Miejscowości w Beskidzie Małym# Nazwa Opis
1 Andrychów Miasto położone jest na pograniczu Beskidu Małego i Pogórza Śląskiego w tak zwanej Kotlinie Andrychowskiej, nad Wieprzówką, u stóp Pańkiej Góry. Należy do powiatu wadowickiego. Usytuowane jest na wysokości 333 m n.p.m. Przez Andrychów przebiega droga oraz linia kolejowa łącząca miasto Bielsko-Biała z Krakowem.
2 Bielsko-Biała Miasto leży w południowej części województwa śląskiego, na pograniczu Śląska Cieszyńskiego i Małopolski, u stóp Beskidu Śląskiego oraz Małego na Pogórzu Śląskim nad rzeką Białą. Centrum znajduje się na wysokości około 310 m n.p.m. Najniżej położonymi terenami są Stawy Komorowickie - 262 m n.p.m., a najwyżej góra Klimczok - 1117 m n.p.m. Miasto graniczy z: Czechowicami-Dziedzicami, Kozami, Międzybrodziem Bialskim, Wilkowicami, Bystrą , Jaworzem, gminą Jasienica oraz Brenną i Szczyrkiem (przez góry)
3 Bierna Bierna (województwo śląskie, powiat żywiecki, gmina Łodygowice) położona jest kotlinie żywieckiej otoczonej pasmem Beskidów. Przez Bierną przepływa Wilczy Potok. Bliskość sztucznego Jeziora Żywieckiego sprawiła wzrost atrakcyjność turystycznej w tym rejonie. Bierna to również stadnina koni, zaplecze turystyczne oraz drobny handel.
4 Brzezinka Jest to wieś położona w województwie małopolskim, powiat wadowicki, gmina Andrychów. Położona na stokach Złotej Góry i Kiczory nad Targanicami.
5 Bujaków Bujaków (województwo śląskie, powiat bielski, gmina Porąbka) położony jest na północnych stokach Beskidu Małego i Pogórzu Śląskim. Przez Bujaków przepływa potok Węgierka oraz przechodzi droga krajowa nr 52, łącząca miasta Bielsko-Biała i Kraków. Wieś sąsiaduje z Kobiernicami, Kętami i Kozami. W niedalekiej odległości od Bujakowa znajdują się ruiny zamku Wołek.
6 Chocznia Chocznia jest wsią położoną w województwie małopolskim , w powiecie wadowickim, położoną na Pogórzu Śląskim. Sięga do pasma Beskidu Małego ku stokom gór: Bliźniaki, Ostry Wierch. Przez miejscowość tą przepływają dwa potoki: Choczenka i Konówka. Chocznia zlokalizowana jest przy szosie Bielsko - Kraków, pomiędzy Wadowicami a Andrychowem. Wieś o charakterze rolniczym.
7 Czaniec Czaniec jest położony w województwie śląskim, w środkowej częsci dawnego województwa bielskiego, na Pogórzu Śląskim. Umiejscowiony jest nas rzeką Sołą u podnuży Beskidu Andrychowskiego, a konkretniej u stóp Palenicy i Bukowskiego Gronia. Ta duża wieś podzielona jest na dwie części: Czaniec Dolny i Górny.
8 Czernichów Czernichów jest wsią położoną w województwie śląskim, w powiecie żywieckim, nad malowniczą rzeką Sołą, na zboczach Suchego Wierchu. W pobliżu zlokalizowana jest zapora w Tresnej.
9 Gilowice Gilowice są wsią położoną w województwie śląskim , w powiecie żywieckim, u stóp Beskidu Małego, we wschodniej części Kotliny Żywieckiej. Przez miejscowość przepływa rzeka Łękawka, wpływająca do Jeziora Żywieckiego. Nad miejscowością wznosi się szczyt Paprotni oraz Ostry Groń, Jasna Górka i Grodzisko w paśmie pewelskim. Gilowice przecina droga krajowa nr 946 łącząca Żywiec z Suchą Beskidzką.
10 Gorzeń Gorzeń jest wsią położoną w województwie małopolskim, w powiecie wadowickim, u stóp Beskidu Andrychowskiego (wschodnia część Beskidu Małego), na lewym brzegu rzeki Skawy. Przez miejscowość przepływa strumień Dąbrówka, wpływająca do Skawy. Nad miejscowością wznosi się szczyt Iłowca. Gorzeń jest miejscowością rodzinną Emila Zegadłowicza.
11 Inwałd Inwałd jest wsią położoną w województwie małopolskim, w powiecie wadowickim, u stóp Beskidu Andrychowskiego (wschodnia część Beskidu Małego). Umiejscowiony jest również w zlewni strumienia Stawki, przy drodze krajowej numer 52. Nad Inwałdem wznosi się Wapienica i Ostry Wierch. W pobliżu znajdują się tzw. Skałki Andrychowskie. Graniczy od północy z Frydrychowicami, od wschodu z Chocznią, od południa z Zagórnikiem i Kaczyną, a od zachodu z Andrychowem i Wieprzem.
12 Jaszczurowa Jaszczurowa jest wsią położoną w województwie małopolskim, w powiecie wadowickim, w gminie Mucharz. Przez Jaszczurową przepływa potok Jaszczurówka. Umiejscowiona jest pomiędzy Jedlicznikiem i Lasem Bielówka od południa, a od strony północno zachodniej, zboczami Suszyc i Tatr , nad którymi króluje Magurka Ponikiewska (Królewizna). Wieś swoją nazwę wywodzi od dużej ilości dawniej tu występujących plamistych salamander, powszechnie nazywanych przez miejscową ludność jaszczurkami.
13 Kaczyna Kaczyna jest wsią położoną w województwie małopolskim, w powiecie wadowickim, w gminie Wadowice. Przez Kaczynę przepływa potok Kaczynka. Piękne położenie tej miejscowości, otoczone niemal z każdej strony górami spowodowało, że Kaczyna została odizolowana od innych miejscowości. Jedyny dojazd do tej miejscowości prowadzi drogą asfaltową od strony Wadowic. Dookoła Kaczyny można podziwiać takie szczyty jak: Gancarz, Snozka, Narożnik, Kokocznik, Bliźniaki, Czuba, Smużka.
14 Kobiernice Kobiernice są wsią położoną w województwie śląski , w powiecie bielskim, w gminie Porąbka. Znajdują się za wsią Bujaków, a jednocześnie w pobliżu miejscowości Kęty. Przez Kobiernice przepływa rzeka Soła oraz znajdują się tu liczne stawy rybne oraz żwirownia . W Kobiernicach ma swój początek, jedna z piękniejszych dróg w naszym regionie - droga nr 948. Przebiega ona przez zachodnią część rzeki Soły, Jeziora Czanieckiego, Jeziora Międzybrodzkiego, Zaporę w Tresnej w stronę Żywca. Nad miejscowością wznosi się szczyt - Bujakowski Groń. Rzeką Sołą, w sezonie letnim, skupia wiele osób spragnionych letniego odpoczynku.
15 Kocierz Kocierz jest wsią położoną w województwie śląski , w powiecie żywiecki, w gminie Łękawica. Znajduje się na wysokości 440-660 m w dolinie potoku Kocierz, zwanego również Kocierzanką lub Kocierką. Piękne położenie miejscowości, otoczonej z każdej stromy lasami i pięknymi, widokowymi szlakami turystycznymi, spowodowała wzrost jej popularności. Łatwy dojazdy - droga nr 781, łącząca Andrychów z Żywcem (Gosciniec Kocierski), oraz Zajazd Górski - Kocierz na Przełęczy Kocierskiej, również przyczyniają się do popularyzacji tej miejscowości. Dookoła Kocierza można podziwiać takie szczyty jak: Ścieżków Groń, Gugów Groń, Przykrzyca, Jaworzyna, Wielka Cisowa Grapa, Kocierz, Kiczora, Gibasówka, Kucówki. Dolna część wsi zwana jest Kocierzem Moszczanickim, górna - Kocierzem Rychwałdzkim.
16 Koziniec Koziniec jest wsią położoną w województwie małopolskim , w powiecie wadowickim, w gminie Mucharz. Miejscowość ta znajduje w pobliżu wschodnich stoków Beskidu Małego. Nad Kozińcem możemy podziwiać szczyty Skalnicy, Kaprala, Kamienia i Żaru. Przez wieś przepływa strumień Czerna, który jest jednym z dopływów rzeki Skawa. W pobliżu Kozińca budowana jest zapora w Świnnej Porębie. W Kozińcu funkcjonuje Ochotnicza Straż Pożarna, a także Wiejski Dom Kultury.
17 Kozy Kozy są wsią położoną w województwie śląskim, w powiecie bielskim. Miejscowość ta znajduje na północnych stokach Beskidu Małego. Nad Kozami możemy podziwiać szczyty Hrobaczej Łąki i Bujakowskiego Gronia. Przez wieś przepływają rzeki-strumienie: Czerwonką, Kozówką, Pisarzówką i Leśniówkąna. Kozy położone są przy drodze z Bielska-Białej do Krakowa, posiadają bardzo dobre połączenia komunikacyjne z Bielskiem (pkp,pks). Graniczą z miejscowościami: Bielsko-Biała, Pisarzowice, Bujaków, Kęty. Z ciekawostek, należy wspomnieć, że wieś Kozy jest największą wsią pod względem ludności w Polsce, licząc około 11 500 mieszkańców (2005r). Wikipedia podaje dla porównania, że najmniejsze miasto - Wyśmierzyce liczy niespełna 900 mieszkańców. Kozy posiadają również partnerską gminę w Słowacji - Mošovca.
18 Krzeszów Krzeszów koło Żywca jest to malowniczo położona wioska na pograniczu Beskidu Małego oraz Beskidu Średniego (Makowskiego) znajduje się w województwie małopolskim. Należy do powiatu suskiego. Położony jest na wysokości 420-580 m n.p.m.
19 Kuków Kuków - malownicza wieś położona w województwie małopolskim, w powiecie suskim, w gminie Stryszawa między Beskidem Wysokim oraz Małym w dolinie potoku Koconka, przy drodze krajowej z Żywca do Suchej Beskidzkiej, na wysokości 430 m.n.p.m między Kukowską Gajką od północy, wschodnim krańcem Czerników, Wierchami od południa oraz u południowo-wschodnich podnóży Wajdów Gronia.
20 Las Las jest miejscowością położoną w województwie śląskim. Miejscowość ta znajduje na południowych stokach Beskidu Małego. Nad Lasem możemy podziwiać szczyty Pośredniego Gronia, Pietrasowej i Kamiennej Góry . Przez wieś przepływa potok Dusica. Las położony jest przy drodze z Żywca do Suchej Beskidzkiej (droga nr 946). Graniczą z miejscowościami: Kuków, Kocoń, Kurów.
21 Łękawica Miejscowość położona jest w województwie śląskim, w powiecie żywieckim, będąca zarazem siedzibą władz gminy Łękawica. Znajduje się w Kotlinie Żywieckiej u południowego podnóża Beskidu Małego. W pobliżu Łękawicy znajduje się wzniesienie o wdzięcznej nazwie Czoch, widoczne są również szczyty Starego Gronia, Kościelca, Przykrzyczy, Ścieszków Gronia i Gugów Gronia. Przez Łękawicę przebiega droga krajowa nr 946 łącząca Żywiec z Suchą Beskidzką. Wieś ta znajduje się 6 km na północny-wschód od Żywca Przez Łękawicę przepływa rzeka Kocierka (Kocierzanka) uchodząc do rzeki Łękawki. W pobliżu znajdują się tzw. Krowie Działy. Wieś ma charakter rolniczy.
22 Łodygowice Miejscowość Łodygowice położona jest w województwie śląskim, w powiecie żywieckim, będąca zarazem siedzibą władz gminy Łodygowice. Znajduje się w Kotlinie Żywieckiej nieopodal tzw. Bramy Wilkowickiej na wysokości 350 m n.p.m. Od strony północno-wschodniej wznoszą się nad Łodygowicami szczyty Magurki i Czupla. Miejscowość graniczy z Wilkowicami, Zarzeczem, Bierną, Rybarzowicami i Pietrzykowicami. W pobliżu Łodygowic znajduje się jezioro Żywieckie, będące w sezonie letnim dużą atrakcją tego terenu. Okoliczne tereny są dość mocno pofałdowane i w dużym stopniu zalesione.
23 Łysina Miejscowość Łysina położona jest w województwie śląskim, w powiecie żywieckim, w gminie Łękawica. Najmniejsza, a jednocześnie najwyżej położona miejscowość w gminie Łekawica (650 - 780 m n.p.m.). Do końca XIX wieku tutejsza ludność utrzymywała się z kamieniarstwa, czego świadectwem są liczne kapliczki przydrożne z XVII i XIX w. Można zobaczyć tutaj stare wiejskie budownictwo zagrodowe. Piękne widoki, czyste powietrze oraz panujący tutaj spokój są powodem zainteresowania mieszkańców Śląska. Powstało tutaj około 50 domków letniskowych.
24 Międzybrodzie Bialskie Międzybrodzie Bialskie jest rozległą wsią znajdującą się dolinie potoku Ponikiewka. Centrum miejscowości przylega do Jeziora Międzybrodzkiego i rzeki Soły. Międzybrodzie Bialskie położone jest w województwie śląskim, w powiecie żywieckim, w gminie Czernichów.
25 Okrajnik Okrajnik jest niewielką wsią u podnóży Ścieszków Gronia, Przykrzycy i Gugów Gronia. Położona jest na północ od Łękawicy wzdłuż drogi Żywiec - Sucha Beskidzka.
26 Ponikiew Miejscowość Ponikiew jest to typowo podgórska wieś w dolinie Ponikiewki. Należy do gminy Wadowice położona jest na północno - wschodnim skraju Beskidu Małego grupy Łamanej Skały, w Dolinie Ponikiewki, na wysokości 330-885m n.p.m., między grzbietami Łysa Góra - Iłowiec a Skalnicą i grzbietem głównym Beskidu Małego - Leskowcem (922m n.p.m.), od Magurki Ponikiewskiej do Gronia Jana Pawła II.
27 Porąbka Miejscowość Porąbka znajduje się u ujścia Wielkiej Puszczy do Soły, góruje nad nią szczyt Bukowskiego Gronia. Porąbka jest siedzibą gminy o tej samej nazwie. Uchodzi za jedną z większych miejscowości letniskowych w Beskidzie Małym. Porąbka słynie również z zapory, która została oddana do użytku w roku 1936. Została ona zaprojektowana przez Gabriela Narutowicza. Była pierwszą w Polsce zaporą wodną. Ze spiętrzenia wód Soły powstało Jezioro Międzybrodzkie. Poniżej Porąbki znajduje się Jezioro Czanieckie. Porąbka znajduje sie między Kozubnikiem i Bukowcem, na drodze między Żywcem a Kętami. Nazwa miejscowości pochodzi od porąby, tak nazywano wyrobiska leśne, na których po wykarczowaniu zakładano osady.
28 Roczyny Miejscowość Roczyny znajduje się w województwie małopolskim, w powiecie wadowickim, w gminie Andrychów. Sąsiaduje z miastem Andrychowem oraz wsią Brzezinka i Czaniec. Nad Roczynami wznoszą się szczyty Złotej Góry, Bukowskiego Gronia oraz Przełęcz Bukowska.
29 Rzyki Miejscowość Rzyki znajduje się w województwie małopolskim, w powiecie wadowickim, w gminie Andrychów. Sąsiaduje z miastem Andrychowem oraz wsią Sułkowice i Kaczyna. Nad Rzykami wznoszą się szczyty Gancarza, Leskowca oraz Groń Jana Pawła II . Wieś o tradycjach wołoskich, położona w dolinie Rzyczanki. Posiada liczne przysiółki np. najbardziej znane Jagódki u stóp Leskowca lub Praciaki - wyciąg narciarski.
30 Sułkowice Miejscowość Sułkowice znajduje się w województwie małopolskim, w powiecie wadowickim, w gminie Andrychów. Sąsiaduje od południa z miastem Andrychowem oraz wsią Rzyki i Targanice. Znajduje się w dolinie potoku Targaniczanka, na stokach Jawornicy.
31 Ślemień Miejscowość Ślemień znajduje się w województwie śląskim , w powiecie żywieckim , w gminie Ślemień. Sąsiaduje z miejscowościami Kocoń i Gilowice. Znajduje się w w dolinie rzeki Łękawki. Wieś Ślemień położona jest na wysokości od 405 m n.p.m., do 758 m n.p.m. w części południowej (grzbiet Gachowizny) i do 929 m n.p.m. w części północnej (grzbiet Łamanej Skały). Ślemień posiada dobrze rozwiniętą sieć dróg.
32 Śleszowice Miejscowość Śleszowice znajduje się w województwie małopolskim , w powiecie suskim , w gminie Zembrzyce, na północ od Suchej Beskidzkiej. Rozdziela miejscowości Tarnawa Górna i Tarnawa Dolna . Znajduje się w w dolinie potoku Tarnawka . Stara królewska wieś Śleszowice położona jest na wysokości koło 390-450 m n.p.m., u podnóży Jedlicznika. Zlokalizowana jest przy szosie Tarnawa Dolna - Kuków.
33 Świnna Poręba Miejscowość Świnna Poręba znajduje się w województwie małopolskim , w powiecie wadowickim , w gminie Mucharz, w pobliżu miasta Wadowice. Położona jest na drodze Wadowice - Sucha Beskidzka. Sąsiaduje z miejscowościami Koziniec, Mucharz, Jaszczurowa.
34 Targanice Miejscowość Targanice znajduje się w województwie małopolskim , w powiecie wadowickim , w gminie Andrychów, na południe od miasta Andrychów. Położona jest na drodze Andrychów - Przełęcz Kocierska - Żywiec czyli słynnym Gościńcu Kocierskim. Sąsiaduje z miejscowościami Brzezinka, Sułkowice, Wielka Puszcza . Położona jest w dolinie rzeki Targaniczanki.
35 Targoszów Targoszów jest wioską położoną w dolinie potoku Targoszówka.
36 Tarnawa Miejscowość Tarnawa znajduje się w województwie małopolskim , w powiecie suskim , w gminie Zembrzyce, u stóp Leskowca (Tarnawa Górna). Tak na prawdę nazwa miejscowości dotyczy dwóch odrębnych , choć blisko położonych wsi: Tarnawy Dolnej i Tarnawy Górnej - rozdzielonych wsią Śleszowice. Obie położone sa w dolinie potoku Tarnawka, na pograniczu Beskidu Małego i Beskidu Średniego.
37 Tresna Miejscowość Tresna znajduje się w województwie śląskim , w powiecie żywieckim , w gminie Czernichów. Położona jest w dolinie rzeki Soły, w rejonie zapory i sztucznego Jeziora Żywieckiego. Ze względu na swoją wielkość i położenie zbiornik ten odgrywa znaczącą rolę w kaskadzie rzeki Soły. Należy podkreślić istotne znaczenie Tresnej jako ośrodka rekreacyjnego i miejsca masowego wypoczynku. Tresna znajduje się 17 km od Bielska-Białej i 3 km od Żywca.
38 Wilkowice Wieś znajduje się w województwie śląskim, w powiecie bielski, gminie Wilkowice. Jest częścią aglomeracji bielskiej i znana jest jako wczasowisko i letnisko. Wilkowice położone są na zachodnich zboczach Magurki Wilkowickiej i Rogacza. Po prawej stronie rzeki Białki, tuż poniżej tzw. Bramy Wilkowickiej rozdzielającej Beskid Mały od Beskidu Śląskiego. W herbie Wilkowic jest szary wilk na brązowym tle. Do Wilkowic należy przysiółek Huciska.
39 Zagórnik Zagórnik jest wsią położoną w województwie małopolskim , w powiecie wadowickim w gminie Andrychów (około 2100 mieszkańców). Jest wsią, która miała aspiracje letniskowe o dużych walorach krajoznawczych i klimatycznych. Leży w dolinie Rzyczanki oraz potoku Zagórnik. Nad zagórnikiem wznosi się Susfatowa Góra, pasmo Wapienicy i Ostrego Wierchu. W pobliżu znajdują się szczyty Pabisiowej Góry, Kamienia (Grapa) oraz Pańskiej Góry. Nazwa osady prawdopodobnie pochodzi od położenia wsi - za górą. Do wsi należy również Skornica położona za Kamieniem (Grapą), w dolinie Skorniego Potoku.
40 Zarzecze Zarzecze jest wsią położoną na zachodnich krańcach Jeziora Żywieckiego, na lewym brzegu Żylicy. W pobliży miasta Żywiec w gminie Łodygowice. Graniczy z Pietrzykowicami i Bierną. Nazwa wsi jest związana z jej położeniem. Nad Zarzeczem wznoszą się szczyty Ubocz i Przysłop (Łysy Groń).
41 Żarnówka Żarnówka jest rozproszoną wsią w rejonie przełomu rzeki Soły, na zachodnim brzegu Jeziora Międzybrodzkiego. Znajduje się na wysokości od 340-470 m n.p.m . Dzieli się na Żarnówkę Małą i Żarnówkę Dużą. Należy się zgodzić z tym co pisze Andrzej Matuszczyk w swoim przewodniku, że Żarnówka posiada wybitne walory krajobrazowe.