Temat: Gołoborze w Beskidzie Małym

Mało kto by się tego spodziewał hmm Ale również w Beskidzie Małym można natrafić na gołoborze, będące miniaturką tych występujących w Górach Świętokrzyskich, czy choćby pod Luboniem Wielkim smile Gołoborze to odlesiony fragment gruzowisk skalnych. Takie właśnie gołoborze znajduje się na północno-zachodnim stoku Główniaka pomiędzy Ponikwią a Kozińcem. Położone jest ono poza szlakami turystycznymi i górskimi ścieżkami, więc nie jest łatwo je natrafić. Do gołoborza najlepiej dotrzeć udając się żółtym szlakiem z Czartaka w stronę Magurki Ponikiewskiej. Osiagając szczyt Główniaka zchodzimy wygarbieniem dokładnie w kierunku północno-zachodnim. Penetrując zachodni stok tego wygarbienia po chwili natrafiamy na odlesione fragmenty właśnie z tym gołoborzem smile



2

Odp: Gołoborze w Beskidzie Małym

więc mamy i małobeskidzkie gołoborze !  big_smile

"Tak jak zawsze, kiedy zdarza mi się widzieć coś niebywałego, żałowałem, że nie ma ze mną miłych sercu ludzi, żeby mogli oni też swoje zatroskane oczy widokiem czystym uradować i przemyć, zasługują przecież na to nie mniej niż ja, albo bardziej"  /E. Stachura/

3

Odp: Gołoborze w Beskidzie Małym

nena napisał/a:

więc mamy i małobeskidzkie gołoborze !  big_smile


...i kolejny powód do wycieczki  big_smile

Nenuś chyba czas zrobić spis-listę planowanych wycieczek w BM bo się pogubimy  wink

Wokół góry, góry i góry...i całe moje życie w górach, ileż piękniej drozdy leśne śpiewają,niż śpiewak płatny na chórach. Wokół lasy, lasy i wiatr...i całe życie w wiatru świstach. Wszyscy, których kocham, wita was modrzewia ikona złocista. (J.Harasymowicz) smile

Odp: Gołoborze w Beskidzie Małym

Jak się tak chodzi chaszczami Beskidu Małego, to znajduje się tyle tu atrakcji że nie ma po co wyjeżdżać gdzie indziej smile Dla ułatwienia zadania wstawiam mapkę z dokładną lokalizacją gołoborza. Miejsce to jest zaznaczone na literze "w" w miejscowości Ponikiew.

5

Odp: Gołoborze w Beskidzie Małym

Fajna sprawa, jako że to niedaleko Wadowic, więc muszę kiedyś tam zajrzeć. Dzięki Darku za informację, choć czasem mam wrażenie, że opisując tutaj te cuda natury wydajemy na nie w jakiś sposób wyrok śmierci... Oczami wyobraźni już widzę miejscowych tzw. tubylców wysypujących śmieci w zagłębieniach gołoborza... Ale to taka refleksja na marginesie i niekoniecznie musi się tak stać. Może zbyt czarno to widzę?  wink
Czy dobrze widzę na mapie, że to jest w pobliżu źródeł jakiegoś małego potoczku - dopływu Ponikiewki?

Ostatnio edytowany przez piotr (2011-04-27 14:18:13)

"Because it's there" (G. Mallory)
Moje galerie: https://get.google.com/albumarchive/105 … source=pwa

Odp: Gołoborze w Beskidzie Małym

Piotrze zawsze jest z tym jakiś problem. Albo trzymać takie informacje w tajemnicy, co też nie ma sensu, albo ujawnić, ale liczyć się z konsekwencjami hmm Ważne żeby nie było aż tak nagłaśniane i gołoborze zostało to w takiej dziczy jakiej jest obecnie - czyli poza szlakami turystycznymi i ścieżkami. Myśle że nie będzie aż tak źle. W końcu na Luboniu Wielkim jest spokój, tylko że to rezerwat przyrody. Gołoborze nie jest imponujące, ale jak na Beskid Mały to prawdziwa perełka big_smile Potoczek faktycznie tam płynie, a najlepsze dojście do gołoborza właśnie jest tym potoczkiem od Ponikwi Sikorowo, od miejsca gdzie główna droga Ponikwi przechodzi z lewego brzegu Ponikiewki na prawy smile

7

Odp: Gołoborze w Beskidzie Małym

Na dodatek to niedaleko od Kamienia. Dziękujemy Darku za dokładną lokalizację na mapie. Trzeba będzie Jolu koniecznie jeszcze raz zrobić trasę żółtym w kierunku Czartaka i po drodze zahaczyć o Arkę i właśnie opisane przez Darka gołoborze. big_smile, albo w przeciwną stronę. Smerfie marudo zawsze możesz do nas dołączyć. tongue big_smile

jolanta napisał/a:

Nenuś chyba czas zrobić spis-listę planowanych wycieczek w BM bo się pogubimy  wink

i  to koniecznie Jolu lol

piotr napisał/a:

Oczami wyobraźni już widzę miejscowych tzw. tubylców wysypujących śmieci w zagłębieniach gołoborza...

To gołoborze, jak pisze Darek jest chyba oddalone od siedlisk ów tubylców i miejmy nadzieję, że nikomu nie będzie się chciało taszczyć śmieci gdzieś w głąb lasu. Chociaż powiem Wam, że spotkałm się już z wyniesionym meblem na stokach Gancarza, a nie należą one do zbyt łagodnych  hmm .

Ostatnio edytowany przez nena (2011-04-27 16:07:54)

"Tak jak zawsze, kiedy zdarza mi się widzieć coś niebywałego, żałowałem, że nie ma ze mną miłych sercu ludzi, żeby mogli oni też swoje zatroskane oczy widokiem czystym uradować i przemyć, zasługują przecież na to nie mniej niż ja, albo bardziej"  /E. Stachura/

Odp: Gołoborze w Beskidzie Małym

nena napisał/a:

Trzeba będzie Jolu koniecznie jeszcze raz zrobić trasę żółtym w kierunku Czartaka i po drodze zahaczyć o Arkę i właśnie opisane przez Darka gołoborze. big_smile, albo w przeciwną stronę.

I ja jestem na tą wyprawę chętny, bo nie przypominam sobie bym widział kiedyś tą Arkę.

nena napisał/a:

To gołoborze, jak pisze Darek jest chyba oddalone od siedlisk ów tubylców i miejmy nadzieję, że nikomu nie będzie się chciało taszczyć śmieci gdzieś w głąb lasu. Chociaż powiem Wam, że spotkałm się już z wyniesionym meblem na stokach Gancarza, a nie należą one do zbyt łagodnych hmm .

Tak zgadza się gołoborze oddalone jest od zabudowań. Choć na mapie zaznaczone są jakieś ścieżki, to faktycznie ich tutaj nie widziałem. A to numer, ktoś wyniósł mebel na stok Gancarza, to wygląda na to że ten ktoś musiał być pokroju Pudzianowskiego lol

9

Odp: Gołoborze w Beskidzie Małym

Dariusz Tlałka napisał/a:

A to numer, ktoś wyniósł mebel na stok Gancarza, to wygląda na to że ten ktoś musiał być pokroju Pudzianowskiego lol

Polak potrafi  tongue. Jak czasem widzę co są w stanie przewieźć tzw. złomiarze, to już niczemu się nie dziwię  lol
Na marginiesie Darku, czy ten skan pochodzi z te twojej SŁYNNEJ MAPKI?  wink

nena napisał/a:

Smerfie marudo zawsze możesz do nas dołączyć.

No nie wiem, nie wiem. Wy tak wolno chodzicie... wink. Poza tym miałem już "wisieć", a to brzmiało jak poważna groźba.

Ostatnio edytowany przez piotr (2011-04-27 17:01:02)

"Because it's there" (G. Mallory)
Moje galerie: https://get.google.com/albumarchive/105 … source=pwa

10

Odp: Gołoborze w Beskidzie Małym

Dariusz Tlałka napisał/a:

I ja jestem na tą wyprawę chętny, bo nie przypominam sobie bym widział kiedyś tą Arkę.

No nie wyobrażam sobie Darku żeby Cię z nami nie było smile.
PS. Darku zrobiłam dzisiaj fotki skrzypom. Przesłałam Ci je mailem z prośbą o sprawdzenie, czy dobrze je oznaczyłam.

Dariusz Tlałka napisał/a:

A to numer, ktoś wyniósł mebel na stok Gancarza, to wygląda na to że ten ktoś musiał być pokroju Pudzianowskiego  lol .

za każdym razem , gdy tam przechodzę i widzę tą kanapę zastanawiam się jak ona tam się znalazła ... hmm

piotr napisał/a:

No nie wiem, nie wiem. Tak wolno chodzicie  . Poza tym miałem już "wisieć", a to brzmiało jak poważna groźba.

Piotr jak będziesz od razu zaczynał od marudzenia to groźba się ziści na pewno. big_smile wink

"Tak jak zawsze, kiedy zdarza mi się widzieć coś niebywałego, żałowałem, że nie ma ze mną miłych sercu ludzi, żeby mogli oni też swoje zatroskane oczy widokiem czystym uradować i przemyć, zasługują przecież na to nie mniej niż ja, albo bardziej"  /E. Stachura/

11

Odp: Gołoborze w Beskidzie Małym

piotr napisał/a:

Na marginiesie Darku, czy ten skan pochodzi z te twojej SŁYNNEJ MAPKI?  wink

Piotrze ten skan mam z innej mapki, bo ta moja którą używam jest już tak bardzo wyeksplatowana i obklejona taśmami że nie sposób cokolwiek tam sfotografować lol

nena napisał/a:

PS. Darku zrobiłam dzisiaj fotki skrzypom. Przesłałam Ci je mailem z prośbą o sprawdzenie, czy dobrze je oznaczyłam.

Zaraz wchodzę na maila.

12

Odp: Gołoborze w Beskidzie Małym

Ale Darku zachowaj tę mapkę, bo wiesz to jest już prawdziwy skarb, można powiedzieć zabytek klasy zerowej i wcale bym się nie dziwił, jak by kiedyś trafił do jakiegoś muzeum Beskidu Małego  tongue

"Because it's there" (G. Mallory)
Moje galerie: https://get.google.com/albumarchive/105 … source=pwa

13

Odp: Gołoborze w Beskidzie Małym

o i Darek opisałem znane mi ciekawe miejsce A chciałem dziewczyną pokazać jak będzie okazja penetrować Ponikiew

----------------------------------------
Największą ozdobą naszego Beskidu [...] są jego urocze doliny. Wprawdzie dawno już straciły one charakter pierwotności i dzikości, [...] ale mimo wszystko nie są pozbawione swoistego wdzięku, chociaż wszędzie już widoczne są ślady rąk ludzkich.
- Jan Galicz

14

Odp: Gołoborze w Beskidzie Małym

baca napisał/a:

o i Darek opisałem znane mi ciekawe miejsce A chciałem dziewczyną pokazać jak będzie okazja penetrować Ponikiew

To już nas jest spora grupka do kolejnej wycieczki smile

Wokół góry, góry i góry...i całe moje życie w górach, ileż piękniej drozdy leśne śpiewają,niż śpiewak płatny na chórach. Wokół lasy, lasy i wiatr...i całe życie w wiatru świstach. Wszyscy, których kocham, wita was modrzewia ikona złocista. (J.Harasymowicz) smile

15

Odp: Gołoborze w Beskidzie Małym

baca napisał/a:

o i Darek opisałem znane mi ciekawe miejsce A chciałem dziewczyną pokazać jak będzie okazja penetrować Ponikiew

baca nic straconego big_smile. Darek T. pokaże nam gołoborze, a Ty nam pokażesz Arkę wink, a w ogóle to po drodze jeszcze pewnie wiele niespodzianek różnych będzie smile

"Tak jak zawsze, kiedy zdarza mi się widzieć coś niebywałego, żałowałem, że nie ma ze mną miłych sercu ludzi, żeby mogli oni też swoje zatroskane oczy widokiem czystym uradować i przemyć, zasługują przecież na to nie mniej niż ja, albo bardziej"  /E. Stachura/

16

Odp: Gołoborze w Beskidzie Małym

Damy radę Niedaleko gołoborzy są pozostałości po wyciągu narciarskim w Ponikwii wink

----------------------------------------
Największą ozdobą naszego Beskidu [...] są jego urocze doliny. Wprawdzie dawno już straciły one charakter pierwotności i dzikości, [...] ale mimo wszystko nie są pozbawione swoistego wdzięku, chociaż wszędzie już widoczne są ślady rąk ludzkich.
- Jan Galicz

17

Odp: Gołoborze w Beskidzie Małym

Wszyscy piszą o wyprawie, ale nikt nie proponuje terminu i miejsca zbiórki. Możecie coś napisać na ten temat?

Ostatnio edytowany przez piotr (2011-04-29 07:04:51)

"Because it's there" (G. Mallory)
Moje galerie: https://get.google.com/albumarchive/105 … source=pwa

18

Odp: Gołoborze w Beskidzie Małym

Hmmm....  jeżeli to możliwe to zaczekajcie aż wrócę  hmm

Wokół góry, góry i góry...i całe moje życie w górach, ileż piękniej drozdy leśne śpiewają,niż śpiewak płatny na chórach. Wokół lasy, lasy i wiatr...i całe życie w wiatru świstach. Wszyscy, których kocham, wita was modrzewia ikona złocista. (J.Harasymowicz) smile

19

Odp: Gołoborze w Beskidzie Małym

Pytanie o termin nie znaczyło, że sprawa jest pilna wink. Ja teraz też raczej się nie wybiorę. A kiedy wracasz Jolu?

Ostatnio edytowany przez piotr (2011-04-29 07:42:51)

"Because it's there" (G. Mallory)
Moje galerie: https://get.google.com/albumarchive/105 … source=pwa

20

Odp: Gołoborze w Beskidzie Małym

5 czerwca w domu  hmm  trochę długo, najwyżej polezę potem sama albo pójdziemy jeszcze raz  wink

Wokół góry, góry i góry...i całe moje życie w górach, ileż piękniej drozdy leśne śpiewają,niż śpiewak płatny na chórach. Wokół lasy, lasy i wiatr...i całe życie w wiatru świstach. Wszyscy, których kocham, wita was modrzewia ikona złocista. (J.Harasymowicz) smile

21

Odp: Gołoborze w Beskidzie Małym

Jolu bez paniki. Wybierzemy się. Jeżeli chodzi o mnie to spokojnie na Ciebie zaczekam. Wiesz, że czeka na nas jeszcze Koprowy? Obiecałaś, że się wybierzesz, a maruda pamięta  tongue

Ostatnio edytowany przez piotr (2011-04-29 07:50:37)

"Because it's there" (G. Mallory)
Moje galerie: https://get.google.com/albumarchive/105 … source=pwa

22

Odp: Gołoborze w Beskidzie Małym

Trochę mi żal atrakcji, które mnie tu w między czasie ominą, ale mam też nadzieję, że Nena  będzie już w dobrej kondycji i Koprowy się ziści.
Obiecałam  big_smile
Nena też  wink proszę marudy  lol

Wokół góry, góry i góry...i całe moje życie w górach, ileż piękniej drozdy leśne śpiewają,niż śpiewak płatny na chórach. Wokół lasy, lasy i wiatr...i całe życie w wiatru świstach. Wszyscy, których kocham, wita was modrzewia ikona złocista. (J.Harasymowicz) smile

23

Odp: Gołoborze w Beskidzie Małym

Gołoborze ”Darka”, oraz zwiedzenie pozostałości po wyciągu narciarskim ”Bacy” chętnie bym zobaczył.
Może umówmy się na termin po 5 czerwca.
Tylko datami nie szafujmy bo mamy akcje „Kaplisia na Gibasach”,  a to jest priorytet dla naszego forum na ten rok big_smile

... by Beskid Mały, był najpiękniejszym pasmem górskim.
Czystszym, zadbanym, pokazującym swe piękno i historię.

24

Odp: Gołoborze w Beskidzie Małym

Ze zwiedzaniem tych atrakcji to nie ma pościechu. Mi też bardziej odpowiada termin po 5 czerwca. Z mojej strony mam wtedy parę zainteresowanych osób smile

25

Odp: Gołoborze w Beskidzie Małym

mam nadzieję, że szybko do Was dołączę ...

"Tak jak zawsze, kiedy zdarza mi się widzieć coś niebywałego, żałowałem, że nie ma ze mną miłych sercu ludzi, żeby mogli oni też swoje zatroskane oczy widokiem czystym uradować i przemyć, zasługują przecież na to nie mniej niż ja, albo bardziej"  /E. Stachura/