Temat: Cisowe Grapy

Cisowe Grapy to nazwa szczytów górskich wznoszących się między Międzybrodziem Żywieckim, Wielką Puszczą a Kocierzem Moszczanickim. Są to dwa szczyty górskie: Cisowa Grapa Północna (Wielki Cisownik) o wysokości 810 m i Cisowa Grapa Południowa (Wielka Cisowa Grapa) o wysokości 853 m. Obok też znajdują się dwie Przełęcze Cisowe (795 m i 805 m). Tyle tu nazw związanych z cisem, a cisów w ogóle tu nie ma. Te nazwy jednak świadczą że te długowieczne drzewa kiedyś tutaj występowały. Zachowało się natomiast tutaj jedno z nielicznych miejsc w Beskidzie Małym ze starodrzewiem bukowym, gdzie występują okazałe powalone kłody buków. Chronione to miejsce jest w postaci rezerwatu przyrody "Szeroka". Ukazuje ono, jak dawniej wyglądała pierwotna puszcza karpacka.

2

Odp: Cisowe Grapy

Darku, a jak wyglądała kiedyś pierwotna puszcza karpacka?

"Because it's there" (G. Mallory)
Moje galerie: https://get.google.com/albumarchive/105 … source=pwa

Odp: Cisowe Grapy

Pierwotna puszcza karpacka to las wyłącznie pochodzenia naturalnego. Taki las cechuje się starodrzewiem podszytym powalomymi kłodami drzew z obfitym występowaniem roślin naczyniowych, mchów i porostów. Pierwotna puszcza karpacka zachowała się najczęściej w rezerwatach ścisłych karpackich parków narodowych. Pierwotnie w lasach Beskidu Małego dominowały buczyny, obecnie dominują lasy iglaste.

Odp: Cisowe Grapy

Wracając do rezerwatu przyrody "Szeroka" to bardzo często jest źle zaznaczony na mapach. Że znajduje się on na południowym stoku Góry Kocierz (Wielka Góra) i to na znacznie większej powierzchni, a w rzeczywistości leży na południowym stoku Cisowej Grapy Południowej w widłach Cisowego Potoku.

Odp: Cisowe Grapy

Kilka zdjęć z dobrze znanych skałek z obiektem jaskiniowym Cisowy Schron, na północnym stoku Wielkiej Cisowej Grapy (Cisowej Grapy Południowej).


6

Odp: Cisowe Grapy

Dokładnie Ostatnia fotka to Cisowy Schron

----------------------------------------
Największą ozdobą naszego Beskidu [...] są jego urocze doliny. Wprawdzie dawno już straciły one charakter pierwotności i dzikości, [...] ale mimo wszystko nie są pozbawione swoistego wdzięku, chociaż wszędzie już widoczne są ślady rąk ludzkich.
- Jan Galicz