1

Temat: nowe obiekty

Ostatnio czasu troszeczkę poświęcam penetracji dziur Muszę przyznać, że w samym 2011 roku przybyło nam kilka obiektów w Beskidzie Małym Do tej pory było zinwentaryzowanych 55 obiektów jaskiniowych
Poniższa lista ukazuje jakie obiekty zostały zainwentaryzowane w tym roku Można się poszczycić, że w rejestrze widniejemy jako Dzika Grupa Forum Beskidu Małego i też mamy udział w penetracji. Zgłoszonych jest przeze mnie 7 obiektów (pogrubione)



56 OKAP W OCZKOWIE                                  K.Bm-02.43    1.30    0.50    0.00    0.00
57 NORKA W WĘDRUJĄCYCH KAMIENIACH     K.Bm-02.44    2.50    2.50    2.50    0.00
58 NORKA POD BESKIDEM                                  K.Bm-02.45    2.50    0.00    0.00    0.00
59 DZIURKA W WĘDRUJĄCYCH KAMIENIACH K.Bm-02.46    2.50    0.00    0.00    0.00
60 SCHRON W STRAŻNICY                                 K.Bm-02.47    1.00    0.00    0.00    0.00
61 OKAP W STRAŻNICY                                      K.Bm-02.48    3.00    3.00    0.00    0.00

62 OKAP ŁASKI                                            K.Bm-02.49 S    1.80    0.70    0.00    0.00
63 OKAP W MAŁYM GIBASOWUYM GRONIU    K.Bm-02.50    1.10    0.60    0.00    0.00
64 SCHRONISKO POD JARZĘBINAMI                K.Bm-02.51    1.00    0.70    0.00    0.00

65 JASKINIA TRIM                                        K.Bm-02.52    12.00    0.00    0.00    0.00
66 JASKINIA MAGDY                                     K.Bm-02.53    4.00    0.00    0.00    0.00
67 SCHRON W KOŚCIELCU 1                           K.Bm-02.54    2.00    0.00    0.00    0.00
68 SCHRON W KOŚCIELCU 2                           K.Bm-02.55    3.00    0.00    0.00    0.00
69 SCHRON W KOŚCIELCU 3                           K.Bm-02.56    2.00    0.00    0.00    0.00
70 SCHRON W KOŚCIELCU 4                           K.Bm-02.57    2.00    0.00    0.00    0.00

Ostatnio edytowany przez baca (2011-06-30 20:26:11)

----------------------------------------
Największą ozdobą naszego Beskidu [...] są jego urocze doliny. Wprawdzie dawno już straciły one charakter pierwotności i dzikości, [...] ale mimo wszystko nie są pozbawione swoistego wdzięku, chociaż wszędzie już widoczne są ślady rąk ludzkich.
- Jan Galicz

2

Odp: nowe obiekty

baca rewelacyjna wiadomość ! big_smile Gratuluję odkryć Tobie i ostatnio również naszej dzielnej Jolancie, która też się z Tobą ostatnio po dziurach nieźle wyciorała big_smile . Dzika Grupa Forum Beskidu Małego brzmi nieźle  cool  !!!

"Tak jak zawsze, kiedy zdarza mi się widzieć coś niebywałego, żałowałem, że nie ma ze mną miłych sercu ludzi, żeby mogli oni też swoje zatroskane oczy widokiem czystym uradować i przemyć, zasługują przecież na to nie mniej niż ja, albo bardziej"  /E. Stachura/

3

Odp: nowe obiekty

chciałem aby nazwa była związana z forum, a że dzika grupa Hmm Fajnie brzmi i trochę w tym prawdy jest jak się penetruje BM tak jak darek, ferdynans czy ja wink

----------------------------------------
Największą ozdobą naszego Beskidu [...] są jego urocze doliny. Wprawdzie dawno już straciły one charakter pierwotności i dzikości, [...] ale mimo wszystko nie są pozbawione swoistego wdzięku, chociaż wszędzie już widoczne są ślady rąk ludzkich.
- Jan Galicz

4

Odp: nowe obiekty

bardzo fajnie i tak tajemniczo !!! big_smile wink

"Tak jak zawsze, kiedy zdarza mi się widzieć coś niebywałego, żałowałem, że nie ma ze mną miłych sercu ludzi, żeby mogli oni też swoje zatroskane oczy widokiem czystym uradować i przemyć, zasługują przecież na to nie mniej niż ja, albo bardziej"  /E. Stachura/

5

Odp: nowe obiekty

Gratulacje Baca!

Odp: nowe obiekty

Fajna sprawa z tymi nowymi zinwentaryzowanymi obiektami jaskiniowymi w Beskidzie Małym.
Miałem okazje razem Bacą robić pomiary kilku z nich. Norka pod Beskidem jak wcześniej pisałem jest nowo odkrytym przezemnie obiektem, którego podczas zlotu na Potrójnej mieliśmy okazje odwiedzić smile Teraz przy okazji poszukiwań paprotników, penetruje teren w poszukiwaniu nowych obiektów jaskiniowych które mogły by się znaleźć w rejestrze.
Myśle że najlepszym miejscem na takie poszukiwania są wschodnie stoki Kamienia i Żaru ze sporym nagromadzeniem formacji skalnych smile

7

Odp: nowe obiekty

Dariusz Tlałka napisał/a:

Fajna sprawa z tymi nowymi zinwentaryzowanymi obiektami jaskiniowymi w Beskidzie Małym.
Miałem okazje razem Bacą robić pomiary kilku z nich. Norka pod Beskidem jak wcześniej pisałem jest nowo odkrytym przezemnie obiektem, którego podczas zlotu na Potrójnej mieliśmy okazje odwiedzić smile Teraz przy okazji poszukiwań paprotników, penetruje teren w poszukiwaniu nowych obiektów jaskiniowych które mogły by się znaleźć w rejestrze.
Myśle że najlepszym miejscem na takie poszukiwania są wschodnie stoki Kamienia i Żaru ze sporym nagromadzeniem formacji skalnych smile

W takim razie Tobie Darku również należą się duże brawa ! smile. Masz rację, w skałach Kamienia i góry Żar rzeczywiście mogą być jakieś dziury albo nawet jaskinie . Życzę powodzenia w szukaniu !

"Tak jak zawsze, kiedy zdarza mi się widzieć coś niebywałego, żałowałem, że nie ma ze mną miłych sercu ludzi, żeby mogli oni też swoje zatroskane oczy widokiem czystym uradować i przemyć, zasługują przecież na to nie mniej niż ja, albo bardziej"  /E. Stachura/

8

Odp: nowe obiekty

ja też mam jeszcze kilka miejsc w które muszę zajrzeć ale to z biegiem czasu

----------------------------------------
Największą ozdobą naszego Beskidu [...] są jego urocze doliny. Wprawdzie dawno już straciły one charakter pierwotności i dzikości, [...] ale mimo wszystko nie są pozbawione swoistego wdzięku, chociaż wszędzie już widoczne są ślady rąk ludzkich.
- Jan Galicz

Odp: nowe obiekty

nena napisał/a:

Masz rację, w skałach Kamienia i góry Żar rzeczywiście mogą być jakieś dziury albo nawet jaskinie . Życzę powodzenia w szukaniu !

Po sprawdzeniu lokalizacji zinwentaryzowanych do tej pory obiektów jaskiniowych w Beskidzie Małym okazuje się że z rejonu Kamienia i Żaru nie wykazano rzadnego obiektu. Więc jeśli miałbym tam robić poszukiwania, to będę wiedział że zaczynam tam od tych pierwszych smile

Ostatnio edytowany przez Dariusz Tlałka (2011-07-04 20:51:40)

10

Odp: nowe obiekty

Dwa okapy ja tam widzę Jeden przy nieszczęsnym napisie a drugi przy głównyj formacji skalnej od strony ławeczek

----------------------------------------
Największą ozdobą naszego Beskidu [...] są jego urocze doliny. Wprawdzie dawno już straciły one charakter pierwotności i dzikości, [...] ale mimo wszystko nie są pozbawione swoistego wdzięku, chociaż wszędzie już widoczne są ślady rąk ludzkich.
- Jan Galicz

11

Odp: nowe obiekty

Dzisiaj wybrałem się pod Bukowski Groń (Palenice) i Trzonkę w Czańcu i niespodziewanie natrafiłem tam na trzy nowe obiekty jaskiniowe, w tym jeden sporych rozmiarów. Wszystkie trzy znajdują się na stoku północnym pomiędzy Bukowskim Groniem a Trzonką w pobliżu górskiej ścieżki. Są one nietrudne do znalezienia. Dzięki swym rozmiarom kwalifikują się one do rejestru smile
Pierwszy obiekt jaskiniowy miał otwór o kształcie trójkątnym 50 na 30 cm i długości korytarza 2 m. Człowiek jednak nie wchodził do niego całkowicie. Nad nim znajdował się nieco węższy otwór.

Drugi obiekt jaskiniowy będący skalnym okapem o nieregularnym kształcie był szerokości paru metrów i długości do 1 m. Człowiek mieścił się w nim całkowicie.

Trzeci obiekt jaskiniowy był sporych rozmiarów. Otwór miał z 1 m szerokości, a korytarz składał się z dwóch części i był długości przynajmniej 5 metrów. Bez problemu weszło by do niego kilku ludzi naraz.

Baca jeśli jesteś zainteresowany wybraniem się na te obiekty jaskiniowe, to w tym celu kontaktuj się ze mną na priv smile Chętnie się jeszcze raz tam wybiorę by je zaprezentować smile

Ostatnio edytowany przez Dariusz Tlałka (2011-07-06 22:09:51)

12

Odp: nowe obiekty

mamy nowe dziury ? baca się na pewno ucieszy Darku ! big_smile

"Tak jak zawsze, kiedy zdarza mi się widzieć coś niebywałego, żałowałem, że nie ma ze mną miłych sercu ludzi, żeby mogli oni też swoje zatroskane oczy widokiem czystym uradować i przemyć, zasługują przecież na to nie mniej niż ja, albo bardziej"  /E. Stachura/

13

Odp: nowe obiekty

Tak w planie mamy robić pomiary. To że tam skałki się znajdują to wiedziałem z moich wcześniejszych wędrówek, ale nie przypuszczałem że znajdą się aż takie obiekty jaskiniowe, zwłaszcza mówię o tej trzeciej odkrytej big_smile. Aż dziw że ją nie znaleziono i wpisano do rejestru hmm

Ostatnio edytowany przez Dariusz Tlałka (2011-07-07 20:24:36)

14

Odp: nowe obiekty

Na dzień dzisiejszy w rejestrze znajdują się 82 obiekty jaskiniowe na terenie Beskidu Małego.
http://www.jkf.m3.net.pl/
W ostatnim czasie przybyło wiele nowych, głównie na stoku Kościelca, między Międzybrodziem Żywieckim a Kocierzem Moszczanickim, a ostatnio 2 nowe nieznane do tej pory obiekty na północnym stoku Bukowskiego Gronia.
Znane mi od 5 lat trzy dość duże obiekty jaskiniowe: na północnym stoku Trzonki, na wschodnim stoku Bukowskiego Gronia i na północnym stoku Bujakowskiego Gronia wciąż nie są w rejestrze big_smile

15

Odp: nowe obiekty

Darku, spokojnie, i one, doczekają się swojego miejsca w historii wink

16

Odp: nowe obiekty

W Beskidzie Małym przybywają kolejne nowe obiekty jaskiniowe tak że na dzień dzisiejszy w rejestrze znajduje się ich 88.
Ostatnio przybyły znajdujące się na północnym stoku Bujakowskiego Gronia, pod Potrójną 847 i na północ od mostu w Oczkowie http://www.jkf.m3.net.pl/
Stoki Bujakowskiego Gronia pod względem eksploracji jaskiniowej mam dobrze zbadane, tak że oprócz wspomnianego wcześniej obiektu wciąż nie znajdującego się w rejestrze mam jeszcze 3 kolejne i wszystkie przewyższające długością korytarzy te co są zarejestrowane big_smile

Ostatnio edytowany przez Dariusz Tlałka (2016-08-30 18:33:27)

17

Odp: nowe obiekty

W kontynuacji niegdyś Bacy jako Dzika Grupa Forum Beskidu Małego zgłosiłem do rejestru 3 nowe obiekty jaskiniowe:

21        SCHRONISKO W BUJAKOWSKIM VI    K.Bm-01.21    2.00     0.00  0.00  0.00   
22        SCHRONISKO W BUJAKOWSKIM V    K.Bm-01.22    1.50     0.00  0.00  0.00   
23        SCHRONISKO W BUJAKOWSKIM IV    K.Bm-01.23    3.00     0.00  0.00  0.00

Więcej informacji znajduje się tutaj:
http://jkf.m3.net.pl/index.php
http://www.jaskinie.bialy-orzel.com.pl/Iz_eksplor.htm
http://www.jaskinie.bialy-orzel.com.pl/ … kument.htm

Brak odbiornika GPS i trudność terenowa uniemożliwia mi dokładne zlokalizowanie tych obiektów, zaś plany nie za bardzo potrafię wykonać big_smile

Ostatnio edytowany przez Dariusz Tlałka (2016-09-12 18:35:04)

18

Odp: nowe obiekty

No i w ten sposób w rejestrze znalazło się wszystkie 7 znanych obiektów jaskiniowych znajdujących się pod Bujakowskim Groniem
Ostatnio zgłosiłem kolejny obiekt jaskiniowy o wdzięcznej nazwie i dość konkretnych rozmiarach o którym kilkakrotnie tutaj nagłaśniałem smile

17        DWUDZIURA POD BUKIEM    K.Bm-01.17    7.00     0.00  0.00  0.00

Więcej informacji po kliknięciu we wcześniej podanych linkach

Ostatnio edytowany przez Dariusz Tlałka (2016-09-12 18:36:08)

19

Odp: nowe obiekty

dwudziura big_smile , fajnie ją nazwałeś ... big_smile

"Tak jak zawsze, kiedy zdarza mi się widzieć coś niebywałego, żałowałem, że nie ma ze mną miłych sercu ludzi, żeby mogli oni też swoje zatroskane oczy widokiem czystym uradować i przemyć, zasługują przecież na to nie mniej niż ja, albo bardziej"  /E. Stachura/

20

Odp: nowe obiekty

Ola1990 napisał/a:
Dariusz Tlałka napisał/a:

No i w ten sposób w rejestrze znalazło się wszystkie 7 znanych obiektów jaskiniowych znajdujących się pod Bujakowskim Groniem
Ostatnio zgłosiłem kolejny obiekt jaskiniowy o wdzięcznej nazwie i dość konkretnych rozmiarach o którym kilkakrotnie tutaj nagłaśniałem smile

17        DWUDZIURA POD BUKIEM    K.Bm-01.17    7.00     0.00  0.00  0.00

Więcej informacji po kliknięciu we wcześniej podanych linkach

Zgłosiłeś tzn. że ta nowa jaskinia to twoje osobiste odkrycie? Ta nazwa, którą podałeś jest już oficjalna?

Ta nazwa mi się podoba smile Jaskinia Chodzących Mgieł I widać pokaźna jak na BM

http://szlakiibezdroza.blogspot.com/  - wszystko na czasie .

21

Odp: nowe obiekty

Ola1990 napisał/a:

Zgłosiłeś tzn. że ta nowa jaskinia to twoje osobiste odkrycie? Ta nazwa, którą podałeś jest już oficjalna?

Tak. Zarówno Schronisko w Bujakowskim IV, V, VI oraz Dwudziura pod Bukiem jest moim osobistym odkryciem, jak i oficjalną przyjętą nazwą smile

22

Odp: nowe obiekty

I'll be back wink Tym razem podzielę się informacją że Beskid Mały staje się coraz bardziej dziurawy, a wszystko to za sprawą znalezienia kolejnych nowych obiektów jaskiniowych:
100. SZCZELINA W MAŁEJ STRACONCE  K.Bm-G01.01  1.70 0.00 0.00 0.00
101. SCHRONISKO W STRACONCE          K.Bm-G01.02  2.50 0.00 0.00 0.00

23

Odp: nowe obiekty

Dariusz Tlałka napisał/a:

Beskid Mały staje się coraz bardziej dziurawy, a wszystko to za sprawą znalezienia kolejnych nowych obiektów jaskiniowych

Jak długi musi być korytarz czy głębokość takiego obiektu, by można go było zaliczyć do obiektów jaskiniowych (czy szczeliny)?

24

Odp: nowe obiekty

MF napisał/a:

Jak długi musi być korytarz czy głębokość takiego obiektu, by można go było zaliczyć do obiektów jaskiniowych (czy szczeliny)?

Warunkiem jest że musi się w nim w całości zmieścić człowiek

25

Odp: nowe obiekty

Darku - gratuluję!

Nie pamiętam już przy której jaskini, ale wchodziliśmy do środka eksplorowanego obiektu i kilkoro nas się w takowym zmieściło lol

Wokół góry, góry i góry...i całe moje życie w górach, ileż piękniej drozdy leśne śpiewają,niż śpiewak płatny na chórach. Wokół lasy, lasy i wiatr...i całe życie w wiatru świstach. Wszyscy, których kocham, wita was modrzewia ikona złocista. (J.Harasymowicz) smile