- 0611/2013
- 0
Potrójną zaliczam do moich ulubionych szczytów Beskidu Małego. W dużej mierze spowodowane jest to piękną polaną podszczytową, z jednym z najpiękniejszych widoków w Beskidzie Małym! Powinnaś lub też powinieneś to zobaczyć na własne oczy!
Potrójna zwana również Czarnym Groniem położona jest na wysokości 884 m n.p.m, pomiędzy przełęczą Skaliste i przełęczą Zakocierską, w pobliżu osiedla Hatale i osiedla Potrójna (Hatale znajdują się niżej niż Potrójna). Na Potrójnej znajduje się węzeł szlaków turystycznych w kierunku Przełęczy Kocierskiej, Targanic oraz Łamanej Skały. Nazwy Czarny Groń i Potrójna mają dwuznaczne znaczenie w Beskiedzie Małym, gdyż Czarny Groń znajduje się również w grzbiecie odchodzącym na północ w kierunku Boleciny i Rzyk. A Potrójna znajduje się również na szlaku czerwonym, pomiędzy Leskowcem a Łamaną Skałą.
Radosław Truś, którym bardzo często się posiłkuję, tak oto opisuje widoki z Potrójnej:
"Na północy widać Pogórze Śląskie i Pasemko Bliźniaków ciągnące się od Andrychowa po Wadowice, w prawo wyrasta Czarny Groń, ku któremu Potrójna wysyła trawiaste ramię. Zaraz za nim podnoszą się szczyty okalające Kotlinę Rzycką - od Gancarza, poprzez trójgarbny Leskowiec, Przełęcz Beskidek, Łamaną Skałę, aż po niższy wierzchołek Potrójnej. Z tyłu od Łamanej Skały odchodzi grzbiet Pasemka Łysiny z widocznym na prawo od Gibasów Gronia osiedlem Groń. Na wschodzie w oddali Beskid Makowski i Wyspowy, w lewo od Łamanej Skały widać Gorce, a po jej obu stronach - Police. Na południu, ponad Gibasów Groniem Babia Góra z Cylem, na jej tle Pasmo Jałowieckie, a dalej w prawo za przełęczą Glinne - Pilsko z Romanką i Lipowską. Przy dobrej pogodzie między Babią Górą a Pilskiem widać łańcuch Tatr.
Na zachód opada dolina Targaniczanki. Zalesione ramię schodzi z płd. szczytu Potrójnej w stronę Przełęczy Kocierskiej i Błasiakówki ( z zabudowaniami zajazdu "Kocierz"). Bardziej na południe za doliną Kocierki wystaje Pasemko Łysiny ze Ścieszków Groniem i Przykrzycą, a dalej widać Kotlinę Żywiecką i dolinę górnej Soły, którą zamyka pasmo Wielkiej Raczy. W prawo w oddali Beskid Śląski - od Glinnego i Magurek, poprzez Baranią Górę, aż po Skrzyczne. Dalsze szczyty przesłania Kocierz, wysyłając na południe ramię Jaworzyny. W prawo od niego wyrastają Cisowe Grapy i Kiczera, a między nimi płaski Żar ze zbiornikiem na szczycie. Od Błasiakówki odchodzi w prawo Pasemko Bukowskie: Kaprówka, Bukowski Groń i Złota Góra. W kierunku zachodnim można rozpoznać grupę Magurki, Czupla i Hrobaczej (Chrobaczej) Łąki oraz skrawki Magury i Klimczoka w Beskidzie Śląskim".
źródło:
Radosław Truś, Beskid Mały. Przewodnik, Oficyna Wydawnicza "Rewasz", Pruszków 2008.
Andrzej Matuszczyk, Beskid Mały. Grupa Łamanej Skały oraz zachodnia część Beskidu Średniego (grupa Żurawnicy i Pasmo Pewelskie). Przewodnik turystyczny, Wyd. PTTK "Kraj", Warszawa-Kraków 1989.
Komentarze
lowell79
0000-00-00 00:00:00
Dziękuję za poruszenie tematu, rzeczywiście występują nieścisłości co do wysokości. Nie jestem znawcą tematu, mogę odesłać do dyskusji i informacji na forum: http://www.beskidmaly.pl/pun/topic172.htmlJanusz
0000-00-00 00:00:00
Potrójna nie ma wysokości 884m i nie jest nazywana Czarnym Groniem. Na mapie, którą zamieszczacie na tym portalu wyraźnie widać, że są trzy wierzchołki(stąd nazwa), 883m, 892m i 887m. Czarny Groń jest szczytem w kierunku północnym o wysokości 793m.Pozostaw Komentarz
Twój adres mailowy nie zostanie opublikowany.