Bielsko-Biała Straconka Podlas - Przełęcz Przegibek Autor : lowell79 kategoria: SzlakiBielsko-Biała Straconka Podlas - Przełęcz Przegibek. Jest to w zasadzie nie tak dawno wyznakowany szlak. Stanowi alternatywę szybkiego podejścia na Przełęcz Przegibek i dalej na Magurkę Wilkowicką


Mapa:

Dystans: Suma przewyższeń: Dystans pod górę:
Procent pod górę: Dystans w dół: Procent w dół:


Czas przejścia: 0.35 h
Droga powrotna: 0.20 h

Wysokość minimalna : ok 500 m n. p. m.
Wysokość maksymalna ok 663 m n. p. m.

Suma podejść: 173m

Suma zejść: 9m

1. Straconka. Szlak rozpoczyna się na ostatnim przystanku MZK linii nr 11 w Straconce Podlas.

2. W pierwszej fazie idziemy drogą asfaltową w górę, skręcamy w prawo i mijamy niewielką polanę, na której bardzo często gromadzone są drewniane pale.

3. Tuż za zakrętem szlak odbija w lewo, w las. Idziemy cały czas leśną, ubitą drogą. W pierwszej fazie widzimy drogę asfaltową, którą szliśmy na początku. Wokół nas znajduje się piękny bukowy las, w którym podczas wysypu grzybów można znaleźć piękne prawdziwki.

4. W ostatniej fazie mamy dość ostre podejście i droga zakręca. Wychodzimy tuż przy parkingu na Przełęczy Przegibek (663 m n.p.m.).

Jak pisze Radosław Truś w przewodniku "Beskid Mały" wydawnictwa Rewasz, droga, którą prowadzi szlak, niegdyś była głównym traktem prowadzącym na przełęcz. Podobno można dostrzec na szlaku stary mostek z piaskowych głazów (nad wyschniętym potokiem) oraz kamienne umocnienia drogi.