Temat: Stare Mapy Beskidu Małego

Znalazłem!!!

Przykładowa mapa WIG w skali 1:100000 z roku 1934

http://www.mapywig.org/m/WIG100_300DPI/ … 300dpi.jpg

"Pod Wykopą" to chyba dzisiejsza Smrekowicą, "Gibaszówka" to dzisiejsze Gibasowe Siodło, Królowa Wyżnia to zdaje się obecna Królewizna wink

Ostatnio edytowany przez darkheush (2010-03-11 15:02:06)

"Picie wódki, to jest wprowadzanie elementu baśniowego do rzeczywistości."
Jan Himilsbach

2

Odp: Stare Mapy Beskidu Małego

Bardzo dokładna, jak na tamte czasy. Natomiast ścieżki i drogi górskie dalej biegną w tych samych miejscach.

http://szlakiibezdroza.blogspot.com/  - wszystko na czasie .

3

Odp: Stare Mapy Beskidu Małego

darkheush dziękujemy za tą niezwykłą mapę, przyjemność postudiować  takie archiwalne mapy! Rzeczywiście mapa wydaje się być bardzo dokładna!

4

Odp: Stare Mapy Beskidu Małego

Na stronie WIG jest tego cała masa, z różnych lat. Skany są w doskonałej jakości. Czasami zbyt doskonałej, bo niektóre "ważą" po 50 MB i więcej i trochę wolno się ładują przy moim łączu 1Mbps wink Ta powyżej podlinkowana przeze mnie mapa obejmuje niewielki fragment wschodniej części Beskidu Małego. Jeśli ktoś znalazłby w tym gąszczu map na stronie WIG całość BM to sam chętnie zobaczę. Ja niestety przebrnąłem przez niewielki odsetek tych skanów wink

Ostatnio edytowany przez darkheush (2010-03-12 11:20:15)

"Picie wódki, to jest wprowadzanie elementu baśniowego do rzeczywistości."
Jan Himilsbach

5

Odp: Stare Mapy Beskidu Małego

kris_61 napisał/a:

Natomiast ścieżki i drogi górskie dalej biegną w tych samych miejscach.

Zauważcie, że na tej mapie nie ma zaznaczonych kilku obecnych szlaków:
1. Zielonego z Krzeszowa na Smrekowicę, Gibasy i dalej w stronę Przeł. Kocierskiej (której mapa już nie obejmuje).
2. Żółtego z Potrójnej na Jawornicę i do Targanic.
3. Żółtego z Krzeszowa przez Leskowiec, Groń, Królewiznę do Czartaka.
4. Żółtego z Jaroszowic przez Łysą Górę, Bliźniaki, przeł Biadasowską do Inwałdu.

Kto znajdzie jeszcze jakieś różnice??? wink

EDIT
Skolec (564 m) to zdaje się obecnie Bliźniaki wink

Ostatnio edytowany przez darkheush (2010-03-12 12:30:27)

"Picie wódki, to jest wprowadzanie elementu baśniowego do rzeczywistości."
Jan Himilsbach

6

Odp: Stare Mapy Beskidu Małego

No to jeszcze trochę pospamuję, bo znalazłem zachodnią część Beskidu Małego:

http://www.mapywig.org/m/WIG100_300DPI/ … 300dpi.jpg

Co mi się na niej na szybko rzuciło w oczy: przede wszystkim brak Jeziora Międzybrodzkiego (zdaje się zapora została oddana do użytku 4 lata po powstaniu mapy), brak schroniska na Hrobaczej, za to zaznaczone schronisko na Żarze, wysokość Czupla (903 m). Jeśli chodzi o rozkład szlaków to brak żółtego z Targanic na Złotą Górkę, brak zielonego z przeł Kocierskiej, przez Bukowski Groń do Porąbki, inny przebieg czerwonego (MSB) z przeł Kocierskiej doliną Wielkiej Puszczy do Porąbki, a dzisiejszy czerwony przez Kiczerę i Żar oznaczony chyba kolorem zielonym (literka Z przy szlaku). wink

P.S. Adminowi dziękuję za wydzielenie tematu, bo trochę zaśmieciłem tymi mapami wątek neny o Łamanej Skale wink

Ostatnio edytowany przez darkheush (2010-03-12 13:37:31)

"Picie wódki, to jest wprowadzanie elementu baśniowego do rzeczywistości."
Jan Himilsbach

7

Odp: Stare Mapy Beskidu Małego

w ogóle darkheush ta mapa jest niesamowita big_smile , też sobie ją zachowam wink Skąd Ty wyciągasz takie starocie ?  ;>

"Tak jak zawsze, kiedy zdarza mi się widzieć coś niebywałego, żałowałem, że nie ma ze mną miłych sercu ludzi, żeby mogli oni też swoje zatroskane oczy widokiem czystym uradować i przemyć, zasługują przecież na to nie mniej niż ja, albo bardziej"  /E. Stachura/

8

Odp: Stare Mapy Beskidu Małego

Nena, google, koleżanko, google. No dobra - Pudelek wrzucił temat na beskidzkie forum i poszperałem na stronie WIG wink

"Picie wódki, to jest wprowadzanie elementu baśniowego do rzeczywistości."
Jan Himilsbach

9

Odp: Stare Mapy Beskidu Małego

hehe , niop właśnie big_smile w googlach to nie wiem czy bym znalazła coś tak rewelacyjnego wink

"Tak jak zawsze, kiedy zdarza mi się widzieć coś niebywałego, żałowałem, że nie ma ze mną miłych sercu ludzi, żeby mogli oni też swoje zatroskane oczy widokiem czystym uradować i przemyć, zasługują przecież na to nie mniej niż ja, albo bardziej"  /E. Stachura/

10

Odp: Stare Mapy Beskidu Małego

fajna sprawa:) he Kuków się oczywiście nie zmieścił no ale za to jest Zdziebelak", czyli dziejszy Zdziebel

11

Odp: Stare Mapy Beskidu Małego

Nie ma to jak najlepszy przyjaciel Google Tam można "prawie" wszystko znaleźć

----------------------------------------
Największą ozdobą naszego Beskidu [...] są jego urocze doliny. Wprawdzie dawno już straciły one charakter pierwotności i dzikości, [...] ale mimo wszystko nie są pozbawione swoistego wdzięku, chociaż wszędzie już widoczne są ślady rąk ludzkich.
- Jan Galicz

12

Odp: Stare Mapy Beskidu Małego

darkheush napisał/a:

Jeśli chodzi o rozkład szlaków to brak żółtego z Targanic na Złotą Górkę, brak zielonego z przeł Kocierskiej, przez Bukowski Groń do Porąbki, inny przebieg czerwonego (MSB) z przeł Kocierskiej doliną Wielkiej Puszczy do Porąbki, a dzisiejszy czerwony przez Kiczerę i Żar oznaczony chyba kolorem zielonym (literka Z przy szlaku).

Zgadza się
1) żółty szlak wyznakowali w 1933 od samego Andrychowa przez Sułkowice (Dzielec) Franciszek i Kazimierz Frysiowe, a dopiero w 1977 r skasowano odcinek wiodący szosą i przemalowano go przez Targanice na Złotą Górkę.

2) zielone znaki zostały wyznaczone z Porabki przez Palenicę, Bukowski Groń, Trzonke na Przełecz Kocierska w 1978 r. przez Włodzimierza Ficka i Aleksego Siemionowa.

3) pierwszy szlak w 1925 r w części wschodniej Beskidu Małego wytypował Midowicz i miał kolor czerwony. Rozpoczynał się w Porąbce i kierowa się następnie doliną Wielkiej Puszczy na Przełęcz Kocierską. Dopiero w 1932 roku zmieniono kolor na zielony, natomiast w 1928 r Józef Merta wyznakował szlak zielony z Porabki przez Cisowniki na Przeł. Kocierską, który stał się później szlakiem czerwonym.

----------------------------------------
Największą ozdobą naszego Beskidu [...] są jego urocze doliny. Wprawdzie dawno już straciły one charakter pierwotności i dzikości, [...] ale mimo wszystko nie są pozbawione swoistego wdzięku, chociaż wszędzie już widoczne są ślady rąk ludzkich.
- Jan Galicz

13

Odp: Stare Mapy Beskidu Małego

Postanowiłem odświeżyć  ten temat wink

Publiczna Biblioteka Nowego Jorku udostępniła w internecie jedną ze swoich największych kolekcji. Można legalnie i bez ograniczeń skorzystać ze zdjęć, map, dokumentów, itp.  W archiwum m. in. stare mapy z obszaru Beskidu Małego w doskonałej rozdzielczości. Jeśli ktoś ich jeszcze nie oglądał to zachęcam.

Bielsko-Biała
Wadowice
Żywiec

Warto również poszperać w archiwum w poszukiwaniu innych ciekawych tematów.

14

Odp: Stare Mapy Beskidu Małego

Ciekawe mapy MF. Właśnie próbowałam odnaleźć na nich wczorajszą trasę wycieczki na Zasolnicę. Z tego co widać, Zasolnica była niegdyś miejscowością wielkości Porąbki. Hrobacza Łąka jest na tych mapach pisana przez „H” , o co, jak wiemy, toczyły się spory. Z kolei na mapie Wadowic jest Potrójno, nie Potrójna. Z ciekawością przyjrzę się im jeszcze z bliska. big_smile

"Tak jak zawsze, kiedy zdarza mi się widzieć coś niebywałego, żałowałem, że nie ma ze mną miłych sercu ludzi, żeby mogli oni też swoje zatroskane oczy widokiem czystym uradować i przemyć, zasługują przecież na to nie mniej niż ja, albo bardziej"  /E. Stachura/