Temat: Groń Jana Pawła II (Jaworzyna)

Groń Jana Pawła II, dawna  Jaworzyna (wiele osób nadal używa tej nazwy) to szczyt, który przyciąga ogromną ilość turystów, najbardziej "religijny" szczyt w Beskidzie Małym. Ogromne metamorfozy, przemiany...

Dla mnie najważniejsza jest świadomość, że chodzę tymi samymi szlakami co Karol Wojtyła, nie idę tą samą drogą...

2

Odp: Groń Jana Pawła II (Jaworzyna)

W lipcu 1999r  schodząc niebieskim szlakiem do Ponikwi mijałem trójkę mężczyzn wędrujcych w stronę Gronia Jana Pawła II.
Mijając ich jak zawsze przy takich spotkaniach powiedziałem "dzień dobry" - a zaraz potem "niech będzie pochwalony..."
Jednym z mijanych był Stanisław Dziwisz - dzisiaj Metropolita Krakowski.

3

Odp: Groń Jana Pawła II (Jaworzyna)

Oficjalnie nazwa Groń Jana Pawła funkcjonuje od dnia 31.12.2003 r została ona ogłoszona w Dzienniku Ustaw nr 229 w 25 lecie pontyfikatu Jana Pawła II Dotychczas szczyt obok Leskowca okreslano różnie. Mylono go z Leskowcem nazywano Jaworzyną Mało tego podczas starań o nadanie szczytowi nowej nazwy okazało sie ,ze w oficjalnych dokumentach ministerstwa spraw wewnetrznych i administracji wpisana była nazwa Magórka

Bez wycieczek,podróży,życie ludzkie upływa beztreściwie,nudno i szaro ,toteż one nie tylko urozmajcają,ale rzec można przedłużają nasze życie                             K.SOSNOWSKI

4

Odp: Groń Jana Pawła II (Jaworzyna)

To rzeczywiście ciekawe, myślałem że oficjalnie była wpisana Jaworzyna. Jak wiele czasami jeden człowiek może zmienić wpisując coś do dokumentów, beztrosko  wpisując coś na mapie. Lub obecnie publikując "coś" na stronie beskidmaly.pl wink
Fakt faktem musicie mnie pilnować....

5

Odp: Groń Jana Pawła II (Jaworzyna)

Oficjalnie nazwa Groń Jana Pawła funkcjonuje od dnia 31.12.2003 r została ona ogłoszona w Dzienniku Ustaw nr 229 w 25 lecie pontyfikatu Jana Pawła II Dotychczas szczyt obok Leskowca okreslano różnie. Mylono go z Leskowcem nazywano Jaworzyną Mało tego podczas starań o nadanie szczytowi nowej nazwy okazało sie ,ze w oficjalnych dokumentach ministerstwa spraw wewnetrznych i administracji wpisana była nazwa Magórka




Właściwie nazwa szczytu  Groń JP II obowiązuje od grudnia 1981r. Te nazewnictowo ustalono w oparciu o uchwałę Komisji Turystyki Górskiej PTTK w Wadowicach i od tamtej pory na większości nowych map i przewodników turystycznych pojawił się nowy szczyt "Groń JP II"

Ostatnio edytowany przez kris_61 (2010-03-05 09:15:30)

http://szlakiibezdroza.blogspot.com/  - wszystko na czasie .

6

Odp: Groń Jana Pawła II (Jaworzyna)

z tym nazewnictwem obecnego Gronia Jana Pawła II było rzeczywiście trochę zamieszania. Wiązało się to m.in. z "bałaganem" w nazewnictwie jaki panował w rządowych dokumentach . Rozp. Prezydenta Rzeczypospolitej z 23.X.1934 roku o ustaleniu nazw miejscowości i obiektów fizjograficznych oraz o numeracji nieruchomości  mówiło m.in.  , że " ... w stosunkach publicznych wolno używać nazw miejscowości jedynie w brzmieniu urzędowym nadanym w trybie właśnie tego rozporządzenia" . No więc , jak używać , skoro przy niektórych nie wiadomo do teraz , która jest ta właściwa big_smile ? Niestety do dzisiaj jest z tym problem , ale na szczęście  próbuje się powoli to naprawiać. Nazywanie obecnego Gronia Jana Pawła II "Magurką" (pisownia jest przez "U") było uważane za błędne. Zresztą sami wiemy , że takich nazw jak Magurka czy Jaworzyna jest w Małopolsce bardzo dużo.  Niejednokrotnie to samo wzniesienie ma przyporządkowane kilka nazw. Również na mapach zachowały się te niepoprawne często nazwy. Wiele nazw to pozostałości jezykowe po zaborze austriackim, albo nadawane były z innych powodów np. historycznych , kulturowych , czy turystycznych. Nadanie Jaworzynie nowej nazwy "Groń Jana Pawła II" unaoczniło i przypomniało władzom o problemie nieunormowanych ciągle wielu nazw miejscowości, szczytów itp. Miejmy nadzieję , że w końcu ktoś kompetetntny się tym zajmie.

"Tak jak zawsze, kiedy zdarza mi się widzieć coś niebywałego, żałowałem, że nie ma ze mną miłych sercu ludzi, żeby mogli oni też swoje zatroskane oczy widokiem czystym uradować i przemyć, zasługują przecież na to nie mniej niż ja, albo bardziej"  /E. Stachura/

7

Odp: Groń Jana Pawła II (Jaworzyna)

Z tą pisownią to tak dokładnie nie wiadomo jak jest ja wiedze którą opisałem zaczerpnąłem z artykułu w gazecie niepamietam tytułu a niebardzo mam ochotę szukac i wtym artykule napisano Magórka przez ó wiec niewiem czy tak było w dokumentacji w ministerstwie czy redaktor popełnił błąd.

Ostatnio edytowany przez ferdynans (2010-03-06 15:40:25)

Bez wycieczek,podróży,życie ludzkie upływa beztreściwie,nudno i szaro ,toteż one nie tylko urozmajcają,ale rzec można przedłużają nasze życie                             K.SOSNOWSKI

8

Odp: Groń Jana Pawła II (Jaworzyna)

szukałam pochodzenia tej nazwy i znalazłam ,że "magura" to słowo pochodzenia wołoskiego--------> măgura to "wolno stojący masyw górski", nazwa ta z kolei pochodzi od prasłowiańskiego słowa  maguła "mogiła" . Ja myślę ,że wiele ludzi popełnia ten błąd pisząc magura , czy magurka przez "Ó" ale pewnie z przyzwyczajenia , że kojarzy im się ta nazwa z "górą" . Powiem Ci , że ja też się spotkałam z różną pisownią. Wtedy właśnie mnie pokusiło poszukać dlaczego przez "U" , a nie przez "Ó".

"Tak jak zawsze, kiedy zdarza mi się widzieć coś niebywałego, żałowałem, że nie ma ze mną miłych sercu ludzi, żeby mogli oni też swoje zatroskane oczy widokiem czystym uradować i przemyć, zasługują przecież na to nie mniej niż ja, albo bardziej"  /E. Stachura/

9

Odp: Groń Jana Pawła II (Jaworzyna)

Witam.Ma ktoś informację czy jutro będzie msza odprawiana na Groniu JPII ?
Dzięki !

"Nie uda się odnieść w życiu sukces, jeśli człowiek nie zaangażuje się w to całym sercem.To samo dotyczy sztuki przetrwania- ci którym udaje się wyjść z opresji, zawsze dają z siebie wszystko.Zarówno w życiu jak i w survivalu, jeżeli się łamiesz przegrywasz."Bear Grylls

Zapraszam do galerii : http://picasaweb.google.com/109029069602413014760

10

Odp: Groń Jana Pawła II (Jaworzyna)

teksanski post 7 smile

"Tak jak zawsze, kiedy zdarza mi się widzieć coś niebywałego, żałowałem, że nie ma ze mną miłych sercu ludzi, żeby mogli oni też swoje zatroskane oczy widokiem czystym uradować i przemyć, zasługują przecież na to nie mniej niż ja, albo bardziej"  /E. Stachura/

11

Odp: Groń Jana Pawła II (Jaworzyna)

Oto jesienne zdjęcie z Gronia Jana Pawła II

12

Odp: Groń Jana Pawła II (Jaworzyna)

Chyba modrzewie takie żółte, bo wiatr już inne liście otrzepał  wink

Wokół góry, góry i góry...i całe moje życie w górach, ileż piękniej drozdy leśne śpiewają,niż śpiewak płatny na chórach. Wokół lasy, lasy i wiatr...i całe życie w wiatru świstach. Wszyscy, których kocham, wita was modrzewia ikona złocista. (J.Harasymowicz) smile

13

Odp: Groń Jana Pawła II (Jaworzyna)

Groń Jana Pawła II najczęściej kojarzy się zwykłemu turyście ze schroniskiem "Na Leskowcu" i kaplicą pod szczytem .
Natomiast sam wierzchołek  Gronia JPII odwiedza niewielu ludzi. Jest tam tylko kupka kamieni .Nie ma widocznych  oznaczeń w przeciwieństwie np. do szczytu Leskowca .
Na szczycie Leskowca  jest  krzyż , maszt na flagę, wiata,drogowskaz szlaków,panorama szczytów oraz w ostatnim czasie postawiona ławeczka Targoszów.

14

Odp: Groń Jana Pawła II (Jaworzyna)

Gustek napisał/a:

[...]Natomiast sam wierzchołek  Gronia JPII odwiedza niewielu ludzi. Jest tam tylko kupka kamieni. Nie ma widocznych  oznaczeń w przeciwieństwie np. do szczytu Leskowca .

Nie przypominam sobie kupki kamieni na szczycie, chyba, że teraz ktoś tam coś usypał i pozmieniał. Natomiast na pewno jest nieduża polanka otoczona bukami. Żeby coś zobaczyć, trzeba zejść nieco niżej, do budki z wyciągu „wyrwirączki”.

https://lh3.googleusercontent.com/pw/AL9nZEXKicmDzrI0rLLKfj1w8cpSryCC1znqJ2FzeWJ6AU96MNC1f9kt6gGohanMzQyQqduXeXTqXCt6RQHMdTO2t1FJsCxx6_6CuIlUFx5RDqOe3KUg3xBXq9iP8JDi81-CyNxABxI4udP2GlPhw4JfSGmk=w1880-h1057-no

https://lh3.googleusercontent.com/pw/AL9nZEXBRHDsaIMgDbZYbfNkgPm2xO1tf_lsACfkcLZqFgXie8Nf0C-7E-eh8FZT04zBxHFQotd2fcUnNwzf2n2npfvb9cEbfisxMTJDLj25Ae2NFJ_TyZPgCdGlhVH2AahPYbM1AWMaMYYWKpwBUglGK6yx=w1586-h1057-no


Gustek napisał/a:

[...] Na szczycie Leskowca jest  krzyż , maszt na flagę, wiata,drogowskaz szlaków,panorama szczytów oraz w ostatnim czasie postawiona ławeczka Targoszów.

Oooo ławeczki też nie widziałam. Muszę odwiedzić Groń i Leskowiec smile.

"Tak jak zawsze, kiedy zdarza mi się widzieć coś niebywałego, żałowałem, że nie ma ze mną miłych sercu ludzi, żeby mogli oni też swoje zatroskane oczy widokiem czystym uradować i przemyć, zasługują przecież na to nie mniej niż ja, albo bardziej"  /E. Stachura/