51

Odp: Filmy o górach

nena napisał/a:

6 nominacji i ani jednej statuetki ...

Nena - z całym szacunkiem, ale myślę, że to o niczym nie świadczy. Dla porównania - "Titanic" z Leo DiCaprio - 11 statuetek, w tym za najlepszy film, a IMO nudny jak flaki z olejem. Wspominany już tu "Avatar" - 3 statuetki i szczerze powiedziawszy miałem problem domęczyć go do końca. Jakiś taki słit-ekologiczny. Nie w moim typie.

iziel napisał/a:

Film do obejrzenia jeden raz , z gatunku  "edukacyjny " .

Może jestem "inny", ale z przyjemnością obejrzałem go drugi raz. I podejrzewam, że jeszcze niejednokrotnie do niego powrócę (tak jak do K2 Rodamma). A teraz spadam na (tak nielubiane przez Piotra tłumaczenie tytułu) "Czekając na Joe wink

"Picie wódki, to jest wprowadzanie elementu baśniowego do rzeczywistości."
Jan Himilsbach

52

Odp: Filmy o górach

dobrze, że każdy z nas ma inne zdanie i różne gusta, bo inaczej nie byłoby tu o czym dyskutować big_smile

"Tak jak zawsze, kiedy zdarza mi się widzieć coś niebywałego, żałowałem, że nie ma ze mną miłych sercu ludzi, żeby mogli oni też swoje zatroskane oczy widokiem czystym uradować i przemyć, zasługują przecież na to nie mniej niż ja, albo bardziej"  /E. Stachura/

53

Odp: Filmy o górach

No fakt - oscar jako dowód wartości... dość wątpliwa sprawa. Nagrody tej nie dostali za reżyserię nigdy np. Lars von Trier i Jim Jarmusch, a jakoś trudno mi wyobrazić sobie kino bez tych reżyserów. Mało tego Krzysztof Kieślowski dostał jedynie dwie nominacje. Wspomniany przez Ciebie Darkheush Czekając na Joe (jak również Krzyk kamienia) też nie dostał Oscara, a jest to przecież jeden z lepszych filmów górskich. Z kolei piękny wizualnie Himalaya Erica Valli załapał się jedynie na nominację. Kino górskie jakoś nie ma szczęścia do tej nagrody...

Ostatnio edytowany przez piotr (2011-04-05 21:32:03)

"Because it's there" (G. Mallory)
Moje galerie: https://get.google.com/albumarchive/105 … source=pwa

54

Odp: Filmy o górach

Pierwsza edycja przeglądu filmów o tematyce górskiej i motywacyjnej „NaGrani” w Tarnogórskim Centrum Kultury - serdecznie zapraszam, jeżeli ktoś ma nieco bliżej, np. kris_61 big_smile

http://www.tck.net.pl/aktualnosci,572

55

Odp: Filmy o górach

darkheush napisał/a:

. [...] A teraz spadam na (tak nielubiane przez Piotra tłumaczenie tytułu) "Czekając na Joe wink

"Touching the Void" ("Czekając na Joe") – rewelacyjny fabularyzowany dokument. Warto obejrzeć ! Chyba jeszcze skuszę się na przeczytanie książki „Dotknięcie pustki” Joe Simpson’a smile. Szkoda, że nie zrobiłam tego na odwrót hmm, ale tak jakoś wyszło. piotr chyba ją polecał w temacie książek o górach smile. Zazwyczaj jeśli mam wybierać pomiędzy książką a filmem, zaczynam od książki.

"Tak jak zawsze, kiedy zdarza mi się widzieć coś niebywałego, żałowałem, że nie ma ze mną miłych sercu ludzi, żeby mogli oni też swoje zatroskane oczy widokiem czystym uradować i przemyć, zasługują przecież na to nie mniej niż ja, albo bardziej"  /E. Stachura/

56

Odp: Filmy o górach

Czekajac na Joe jest super.W czoraj go pierwszy raz zobaczylem i jestem pod ogromnym wrazeniem.

"Nie uda się odnieść w życiu sukces, jeśli człowiek nie zaangażuje się w to całym sercem.To samo dotyczy sztuki przetrwania- ci którym udaje się wyjść z opresji, zawsze dają z siebie wszystko.Zarówno w życiu jak i w survivalu, jeżeli się łamiesz przegrywasz."Bear Grylls

Zapraszam do galerii : http://picasaweb.google.com/109029069602413014760

57

Odp: Filmy o górach

Akall napisał/a:

Pierwsza edycja przeglądu filmów o tematyce górskiej i motywacyjnej „NaGrani” w Tarnogórskim Centrum Kultury - serdecznie zapraszam, jeżeli ktoś ma nieco bliżej, np. kris_61 big_smile

http://www.tck.net.pl/aktualnosci,572

Nużesz   lol Po tylu miesiącach przeczytałem tą informację. A było tak blisko wink Szkoda sad

Wspomniany film przez Nenę - jak go można zdobyć?

http://szlakiibezdroza.blogspot.com/  - wszystko na czasie .

58

Odp: Filmy o górach

Zdobyć jako kupić czy jako oglądnąć  ?;)

"Nie uda się odnieść w życiu sukces, jeśli człowiek nie zaangażuje się w to całym sercem.To samo dotyczy sztuki przetrwania- ci którym udaje się wyjść z opresji, zawsze dają z siebie wszystko.Zarówno w życiu jak i w survivalu, jeżeli się łamiesz przegrywasz."Bear Grylls

Zapraszam do galerii : http://picasaweb.google.com/109029069602413014760

59

Odp: Filmy o górach

teksanski napisał/a:

Zdobyć jako kupić czy jako oglądnąć  ?;)

Wystarczy obejrzeć smile

http://szlakiibezdroza.blogspot.com/  - wszystko na czasie .

60

Odp: Filmy o górach

wejdz na youtube.com i wpisz : Czekając na Joe   i klikasz na cz1 a potem 2 itd az do 8 wink
Polecam obejrzec wieczorem w skupieniu wink

Ostatnio edytowany przez teksanski (2011-11-10 11:56:38)

"Nie uda się odnieść w życiu sukces, jeśli człowiek nie zaangażuje się w to całym sercem.To samo dotyczy sztuki przetrwania- ci którym udaje się wyjść z opresji, zawsze dają z siebie wszystko.Zarówno w życiu jak i w survivalu, jeżeli się łamiesz przegrywasz."Bear Grylls

Zapraszam do galerii : http://picasaweb.google.com/109029069602413014760

61

Odp: Filmy o górach

O jak temat ożył to i ja coś dopiszę smile
Otóż wzięło mnie ostatnio na filmy górskie i obejrzałam w zeszłym tygodniu 127 godzin, Czekając na Joe, K2 i Cisza.
Największe wrażenie zrobił na mnie film Czekając na Joe, podobała mi się ta część dokumentalna kiedy można było słuchać relacji z tych wydarzeń i widzieć emocje na twarzach aplinistów. Niesamowita historia, wola przeżycia, coś niesamowitego.
127 godzin trochę mnie zawiódł, strasznie siada na psychikę. Wybór odtwórcy roli Arona Roleston'a chyba był najtrudniejszy. Ale mnie nie przekonał.
W K2 podobał mi się przegląd chorób wysokościowych big_smile Czytałam wcześniej o różnych dolegliwościach w strefie śmierci i to była piękna powtórka  wink
A Cisza to bardziej dokument pokazujący jak radzą sobie rodziny ofiar lawiny. Chodzi o wycieczkę licealistów z Tychów z bodajże 2003 roku.

Ostatnio edytowany przez Hanuś (2011-11-10 12:25:11)

Moje foto-wspomnienia: https://picasaweb.google.com/109211129593888338479

"Jakże ja mam o tym opowiadać, skoro to jest moje? Jest to moje bogactwo, to, czego mi nikt nie odbierze." Jerzy Kukuczka

62

Odp: Filmy o górach

kris_61 napisał/a:
teksanski napisał/a:

Zdobyć jako kupić czy jako oglądnąć  ?;)

Wystarczy obejrzeć smile

kris_61 - wiele filmów jest na youtubie w formie podzielonej na części, warto zagłębić się w przepastne zasoby sieci big_smile

63

Odp: Filmy o górach

Ja tak właśnie oglądałam bo swoich żadnych o tej tematyce nie mam. Ale jestem w trakcie sępienia lol

Ostatnio edytowany przez Hanuś (2011-11-10 13:16:51)

Moje foto-wspomnienia: https://picasaweb.google.com/109211129593888338479

"Jakże ja mam o tym opowiadać, skoro to jest moje? Jest to moje bogactwo, to, czego mi nikt nie odbierze." Jerzy Kukuczka

64

Odp: Filmy o górach

Akall napisał/a:
kris_61 napisał/a:
teksanski napisał/a:

Zdobyć jako kupić czy jako oglądnąć  ?;)

Wystarczy obejrzeć smile

kris_61 - wiele filmów jest na youtubie w formie podzielonej na części, warto zagłębić się w przepastne zasoby sieci big_smile

Wielkie - straszeczne dzięki smile

http://szlakiibezdroza.blogspot.com/  - wszystko na czasie .

65

Odp: Filmy o górach

"Everest - przesunąć horyzont" - świetny dokument o polskiej wyprawie na Mt. Everest w 2006 roku. Wspaniałe zdjęcia, doskonały montaż i masa osobistych przemyśleń Martyny Wojciechowskiej, a wszystko to w lodowej scenerii najwyższej góry świata. Polecam.

Dostępny on line -> TUTAJ. Potrzebne łącze minimum 1 mbps inaczej film może "ciąć" z uwagi na wysoką jakość.

"Picie wódki, to jest wprowadzanie elementu baśniowego do rzeczywistości."
Jan Himilsbach

66

Odp: Filmy o górach

darkheush napisał/a:

"Everest - przesunąć horyzont" - świetny dokument o polskiej wyprawie na Mt. Everest w 2006 roku. Wspaniałe zdjęcia, doskonały montaż i masa osobistych przemyśleń Martyny Wojciechowskiej, a wszystko to w lodowej scenerii najwyższej góry świata. Polecam.

Czytałam książkę „Przesunąć horyzont” autorstwa Martyny. Opisuje w niej własne „przeżycie Everestu” w 2006 r. Napisała ją w formie pamiętnika (osobiste zapiski z poszczególnych dni wyprawy). Dobrze się czyta, wiele ciekawych rzeczy się z niej dowiedziałam, polecam smile

http://ecsmedia.pl/c/przesunac-horyzont-b-iext2910811.jpg

Przy okazji obejrzę film i porównam. wink

"Tak jak zawsze, kiedy zdarza mi się widzieć coś niebywałego, żałowałem, że nie ma ze mną miłych sercu ludzi, żeby mogli oni też swoje zatroskane oczy widokiem czystym uradować i przemyć, zasługują przecież na to nie mniej niż ja, albo bardziej"  /E. Stachura/

67

Odp: Filmy o górach

darkheush napisał/a:

"Everest - przesunąć horyzont" - świetny dokument o polskiej wyprawie na Mt. Everest w 2006 roku. Wspaniałe zdjęcia, doskonały montaż i masa osobistych przemyśleń Martyny Wojciechowskiej, a wszystko to w lodowej scenerii najwyższej góry świata. Polecam(...)

Dzięki Dziadku wink za plecenie  smile

Co prawda za Martynką nie przepadam, ale co do zdjęć to się w zupełności zgodzę smile

Darek Załuski - reżyser i autor zdjęć w jednym - będąc również uczestnikiem wyprawy okiem kamery pokazał świat wysokich gór - jego piękno, majestat i grozę  hmm 

Posznupałam tam  wink  i znalazłam jeszcze jeden jego film Annapurna na lekko - opowieść o wyprawie, która nie zakończyła się zdobyciem szczytu, ale dla jej uczestników była jedną z ważniejszych ekspedycji - co się człowiek napatrzył  cool

Ciekawe było dla mnie też to, że w dokumencie o Annapurnie mogłam zobaczyć Sherpę Pasanga, który wielokrotnie towarzyszył Ani Czerwińskiej w jej wyprawach, Darek Załuski z kamerą również.

Próżno próbuję odnaleźć w sieci film pt. Przypadki pani Ani - i dlatego ktokolwiek widział, ktokolwiek wie....  wink  big_smile

Wokół góry, góry i góry...i całe moje życie w górach, ileż piękniej drozdy leśne śpiewają,niż śpiewak płatny na chórach. Wokół lasy, lasy i wiatr...i całe życie w wiatru świstach. Wszyscy, których kocham, wita was modrzewia ikona złocista. (J.Harasymowicz) smile

68

Odp: Filmy o górach

"Tatry Wysokie - Kraina zatrzymana w czasie". Rewelacyjny słowacko-austriacki dokument o tatrzańskiej przyrodzie i stosunkach w niej panujących. Warto poświęcić godzinkę choćby dla przecudnej urody tatrzańskich widoków. Polecam!!!

RECENZJA

Niestety nie znalazłem wersji on-line...

"Picie wódki, to jest wprowadzanie elementu baśniowego do rzeczywistości."
Jan Himilsbach

69

Odp: Filmy o górach

Mój prywatny ranking fabularnych filmów o górach wygląda tak:

Czekając na Joe (Touching the Void) - absolutnie naj naj naj. Prawdziwość i realizm na najwyższym poziomie. Ja tego filmu nie oglądam, tylko przeżywam. Mistrzostwo świata.

Krzyk kamienia (Cerro Torre: Schrei aus Stein), Północna ściana (Nordwand), Cisza (ten o licealistach na Rysach) - te 3 filmy określiłbym jako bardzo dobre, chociaż już nie tak porywające. Uważam że to pozycje obowiązkowe dla miłosnika gór.

127 godzin , K2 - amerykańskie kino akcji w górskiej scenerii. Obejrzeć można, ale dla mnie to zupełnie inny poziom jakościowy niż poprzednie pozycje.

Granice Wytrzymałości (Vertical Limit), Na krawędzi (Cliffhanger), serial Ratownicy - to już filmy, któych bym nie rozpatrywał w kategorii górskich... nawet jeżeli na ekranie widać wiele gór, ogólnie jest to nieporozumienie.

Jako ciekawą pozycję trudną do sklasyfikowania podam jeszcze polski film Legenda Tatr.

Ostatnio edytowany przez sprocket73 (2012-01-27 22:01:53)

70

Odp: Filmy o górach

darkheush napisał/a:

"Tatry Wysokie - Kraina zatrzymana w czasie". Rewelacyjny słowacko-austriacki dokument o tatrzańskiej przyrodzie i stosunkach w niej panujących. Warto poświęcić godzinkę choćby dla przecudnej urody tatrzańskich widoków. Polecam!!!

RECENZJA

Niestety nie znalazłem wersji on-line...


"Tatry Wysokie - Kraina zatrzymana w czasie" są dostępne na chomiku tylko uwaga na ACTA (czekam na nowy transfer to ściągnę i mogę komuś podrzucić)

71

Odp: Filmy o górach

darkheush napisał/a:

Na dokładkę proponuję tatrzańską klasykę w reżyserii Sergiusza Sprudina na podstawie scenariusza Jana Długosza (co niektórzy forumowicze czytali jego książki wink)

Zamarła Turnia

Książkę czytałam, a film obejrzałam sobie wczoraj wieczorkiem  smile

Czarno-biały obraz świetnie podkreślił zamysł reżysera  smile

Wokół góry, góry i góry...i całe moje życie w górach, ileż piękniej drozdy leśne śpiewają,niż śpiewak płatny na chórach. Wokół lasy, lasy i wiatr...i całe życie w wiatru świstach. Wszyscy, których kocham, wita was modrzewia ikona złocista. (J.Harasymowicz) smile

72

Odp: Filmy o górach

Jestem właśnie po seansie filmu "Tatry Wysokie - Kraina zatrzymana w czasie". Rewelacyjnie zrobiony dokument. Tak jak darkheush wspomniał, warto poświecić godzinkę. smile Przepięknie pokazana przyroda tatrzańska, same góry, życie w Tatrach i tradycje tatrzańskie smile. Rewelacyjnie zrobiony film. Przypomina mi bardzo odcinki serii „Planeta Ziemia”, jeśli ktoś miał okazję oglądać. Ja również POLECAM ! smile

Ostatnio edytowany przez nena (2012-01-28 21:23:48)

"Tak jak zawsze, kiedy zdarza mi się widzieć coś niebywałego, żałowałem, że nie ma ze mną miłych sercu ludzi, żeby mogli oni też swoje zatroskane oczy widokiem czystym uradować i przemyć, zasługują przecież na to nie mniej niż ja, albo bardziej"  /E. Stachura/

73

Odp: Filmy o górach

darkheush napisał/a:

"Everest - przesunąć horyzont"- świetny dokument o polskiej wyprawie na Mt. Everest w 2006 roku. Wspaniałe zdjęcia, doskonały montaż i masa osobistych przemyśleń Martyny Wojciechowskiej, a wszystko to w lodowej scenerii najwyższej góry świata. Polecam.

Obejrzałam, ale bardziej podobał mi się pamiętnik Martyny smile. Owszem zdjęcia góry świetne, ale jakoś tak zbyt lajtowo mi to wszystko wyglądało, a przecież tak nie było. big_smile Wiadomo, film kręcono pod publikę, więc m.in. dlatego wybieram książkę. wink

"Tak jak zawsze, kiedy zdarza mi się widzieć coś niebywałego, żałowałem, że nie ma ze mną miłych sercu ludzi, żeby mogli oni też swoje zatroskane oczy widokiem czystym uradować i przemyć, zasługują przecież na to nie mniej niż ja, albo bardziej"  /E. Stachura/

74

Odp: Filmy o górach

Co niektórzy forumowicze pewnie pamiętają, że onegdaj w porze dobranocki oglądało się takie "filmy o górach" big_smile

http://youtu.be/OBQS8OBFnVE

"Picie wódki, to jest wprowadzanie elementu baśniowego do rzeczywistości."
Jan Himilsbach

75

Odp: Filmy o górach

darkheush napisał/a:

Co niektórzy forumowicze pewnie pamiętają, że onegdaj w porze dobranocki oglądało się takie "filmy o górach" big_smile

big_smile, z sentymentem obejrzałam Bolka i Lolka po latach. big_smile Ech… brakuje mi tych bajek teraz. wink. I pomyśleć, że przez 8 i pół minuty można się tyle ciekawych rzeczy o górach dowiedzieć. !  big_smile.

"Tak jak zawsze, kiedy zdarza mi się widzieć coś niebywałego, żałowałem, że nie ma ze mną miłych sercu ludzi, żeby mogli oni też swoje zatroskane oczy widokiem czystym uradować i przemyć, zasługują przecież na to nie mniej niż ja, albo bardziej"  /E. Stachura/