26

Odp: Wysyp "kwiatu paproci" w Beskidzie Małym

Gratulacje Darku big_smile

Wokół góry, góry i góry...i całe moje życie w górach, ileż piękniej drozdy leśne śpiewają,niż śpiewak płatny na chórach. Wokół lasy, lasy i wiatr...i całe życie w wiatru świstach. Wszyscy, których kocham, wita was modrzewia ikona złocista. (J.Harasymowicz) smile

27

Odp: Wysyp "kwiatu paproci" w Beskidzie Małym

Dariusz Tlałka napisał/a:
baca napisał/a:

nieźle Darku Widzę, że sobotę miałeś aktywną

I to jak aktywną. Zacząłem od Andrychowa, penetrując okoliczne wzgórza do Rzyk, a następnie po Roczyny, tak że zakończyłem wędrówkę w Andrychowie big_smile Tzw. pętelka okolic Andrychowa.

widzę, że w sobotę każdy gdzieś "buszował" big_smile

"Tak jak zawsze, kiedy zdarza mi się widzieć coś niebywałego, żałowałem, że nie ma ze mną miłych sercu ludzi, żeby mogli oni też swoje zatroskane oczy widokiem czystym uradować i przemyć, zasługują przecież na to nie mniej niż ja, albo bardziej"  /E. Stachura/

28

Odp: Wysyp "kwiatu paproci" w Beskidzie Małym

Ostatnio będąc w Rzykach udało mi się potwierdzić kolejne stanowisko nasięźrzała pospolitego ze stoku Leskowca. Pierwotne stanowisko tej paproci zarosło i przez pewien czas gatunek nie został tutaj potwierdzony. Mi natomiast udało mi się trafić nasięźrzała w pobliżu pierwotnego stanowiska smile Gdzie się ruszę tam "kwiat paproci" hmm

29

Odp: Wysyp "kwiatu paproci" w Beskidzie Małym

super Darku Już nie mogę się doczekać jak w to miejsce z tobą podejdę wink

----------------------------------------
Największą ozdobą naszego Beskidu [...] są jego urocze doliny. Wprawdzie dawno już straciły one charakter pierwotności i dzikości, [...] ale mimo wszystko nie są pozbawione swoistego wdzięku, chociaż wszędzie już widoczne są ślady rąk ludzkich.
- Jan Galicz

30

Odp: Wysyp "kwiatu paproci" w Beskidzie Małym

to może poczekajcie trochę, jak wróci Jola wybierzemy się tam razem big_smile

"Tak jak zawsze, kiedy zdarza mi się widzieć coś niebywałego, żałowałem, że nie ma ze mną miłych sercu ludzi, żeby mogli oni też swoje zatroskane oczy widokiem czystym uradować i przemyć, zasługują przecież na to nie mniej niż ja, albo bardziej"  /E. Stachura/

31

Odp: Wysyp "kwiatu paproci" w Beskidzie Małym

No najlepiej poczekajmy trochę i wybieżmy się tam w grupie smile Stanowisko nasięźrzała pospolitego jest jednak nieliczne, a liście nie posiadają kłosów zarodnionośnych, a i tak warte zobaczenia smile Może udało by się również odnaleźć tam podejźrzona księżycowego, bo siedliska na tych polanach są dla niego odpowiednie, czyli - murawy bliźniczkowe, łąki z przywrotników itp. a zdarza się że te gatunki na górskich stanowiskach rosną nawet obok siebie. Jednak wymaga to chodzenia nosem przy trawie lol Po drodze jest też stanowisko rosiczki okrągłolistnej podane z młaki w Rzykach-Jagódkach z wysokości 490 m, tylko nie wiadomo czy do dzisiaj jeszcze ono dotrwało hmm

Ostatnio edytowany przez Dariusz Tlałka (2011-05-15 12:10:37)

32

Odp: Wysyp "kwiatu paproci" w Beskidzie Małym

nena napisał/a:

to może poczekajcie trochę, jak wróci Jola wybierzemy się tam razem big_smile

Tyciuteńki off-top - Pozdrawiam wszystkich ze Szczawnicy   wink  big_smile

Wokół góry, góry i góry...i całe moje życie w górach, ileż piękniej drozdy leśne śpiewają,niż śpiewak płatny na chórach. Wokół lasy, lasy i wiatr...i całe życie w wiatru świstach. Wszyscy, których kocham, wita was modrzewia ikona złocista. (J.Harasymowicz) smile

33

Odp: Wysyp "kwiatu paproci" w Beskidzie Małym

no i dzisiaj udało mi się znaleźć też naszą paproć
https://lh6.googleusercontent.com/_A22hZot4HrQ/TdvYJcMZnjI/AAAAAAAAGgg/5sDbwKXST6U/kobiernice%20podgrodzie%2C%20wo%C5%82ek%2C%20ruiny%20zamku%2C%20kobiernice%20podgrodzie%20076.jpg

Co prawda mocno podgryzioną ale widocznie zwierzynie świetnie smakuję bo ciężko było znaleźć choć tą jedną Ja wiem, że pewnie nasz paprociarz wink nie miałby problemu

----------------------------------------
Największą ozdobą naszego Beskidu [...] są jego urocze doliny. Wprawdzie dawno już straciły one charakter pierwotności i dzikości, [...] ale mimo wszystko nie są pozbawione swoistego wdzięku, chociaż wszędzie już widoczne są ślady rąk ludzkich.
- Jan Galicz

34

Odp: Wysyp "kwiatu paproci" w Beskidzie Małym

Ale zgryziona. To sprawka ślimaków, bo one lubią sobie podgryzać "kwiaty paproci". Zresztą pisze tak w publikacjach naukowych big_smile baca a gdzie udało się tobie znaleźć tego nasięźrzała pospolitego. Czyżby nowe stanowisko hmm

35

Odp: Wysyp "kwiatu paproci" w Beskidzie Małym

nie nie - to tam gdzie mi pokazywałeś

----------------------------------------
Największą ozdobą naszego Beskidu [...] są jego urocze doliny. Wprawdzie dawno już straciły one charakter pierwotności i dzikości, [...] ale mimo wszystko nie są pozbawione swoistego wdzięku, chociaż wszędzie już widoczne są ślady rąk ludzkich.
- Jan Galicz

36

Odp: Wysyp "kwiatu paproci" w Beskidzie Małym

A tak byłeś w okolicach ruin Zamku Wołek. Teraz już wiem smile

37

Odp: Wysyp "kwiatu paproci" w Beskidzie Małym

Oto zdjęcia nasięźrzała pospolitego ze stoku Leskowca smile


38

Odp: Wysyp "kwiatu paproci" w Beskidzie Małym

Dojrzałem ryjąc nosem po łące nasięźrzała pospolitego na stanowisku koło ruin zamku Wołek smile 18 kwiecień to chyba rekord we wczesności obserwacji tego gatunku w Polsce i to jeszcze na stanowisku górskim big_smile


39

Odp: Wysyp "kwiatu paproci" w Beskidzie Małym

Darku to zasługa Twojego „ryjącego” nosa big_smile. Każdą zieloną drobinkę wywęszy big_smile  Podziwiam Cię, że go wypatrzyłeś. Nic, tylko się cieszyć, że stanowiska zachowały się i chcą w Małym pozostać  wink.

"Tak jak zawsze, kiedy zdarza mi się widzieć coś niebywałego, żałowałem, że nie ma ze mną miłych sercu ludzi, żeby mogli oni też swoje zatroskane oczy widokiem czystym uradować i przemyć, zasługują przecież na to nie mniej niż ja, albo bardziej"  /E. Stachura/

40

Odp: Wysyp "kwiatu paproci" w Beskidzie Małym

nena napisał/a:

Nic, tylko się cieszyć, że stanowiska zachowały się i chcą w Małym pozostać  wink.

Łąka w pobliżu ruin zamku Wołek jest regularnie koszona, co pozwala utrzymaniu się tego stanowiska i to w tak ogromnych ilościach. Dzisiaj zaobserwowałem 10 osobników, ale dopiero co wylazł z ziemi smile Żeby nasięźrzał mógł występować to musi być to niziutka trawka, lekko wilgotna i gdzieniegdzie porośnięta kępą turzycy. Takich siedlisk wcale w Beskidzie Małym nie ma mało  , dlatego można się spodziewać tutaj kolejnych nowych stanowisk smile

41

Odp: Wysyp "kwiatu paproci" w Beskidzie Małym

W ogóle rejon zamku Wołek jest super. I nie tylko ze względu na widoki, które są bardzo rozległe smile Północne stoki Bujakowskiego Gronia są bardzo ciekawe ze względów przyrodniczych, choć nie tylko smile

http://szlakiibezdroza.blogspot.com/  - wszystko na czasie .

42

Odp: Wysyp "kwiatu paproci" w Beskidzie Małym

I w tym roku nasięźrzał pospolity w okolicy zamku Wołek wyrósł równie obficie jak w zeszłym roku. Więc stanowisku otrzymuje się na stałym poziomie smile
Kilka fotek już z bardziej wyrośniętych okazów




43

Odp: Wysyp "kwiatu paproci" w Beskidzie Małym

Dariusz Tlałka napisał/a:

I w tym roku nasięźrzał pospolity w okolicy zamku Wołek wyrósł równie obficie jak w zeszłym roku. Więc stanowisku otrzymuje się na stałym poziomie smile

tylko się cieszyć !  big_smile

"Tak jak zawsze, kiedy zdarza mi się widzieć coś niebywałego, żałowałem, że nie ma ze mną miłych sercu ludzi, żeby mogli oni też swoje zatroskane oczy widokiem czystym uradować i przemyć, zasługują przecież na to nie mniej niż ja, albo bardziej"  /E. Stachura/

44

Odp: Wysyp "kwiatu paproci" w Beskidzie Małym

nena napisał/a:
Dariusz Tlałka napisał/a:

I w tym roku nasięźrzał pospolity w okolicy zamku Wołek wyrósł równie obficie jak w zeszłym roku. Więc stanowisku otrzymuje się na stałym poziomie smile

tylko się cieszyć !  big_smile

...i szukać??? w noc czerwcową wink big_smile

Wokół góry, góry i góry...i całe moje życie w górach, ileż piękniej drozdy leśne śpiewają,niż śpiewak płatny na chórach. Wokół lasy, lasy i wiatr...i całe życie w wiatru świstach. Wszyscy, których kocham, wita was modrzewia ikona złocista. (J.Harasymowicz) smile

45

Odp: Wysyp "kwiatu paproci" w Beskidzie Małym

jolanta napisał/a:

...i szukać??? w noc czerwcową wink big_smile

a czerwiec tuż tuż ... big_smile wink

"Tak jak zawsze, kiedy zdarza mi się widzieć coś niebywałego, żałowałem, że nie ma ze mną miłych sercu ludzi, żeby mogli oni też swoje zatroskane oczy widokiem czystym uradować i przemyć, zasługują przecież na to nie mniej niż ja, albo bardziej"  /E. Stachura/

46

Odp: Wysyp "kwiatu paproci" w Beskidzie Małym

jolanta napisał/a:

...i szukać??? w noc czerwcową  wink big_smile

To znaczy w Noc Świętojańską 21 na 22 czerwca. Według legendy znalezienie wtedy "kwiatu paproci" zapewni znalazcy bogactwo i dostatek. No i pisze coś o ganianiu nago lol

47

Odp: Wysyp "kwiatu paproci" w Beskidzie Małym

Dariusz Tlałka napisał/a:
jolanta napisał/a:

...i szukać??? w noc czerwcową  wink big_smile

To znaczy w Noc Świętojańską 21 na 22 czerwca. Według legendy znalezienie wtedy "kwiatu paproci" zapewni znalazcy bogactwo i dostatek. No i pisze coś o ganianiu nago lol

... ale ganianie nago nie jest chyba niezbędne do tego znalezienia bogactwa i dostatku  tongue  wink  big_smile

Wokół góry, góry i góry...i całe moje życie w górach, ileż piękniej drozdy leśne śpiewają,niż śpiewak płatny na chórach. Wokół lasy, lasy i wiatr...i całe życie w wiatru świstach. Wszyscy, których kocham, wita was modrzewia ikona złocista. (J.Harasymowicz) smile

Odp: Wysyp "kwiatu paproci" w Beskidzie Małym

a może zorganizujemy takie wspólne szukanie tego bogactwa i dostatku tongue

duszą w górach zbłądziłam, bo chciałam....

49

Odp: Wysyp "kwiatu paproci" w Beskidzie Małym

jolanta napisał/a:

... ale ganianie nago nie jest chyba niezbędne do tego znalezienia bogactwa i dostatku  tongue  wink  big_smile

Niezbędne nie jest, ale kwiatu możemy nie znaleźć, a dodatkowe atrakcje zawsze się przydadzą  lol

"Because it's there" (G. Mallory)
Moje galerie: https://get.google.com/albumarchive/105 … source=pwa

50

Odp: Wysyp "kwiatu paproci" w Beskidzie Małym

Informuje że pracując przy pewnym projekcie niespodziewanie dokonałem pierwszych moich odkryć nasięźrzała pospolitego w Beskidzie Małym, a konkretnie chodzi tu dwa nowe stanowiska znalezione na stoku Leskowca w Targoszowie. Wcześniej to tylko potwierdzałem ten gatunek. Więcej informacji wrzuciłem na skrzynkę mailową Beskidu Małego smile