Temat: Zdziebel

Zdziebel jest szczytem położonym między Targoszowem, Lasem a Kukowem. Wznosi się na wysokość 628 m. Znajduje się poza szlakami turystycznymi. Prowadzą tutaj jedynie niewielkie ścieżki. Występuje tutaj dużo polan widokowych, zwłaszcza na południe, gdzie można podziwiać pasma górskie pobliskiego Beskidu Makowskiego. Stoki Zdziebla porastają przede wszystkim lasy iglaste na podłożu torfowym. Wygarbienie opadające w kierunku południowo-zachodnim nosi nazwę - Kamienna Góra o wysokości 611 m, zaś poniższe wygarbienie w kierunku południowo-wschodnim to Ubocz. Na północnym stoku Zdziebla znajdują się niewielkie skałki mocno zarośnięte przez iglaste zadrzewienia. Inne niewielkie skałki znajdują się też u podnóża południowych stoków tego szczytu, na niewielkim wzniesieniu położonym na granicy Lasu i Kukowa.

Ostatnio edytowany przez Dariusz Tlałka (2012-01-12 13:40:31)

2

Odp: Zdziebel

To przecież tam toczy się akcja książki Doroty Ponikiewskiej „Smak czerwcowego śniegu”  smile

Wokół góry, góry i góry...i całe moje życie w górach, ileż piękniej drozdy leśne śpiewają,niż śpiewak płatny na chórach. Wokół lasy, lasy i wiatr...i całe życie w wiatru świstach. Wszyscy, których kocham, wita was modrzewia ikona złocista. (J.Harasymowicz) smile

3

Odp: Zdziebel

Dariusz Tlałka napisał/a:

Zdziebel jest szczytem położonym między Targoszowem, Lasem a Kukowem. Wznosi się na wysokość 628 m. Znajduje się poza szlakami turystycznymi. Prowadzą tutaj jedynie niewielkie ścieżki. Występuje tutaj dużo polan widokowych, zwłaszcza na południe, gdzie można podziwiać pasma górskie pobliskiego Beskidu Makowskiego.

Bez szlaków w takich miejscach można się pogubić. wink Zapewne tubylcy dobrze znają rejon tongue Kuków i wiele innych miejscowości ubolewa nad brakiem zainteresowania ich okolicami. Zatem jakieś miejsca noclegowe i promocja terenu dodatkowo jakieś szlaki, nawet dydaktyczne przyczyniły by się do promocji takich ciekawych miejsc smile

http://szlakiibezdroza.blogspot.com/  - wszystko na czasie .

4

Odp: Zdziebel

Znalazłam jeszcze taką informację, że u stóp Zdziebla leży wioska Ździebel (obecnie część Kukowa). Nazwa  „ździebel” pochodzi prawdopodobnie od słowa „źdźbło”, co wskazywałoby na to iż mieszkańcy tej wioski jak i najbliżej niej położonych (np. Mączne)  zajmowali się bardziej rolnictwem niż pasterstwem, a dokładnie uprawą zbóż. Zarówno pobliskie Mączne (nazwa ta też wskazuje na związki z uprawą zbóż) jak i Kuków to osady bardziej rolnicze niż pasterskie. Wśród mieszkańców przeważali tam bardziej Polacy niż Wołosi. Wg Aleksego Siemionowa szczyt Zdziebla jest nieco wyższy i wynosi 643 m n.p.m. Nie wiem, która wysokość jest więc prawidłowa.

jolanta napisał/a:

To przecież tam toczy się akcja książki Doroty Ponikiewskiej „Smak czerwcowego śniegu”  smile

Jolu jeśli posiadasz tą książkę to zamawiam. wink

"Tak jak zawsze, kiedy zdarza mi się widzieć coś niebywałego, żałowałem, że nie ma ze mną miłych sercu ludzi, żeby mogli oni też swoje zatroskane oczy widokiem czystym uradować i przemyć, zasługują przecież na to nie mniej niż ja, albo bardziej"  /E. Stachura/

Odp: Zdziebel

nena napisał/a:

Wg Aleksego Siemionowa szczyt Zdziebla jest nieco wyższy i wynosi 643 m n.p.m. Nie wiem, która wysokość jest więc prawidłowa.

Na mapie Beskidu Małego "Compass" według poziomicy prawidłowa wysokość wydaje się być 628 m

6

Odp: Zdziebel

nena napisał/a:

(...)Jolu jeśli posiadasz tą książkę to zamawiam. wink

Niestety nie mam tej książki, byliśmy tylko na spotkaniu autorskim z panią Dorotą Ponikiewską w Kukowie - jakiś czas temu - trzeba będzie posznupać w bibliotece  wink  big_smile

Wokół góry, góry i góry...i całe moje życie w górach, ileż piękniej drozdy leśne śpiewają,niż śpiewak płatny na chórach. Wokół lasy, lasy i wiatr...i całe życie w wiatru świstach. Wszyscy, których kocham, wita was modrzewia ikona złocista. (J.Harasymowicz) smile

Odp: Zdziebel

Parę fotek z dziczy z pod Zdziebla smile

8

Odp: Zdziebel

Dariusz Tlałka napisał/a:

Parę fotek z dziczy z pod Zdziebla smile

a w tej dziczy zdaje się  pleszanka pospolita (Pellia epiphylla) smile

Ostatnio edytowany przez nena (2012-04-28 11:43:14)

"Tak jak zawsze, kiedy zdarza mi się widzieć coś niebywałego, żałowałem, że nie ma ze mną miłych sercu ludzi, żeby mogli oni też swoje zatroskane oczy widokiem czystym uradować i przemyć, zasługują przecież na to nie mniej niż ja, albo bardziej"  /E. Stachura/

Odp: Zdziebel

nena napisał/a:

a w tej dziczy zdaje się  pleszanka pospolita (Pellia epiphylla) smile

Tak to ona właśnie wypuściła takie fajne nici z łebkiem na szczycie smile

Ostatnio edytowany przez Dariusz Tlałka (2012-04-28 20:58:42)

10

Odp: Zdziebel

Witam wszystkich wielbicieli Zdziebla.  Jestem autorką owej książki, “Smak czerwcowego śniegu”.  Będę w sierpniu w Kukowie i  chętnie się spotkam z kolejną grupą czytelnikόw.
Dajcie znaċ!
Dorota Ponikiewska

11

Odp: Zdziebel

Witam pani Doroto
Nie wiem dlaczego, ale bardzo sympatycznie odebrałem pani post smile
Z przyjemnością, jak czas mi pozwoli wybiorę się na spotkanie do Kukowa.
Mam nadzieję, że tam książkę Pani z autografem uzyskam i coś więcej dowiem się o tych terenach.
Treści Pani książki niestety nie znam sad
Czy nazwisko Pani,  sugeruje mi o związkach z Beskidem Małym?
Czy tak przypadkiem jest?
Mam nadzieję, że termin na spotkanie w Kukowie pozwoli mi tam być, tylko proszę o podanie daty. 
A może w obrębie Beskidu Małego (Bielsko, Żywiec, Wadowice, Andrychów), też będą spotkania ?
Tylko nie data 14. VI. wtedy jest spotkanie z R.Słonka w Bielsku autorem książki "Zadziele"  smile

... by Beskid Mały, był najpiękniejszym pasmem górskim.
Czystszym, zadbanym, pokazującym swe piękno i historię.