51

Odp: Najcenniejsza roślina Beskidu Małego

Oczywiście ja nie mam takiego oka jak Darek ale mogło być tyle Rewelacja Darku

----------------------------------------
Największą ozdobą naszego Beskidu [...] są jego urocze doliny. Wprawdzie dawno już straciły one charakter pierwotności i dzikości, [...] ale mimo wszystko nie są pozbawione swoistego wdzięku, chociaż wszędzie już widoczne są ślady rąk ludzkich.
- Jan Galicz

52

Odp: Najcenniejsza roślina Beskidu Małego

Odkrycie podejźrzona marunowego w Beskidzie Małym jest tak cenne, że koniecznie musiałem napisać publikacje naukową na ten temat do "Chrońmy Przyrodę Ojczystą" smile

53

Odp: Najcenniejsza roślina Beskidu Małego

nena napisał/a:

Darku a może dlatego tak go przybywa bo wie, że ma dobrego opiekuna i strażnika wink

Z całą pewnością właśnie tak jest big_smile

Wokół góry, góry i góry...i całe moje życie w górach, ileż piękniej drozdy leśne śpiewają,niż śpiewak płatny na chórach. Wokół lasy, lasy i wiatr...i całe życie w wiatru świstach. Wszyscy, których kocham, wita was modrzewia ikona złocista. (J.Harasymowicz) smile

54

Odp: Najcenniejsza roślina Beskidu Małego

Dariusz Tlałka napisał/a:

Odkrycie podejźrzona marunowego w Beskidzie Małym jest tak cenne, że koniecznie musiałem napisać publikacje naukową na ten temat do "Chrońmy Przyrodę Ojczystą" smile

Pamiętam to czasopismo, kiedyś bardzo lubiłam je czytać. Obecnie nie mam do niego w ogóle dostępu, ale dobrze wiedzieć, że nadal jest wydawane. Ale znalazłam stronę inetrnetową Instytutu Ochrony Przyrody PAN i jest tam dostęp do niektórych informacji i artykułów.

Fajnie, że napisałeś coś o tych wspaniałych Twoich odkryciach ! smile

"Tak jak zawsze, kiedy zdarza mi się widzieć coś niebywałego, żałowałem, że nie ma ze mną miłych sercu ludzi, żeby mogli oni też swoje zatroskane oczy widokiem czystym uradować i przemyć, zasługują przecież na to nie mniej niż ja, albo bardziej"  /E. Stachura/

55

Odp: Najcenniejsza roślina Beskidu Małego

nena napisał/a:

Pamiętam to czasopismo, kiedyś bardzo lubiłam je czytać. Obecnie nie mam do niego w ogóle dostępu, ale dobrze wiedzieć, że nadal jest wydawane. Ale znalazłam stronę inetrnetową Instytutu Ochrony Przyrody PAN i jest tam dostęp do niektórych informacji i artykułów.

Czasopismo "Chrońmy Przyrodę Ojczystą" w obecnej unowocześnionej wersji naprawdę świetnie się prezentuje, z tymi fotografiami i bardzo ciekawie opisanymi artykułami. Niestety ogólnie jest niełatwo dostępne i głównie w Instytucie Ochrony Przyrody PAN neutral Mam już jedną publikacje w tym czasopiśmie z zeszłego roku, dotyczące mojego odkrycia widlicza Isslera na Babiej Górze. A teraz planowana jest ta druga smile

56

Odp: Najcenniejsza roślina Beskidu Małego

Podsyłam fotki z nowoodnalezionych okazów podejźrzona marunowego smile

57

Odp: Najcenniejsza roślina Beskidu Małego

Nie tak dawno ukazała się kolejna już 17 moja publikacja naukowa, tym razem dotycząca odkrycia podejźrzona marunowego w Beskidzie Małym w letnim (lipiec/sierpień) tegorocznym numerze "Chrońmy Przyrodę Ojczystą", w czasopiśmie wydawanym przez Instytut Ochrony Przyrody PAN w Krakowie pt. "Podejźrzon marunowy - nowy gatunek we florze Beskidu Małego" smile Czasopismo jest nie łatwo dostępne, ale za to jest tanie jak barszcz big_smile

58

Odp: Najcenniejsza roślina Beskidu Małego

Podejźrzon marunowy w tym roku na stanowisku pod Skornicą rozrósł się do niebywałej ilości 52 osobników skupionych w trzech miejscach, z czego główne skupienie składało się aż 47 okazów. Niewiarygodne big_smile Najdziwniejsze jest to że stanowisko to co roku dokładnie dwukrotnie zwiększa swoja liczbę osobników, z 13 w 2010 roku, 26 w 2011 roku, do 52 w 2012 roku.
Jest to dzisiejsza obserwacja podejźrzona. Podejźrzon marunowy w pełni zasługuje na "Cud Beskidu Małego" smile

59

Odp: Najcenniejsza roślina Beskidu Małego

jak tak dalej pójdzie to za rok będzie setka

----------------------------------------
Największą ozdobą naszego Beskidu [...] są jego urocze doliny. Wprawdzie dawno już straciły one charakter pierwotności i dzikości, [...] ale mimo wszystko nie są pozbawione swoistego wdzięku, chociaż wszędzie już widoczne są ślady rąk ludzkich.
- Jan Galicz

60

Odp: Najcenniejsza roślina Beskidu Małego

baca napisał/a:

jak tak dalej pójdzie to za rok będzie setka

Jeśli by tak się stało to wtedy wypije całą setkę wink

61

Odp: Najcenniejsza roślina Beskidu Małego

Dariusz Tlałka napisał/a:
baca napisał/a:

jak tak dalej pójdzie to za rok będzie setka

Jeśli by tak się stało to wtedy wypije całą setkę wink


....ale się będzie działo  lol

Wokół góry, góry i góry...i całe moje życie w górach, ileż piękniej drozdy leśne śpiewają,niż śpiewak płatny na chórach. Wokół lasy, lasy i wiatr...i całe życie w wiatru świstach. Wszyscy, których kocham, wita was modrzewia ikona złocista. (J.Harasymowicz) smile

62

Odp: Najcenniejsza roślina Beskidu Małego

baca napisał/a:

jak tak dalej pójdzie to za rok będzie setka

No i stało się, wczoraj byłem na stanowisku podejźrzona marunowego pod Skornicą i tego roku osiągnął setkę, a naliczyłem ich około 105 osobników.

Dariusz Tlałka napisał/a:

Jeśli by tak się stało to wtedy wypije całą setkę wink

Ale mnie ten podejźrzon zrobił. Nie przypuszczałem że jednak osiągnie tą setkę. No i co teraz mam wypić całą setkę lol
Niebywałe jak on się tam rozrasta. Jak tak dalej pójdzie to za jakiś czas opanuje Beskid Mały i stanie się największym stanowiskiem w Polsce lol A może o to chodzi.
Przy samym podejźrzonie wylegiwała się żmija zygzakowata, jakby pilnowała tego stanowiska. Dziwne hmm
Wczoraj miałem też inne przygody pt. jak zostałem pogryziony przez psa i chodziłem z podartymi portkami po terenie. Ale to tylko draśnięcie big_smile

Ostatnio edytowany przez Dariusz Tlałka (2013-05-11 15:06:43)

63

Odp: Najcenniejsza roślina Beskidu Małego

Dariusz Tlałka napisał/a:

Ale mnie ten podejźrzon zrobił. Nie przypuszczałem że jednak osiągnie tą setkę. No i co teraz mam wypić całą setkę lol
Niebywałe jak on się tam rozrasta. Jak tak dalej pójdzie to za jakiś czas opanuje Beskid Mały i stanie się największym stanowiskiem w Polsce lol A może o to chodzi.
Przy samym podejźrzonie wylegiwała się żmija zygzakowata, jakby pilnowała tego stanowiska. Dziwne :\
Wczoraj miałem też inne przygody pt. jak zostałem pogryziony przez psa i chodziłem z podartymi portkami po terenie. Ale to tylko draśnięcie big_smile

Widać nie tylko żmija tego podejźrzona pilnuje ... big_smile , a tak poważnie to Ty uważaj Darku przy tym chaszczingu po małobeskidzkich wsiach ... big_smile. Ciesze się razem z Tobą, że ta rzadka paproć się tak ładnie w naszym Beskidzie rozrasta, chociaż jej jeszcze nigdy na żywo nie widziałam ...  smile

A właśnie Darku czy można oficjalnie mówić, że to jedna z paproci, czy raczej roślina z rodziny nasięźrzałowatych. ?

"Tak jak zawsze, kiedy zdarza mi się widzieć coś niebywałego, żałowałem, że nie ma ze mną miłych sercu ludzi, żeby mogli oni też swoje zatroskane oczy widokiem czystym uradować i przemyć, zasługują przecież na to nie mniej niż ja, albo bardziej"  /E. Stachura/

64

Odp: Najcenniejsza roślina Beskidu Małego

Cieszy tak informacja! Darku uważaj na psy smile

65

Odp: Najcenniejsza roślina Beskidu Małego

nena napisał/a:

, a tak poważnie to Ty uważaj Darku przy tym chaszczingu po małobeskidzkich wsiach ... big_smile

Jeden z psów mnie pogryzł właśnie przy szlaku turystycznym na Skornicę. Psy wyleciały niespodziewanie i ciężko było coś zrobić. Może też pilnowały tego stanowiska big_smile Eee to się zagoi, nawet to nie boli big_smile

nena napisał/a:

A właśnie Darku czy można oficjalnie mówić, że to jedna z paproci, czy raczej roślina z rodziny nasięźrzałowatych. ?

Chociaż podejźrzon nie wygląda jak typowa paproć to można ją nazywać np. paproć grubozarodniowa z rodziny nasięźrzałowatych smile

Ostatnio edytowany przez Dariusz Tlałka (2013-05-11 15:28:37)

66

Odp: Najcenniejsza roślina Beskidu Małego

ups ...  chyba edytowałam przez omyłkę Twojego posta Darku moją odpowiedzią na niego ... przepraszam big_smile  roll, ale widzę go poprawiłeś, dzięki big_smile. Więc jeszcze raz - miejmy nadzieję, że pieski były szczepione ... smile

"Tak jak zawsze, kiedy zdarza mi się widzieć coś niebywałego, żałowałem, że nie ma ze mną miłych sercu ludzi, żeby mogli oni też swoje zatroskane oczy widokiem czystym uradować i przemyć, zasługują przecież na to nie mniej niż ja, albo bardziej"  /E. Stachura/

67

Odp: Najcenniejsza roślina Beskidu Małego

Darku to gratuluje i życzę kolejnych setek...  big_smile oczywiście tych botanicznych  wink  lol

Wokół góry, góry i góry...i całe moje życie w górach, ileż piękniej drozdy leśne śpiewają,niż śpiewak płatny na chórach. Wokół lasy, lasy i wiatr...i całe życie w wiatru świstach. Wszyscy, których kocham, wita was modrzewia ikona złocista. (J.Harasymowicz) smile

68

Odp: Najcenniejsza roślina Beskidu Małego

Stanowisko podejźrzona marunowego pod Skornicą w Beskidzie Małym już nie jest jedynym istniejącym w Karpatach polskich. W najnowszym letnim numerze "Przyrody Górnego Śląskiego" ukazała się informacja o odkryciu w 2012 roku przez mojego znajomego botanika Zbigniewa Wilczka nowego stanowiska podejźrzona marunowego w Beskidzie Śląskim, w Wiśle, w grzbiecie Cienkowa smile Więc gratuluje mu tego cennego odkrycia smile Po wiem wam że na stówę stanowisk podejźrzona marunowego jest więcej w Karpatach niż te dwa, tylko na nie trzeba trafić smile

69

Odp: Najcenniejsza roślina Beskidu Małego

Dariusz Tlałka napisał/a:

Powiem wam że na stówę stanowisk podejźrzona marunowego jest więcej w Karpatach niż te dwa, tylko na nie trzeba trafić smile

Jak nic i Ty nam to jeszcze udowodnisz ! big_smile

"Tak jak zawsze, kiedy zdarza mi się widzieć coś niebywałego, żałowałem, że nie ma ze mną miłych sercu ludzi, żeby mogli oni też swoje zatroskane oczy widokiem czystym uradować i przemyć, zasługują przecież na to nie mniej niż ja, albo bardziej"  /E. Stachura/

70

Odp: Najcenniejsza roślina Beskidu Małego

Może to nie najcenniejsza roślina BM ale myślę że ciakawostka.

http://img853.imageshack.us/img853/9538/r0pf.jpg

"Nie uda się odnieść w życiu sukces, jeśli człowiek nie zaangażuje się w to całym sercem.To samo dotyczy sztuki przetrwania- ci którym udaje się wyjść z opresji, zawsze dają z siebie wszystko.Zarówno w życiu jak i w survivalu, jeżeli się łamiesz przegrywasz."Bear Grylls

Zapraszam do galerii : http://picasaweb.google.com/109029069602413014760

71

Odp: Najcenniejsza roślina Beskidu Małego

to jest buk zwyczajny odmiana czerwonolistna

"Tak jak zawsze, kiedy zdarza mi się widzieć coś niebywałego, żałowałem, że nie ma ze mną miłych sercu ludzi, żeby mogli oni też swoje zatroskane oczy widokiem czystym uradować i przemyć, zasługują przecież na to nie mniej niż ja, albo bardziej"  /E. Stachura/

72

Odp: Najcenniejsza roślina Beskidu Małego

Dzisiaj przy okazji zahaczyłem o stanowisko podejźrzona marunowego pod Skornicą. No jest już widoczny w terenie i widać trzyma się dzielnie. Niektóre okazy były tak malućkie że licząc je musiałem nieco przyryć nosem o ziemie, no i wyszły mi 32 osobniki smile

73

Odp: Najcenniejsza roślina Beskidu Małego

Dzisiaj wybrałem się pod Skornicę by skontrolować stanowisko podejźrzona marunowego i naliczyłem dokładnie 28 osobników. Tego roku są wyjątkowo drobne (zapewne z powodu trudnych warunków pogodowych), tak że musiałem chodzić głową przy ziemi by móc je dokładnie przeliczyć big_smile
Największy z osobników był takich rozmiarów smile

To jest dla mnie jako trening przed sporym wyzwaniem jakim jest odkrycie wymarłego gatunku w Polsce podejźrzona pojedynczego uważanego przez botaników za najtrudniejszą do odnalezienia roślinę naczyniową w Polsce, gdzie wybieram się wraz ze znajomym już za kilka dni na poszukiwania w rejonie polskich pojezierzy big_smile

74

Odp: Najcenniejsza roślina Beskidu Małego

Dariusz Tlałka napisał/a:

To jest dla mnie jako trening przed sporym wyzwaniem jakim jest odkrycie wymarłego gatunku w Polsce podejźrzona pojedynczego uważanego przez botaników za najtrudniejszą do odnalezienia roślinę naczyniową w Polsce, gdzie wybieram się wraz ze znajomym już za kilka dni na poszukiwania w rejonie polskich pojezierzy big_smile

Trzymam kciuki Darku  ! wink

"Tak jak zawsze, kiedy zdarza mi się widzieć coś niebywałego, żałowałem, że nie ma ze mną miłych sercu ludzi, żeby mogli oni też swoje zatroskane oczy widokiem czystym uradować i przemyć, zasługują przecież na to nie mniej niż ja, albo bardziej"  /E. Stachura/

75

Odp: Najcenniejsza roślina Beskidu Małego

Z powodu suszy i letnich temperatur podejźrzon marunowy pod Skornicą pojawił się tego roku jeszcze w mniejszej liczbie osobników. Naliczyłem dokładnie 17 okazów big_smile