Bielsko-Biała Straconka - Łysa Przełęcz - Rogacz - Magurka Wilkowicka Autor : lowell79 kategoria: SzlakiBielsko-Biała Straconka - Łysa Przełęcz - Rogacz - Magurka Wilkowicka


Mapa:

Dystans: Suma przewyższeń: Dystans pod górę:
Procent pod górę: Dystans w dół: Procent w dół:


Szlak ma swój początek w centrum Straconki (dzielnica Bielska-Białej), przy kościele Matki Bożej Pocieszenia. Możemy tutaj dojechać autobusem MZK - linia nr 11. Jeżeli planujemy dojechać samochodem, w pobliżu kościoła znajdują się miejsca parkingowe. Należy wspomnieć, że wraz z naszym szlakiem rozpoczyna się w tym miejscu Mały Szlak Beskidzki prowadzący ze Straconki na Luboń. Znajdziemy tutaj tablicę z mapą Beskidu Małego. W pobliżu sklep spożywczy, w którym możemy zrobić zakupy przed wyruszeniem na szlak, oraz restauracja-pizzeria Strumyczek.

Na Łysa Przełęcz mamy około 0,40 h, a na szczyt Magurki 2 h.

Idziemy w górę ulicy Górskiej. Mijamy budynek ochotniczej straży pożarnej , której wejście ozdobione jest skrzyżowanymi toporkami oraz hełmem strażackim. Przed wejściem możemy podziwiać piaskowcową głowę lwa. Dalej mijamy bibliotekę oraz ośrodek zdrowia. Po drugiej stronie wspomniana wcześniej restauracja-pizzeria Strumyczek. Następnie, na rozwidleniu szlaków skręcamy w prawo, w ulicę Małej Straconki. Za mostkiem, po lewej stronie, znajduje się podwójne spiętrzenie wody Małej i Wielkiej Straconki. Jest to teren bialskich wodociągów. Jak pisze Radosław Truś: Mimo sprzeciwu gminy w Straconce, budowę wodociągu dla Białej ukończono w roku 1901. Odwołano się wówczas do Trybunału Administracyjnego w Wiedniu, który uznał budowę za nielegalną. Jednak po ugodzie wodociągi pozostały, chociaż miejscowa ludność narzekała, że brakuje wody pitnej w studniach i potoku. Mimo to potok Straconka często wylewał powodując wiele szkód. Potok uregulowano w latach 60-tych XX wieku.

Cały czas podążamy ulicą Małej Straconki, aż dochodzimy do rozwidlenia dróg. Skręcamy w prawo w ulicę Borsuczą. Najpierw idziemy lasem, następnie pojawiają się zabudowania. Powyzej zabudowań znajdują się widokowe łąki (widok w stronę pasma Hrobaczej Łąki). Można zauważyć na nich pozostałości po małym wyciągu orczykowym. Być może zimą jest używany. Polną drogą dochodzimy do Łysej Przełęczy (Siodła).