Kuków Autor : lowell79 kategoria: MiejscowościKuków - malownicza wieś położona w województwie małopolskim, w powiecie suskim, w gminie Stryszawa między Beskidem Wysokim oraz Małym w dolinie potoku Koconka, przy drodze krajowej z Żywca do Suchej Beskidzkiej, na wysokości 430 m.n.p.m między Kukowską Gajką od północy, wschodnim krańcem Czerników, Wierchami od południa oraz u południowo-wschodnich podnóży Wajdów Gronia.


Miejscowość otaczają niewysokie szczyty pasma pewelsko-ślemieńskiego: od północy Capia Górka (623 m n.p.m.), od południa Chrząszczowa Góra (560 m n.p.m.), od zachodu Palenica (624 m n.p.m.) i wspomniany Wajdów Groń (677 m n.p.m.). Sąsiaduje z Krzeszowem, Targoszowem, Lasem, Kurowem, Lachowicami oraz Stryszawą. Obenie mieszka tutaj około 1300 osób. Wieś liczy 280 domów, 228 budynków gospodarczych i innych. Gruntów ornych jest 448, łak 84 ha, pastwisk 72, sadów 1, lasów 454; innych gruntów - 3 ha. Część Kukowa leży w strefie Parku Krajobrazowego Beskidu Małego, co podwyższa jego walory turystyczne. Należy do parafii Krzeszów. Za Kukowem rozpoczyna się województwo śląskie, o czym informuje stosowna tablica przy wyjeździe z miejscowości w kierunku zachodnim.

Bacówka to jedno z osiedli Kukowa, ale też miejsce gdzie znajduje się nieoficjalne miejsce rekreacyjno - wypoczynkowe. 
W jego skład wchodzi basen "Bacówka" ( czwórka). Od niepamiętnych lat co roku podczas wakacji przygotowywane jest kompielisko. Zwyczaj ten przechodził z pokolenia na pokolenie i przetrwał do dziś. Oprócz tego koszona jest trawa przy basenie co stwarza doskonałe warunki nie tylko dla amatorów pływania, ale również miłośnikom opalania i wylegiwania się na słońcu. 
Gdy komuś znudzi się odpoczynek nad wodą może pograć wraz ze znajomymi w piłkę siatkową na odnowionym przed kilkoma laty boisku oddalonym o ok. 20 m. od basenu. Mimo że boisko znajduje się na prywatnej ziemi, nikt nie ma nic przeciwko rozgrywanym meczom.


Przy boisku znajduje się miejsce na palenie ognisk. Dla wszystkich chętnych przygotowane jest miejsce obłożone kamieniami, oraz kilka ławeczek. Należy zaznaczyć, że miejsce to jest oddalone od zabudowań mieszkalnych o kilkaset metrów w związku z czym muzyka i śpiewy nie będą przeszkadzać okolicznym mieszkańcom. 

Mateusz Szymski

Kuków - strona poświęcona miejscowości Kuków.

Rzeczą wartą podkreślenia jest to, że basen, boisko, jak i miejsce na ogniska powstał z inicjatywy miejscowej młodzieży, która szukała sposobu na spełnienie wolnego wakacyjnego czasu.