Temat: Jawornica

Szczyt Jawornicy w zasadzie nie jest atrakcyjnym wypukleniem w Beskidzie Małym. Jednak Jawornica wydaje się być tajemniczym i niespotykanym szczytem w naszym paśmie górskim. Na szczycie zobaczysz stalowy krzyż upamiętniający wydarzenia z przeszłości i podświadomie skłaniający do zadumy. Każdy "górski" krzyż tak ma! Co upamiętnia ten wzniesiony na Jawornicy? Jakie skrywa historie? I jakie legendy są związane z Jawornicą?

Jawornica

2

Odp: Jawornica

Witam

Dzisiaj z Ferdynans wybraliśmy się na Jawornicę i poniżej prezentuje kilka fotek z naszej trasy

Od tego roku a dokładnie od 14 lutego 2010 r w rocznicę tragicznej śmierci narciarzy PTTK w Wadowicach uzyskał z KTG ZG PTTK zgodę na nazwanie żółtego szlaku turystycznego (prowadzącego z Przełęczy Bukowskiej do Targanic, potem na Jawornicę i do Rzyk Praciaków) imieniem Rodziny Frysiów.


F O TO R E P O R T A Ż


krzyż na szczycie Jawornicy

http://bacadom.republika.pl/jawornica2010/jawornica01.jpg

tablica upamiętniająca szlak imieniem Rodziny Frysiów

http://bacadom.republika.pl/jawornica2010/jawornica02.jpg

http://bacadom.republika.pl/jawornica2010/jawornica03.jpg

ruiny małego schronu turystycznego wybudowanego  w 1938 roku przez Koło PTT w Andrychowie

http://bacadom.republika.pl/jawornica2010/jawornica04.jpg

http://bacadom.republika.pl/jawornica2010/jawornica05.jpg

http://bacadom.republika.pl/jawornica2010/jawornica06.jpg

przecinka pod szczytem w kierunku Bolęciny

http://bacadom.republika.pl/jawornica2010/jawornica07.jpg

kilka ciekawych kaskad na zboczach Jawornicy

http://bacadom.republika.pl/jawornica2010/jawornica08.jpg

http://bacadom.republika.pl/jawornica2010/jawornica09.jpg

http://bacadom.republika.pl/jawornica2010/jawornica10.jpg

http://bacadom.republika.pl/jawornica2010/jawornica11.jpg

http://bacadom.republika.pl/jawornica2010/jawornica12.jpg

widoczny flisz karpacki

http://bacadom.republika.pl/jawornica2010/jawornica13.jpg

Ostatnio edytowany przez baca (2010-04-11 16:57:37)

----------------------------------------
Największą ozdobą naszego Beskidu [...] są jego urocze doliny. Wprawdzie dawno już straciły one charakter pierwotności i dzikości, [...] ale mimo wszystko nie są pozbawione swoistego wdzięku, chociaż wszędzie już widoczne są ślady rąk ludzkich.
- Jan Galicz

3

Odp: Jawornica

Jak wspominał Baca w swoim poscie wybralismy sie dzisiaj na Jawornice aura przypominała raczej pózna jesien a nie wiosne Kilka jak to pisze Nena klimatycznych fotek dołacze do galerii Wraz z jakas roslinka jesli potwierdzi to Darek Tlałka to moze odkryje nowy GATUNEK

Bez wycieczek,podróży,życie ludzkie upływa beztreściwie,nudno i szaro ,toteż one nie tylko urozmajcają,ale rzec można przedłużają nasze życie                             K.SOSNOWSKI

4

Odp: Jawornica

Te wodospadziki znajdują się przy żółtym szlaku? Jakoś sobie takich mini kaskad nie przypominam. Ciekawe zdjęcia smile Nawet w takiej pogodzie góry mają swój klimat. A szczególnie Jawornica.

Ps. Jaką trasę zrobiliście?

http://szlakiibezdroza.blogspot.com/  - wszystko na czasie .

5

Odp: Jawornica

Niestety są to wodospadziki przy zejściu na Bolęcine. Schodziliśmy ze szczytu ścieżką nieoznakowaną.

----------------------------------------
Największą ozdobą naszego Beskidu [...] są jego urocze doliny. Wprawdzie dawno już straciły one charakter pierwotności i dzikości, [...] ale mimo wszystko nie są pozbawione swoistego wdzięku, chociaż wszędzie już widoczne są ślady rąk ludzkich.
- Jan Galicz

6

Odp: Jawornica

fotki ferdynans rzeczywiście klimatyczne, te Twoje i te bacy również smile , widzę , że nawet śnieg trochę poprószył , bo deszczu to chyba dzisiaj nie zabrakło ...

Ostatnio edytowany przez nena (2010-04-11 22:24:31)

"Tak jak zawsze, kiedy zdarza mi się widzieć coś niebywałego, żałowałem, że nie ma ze mną miłych sercu ludzi, żeby mogli oni też swoje zatroskane oczy widokiem czystym uradować i przemyć, zasługują przecież na to nie mniej niż ja, albo bardziej"  /E. Stachura/

Odp: Jawornica

Na szczycie Jawornicy byłem nie raz, a jakoś tych ruin schronu się niedopatrzyłem. Ferdynans zobaczymy co to za okaz. Może coś nowego.

Odp: Jawornica

To jakiś porost, a na porostach znam się najsłabiej. Może Nena na ten temat coś się wypowie wink

9

Odp: Jawornica

Ruiny są jakieś 100 metrów od krzyża w kierunku Potrójnej po prawej stronie, na parceli Frysiów

----------------------------------------
Największą ozdobą naszego Beskidu [...] są jego urocze doliny. Wprawdzie dawno już straciły one charakter pierwotności i dzikości, [...] ale mimo wszystko nie są pozbawione swoistego wdzięku, chociaż wszędzie już widoczne są ślady rąk ludzkich.
- Jan Galicz

10

Odp: Jawornica

A jednak skoro Darek tego niezna to musi byc nowy gatunek  Jesli macie ochote to dociekajcie jaki to porost z mojej strony to tylko zarcik z tym nowym gatunkiem

Bez wycieczek,podróży,życie ludzkie upływa beztreściwie,nudno i szaro ,toteż one nie tylko urozmajcają,ale rzec można przedłużają nasze życie                             K.SOSNOWSKI

11

Odp: Jawornica

No Panowie, piękny fotoreportaż! Nawet w taką pogodę okolice Jawornicy ładnie się prezentują!

12

Odp: Jawornica

Dariusz Tlałka napisał/a:

To jakiś porost, a na porostach znam się najsłabiej. Może Nena na ten temat coś się wypowie wink

nie wypowiadałam się , bo myślałam ,że ferdynans zadał to pytanie Darkowi T. wink

ferdynas znalazłeś ładny porost – pustułkę pęcherzykowatą  (Hypogymnia physodes). Wszystkie gatunki pustułek , oprócz tej, są w Polsce pod ochroną.

"Tak jak zawsze, kiedy zdarza mi się widzieć coś niebywałego, żałowałem, że nie ma ze mną miłych sercu ludzi, żeby mogli oni też swoje zatroskane oczy widokiem czystym uradować i przemyć, zasługują przecież na to nie mniej niż ja, albo bardziej"  /E. Stachura/

13

Odp: Jawornica

Patrze kto to tak macha do mnie z autobusu z dziećmi. A to ty Nena. Całkiem nie wiem jak wyglądasz, a jeszcze te ciemne szyby w autobusie. Początkowo nie mogłem się domyślić. Co nieco podziałałem dzisiaj w terenie. Ale teraz muszę zrobić dłuższą przerwę terenową, bo mam inne plany do wykonania.

14

Odp: Jawornica

hmm ... skoro nie wiesz jak wyglądam , skąd możesz wiedzieć , że do Ciebie machałam  ... big_smile , tym bardziej, że jakoś nigdzie się ostatnio nie wybierałam ...  wink

"Tak jak zawsze, kiedy zdarza mi się widzieć coś niebywałego, żałowałem, że nie ma ze mną miłych sercu ludzi, żeby mogli oni też swoje zatroskane oczy widokiem czystym uradować i przemyć, zasługują przecież na to nie mniej niż ja, albo bardziej"  /E. Stachura/

15

Odp: Jawornica

Trochę schodzi to z tematu Jawornicy. To tylko przypuszczenia. Widziałem tylko miniaturkę twojej fotografii. Takimś razie kto to był w tym autobusie w Andrychowie ?

16

Odp: Jawornica

ja nie jestem w "każdym" i prawdopodobnie nie byłam "w tym" autobusie w Andrychowie  Darku T. ; ) big_smile.  Mam nadzieję, że moje miniaturki zdjęć też nimi nie jeżdżą big_smile ech ...
A z tematu, dokładnie smile schodzi ...  smile i to bardzo smile , i myślę , że Admin będzie z tego powodu niezadowolony smile

"Tak jak zawsze, kiedy zdarza mi się widzieć coś niebywałego, żałowałem, że nie ma ze mną miłych sercu ludzi, żeby mogli oni też swoje zatroskane oczy widokiem czystym uradować i przemyć, zasługują przecież na to nie mniej niż ja, albo bardziej"  /E. Stachura/

17

Odp: Jawornica

Cóż myślę, że można założyć specjalny temat forum  - Spotkania w autobusie wink A tak poważnie mówiąc Nena ma rację i Darek też sobie z tego zdaje sprawę, że temat odnosi się do szczytu Jawornicy i o tym nasi czytelnicy chcą czytać wschodząc na ten temat wink Więc na przyszłość proponuję prywatne wiadomości w takich sytuacjach;)

18

Odp: Jawornica

Wracając do tematu Jawornicy udało mi się zdobyć informację, że stalowy krzyż został wybudowany w 1937 r natomiast przygotowania trwały już od 1936 r. (przenoszone były stalowe elementy jak również cement ) Problem był przede wszystkim z wodą, którą jak wiemy na szczycie nie ma w dużej ilości. Wodę przenoszono na plecach z Nawieśnicy (tak jak kiedyś prowadził szlak żółty z Andrychowa). Informację tą uzyskałem od dziadka mojej żony, gdyż jego ojciec był jednym z leśników w ówczesnych czasach na okręg Sułkowice, Rzyki. Informację spróbuje jeszcze potwierdzić, jeśli uda mi się znaleźć wzmiankę w parafii w Targanicach przy poświęceniu krzyża.

----------------------------------------
Największą ozdobą naszego Beskidu [...] są jego urocze doliny. Wprawdzie dawno już straciły one charakter pierwotności i dzikości, [...] ale mimo wszystko nie są pozbawione swoistego wdzięku, chociaż wszędzie już widoczne są ślady rąk ludzkich.
- Jan Galicz

19

Odp: Jawornica

Woda stanowi problem wielu miejsc w naszym Beskidzie. Ja jestem pełen podziwu dla osób, które na plecach wynosiły wodę na Jawornicę. Drążenie tematu Jawornicy widzę przynosi nam nowe fakty!

20

Odp: Jawornica

drogi adminie lowell

cytat
Z Jawornicą związana jest jedna legenda, przytoczona przez Radosława Trusia:

z tego co mi wiadomo, to pierwszy legendę, o której wspominasz opisał Kazimierz Sosnowski w Wierchach 1925 w swojej pierwszej publikacji o Beskidzie Małym.

O zbójnictwie w tych górach zachowały się jeszcze skąpe tradycje. Najsilniej mieli tu grasować zbójnicy po rokoszu Zebrzydowskiego, składający się z rozbitków jego armji, a napadli oni na kupców i na owczarzy po halach. Wiele nazwisk węgierskiego i rumuńskiego pochodzenia zachowało się po ich potomkach w okolicznych przysiółkach (Borgosz, Janosz, Kiznar, Uwer). O zniszczeniu ostatniej bandy zbójników z Bulowic takie zachowało się opowiadanie: Zbóje napadli na owczarzy na Jawornicy i bacę usmażyli w żetycy, juhasa postanowili upiec na ogniu, lecz przedtem kazał mu jeden zbój z ciekawości zagrać na długiej trombicie. Ten się zwrócił w stronę Kiczory i donośnie zagrał te słowa:

Spólnicy, spólnicy, bo tu są zbójnicy,
Bace uwarzyli, a ser na górnicy!

(t. zn. przygotowany na górnicy do zabrania). Zbóje zgniewali upiekli chłopca, lecz na jego wołanie zbiegli się chłopi z Targanic i rozbili tę ostatnią bandę.

Więc trzeba poparawić tongue

----------------------------------------
Największą ozdobą naszego Beskidu [...] są jego urocze doliny. Wprawdzie dawno już straciły one charakter pierwotności i dzikości, [...] ale mimo wszystko nie są pozbawione swoistego wdzięku, chociaż wszędzie już widoczne są ślady rąk ludzkich.
- Jan Galicz

21

Odp: Jawornica

Dodatkową ciekawostką może być fakt, iż w 1925 r Sosnowski pisze o wypasach owiec na Jawornicy oraz co jest też ciekawe - istniejących tu szałasach.

zorana hala na Potrójnej leży teraz ugorem, inne, jak na Magórce, Jawornicy, na której przed 25 laty stały szałasy z 3.000 owiec (liczba zapewne przesadzona) z Rzyk, Sułkowic, Targanic, służą za łąki do koszenia siana. Ale opłakane to siano. Wyjałowiona z roku na rok gleba porasta niską, twardą, niesoczystą psiarą, „szczotnicą albo szczotką” tutaj zwaną, którą bydło tylko w ciężkiej konieczności zjada, a która wobec tego służy przeważnie za ściółkę. Po żywieckiej stronie hodowla owiec i wyrób wełnianych samodziałów trzyma się jeszcze jako tako, po wadowickiej upadła prawie zupełnie; dość powiedzieć, że w statystyce z r. 1922 powiat wadowicki wykazał 560 owiec.

Jak łatwo zauważyć takie rzeczy miały miejsce końcem XIX w. W ciekawy sposób też opisuje życie ludzi, którzy zdecydowali się mieszkać na Jawornicy, bo żal im było oddawać ojcowiznę. W dzisiejszych czasach raczej by to nie przeszło.

Z wycieczką studencką szedłem raz przez wielki las na Jawornicę. Otwarła się przeszło 30
morgowa polana, a na niej jedna chałupka, przyparta do lasu. Psy nas zażarte opadły, dzieci na nasz
widok pierzchnęły sprzed domu. Na tumult niebywały wyszła z domu kobieta lat średnich z
niemowlęciem na ręce, psy zamknęła w komórce, dzieci zwołała i wdała się z nami w rozmowę.
– Stało tu na tej polanie pięć chałup, ale „spólnicy” (t. j. sąsiedzi) posprzedali się, a raczej
zamienili się z pańskiem i osiedli przy wsi na dole, na ich gruntach już las zasadzony. Oni zostali tu
sami na czterech morgach, bo im się ze zamianą krzywdowało, a i żal było wyzbyć się ojcowizny.

----------------------------------------
Największą ozdobą naszego Beskidu [...] są jego urocze doliny. Wprawdzie dawno już straciły one charakter pierwotności i dzikości, [...] ale mimo wszystko nie są pozbawione swoistego wdzięku, chociaż wszędzie już widoczne są ślady rąk ludzkich.
- Jan Galicz

22

Odp: Jawornica

Więcej, więcej i jeszcze raz więcej takich informacji o BM, to nasza historia. smile
Dobrze że mamy Bacę, Marcina, osoby które chcą to ukazać i podzielić się zdobytymi archiwaliami.
Nie wiem czy mogę ale podzielę się tym,  Marcin planuje odsłonić ruiny szałasu kamiennego pod Wielkim Cisownikiem przy szlaku czerwonym. Prace ruszą na wiosnę, tablice kierunkowe są już opracowane big_smile i myślę że szybko je wykonam. W planach oznaczenie wszystkich szałasów w BM. Mam nadzieję że forumowicze pomogą. smile

... by Beskid Mały, był najpiękniejszym pasmem górskim.
Czystszym, zadbanym, pokazującym swe piękno i historię.

23

Odp: Jawornica

MK napisał/a:

Mam nadzieję że forumowicze pomogą. smile

Ba... big_smile

"W niedomkniętym oknie noc
Podpatruje twoje sny,
W niedomkniętym oknie noc,
Siedzę, patrzę jak ty śpisz... "

24

Odp: Jawornica

Nie wiem czy sobie możecie wyobrazić, ale jak byłem na szczycie krzyża to sobie pomyślałem jaka ta panorama musiała być piękna

Sosnowski w swoich pracach tj "Beskid Mały" w Wierchach, a potem w "Przewodnik po Beskidzie Zachodnim od Krynicy po granicę Moraw łącznie z Pieninami i terenami narciarskimi" ją w taki sposób opisuje:

[...] halna Jawornica 834 m., punkt widokowy iście pierwszorzędny. Jej 3 km. długi grzbiecik, caly szeroką halą zasłany, odbiega w kierunku półn.-zach. od Potrójnej i kończy się gołym pagórem, jak bastjon nad nizinami sterczącym. Widok z niego na wszystkie strony otwarty. Świetnie widnieje Andrychów z wielką
fabryką płócień, Czaniec z fabryką papieru, Kęty nad Sołą, w prawo Wadowice, dziesiątki podgórskich wiosek z kościołami, w głębi majaczeją Kalwaryjskie wzgórza, Zator, Oświęcim i dymy fabryk górnośląskich, szczakowskich, trzebińskich i jaworznickich kopalń. Z przeciwnej strony widny jak na dłoni cały Beskid Mały, jego czuby gołę i lesiste pasma, a z za nich na dalszym planie wychyla się cała panorama najwyższych Beskidowych szczytów.
Jako punkt widokowy rywalizuje z Jawornicą jej sąsiad od wschodu, Gancarz 802 m., [...]

Przed nim znany mi jest tylko Marczewski, który w swojej pracy "Powiat wadowicki pod względem geograficznym, statystycznym i historycznym” napisał:

[...] - Z Beskidem Kocierskim łączy się ściśle wspaniała niegdyś Jawornica /834 m/, dziś smutna, bo ogołocona z pięknych lasów. Wybiega ona ku północnemu zachodowi opadając zrazu nagle, potem coraz wolniej, i wysyła ku północy coraz niższe lesiste pagórki. Jawornica tworzy prześliczną panoramę dla Andrychowa i nadaje mu cechę miejscowości alpejskiej.

----------------------------------------
Największą ozdobą naszego Beskidu [...] są jego urocze doliny. Wprawdzie dawno już straciły one charakter pierwotności i dzikości, [...] ale mimo wszystko nie są pozbawione swoistego wdzięku, chociaż wszędzie już widoczne są ślady rąk ludzkich.
- Jan Galicz

25

Odp: Jawornica

Kolejnym autorem, który opisał panoramę Jawornicy, po Marczewskim (1897), Sosnowskim (1925)  jest Krygowski, który w 1964 tak pisze w swoim przewodniku Beskidy Śląski – Żywiecki – Mały i Średni (część zachodnia). Przewodnik

„Z Beskidem Kocierskim łączy się ściśle wspaniała niegdyś Jawornica (834 m), dziś smutna, bo ogołocona z pięknych lasów. Wybiega ona ku północnemu zachodowi opadając zrazu nagle, potem coraz wolniej, i wysyła ku północy coraz niższe lesiste pagórki. Jawornica tworzy prześliczną panoramę dla Andrychowa i nadaje mu cechę miejscowości alpejskiej”

Te magiczne słowa Andrychów -miejscowość alpejska, jak to ironicznie brzmi, jednak w tych czasach można by je potraktować raczej jako komplement.

----------------------------------------
Największą ozdobą naszego Beskidu [...] są jego urocze doliny. Wprawdzie dawno już straciły one charakter pierwotności i dzikości, [...] ale mimo wszystko nie są pozbawione swoistego wdzięku, chociaż wszędzie już widoczne są ślady rąk ludzkich.
- Jan Galicz