Temat: Bujakowski Groń 749 m

Wspomnę o najbardziej znanym mi szczycie w Beskidzie Małym Bujakowskim Groniu. Najbardziej znamy mi jest z tego powodu że jest on najbliżej położony od mojego miejsca zamieszkania i bardzo dobrze znam jego okolice. Bujakowski Groń jest niezbyt wyróżniającym się szczytem w Grupie Magurki Wilkowickiej położonym między Hrobaczą Łąką a Zasolnicą. Wznosi się na wysokość 749 m, więc nie należy też do zbyt wysokich. Najciekawszy jest teren położony na północnych jego stokach. Po szczytem znajduje się interesujący obryw skalny w niższych częściach przechodzący w gruzowisko skalne. Największą chyba ciekawostką Bujakowskiego Gronia jest nagromadzenie tutaj malowniczych stawków śródleśnych przypominających te znajdujące pod Babią Górą. Znajdują się one u podnóży północnych stoków Bujakowskiego Gronia, na wschód od górnych zabudowań Bujakowa. Ciekawa jest tutaj flora ze storczykami: storczykiem męskim i gnieźnikiem leśnym czy paprociami: zachylnikiem błotnym i nerecznicą walijską. Dobrze znane jest też miejsce położone na wschodnich jego stokach, gdzie znajdują się ruiny zamku Wołek, a w jego okolicach rosną paprocie naskalne i storczyk buławnik mieczolistny.

Odp: Bujakowski Groń 749 m

Ciekawa i mało znana formacja skalna znajduje się też na południowym stoku Bujakowskiego Gronia w Żarnówce Małej. Niedaleko niej w pobliżu zapory Porąbka znajduje się restauracja "Na Skałce" która zapewne wzięła nazwę właśnie od tej skały. Do tej skały nie jest trudno dotrzeć, wystarczy udać się od rozwidlenia dróg głównej na Żywiec z prowadzącą wgłąb Żarnówki Małej w górę w stronę Bujakowskiego Gronia ku pierwszych zabudowań znajdujących się przy niewielkim potoku rozdzielającym stoki Zasolnicy i Bujakowskiego Gronia.

Odp: Bujakowski Groń 749 m

Dla uzupełnienia tematu. Stoki Bujakowskiego Gronia z lasem grądowym.

4

Odp: Bujakowski Groń 749 m

No, nie przypuszczał bym, że to taka ciekawa góra  neutral A tu - proszę jakie ciekawostki smile
Nie wspomniałeś o polanach widokowych z południo-wschodniej strony, skąd rozpościera się piękny widok w kierunku Żaru i doliny Soły smile

http://szlakiibezdroza.blogspot.com/  - wszystko na czasie .

5

Odp: Bujakowski Groń 749 m

Mieszkam (jak się okazuje) bardzo blisko tego szczytu i aż wstyd się przyznać, że pierwszy raz słyszę o tym szczycie  hmm Skąd prowadzi szlak?

6

Odp: Bujakowski Groń 749 m

A z Zasolnicy piękne widoki na głęboko powcinane dol. Małej i Wielkiej Puszczy. Robi to ogromne wrażenie smile

http://szlakiibezdroza.blogspot.com/  - wszystko na czasie .

7

Odp: Bujakowski Groń 749 m

Masz dwa szlaki z Żarnówki Małej. Jeden prowadzi stroną południową - czerwony - na Hrobaczą Łąkę a z drugi - od strony północnej - niebieski do Kóz Przez szczyt szlak nie prowadzi, ale jest ścieżka którą można iść

----------------------------------------
Największą ozdobą naszego Beskidu [...] są jego urocze doliny. Wprawdzie dawno już straciły one charakter pierwotności i dzikości, [...] ale mimo wszystko nie są pozbawione swoistego wdzięku, chociaż wszędzie już widoczne są ślady rąk ludzkich.
- Jan Galicz

8

Odp: Bujakowski Groń 749 m

Niebieskim jednak nie szedłem, bo ten szlak wydaje się jakoś jakoś mało praktyczny. Jednak mam w planie papieskim z Kóz na Hrobaczą, a potem zejście  na Bujakowski i z powrotem niebieskim do Kóz. Tylko czy warto?
Czekam na sugestię, co zrobić w tym zakresie?  tongue

http://szlakiibezdroza.blogspot.com/  - wszystko na czasie .

Odp: Bujakowski Groń 749 m

kris_61 napisał/a:

Nie wspomniałeś o polanach widokowych z południo-wschodniej strony, skąd rozpościera się piękny widok w kierunku Żaru i doliny Soły smile

Fakt pominąłem to. Polany rzeczywiście widokowe z charakterystycznymi usypiskami kamieni.
Przebiega tutaj wspomniany czerwony szlak turystyczny.

kris_61 napisał/a:

Niebieskim jednak nie szedłem, bo ten szlak wydaje się jakoś jakoś mało praktyczny. Jednak mam w planie papieskim z Kóz na Hrobaczą, a potem zejście  na Bujakowski i z powrotem niebieskim do Kóz. Tylko czy warto?
Czekam na sugestię, co zrobić w tym zakresie? tongue

Niebieski szlak jest warty przejścia. Po drodze znajdują się: siwizna bukowa rezerwatu Zasolnica i żleb z gruzem skalnym również z buczyną na północnym stoku Bujakowskiego Gronia smile Idąc czerwonym szlakiem warto podejść też ku szczytu Bujakowskiego Gronia i zajrzeć na jego północny stok, gdzie znajdują się niemal pionowe ściany skalne. Zejście tędy jest niemal na czworaka smile

10

Odp: Bujakowski Groń 749 m

Szlak niebieski potwierdzam warty przejscia, fajne widoki w miejscach odslonietych. Co do samego Bujakowskiego Gronia czy Bujakowskiej Gory to na szczycie znak geodezyjny, ustawione kopczyki z kamieni oraz jak tam bylem w srode to w drzewie wbita "czarna plastikowa roza" smile
Okolica tez ciekawa, sasiaduje z Bujakowskim Groniem gorka Zasolnica 555 m.n.p.m. gdzie w okolicy jest wspomniany rezerwat "Buczyna". Na sam szczyt jednak prowadzi(a) sciezki omijajac obok sam scisly teren rezerwatu. Na szczycie samej zasolnicy znak geodezyjny (musialbym spojrzec w aparat co na nim pisze).

Ostatnio edytowany przez wawri (2011-04-24 08:53:21)

11

Odp: Bujakowski Groń 749 m

Ja również polecam niebieski szlak. Narazie miałem okazję iść jego fragmentem, ale zrobił mi smaka na więcej;)


12

Odp: Bujakowski Groń 749 m

^^^
No ładne odkrycie. smile Czyżby się się to mówi Fisz Karpacki?

Ostatnio edytowany przez kris_61 (2011-08-26 08:11:55)

http://szlakiibezdroza.blogspot.com/  - wszystko na czasie .

13

Odp: Bujakowski Groń 749 m

kris_61 napisał/a:

No ładne odkrycie. smile Czyżby się się to mówi Fisz Karpacki?

Tak to flisz karpacki. Ja dobrze go znam, bo dość często tam bywam z racji niedalekiego położenia odemnie. Odkrywka ta powstała w wyniku tworzenia trasy pod szlak niebieski smile

14

Odp: Bujakowski Groń 749 m

Takie warstwy skalne są wyjątkowo ładnie wyeksponowane;) w kamieniołomie w Kozach- polecam:)
I mam pytanie. Czytałem, że w tamtych okolicach przebiegała kiedyś przed II wojną ścieżka z Porąbki do Straconki. I nie wiem czy była ona częścią obecnego niebieskiego czy czerwonego szlaku? a może jeszcze inaczej?

15

Odp: Bujakowski Groń 749 m

Oto zdjęcia z pieszej wędrówki pod Bujakowski Groń.
Na jego północnym stoku można natrafić na śródleśny stawik z pływającą wyspą, stanowiący tutaj swoistą osobliwość


Malownicze też są tutaj podtopione zagłębienia z olszą czarną

Ostatnio edytowany przez Dariusz Tlałka (2011-10-21 19:32:44)

16

Odp: Bujakowski Groń 749 m

Fajny klimacik na fotkach oddałeś Darku smile

Wokół góry, góry i góry...i całe moje życie w górach, ileż piękniej drozdy leśne śpiewają,niż śpiewak płatny na chórach. Wokół lasy, lasy i wiatr...i całe życie w wiatru świstach. Wszyscy, których kocham, wita was modrzewia ikona złocista. (J.Harasymowicz) smile

17

Odp: Bujakowski Groń 749 m

Zdaje się, że ten zbiornik powstał w wyniku eksploatacji kopalin lub osuwisko?

http://szlakiibezdroza.blogspot.com/  - wszystko na czasie .

18

Odp: Bujakowski Groń 749 m

kris_61 napisał/a:

Zdaje się, że ten zbiornik powstał w wyniku eksploatacji kopalin lub osuwisko?

Jeśli chodzi o ten stawik, to powstał on naturalnie, w wyniku zalania zagłębienia śródleśnego terenu górskiego, można powiedzieć na terenie osuwiskowym. Identyczny typ stawików można zaobserwować m. in. pod Babią Górą.

19

Odp: Bujakowski Groń 749 m

Dariusz Tlałka napisał/a:
kris_61 napisał/a:

Zdaje się, że ten zbiornik powstał w wyniku eksploatacji kopalin lub osuwisko?

Jeśli chodzi o ten stawik, to powstał on naturalnie, w wyniku zalania zagłębienia śródleśnego terenu górskiego, można powiedzieć na terenie osuwiskowym. Identyczny typ stawików można zaobserwować m. in. pod Babią Górą.

Marków stawik lub jeziorka Duszatyńskie podobnie wygladają.

http://szlakiibezdroza.blogspot.com/  - wszystko na czasie .

20

Odp: Bujakowski Groń 749 m

Dariusz Tlałka napisał/a:
kris_61 napisał/a:

Zdaje się, że ten zbiornik powstał w wyniku eksploatacji kopalin lub osuwisko?

Jeśli chodzi o ten stawik, to powstał on naturalnie, w wyniku zalania zagłębienia śródleśnego terenu górskiego, można powiedzieć na terenie osuwiskowym. Identyczny typ stawików można zaobserwować m. in. pod Babią Górą.

A jak tam najszybciej trafić tak by za długo nie błądzić szukając tych stawków?? Taki krótki przewodnik jakbyś mógł stworzyć dla amatorów takich ciekawostek tongue hehe . A Wilczy Staw niedaleko kamieniołomu w Kozach co o nim myślisz?? Bo chyba on już naturalny nie jest

21

Odp: Bujakowski Groń 749 m

Citwus napisał/a:

A jak tam najszybciej trafić tak by za długo nie błądzić szukając tych stawków?? Taki krótki przewodnik jakbyś mógł stworzyć dla amatorów takich ciekawostek tongue hehe . A Wilczy Staw niedaleko kamieniołomu w Kozach co o nim myślisz?? Bo chyba on już naturalny nie jest

Do tych stawków najlepiej jest dotrzeć od drogi głównej Bielsko Biała - Kęty. Od stacji benzynowej między Kobiernicami a Bujakowem udajemy się asfaltową drogą ku Bujakowskiego Gronia, następnie idziemy pod górę polnymi ścieżkami do miejsca gdzie las na stoku tej góry sięga najbardziej na północ. Po przejściu paruset metrów nieco pod górę trafiamy na te stawki i podtopione olsy smile A jeśli chodzi o Wilczy Staw to powstał on w wyniku eksplaatacji kamieniołomu, więc jest on sztuczny.

Ostatnio edytowany przez Dariusz Tlałka (2012-03-08 15:32:19)

22

Odp: Bujakowski Groń 749 m

Wielkie dzięki na pewno się wybiorę tam jak troszkę się ociepli i wiosna wkroczy na całego...byłem mniej więcej w tamtych okolicach kiedyś i tam pamiętam były przy drodze tabliczki "Obszar lęgowy żmiji zygzakowatej" to gdzieś w tych okolicach??. A jeśli chodzi o ten staw to nie chodzi mi o ten staw pod kamieniołomem.....tylko taki stawik śródleśny na wschód od kamieniołomu....to on też powstał w wyniku działalności kamieniołomu?? Nie znajduje o nim za wiele informacji...a ciekawie to wygląda tam w środku lasu taki zbiornik

Ostatnio edytowany przez Citwus (2012-03-08 16:15:36)

23

Odp: Bujakowski Groń 749 m

Citwus napisał/a:

Wielkie dzięki na pewno się wybiorę tam jak troszkę się ociepli i wiosna wkroczy na całego...byłem mniej więcej w tamtych okolicach kiedyś i tam pamiętam były przy drodze tabliczki "Obszar lęgowy żmiji zygzakowatej" to gdzieś w tych okolicach??. A jeśli chodzi o ten staw to nie chodzi mi o ten staw pod kamieniołomem.....tylko taki stawik śródleśny na wschód od kamieniołomu....to on też powstał w wyniku działalności kamieniołomu?? Nie znajduje o nim za wiele informacji...a ciekawie to wygląda tam w środku lasu taki zbiornik

Właśnie od tej tabliczki "Obszar lęgowy żmiji zygzakowatej" trzeba dość zejść w dół i się trafi. Zastanawiałem się który ten staw jest "Wilczym Stawem", a ten na wschód od kamieniołomu to jest naturalny smile

24

Odp: Bujakowski Groń 749 m

Ostatnio będąc pod Bujakowskim Groniem natrafiłem na jakieś nieznane ruiny budowli, przypuszczalnie po kamiennym szałasie. Tyle razy chodziłem po tych okolicach a jakoś nigdy na nie nie trafiłem. Znajdują się one w lesie w pobliżu gruzowisk skalnych, pomiędzy szczytem Bujakowskiego Gronia a niebieskim szlakiem turystycznym, na stoku opadającym w kierunku ruin zamku Wołek.

25

Odp: Bujakowski Groń 749 m

Oto dwie ciekawostki przyrodnicze z północnego stoku Bujakowskiego Gronia

Anomalia przyrodnicza - kwitnący w połowie grudnia wawrzynek wilczełyko

Potężny wiąz górski (Ulmus glabra) o obwodzie pnia 505 cm w górnej części Bujakowa ustanowiony pomnikiem przyrody
http://g.ekspert.infor.pl/p/_dane/akty_ … df#zoom=90

Ostatnio edytowany przez Dariusz Tlałka (2019-12-19 07:02:43)