Przełęcz Przegibek Autor : lowell79 kategoria: PrzełęczSzczególnie w słoneczne weekendy można doświadczyć zjawiska zaludniania się Przełęczy Przegibek. Około 40 miejsc parkingowych rozchodzi się jak ciepłe bułeczki w najlepszej piekarni! Dlaczego tak jest? Postaramy się odpowiedzieć na to pytanie!Wysokość : 663.00 m n.p.m.

Przełęcz Przegibek wznosi się na wysokość 663 m n.p.m. Przebiega przez nią asfaltowa droga prowadząca z Bielska-Białej do Międzybrodzia Bialskiego. Budowa tej brukowanej niegdyś szosy został ukończona w roku 1864. A trwała 10 lat! Budowali ją, co ciekawe, w czynie społecznym tutejsi mieszkańcy oraz wojsko. A granitowy bruk sprowadzono spod Wrocławia.

To właśnie łatwy dojazd stanowi o popularności przełęczy. Na przełęczy znajdziemy bezpłatny parking na około 40 samochodów. Bardzo ważny jest również fakt, że z przełęczy prowadzi najkrótszy szlak do schroniska PTTK na Magurce Wilkowickiej. Sama przełęcz stanowi dobry węzeł szlaków turystycznych. Wszystkie te aspekty powodują, że turyści wybierają to miejsce jako początek wycieczek w zachodniej części Beskidu Małego.

Jednak sama przełęcz też posiada własne uroki. Kiedy odjadą już wszystkie samochody i zrobi się trochę ciszej łatwiej zobaczyć co otacza to miejsce.

Patrząc na wschód, zobaczymy niewielką kapliczkę z piaskowca godulskiego. Zbudowana została przez pracowników kamieniołomu straceńskiego w roku 1858. We wnętrzu znajduje się kamienna figurka Chrystusa.

Za kapliczką znajduje się jedyne miejsce widokowe na przełęczy. Koniecznie zobacz to miejsce gdy jest cicho i spokojnie (najlepiej w tygodniu). A widoki w sposób fachowy opisuje Radosław Truś w swoim przewodniku:

"Widoki w dolinę Ponikwi z ograniczającym ją od północy Nowym Światem, dalej - już za doliną Soły, ponad przełęczą Przegib - dojrzymy Góry Zasolskie. Od lewej: czubek Bukowskiego Gronia, Kiczera, zza której wystaje wierzchołek Jawornicy, jeszcze odleglejszy Gancarz, następnie płaski Żar i najwyższy, zalesiony Kocierz".

Po drugiej stronie niebieskiego szlaku znajduje się Pomnik Ofiar Wojny wzniesiony przez Związek Inwalidów Wojennych RP w 1996 roku.

Niewiele osób wie (o czym pisze również Radosław Truś), że latem 1943 r. hitlerowcy wybudowali system rowów strzeleckich od Przełęczy Przegibek po sam grzbiet Magurki. Po prawej stronie można jeszcze dostrzec resztki okopów.

Źródła:

"Beskid Mały", Radosław Truś wyd. Rewasz 2008 r.