Łysa Przełęcz (Siodło) Autor : lowell79 kategoria: PrzełęczŁysa Przełęcz (Siodło) - przełęcz na wysokości 563 m n.p.m. Oddziela Łysą Górę od Magurki Wilkowickiej. Na przełęcz prowadzą ostre podejścia ze Straconki, Mikuszowic oraz od stronyWysokość : 570.00 m n.p.m.

Łysa Przełęcz była jedną z piękniejszych przełęczy w zachodniej części Beskidu Małego. Niestety to miejsce zostało oszpecone przez budowlę, która zakłóciła klimat tego miejsca. Na dodatek teren został otoczony płotem...

A widoki na Magurę, Klimczok i Szyndzielnię były z tego miejsca niesamowite. Możesz je podziwiać na panoramie sprzed paru lat.

Jak pisze Radosław Truś, którego do znudzenia Wam cytuję:

Gdy w XVI w. przybyli tu pasterze wołoscy , wiodoący ze sobą stada owiec i kóz, na niewykorzystywanych dotychczas grzbietach górskich wypalali lasy, tworzyli polany i wypasali swoje trzody. Na Łysej Górze i Magurce powstały wtedy koszary i szałasze. Wołosi nie stworzyli odrębnej osady, lecz mieszkali w górnych partiach dolin obu Straconek. Największy sałasz "Magórka" sięgał od Łysej Przełęczy przez Rogacz aż po Sokołówkę, sałasz "Gajka" znajdował się pod przełęczą Przegibek, na stokach Gaików i Groniczków, a na Jałowcowej Górze istniało pastwisko "Pośredni".