Temat: Kocierz

Czy kto coś jeszcze chciałby dodać o szczycie Kocierz? Może zdjęcia do galerii smile

http://www.beskidmaly.pl/kocierz_szczyt.php

Odp: Kocierz

Szczyt Kocierz występujący również pod inną nazwą - Wielka Góra według map podawaną ma wysokość przeważnie 879 m, a rzadziej 884 m. Która jest prawidłowa ? Okazuje się że ta druga, gdyż wskazują na to na mapach poziomice co 10 m, gdzie pod szczytem jest już poziomica 880 metrowa big_smile Podaje się również że w rejonie szczytu i na południowych stokach zlokalizowany jest rezerwat przyrody "Szeroka" o dość rozległym obszarze. W rzeczywistości jest on znacznie mniejszy i znajduje się on na stoku Wielkiej Cisowej Grapy w rejonie Cisowych Przełęczy, choć częściowo zlokalizowany jest również na zachodnim stoku Kocierza.
Szczyt Kocierz zlokalizowany jest pomiędzy przełęczą Szeroka i Przysłop Cisowy lub szczytami Wielka Cisowa Grapa i Beskid. Przebiega tutaj czerwony szlak turystyczny z zapory Porąbka na Przełęcz kocierska. Stoki Kocierza porastają przeważnie lasy iglaste wśród których znajduje się największe w Beskidzie Małym stanowisko wietlicy alpejskiej bardzo rzadkiej, subalpejskiej paproci smile

Odp: Kocierz

Na południowo-zachodnim stoku góry Kocierz przypadkowo odnalazł się nowy obiekt jaskiniowy. Obiekt ten ma długość korytarza 1,5 m i kwalifikuje się do rejestru. Wnętrze jest tak szerokie że człowiek zmieści się tam kucając. Również do pomiarów jest prosty, składa się z pojedyczego korytarza smile

Ostatnio edytowany przez Dariusz Tlałka (2011-09-04 20:52:23)

4

Odp: Kocierz

Na górze Kocierz przed wybuchem drugiej wojny światowej istniał żydowski ośrodek sportowy. W okresie wakacyjnym na Kocierzu zbierała się także żydowska młodzież skautowska z Andrychowa, Wadowic, Kalwarii, Bielska. Ostatni obóz odbył się w Andrychowie na Kocierzu w sierpniu 1939 roku …
Wielu uczestników tych spotkań miało później budować państwo Izrael i jego armię.

Wykorzystałem informacje z artykułu Edwarda Szlagora zamieszczonego na stronach Muzeum Historyczno – Etnograficznego  w Andrychowie.

5

Odp: Kocierz

Ciekawostkę historyczną dotyczącą Kocierza i okolic przytacza Władysław Skoczylas w artykule umieszczonym w najnowszym 6. numerze Zeszytów Społeczno-Historycznych Gminy Kozy. Artykuł dotyczy postaci Bolesława Klęczka – kozianina, który będąc w harcerstwie uczestniczył w obozach organizowanych przez ZHP. Obozy organizowano tuż po zakończeniu II wojny światowej na Hrobaczej Łące oraz Kocierzu.

To na jednym z takich sobotnio-niedzielnych obozów w lipcu 1945 roku młodzi harcerze zetknęli się z grupą uzbrojonych niemieckich żołnierzy, którzy żądali od nich jedzenia i picia. Nic złego się nie wydarzyło, chociaż tego samego dnia spotkali jeszcze polskich partyzantów z niepodległościowego podziemia a nawet żołnierzy Korpusu Bezpieczeństwa Wewnętrznego …

Odp: Kocierz

Ostatnio chodząc na dziko po stokach góry Kocierz natrafiłem na kilka nieznanych mi miejsc (widać wszędzie w Beskidzie Małym to nie byłem). Pierwszym miejscem jest dość sporych rozmiarów nagromadzenie skał i gruzowisk znajdujące się na północnym stoku góry Kocierz GPS 49 47 16 N, 19 17 17 E z obiektami jaskiniowymi w których człowiek nawet się mieścił. Kolejne miejsce to pod samym szczytem góry Kocierz od północnego stoku, gdzie trafiłem nowe stanowisko widłaka goździstego w kwadracie ATPOL DF9630 który rósł aż pięciu miejscach w obrębie tego ATPOLU. Zastanawia mnie jak to stanowisko mogłem do tej pory przeoczyć hmm Pozostałe miejsce to na południowym stoku góry Kocierz, na wschód od rezerwatu Szeroka gdzie trafiłem na ruiny kamiennego szałasu big_smile

7

Odp: Kocierz

Dariusz Tlałka napisał/a:

Ostatnio chodząc na dziko po stokach góry Kocierz natrafiłem na kilka nieznanych mi miejsc (widać wszędzie w Beskidzie Małym to nie byłem). Pierwszym miejscem jest dość sporych rozmiarów nagromadzenie skał i gruzowisk znajdujące się na północnym stoku góry Kocierz GPS 49 47 16 N, 19 17 17 E z obiektami jaskiniowymi w których człowiek nawet się mieścił. Kolejne miejsce to pod samym szczytem góry Kocierz od północnego stoku, gdzie trafiłem nowe stanowisko widłaka goździstego w kwadracie ATPOL DF9630 który rósł aż pięciu miejscach w obrębie tego ATPOLU. Zastanawia mnie jak to stanowisko mogłem do tej pory przeoczyć hmm Pozostałe miejsce to na południowym stoku góry Kocierz, na wschód od rezerwatu Szeroka gdzie trafiłem na ruiny kamiennego szałasu big_smile

Jak zauważyłem BM bardzo zarasta i dziczeje. Tym bardziej trudno cokolwiek znaleźć. Zapewne kamienny szałas tez raczej stał na odkrytym terenie. Czym ten widłak się różni od tego zwykłego? Spore siedliska widłaka (tylko szczegółowych określeń jakiego?) można spotkać w lasach na Podlasiu.

http://szlakiibezdroza.blogspot.com/  - wszystko na czasie .

Odp: Kocierz

kris_61 napisał/a:

Jak zauważyłem BM bardzo zarasta i dziczeje. Tym bardziej trudno cokolwiek znaleźć. Zapewne kamienny szałas tez raczej stał na odkrytym terenie. Czym ten widłak się różni od tego zwykłego? Spore siedliska widłaka (tylko szczegółowych określeń jakiego?) można spotkać w lasach na Podlasiu.

Ten kamienny szałas stał w otwartym terenie. Można po tym poznać że obok porasta rzadki drzewostan, a do niego prowadzi dość wyraźna ścieżka. Co do widłaka goździstego to jest to najpospolitszy gatunek widłaka w Polsce którego można rozpoznać po kłosach zarodnionośnych osadzonych na szypułkach, a listki ma zakończone długim włoskiem.