26

Odp: Magiczna Potrójna

MF napisał/a:
baca napisał/a:

W dolnej części szlaku szumi nam potok Wieprzówki

I w tym miejscu pojawia się kolejny problem z nazewnictwem. Czy w Rzykach Praciakach płynie Wieprzówka czy Pracica?  Gdzie zaczyna się Wieprzówka - w Jagódkach czy Praciakach?

Kwestii nie rozstrzygnął jednoznacznie Jan Zieliński, autor monografii „Do źródeł Wieprzówki” (wyd. Andrychów 2003, s. 7 – 8). Tą ciekawą publikację można ściągnąć ze strony:

http://www.zielonalekcja.pl/index.php?m … mp;id=5021

Na podanej stronie znaleźć można również opis ścieżki dydaktycznej na Czarny Groń. Autorzy tablic umieszczonych na szlaku posługują się nazwą  Wieprzówka ….

A żebt było jeszcze ciekawiej to rzeczka która płynie ze stoków Leskowca aż do momentu połączenia sie z Targaniczanką w Andrychowie nazywa sie Rzyczanka dopiero od tego miejsca jest nazywana Wieprzówką

Bez wycieczek,podróży,życie ludzkie upływa beztreściwie,nudno i szaro ,toteż one nie tylko urozmajcają,ale rzec można przedłużają nasze życie                             K.SOSNOWSKI

27

Odp: Magiczna Potrójna

MF napisał/a:

I w tym miejscu pojawia się kolejny problem z nazewnictwem. Czy w Rzykach Praciakach płynie Wieprzówka czy Pracica?  Gdzie zaczyna się Wieprzówka - w Jagódkach czy Praciakach?

no nie rozwinął , masz rację MF. W sumie każda rzeka, jak wspomniał autor wymienionej przez Ciebie publikacji, z czym się również zgodzimy, powinna zaczynać się od źródła/eł.
Ja osobiście nigdy nie słyszałam aby w Rzykach płynęła Wieprzówka , tylko zawsze potok Rzyczanka i to on bierze właśnie początek na zboczach Leskowca. W okolicach skrzyżowania Rzyki Jagódki - Rzyki Praciaki (przyjmijmy, że jest to most na skrzyżowaniu), łączy się potok Rzyczanka z płynącym ze stoków Potrójnej i Czarnego Gronia potokiem Pracica . Oba te potoki (wśród oczywiście innych, które spływają jeszcze z pobliskich wsi np. Zagórnika, Sułkowic - Bolęciny, Sułkowic czy Sułkowic - Łęgu) myślę są źródłami górskiej rzeki zwanej Wieprzówką , którą jednak zaczyna się tak nazywać dopiero w Andrychowie na moście, gdzie spotykają się te dwa potoki ( które zebrały po drodze wody ze wszystkich wcześniejszych źródeł ) z jeszcze jednym potokiem - Targaniczanką , płynącym z Targanic .
Myślę że Rzyczankę czy Pracicę nie należy nazywać rzeką tylko potokiem górskim. 

Stoki wzniesień Beskidu Andrychowskiego usiane sa potokami górskimi. Myślę , że i nazwa jednej ze wsi - Rzyki - też ma z nimi wiele wspólnego.

Takie jest moje zdanie , jednak wiem , że nie wszyscy muszą się z nim zgadzać . Chętnie posłucham jakiś innych rozwiązań , związanych z tym tematem .

Ostatnio edytowany przez nena (2010-04-24 18:51:42)

"Tak jak zawsze, kiedy zdarza mi się widzieć coś niebywałego, żałowałem, że nie ma ze mną miłych sercu ludzi, żeby mogli oni też swoje zatroskane oczy widokiem czystym uradować i przemyć, zasługują przecież na to nie mniej niż ja, albo bardziej"  /E. Stachura/

28

Odp: Magiczna Potrójna

Jeszcze o źródłach rzeki Wieprzówka.

Trochę przypadkowo natknąłem się dziś na Dziennik Urzędowy Województwa Małopolskiego nr 315 z dnia 20 października 2004 r.

http://www.wrotamalopolski.pl/NR/rdonly … dzu315.pdf

Znaleźć tam można uchwałę Rady Miejskiej w Andrychowie z dnia 24 czerwca 2004 r. w sprawie Programu Ochrony Środowiska i Planu Gospodarki Odpadami. Brzmi bardzo oficjalnie, ale krótka uchwała ma interesujący załącznik, a w nim  m. in. - DIAGNOZA STANU ŚRODOWISKA W GMINIE ANDRYCHÓW, CELE, PRIORYTETY I ZADANIA ŚRODOWISKOWE GMINY ANDRYCHÓW i inne. Całość to 84 strony!

O Wieprzówce ten urzędowy dokument pisze: "Źródła Wieprzówki znajdują  się
na stokach Madohory".

29

Odp: Magiczna Potrójna

Czyli coś o czym ja wcześnie pisałem

czytałem ten dokument i rozmawiałem też z kilkoma osobami, gdzie tak na prawdę zaczyna się ta nasza Wieprzówka i każdy co innego mi powiedział. Na pewno nie ma problemu odcinek, gdzie się łączą dwie rzeki w Andrychowie Czyli tak jak

ferdynans napisał/a:

to rzeczka która płynie ze stoków Leskowca aż do momentu połączenia sie z Targaniczanką w Andrychowie nazywa sie Rzyczanka dopiero od tego miejsca jest nazywana Wieprzówką

----------------------------------------
Największą ozdobą naszego Beskidu [...] są jego urocze doliny. Wprawdzie dawno już straciły one charakter pierwotności i dzikości, [...] ale mimo wszystko nie są pozbawione swoistego wdzięku, chociaż wszędzie już widoczne są ślady rąk ludzkich.
- Jan Galicz

30

Odp: Magiczna Potrójna

Witam wszystkich i jako nowy forumowicz  chciałbym pokazać moje fotki z Potrójnej.

widok na Skrzyczne

widok w stronę Gancarza i Leskowca

ośrodek na Kocierzu i zbiornik na Górze Żar

Babia Góra i Tatry z lewej strony

Tatry w przybliżeniu

a tak to wygladają Nasze górki patrząc od strony Rzyk - widok na Gancarz Leskowiec Klimasów i Turoń

pozdrawiam Tomek

31

Odp: Magiczna Potrójna

Bardzo ładne zdjęcia! Zapraszam d naszego konkursu kalendarzowego smile

32

Odp: Magiczna Potrójna

Tomkos cudne foty smile Dla mnie osobiście Potrójna jest magicznym miejscem wink

"Picie wódki, to jest wprowadzanie elementu baśniowego do rzeczywistości."
Jan Himilsbach

33

Odp: Magiczna Potrójna

Piękne zdjęcia tomkos

Pierwszy raz w życiu (i jak dotąd jedyny) na Potrójnej byłem niespełna tydzień temu, w dodatku nieco przypadkowo. Wejście z przeł Kocierskiej zaczęło się już po godz. 17, więc niestety nie było czasu na dłuższą wycieczkę. Dodatkowo, dopiero później zorientowałem się, że jestem na pierwszym wierzchołku (883 m). Widoki faktycznie wspaniałe - chyba nigdzie w Beskidach nie widziałem niczego równie rozległego i pięknego.

Poniżej prezentuję zrobioną w trakcie wypadu panoramę, z prośbą o komentarz w sprawie poprawności jej opisu.

http://fotoo.pl/zdjecia/thumbs/2011-06/4cebb1a7.jpg
( kliknięcie otwiera w osobnym oknie )

34

Odp: Magiczna Potrójna

Cudowna ta panoramka smile

Wokół góry, góry i góry...i całe moje życie w górach, ileż piękniej drozdy leśne śpiewają,niż śpiewak płatny na chórach. Wokół lasy, lasy i wiatr...i całe życie w wiatru świstach. Wszyscy, których kocham, wita was modrzewia ikona złocista. (J.Harasymowicz) smile

35

Odp: Magiczna Potrójna

Tomkos ładne zdjęcie ale Leskowiec ma 918 m Mlada Hora jest w innym miejscu, co do Potrójnej - to jest Czarny Groń i ma 888 m Madohora to była błędnie wprowadzona nazwa przez Austriaków - poprawnie jest Łamana Skała Szkoda, że takie błędy rzucają się w oczy wink

----------------------------------------
Największą ozdobą naszego Beskidu [...] są jego urocze doliny. Wprawdzie dawno już straciły one charakter pierwotności i dzikości, [...] ale mimo wszystko nie są pozbawione swoistego wdzięku, chociaż wszędzie już widoczne są ślady rąk ludzkich.
- Jan Galicz

36

Odp: Magiczna Potrójna

Potrójna należy do moich ulubionych szczytów smile
Piękna panoramka smile

... by Beskid Mały, był najpiękniejszym pasmem górskim.
Czystszym, zadbanym, pokazującym swe piękno i historię.

37

Odp: Magiczna Potrójna

baca napisał/a:

Tomkos ładne zdjęcie ale Leskowiec ma 918 m Mlada Hora jest w innym miejscu, co do Potrójnej - to jest Czarny Groń i ma 888 m Madohora to była błędnie wprowadzona nazwa przez Austriaków - poprawnie jest Łamana Skała Szkoda, że takie błędy rzucają się w oczy wink

Sorrki Baca ale piszesz chyba o sobie "Szkoda, że takie błędy rzucają się w oczy wink" bo to nie moja panoramka)))tylko Rafał-a

38

Odp: Magiczna Potrójna

chyba dla większości z nas Potrójna jest na swój sposób wyjątkowa i magiczna zarazem smile

"Góry upajają. Człowiek uzależniony od nich jest nie do wyleczenia. Można pokonać alkoholizm, narkomanię, słabość do leków. Fascynacji górami nie można" Edmund Hillary

39

Odp: Magiczna Potrójna

Naprawdę piękna panorama z Potrójnej Rafale cool . Gratuluję ! smile . Co do wysokości szczytów, to wydaje mi się , że podawałeś je za mapą Compass-u i wg niej wszystko się zgadza.

"Tak jak zawsze, kiedy zdarza mi się widzieć coś niebywałego, żałowałem, że nie ma ze mną miłych sercu ludzi, żeby mogli oni też swoje zatroskane oczy widokiem czystym uradować i przemyć, zasługują przecież na to nie mniej niż ja, albo bardziej"  /E. Stachura/

40

Odp: Magiczna Potrójna

tomkos napisał/a:

Sorrki Baca ale piszesz chyba o sobie "Szkoda, że takie błędy rzucają się w oczy wink" bo to nie moja panoramka)))tylko Rafał-a

Tak tak Chodziło mi o Rafała Sorki Tomkos

----------------------------------------
Największą ozdobą naszego Beskidu [...] są jego urocze doliny. Wprawdzie dawno już straciły one charakter pierwotności i dzikości, [...] ale mimo wszystko nie są pozbawione swoistego wdzięku, chociaż wszędzie już widoczne są ślady rąk ludzkich.
- Jan Galicz

41

Odp: Magiczna Potrójna

baca napisał/a:

ale Leskowiec ma 918 m Mlada Hora jest w innym miejscu, co do Potrójnej - to jest Czarny Groń i ma 888 m Madohora to była błędnie wprowadzona nazwa przez Austriaków - poprawnie jest Łamana Skała Szkoda, że takie błędy rzucają się w oczy wink

Kilka słów o tym skąd dokładnie robiłem panoramę i na podstawie czego ją opisywałem.
Przede wszystkim w opisie panoramy nieoceniony był szkic z panoramą z Potrójnej zamieszczony przez krisa_61 (podziękowania!).
Zdjęcia do panoramy powstały w miejscu, w którym czerwony szlak z przeł. Kocierskiej natrafia na szlaki żółty i czarny - tuż obok stał słup ze znakami i tabliczką oznajmiającą, że znajduję się w "^ Potrójna /Czarny Groń/ 883 m n.p.m.". Na tej podstawie wywnioskowałem, że wzniesienie, które na panoramie opisałem jako "Potrójna 892 m" jest wyższym wierzchołkiem Potrójnej, o którym zresztą była mowa w tym temacie, a nie jest Czarnym Groniem, który jako niższy, powinien być niewidoczny z powodu zasłonięcia właśnie przez wyższy wierzchołek Potrójnej.
Wysokość Leskowca podałem za mapami Compassu (ta ze strony głównej portalu) oraz PPWK z 1991 r. oraz za Wikipedią.
Nazwę Madohora, jako alternatywne określenie Łamanej Skały, podałem za mapą PPWK z 1991 r. oraz za Wikipedią.
Najwięcej wątpliwości miałem przy wprowadzeniu na panoramę opisu "Mlada Hora 872 m" - sugerowałem się tutaj wyłącznie moją analizą map, która faktycznie mogła być błędna.
Najbardziej "tajemnicze", bo niezdefiniowane, pozostają dla mnie szczyty pomiędzy Leskowcem i Łamaną Skałą, których w ogóle nie opisałem, w tym też majaczące w oddali góry (czy to Beskid Makowski, bo chyba nie Gorce ???). Jeśli ktoś mógłby się pokusić o uzupełnienie opisów i dokonanie korekt (ta Mlada Hora 872 m ???) na panoramie, którą zrobiłem, zwracam się doń pro publico bono z prośbą o ściągnięcie zrobionej przeze mnie panoramy, stosowną modyfikację jej opisu i zamieszczenie jej na jakiejś stronie hostującej.

42

Odp: Magiczna Potrójna

Mapy PPWiK mają bardzo dużo błędów
Compas i inne wydawnictwa je też powielają

Polecam ci opisaną panoramę opracowaną przeze mnie na ścieżce z Czarnego Gronia
panorama 1
panorama 2

----------------------------------------
Największą ozdobą naszego Beskidu [...] są jego urocze doliny. Wprawdzie dawno już straciły one charakter pierwotności i dzikości, [...] ale mimo wszystko nie są pozbawione swoistego wdzięku, chociaż wszędzie już widoczne są ślady rąk ludzkich.
- Jan Galicz

43

Odp: Magiczna Potrójna

Doprawdy zacne te panoramy baco. Dzięki!

44

Odp: Magiczna Potrójna

baca ) fajne panoramki i opis  ale będąc ostatnio na górze to wyhaczyłem literówkę, którą widać również i tu a mianowicie obok panoramy  z opisem jest fragment mapy gdzie wkradła się mała literówka. Chodzi o nazwę szczytu obok cyfry 6 jest PORÓJNA brak 'T' może zgłoś komu trzeba aby to poprawić.

45

Odp: Magiczna Potrójna

tak tak Wiem No ale już za późno Dopiero gdyby bardzo zniszczyli tablice to nowe już były by poprawione

----------------------------------------
Największą ozdobą naszego Beskidu [...] są jego urocze doliny. Wprawdzie dawno już straciły one charakter pierwotności i dzikości, [...] ale mimo wszystko nie są pozbawione swoistego wdzięku, chociaż wszędzie już widoczne są ślady rąk ludzkich.
- Jan Galicz

46

Odp: Magiczna Potrójna

A ja mam bardzo laickie pytanie "od drugiej strony".

Czy to jest Potrójna?

https://picasaweb.google.com/1121928688 … 3951370082

Widok z Beskidu Targanickiego. To zupełny strzał, topografię BM znam bardzo słabo i tylko kierunek i hm, "potrójność" się zgadza wink - ale z drugiej strony niemożliwe, żeby Potrójna była aż tak daleko...

Ostatnio edytowany przez bans (2011-08-30 09:53:01)

47

Odp: Magiczna Potrójna

Rozumiem, że zdjęcie wykonałeś na Przeł. Beskid Targanicki i zostało wykonane w kierunku wschodnim. Na końcu od lewej widoczny jest Gancarz, Czoło i Groń Jana Pawła II i kawałek Leskowca Te domki na przedostatnim planie na wprost to masz Skornicę (Zagórnik) Tuż przed nim na planie jest to ramię z północne z Jawornicy ku Dzielcowi (Sułkowice) a za tym drzewem są domy w Targanicach wink Potrójna czy Czarny Groń to bardziej w prawo i zasłania go Wielka Bukowabłednie Kaprówka

----------------------------------------
Największą ozdobą naszego Beskidu [...] są jego urocze doliny. Wprawdzie dawno już straciły one charakter pierwotności i dzikości, [...] ale mimo wszystko nie są pozbawione swoistego wdzięku, chociaż wszędzie już widoczne są ślady rąk ludzkich.
- Jan Galicz

48

Odp: Magiczna Potrójna

Pięknie dziękuję, zaraz to przeanalizuję.

Niestety, panoram z Beskidu Małego widziałem mało, a z Beskidu Targanickiego to wcale, trzeba nadrobić.

49

Odp: Magiczna Potrójna

Oto wczorajszy spacerek po obiadku a przy okazji udało się zobaczyć piękny zachód słońca za Żarem

50

Odp: Magiczna Potrójna

świetne fotki

----------------------------------------
Największą ozdobą naszego Beskidu [...] są jego urocze doliny. Wprawdzie dawno już straciły one charakter pierwotności i dzikości, [...] ale mimo wszystko nie są pozbawione swoistego wdzięku, chociaż wszędzie już widoczne są ślady rąk ludzkich.
- Jan Galicz