaw jestem jakich aparatów używacie,lustrzanki kompakta czy jeszcze coś innego???Czy robicie w automacie czy według własnych nastaw??? Może ktoś coś podpowie z jakimi nastawami robić leprze zdjęcia. Ja posiadam od niedawna  Canon Power Shot SX20iS.Zdjęcia wychodzą ładne ,byłyby leprze gdybym jeszcze umiał go obsługiwac tongue Ale jak to mówią trening czyni mistrza.

Jestem tego pewny, w głębi duszy o tym wiem,że gdzieś na szczycie góry wszyscy razem spotkamy się

2

Odp: Jaki Aparat

Hmmm, SX20iS to niezły sprzęt, jak na hybrydę ma całkiem dobre opinie.
Co do samego robienia zdjęć, sam posiadam lustrzankę i nie pamiętam kiedy robiłem jakiekolwiek zdjęcie w trybie "auto". Wszystko na ustawieniach tzw. kreatywnych. Zobaczysz, że z czasem zauważysz, gdzie można czas wydłużyć, przymknąć przysłonę (chyba u Ciebie można coś takiego zrobić, co?), wyśrubować ISO do górnych granic możliwości itp .... tak jak napisałeś, trening czyni mistrza smile

Porada ode mnie: jak zrobisz zdjęcie i Ci się nie podoba (na podglądzie), postaraj się pokombinować z pomiarem światła na ekspozycję (tzn. wyceluj w inny punk niż chcesz zrobić zdjęcie - jaśniejszy albo ciemniejszy - z wciśniętym już do połowy spustem wróć w punk, który chcesz sfocić - wtedy spust do końca. Przydaje się przy zbyt jasnym niebie w porównaniu z pierwszym planem. Uważaj tylko na ostrość, żeby trafić w punkt o podobnej odległości od Ciebie jak chcesz uchwycić .... mam nadzieję, że to co napisałem to zrozumiałe, bo sam się chyba zgubiłem ;p

Pozdrawiam i powodzenia !!

3

Odp: Jaki Aparat

W epoce dinozaurów, czyli w czasach "przedcyfrowych" używałem Zenitha ET. Ciężka (1 kg), radziecka produkcja, jednak analogi robione tym sprzętem nie mają sobie równych. Potem nastał czas cyfrówek. Początkowo był to Samsung S700. Wszystko było by OK gdyby nie jego "energożerność". Zestaw 2 akumulatorków AA wystarczał na góra 2-3 dni intensywnego używania. Kolejnym był nieodżałowany Nikon Coolpix P50 (świeć Panie nad jego duszą wink). Dużo mniej energożerny, znacznie lepsza optyka niźli Samsung. W chwili obecnej mam Nikona Coolpix L21, czyli prościutki kompakcik. Standardowym zestawem, zanim zdjęcia trafią do sieci jest: Nikoś + Photoshop + Helicon Filter + Picasa3 (tu ostatnie poprawki i ewentualny retusz). Czasami, w przypadku zdjęć składanych w panoramy używam Panorama Maker 5 (dostałem z aparatem).

Zazwyczaj fotki robię na nastawach automatycznych. Wyjątek stanowią zdjęcia w trudnych warunkach światła lub po prostu nocą. Niemalże każda przechodzi jakąś tam obróbkę na kompie z użyciem w/w zestawu ratunkowego wink

Jeśli chodzi o bateryjki do aparatu, to wydaje mi się, że niezastąpione są te, które swego czasu polecił mi Piotr. GP ReCyko+ 2050m/Ah. Do dziś przeze mnie niepobity rekord to ładowanie 23 sierpnia przed startem na MSB, padnięcie akumulatorków 25 września w drodze na Jawornicę. Używane w międzyczasie dość intensywnie wink

Chyba wyczerpałem temat z mojej strony big_smile

"Picie wódki, to jest wprowadzanie elementu baśniowego do rzeczywistości."
Jan Himilsbach

4

Odp: Jaki Aparat

Darkheush - cieszę się, że akumulatorki spasowały. Ze swej strony dodam, że przy lekkim używaniu ten model paluszków potrafi wytrzymać na jednym ładowaniu nawet 3-4 miesiące (przetestowane). Dlatego warto zainwestować trochę więcej pieniędzy. Jeśli chodzi o aparat to oczywiście nie jestem tu takim profesjonalistą, jak koledzy, a używam archaicznego Canona A610. Nie ma fajerwerków, ale robi dość ładne kolorystycznie zdjęcia. Większość zdjęć na mojej stronie pochodzi właśnie z tego aparatu. Ponieważ bardzo marnie działa funkcja auto przy słabym wieczornym lub zimowym oświetleniu (problemy z ostrością), więc często używam wtedy ustawień manualnych (tryb M). Przydały się zwłaszcza przy wycieczce do Groty Komonieckiego i Wodospadu na Dusicy z kol. jolantą, jako że był to deszczowy i wyjątkowo mglisty dzień.

Ostatnio edytowany przez piotr (2010-12-03 08:32:18)

"Because it's there" (G. Mallory)
Moje galerie: https://get.google.com/albumarchive/105 … source=pwa

5

Odp: Jaki Aparat

Djinn napisał/a:

Porada ode mnie: jak zrobisz zdjęcie i Ci się nie podoba (na podglądzie), postaraj się pokombinować z pomiarem światła na ekspozycję (tzn. wyceluj w inny punk niż chcesz zrobić zdjęcie - jaśniejszy albo ciemniejszy - z wciśniętym już do połowy spustem wróć w punk, który chcesz sfocić - wtedy spust do końca. Przydaje się przy zbyt jasnym niebie w porównaniu z pierwszym planem. Uważaj tylko na ostrość, żeby trafić w punkt o podobnej odległości od Ciebie jak chcesz uchwycić .... mam nadzieję, że to co napisałem to zrozumiałe, bo sam się chyba zgubiłem ;p

Pozdrawiam i powodzenia !!

Dzięki za radę a co do aparatu to fakt że można na nim ostawić prawie wszystko i między innymi dlatego go kupiłem. przypominają mi się czasy kiedy wujek uczył mnie robić zdjęcia na zenicie

Jestem tego pewny, w głębi duszy o tym wiem,że gdzieś na szczycie góry wszyscy razem spotkamy się

6

Odp: Jaki Aparat

Na forum też mamy "wujka', który może Cię dużo nauczyć smile
Myślę, że tylu już mamy fotografów na forum, że trzeba zrobić w końcu jakiś plener z prawdziwego zdarzenia !!

7

Odp: Jaki Aparat

tak macie wujka, któremu czasem uda się pstryknąć fajne foto tongue Tak wiem ta skromność. No dobra, ale nie o tym chciałem pisać. Moją przygodę z fotografią zaczynałem od analogów, tak jak Darkheush były to sprzęty pancerne rodem z CCCP. Fotografowałem Zenitem 12XP i z serii E i tak naprawdę na tych maszynach nauczyłem się wszystkiego. Były też smieny odziedziczone po kuzynach, do tej pory dwie stoją na półce jako eksponaty. Później o zgrozo pojawił się analogowy CANON EOS 300V z kitowym obiektywem 28 - 90 mm. Później zakochałem się w jedynej słusznej, liczącej się na rynku fotograficznym marce jaką jest NIKON tongue. Moją pierwszą cyfrówką był nikon D50 z kitem 18 - 70 mm o całkiem przyzwoitym świetle f/3.5 - 4.5.
Od ponad dwóch lat używam nikona D90 i praktycznie nie rozstaję się z nim. Moja obecna szklarnia to głownie obiektywy ze stajni Nikona:
Nikkor 24 - 120 mm
Nikkor stałoogniskowy 50 mm f/1.8
Nikkor 70 - 300 mm VR
Portretowy nikkor stałoogniskowy 135 mm f/2.8
Tokina 80 - 200 mm o stałym świetle f/4
Do tego jeszcze 2 heliosy, zestaw filtrów połowkowych systemu Cokin P, polar i kilka zabawek wujka angiego. Na mikołaja planuję zakup nóg do statywu firmy manfrotto i może sigmę 17 - 70 mm f/2.8 - 4.0 OS.
Tak jak napisał Djinn trening czyni mistrza, trzeba eksperymentować, patrzeć przez wizjer oczami wyobraźni, łapać złote godziny i budzić zlotowiczów o 4 nad ranem na wschód słońca tongue Plener jestem za w końcu trzeba zebrać towarzystwo fotograficzne i ruszyć gdzie oczy poniosą. Ciekawych kadrów życzę i naładowanych baterii aparatów oraz umiejętności patrzenia na świat przez wizjer aparatu. Aha naszła mnie myśl "kup lustrzankę cyfrową będziesz miał wydatki" big_smile Cała prawda o fotografii. Pozdrawiam angi

Ostatnio edytowany przez angi (2010-12-03 19:55:48)

"W niedomkniętym oknie noc
Podpatruje twoje sny,
W niedomkniętym oknie noc,
Siedzę, patrzę jak ty śpisz... "

8

Odp: Jaki Aparat

Kiedy ja zaczynałem, to właściwie o Zenitha było bardzo trudno. Zaczynałem od Smeny 8 i od slajdów, których mam kilka tysiecy, w ramkach ze srebrnym ekranem w piwnicy. Nie zagladałem tam co najmniej od 12 lat sad
Potem były jeszcze dwie smeny 8, bo jedna mi ukradli w Miedzyzdrojach, a jedną rozwalił synek. Jeszcze jedną mam. Do tego był światłomierz na sznurku, który dyndał na karku. najpierw taki prymitywny, a potem Leningrad 7.
Potem Fied, no i wkońcu długo oczkiwany Zenith 12 HP ze swiałomierzem na diody :LOL:
Ostanie zdjęcia były zrobione jesienią 2004 na Magórce. Od tamtej pory był tylko czyszczony z sentymentu. Kiedy kupiłem pierwszą cyfrówkę(Olimpus C 315) analogowym  już nie robiłem. Jedynie na potrzeby innych z powodu specjalnych okoliczności.
Jednak z sentymentem wracam do czasów, kiedy wszystko ręcznie trzeba było ustawiać i mierzyć światło.
Chyba w tym tkwi magia fotografowania.
Jednak cały czas czekam na NIKONA D 300. Czekam az potanieje smile

http://szlakiibezdroza.blogspot.com/  - wszystko na czasie .

9

Odp: Jaki Aparat

Djinn napisał/a:

Na forum też mamy "wujka', który może Cię dużo nauczyć smile
Myślę, że tylu już mamy fotografów na forum, że trzeba zrobić w końcu jakiś plener z prawdziwego zdarzenia !!

Jestem za jeśli chodzi o plener,nawet sam myślałem o zapodaniu takiego tematu,ale skoro zacząłeś to może zgadajmy się wszyscy miłośnicy foto i zrobimy mały kurs fotografii Forum Beskidu Małego ...

Jestem tego pewny, w głębi duszy o tym wiem,że gdzieś na szczycie góry wszyscy razem spotkamy się

10

Odp: Jaki Aparat

Z tym plenerem to jakoś nic a nic nam nie wychodzi. Ja jestem za....

11

Odp: Jaki Aparat

Kurs fotografii..., a potem konkurs najpiękniejszych zdjęć smile. Mogłoby być ciekawie big_smile smile

"Przed nami Droga Mleczna.
Któż po niej przechodzi?
To przechodzi ludzkie pojęcie"   /Leopold Staff/

12

Odp: Jaki Aparat

Uchyno rąbka tajemnicy wink

O kursik już kiedyś z Neną się upraszałyśmy big_smile  chyba tutaj http://www.beskidmaly.pl/pun/topic321.html

Wokół góry, góry i góry...i całe moje życie w górach, ileż piękniej drozdy leśne śpiewają,niż śpiewak płatny na chórach. Wokół lasy, lasy i wiatr...i całe życie w wiatru świstach. Wszyscy, których kocham, wita was modrzewia ikona złocista. (J.Harasymowicz) smile

13

Odp: Jaki Aparat

To ja podejmę się zorganizowania warsztatów fotograficznych, coś ala spacer fotograficzny trochę rozrywki, praktyki i wiedzy  i tajemnic wujka angiego. Będziemy potrzebować rzutnik i laptoka. Warsztaty będą obejmowały podstawową teorię bez której ani rusz, czyli WB, iso, pojęcie przysłony, czasu migawki i takie tam, coś wymyślę. Na pewno będzie fajnie. Tylko proponuję w lutym bo do końca stycznia mam napięty harmonogram zajęć i róźnych imprez. Ogłosimy konkurs na najlepszą fotografię. Do wygrania niespodzianki wujka angiego smile

"W niedomkniętym oknie noc
Podpatruje twoje sny,
W niedomkniętym oknie noc,
Siedzę, patrzę jak ty śpisz... "

14

Odp: Jaki Aparat

Czy Ty chcesz zrobić plener/warsztat a następnie pokaz/konkurs? Nie wiem jak Ty, ale ja nie wyobrażam sobie nocnych zdjęć bez dotknięcia "magiczną PS-ową różdżką" .... można zrobić, jestem ZA, ale moim zdaniem efekt będzie połowiczny hmm

15

Odp: Jaki Aparat

Zrobimy warsztaty - opis teoretyczny tego jak bedziemy robić zdjęcia nocą, a w nocy popstrykamy gwiazdy i inne obiekty latające. No z tym się zgodzę bez PS ani rusz smile  konkurs będzie ogłoszony na forum.

"W niedomkniętym oknie noc
Podpatruje twoje sny,
W niedomkniętym oknie noc,
Siedzę, patrzę jak ty śpisz... "

16

Odp: Jaki Aparat

Byle by pogoda była, ostatnio jakoś tak średnio z nocnymi widokami hmm

(choć na Potrójnej nie było źle - nikt nie wpadł na pomysł nocnego pleneru?? hmmm)

17

Odp: Jaki Aparat

Djinn napisał/a:

Byle by pogoda była, ostatnio jakoś tak średnio z nocnymi widokami hmm

(choć na Potrójnej nie było źle - nikt nie wpadł na pomysł nocnego pleneru?? hmmm)

Bo był tylko jeden statyw tongue Jak plener to w kilka osób. Do tematu wrócimy w lutym jak będziemy ustalać sprawy zlotowe na Rogaczu. Osobiście sugerowałbym osobny wyjazd na nocny plener gdzieś powyżej 1000 - 1200 m npm z ładnymi widokami na doliny. Może to być plener wyjazdowy poza granice Beskidu Małego.

"W niedomkniętym oknie noc
Podpatruje twoje sny,
W niedomkniętym oknie noc,
Siedzę, patrzę jak ty śpisz... "

18

Odp: Jaki Aparat

Sory mam pytanie co oznacza skrót PS zwany też magiczną różdżką?? big_smile Może chodzi o statyw,jeśli o nocnych zdjęciach mowa.
P.S. Proponuje,dla porządku założyć nowy temat odnośnie kursu zlotu i konkursu foto bo zaczyna się to powtarzać w innych postach

Jestem tego pewny, w głębi duszy o tym wiem,że gdzieś na szczycie góry wszyscy razem spotkamy się

19

Odp: Jaki Aparat

PS ---> Photoshop. Narzędzie, bez którego użytkownicy lustrzanek na dzień dzisiejszy się chyba obejść nie mogą hmm

Statyw jest nieodłącznym elementem przy nocnych zdjęciach. Można próbować zamienników (plecak, kurtka itp) ale to nie podskoczy nawet takiemu najtańszemu, za 30 zł z Tesco ....

Weź przykład z Darkheusha, ma aparat "małpkę", drobniutki statyw, jakiś darmowy soft na komputerze, a jego nocne panoramy Andrychowa do dzisiaj budzą we mnie podziw big_smile

20

Odp: Jaki Aparat

Djinn napisał/a:

PS ---> Photoshop. Narzędzie, bez którego użytkownicy lustrzanek na dzień dzisiejszy się chyba obejść nie mogą hmm

Statyw jest nieodłącznym elementem przy nocnych zdjęciach. Można próbować zamienników (plecak, kurtka itp) ale to nie podskoczy nawet takiemu najtańszemu, za 30 zł z Tesco ....

Weź przykład z Darkheusha, ma aparat "małpkę", drobniutki statyw, jakiś darmowy soft na komputerze, a jego nocne panoramy Andrychowa do dzisiaj budzą we mnie podziw big_smile

No i  użytkownikom "małpek" też PS jest przydatny tongue

"Picie wódki, to jest wprowadzanie elementu baśniowego do rzeczywistości."
Jan Himilsbach

21

Odp: Jaki Aparat

Aha Dzieki.wiec oznajmiam że w najbliższym czasie nie zamierzam z PS korzystać i chyba nie zaczne

Jestem tego pewny, w głębi duszy o tym wiem,że gdzieś na szczycie góry wszyscy razem spotkamy się

22

Odp: Jaki Aparat

W takim wypadku pomyśl o jakimś innym darmowym programie graficzno-podobnym. Najbliżej na myśli mam Picasę, tam w dalszych zakładkach masz możliwość korekty zdjęć, myślę, że tyle Ci na początek wystarczy.

23

Odp: Jaki Aparat

Djinn napisał/a:

W takim wypadku pomyśl o jakimś innym darmowym programie graficzno-podobnym. Najbliżej na myśli mam Picasę, tam w dalszych zakładkach masz możliwość korekty zdjęć, myślę, że tyle Ci na początek wystarczy.

Chodziło mi bardziej o to że muszę najpierw podszkolić fotografie i chciałbym te programy wykorzystywać w ostateczności.A jeśli zdjęcie jest dobre to nie potrzebuje żadnych poprawek,bo chyba do tego służą te wszystkie programy.Może się mylę ale takie jest moje zdanie

Jestem tego pewny, w głębi duszy o tym wiem,że gdzieś na szczycie góry wszyscy razem spotkamy się

24

Odp: Jaki Aparat

świstak napisał/a:

....... nie potrzebuje żadnych poprawek,bo chyba do tego służą te wszystkie programy.Może się mylę ale takie jest moje zdanie

Cóż, przekonamy się za kilka miesięcy smile

25

Odp: Jaki Aparat

Dobra przyznaje się raz coś zrobiłem w picasie zęby środek zdjęcia był czarno biały a reszta cos w sepi i to by było na tyle smile

Jestem tego pewny, w głębi duszy o tym wiem,że gdzieś na szczycie góry wszyscy razem spotkamy się