1

Temat: Wielka Puszcza

Chciałbym przedstawić interesującą stronę dotyczącą między innymi Wielkiej Puszczy. Autorem strony jest dr inż. Marek Bodziony, pracownik Zakładu Hydrologii Instytut Inżynierii i Gospodarki Wodnej Politechniki Krakowskiej.

Znajdziemy tam wiele ciekawych wiadomości.
Historia leśniczówki w Wielkiej Puszczy
O eksperymencie hydrologicznym
Powodzie w Wielkiej Puszczy

Warto!

2

Odp: Wielka Puszcza

świetne linki Nie są mi znane Trzeba poczytać Może coś nowego do głowy wpadnie

----------------------------------------
Największą ozdobą naszego Beskidu [...] są jego urocze doliny. Wprawdzie dawno już straciły one charakter pierwotności i dzikości, [...] ale mimo wszystko nie są pozbawione swoistego wdzięku, chociaż wszędzie już widoczne są ślady rąk ludzkich.
- Jan Galicz

3

Odp: Wielka Puszcza

MF napisał/a:

Chciałbym przedstawić interesującą stronę dotyczącą między innymi Wielkiej Puszczy. Autorem strony jest dr inż. Marek Bodziony, pracownik Zakładu Hydrologii Instytut Inżynierii i Gospodarki Wodnej Politechniki Krakowskiej.

Znajdziemy tam wiele ciekawych wiadomości.
Historia leśniczówki w Wielkiej Puszczy
O eksperymencie hydrologicznym
Powodzie w Wielkiej Puszczy

Warto!

Ciekawy artykuł o powodzi i całym systemie. Tym bardziej, że miałem okazję oglądać jej skutki.

Odp: Wielka Puszcza

Te informacje na temat Wielkiej Puszczy nie są mi znane. Wielka Puszcza jest jakby odizolowaną częścią Porąbki znajdującą się poza szlakami turystycznymi, dzięki temu brak tu zgiełku ludzi i można tu odnaleźć cisze i spokój (no może pomijając okres wakacyjny). Ciekawy jest też sam potok Wielka Puszcza, bo przez długi odcinek ciągnie się dzikimi zakątkami, ale najciekawszy wydaje się być jego źródłowy odcinek. Znajdują się tu fragmenty naturalnych buczyn z domieszką jaworu z wielkimi łanami czosnku niedźwiedziego. Dzięki Wielkiej Puszczy usłyszał o mnie świat botaniki i odkrycia tutaj pierwszego stanowiska w Karpatach nerecznicy pośredniej, od której wszystko się zaczęło smile

5

Odp: Wielka Puszcza

Linki warte uwagi smile do poczytania "na spokojnie" w tygodniu - dzięki  smile

Wokół góry, góry i góry...i całe moje życie w górach, ileż piękniej drozdy leśne śpiewają,niż śpiewak płatny na chórach. Wokół lasy, lasy i wiatr...i całe życie w wiatru świstach. Wszyscy, których kocham, wita was modrzewia ikona złocista. (J.Harasymowicz) smile

Odp: Wielka Puszcza

Na trasie z Wielkiej Puszczy do Porąbki, tuż poniżej pstrągarni przy samym potoku Wielka Puszcza znajdują się ciekawe ruiny jakiejś budowli z wyglądu przypominające dawny młyn. Ruiny te są już mi znane od dawna, jednak nie wnikałem w to co to może być. Czy ktoś się orientuje czego faktycznie są to ruiny ?

7

Odp: Wielka Puszcza

Darku ruiny o których piszesz mogły pozostać po tartaku który jeszcze po wojnie stał w tej okolicy.
http://www.porabka.net/tartak-na-wielkiej-puszczy.html

Odp: Wielka Puszcza

anik6 napisał/a:

Darku ruiny o których piszesz mogły pozostać po tartaku który jeszcze po wojnie stał w tej okolicy.

Dziękuje za info. Tak to będzie to smile

9

Odp: Wielka Puszcza

anik6 napisał/a:

Darku ruiny o których piszesz mogły pozostać po tartaku który jeszcze po wojnie stał w tej okolicy.
http://www.porabka.net/tartak-na-wielkiej-puszczy.html

I zagadka rozwiązana  smile. Dziękujemy anik6. Nam się bardziej miejsce z młynem kojarzyło smile.

"Tak jak zawsze, kiedy zdarza mi się widzieć coś niebywałego, żałowałem, że nie ma ze mną miłych sercu ludzi, żeby mogli oni też swoje zatroskane oczy widokiem czystym uradować i przemyć, zasługują przecież na to nie mniej niż ja, albo bardziej"  /E. Stachura/