Inwałd Autor : lowell79 kategoria: MiejscowościInwałd jest wsią położoną w województwie małopolskim, w powiecie wadowickim, u stóp Beskidu Andrychowskiego (wschodnia część Beskidu Małego). Umiejscowiony jest również w zlewni strumienia Stawki, przy drodze krajowej numer 52. Nad Inwałdem wznosi się Wapienica i Ostry Wierch. W pobliżu znajdują się tzw. Skałki Andrychowskie. Graniczy od północy z Frydrychowicami, od wschodu z Chocznią, od południa z Zagórnikiem i Kaczyną, a od zachodu z Andrychowem i Wieprzem.


Historia miejscowości Inwałd

Z 1318 roku pochodzą pierwsze wzmianki o osadzie, Zacusius Ligęza zbudował tutaj świątynię drewnianą pod wezwaniem Narodzenia NMP,

Dziedzicami Inwałdu w roku 1713 byli Piotr Schwarzenberg Czerny wraz z jego żoną Salomeą.

Około roku 1747 Franciszek Schwarcenberg-Czarny ufundował kościół utrzymany w stylu późnego baroku. Kościół zasłynął obrazem "Matki Bożej Inwałdzkiej z Dzieciątkiem", któremu przypisywane były cuda.

Z aktu podziału majątku księstwa zatorskiego z 1474 roku dowiadujemy sie o zamku, który wystawił w tym miejscu hrabia Józef Ankwicz, minister króla Stanisława Poniatowskiego. Jednak zamek ten zostal zburzony.

Inwałd zostaje sprzedany hrabiemu Bobrowskiemu.

W latach 1975-1998 miejscowość administracyjnie należała do województwa bielskiego.

28 kwietnia 2007 roku uruchomiono Park Miniatur "Świat Marzeń" - stanowiący największą rozrywkę Inwałdu. Można w nim oglądać miniatury : Big Bena, Zamku Sułkowskiego, Posąg Chrystusa z Rio de Janeiro, Zamek w Będzinie, Krzywą wieżę w Pizie, Plac św. Piotra oraz wiele innych miniatur.

Zabytki i ciekawe miejsca

  • późnobarokowy kościół parafialny z poł. XVIII w.
  • późnoklasycystyczny pałac z XIX wieku, wraz z zespołem parkowym.
  • Park Miniatur "Świat Marzeń"
  • źródło siarkowodorowe (na pn od szkoły w Księżym Potoku)
  • Mini zoo
  • Stadnina koni w Inwałdzie na włościach Fryderyka Walaszka. Tradycyjnie w pierwszą sobotę września rozgrywana jest tu "Wielka Wronowiecka"

Komunikacja w Inwałdzie

 

Rozkład PKS z Wadowice

Rozkład PKP