26

Odp: W lesie Kęt Podlesia

rudy króluje : !!! cool

"Tak jak zawsze, kiedy zdarza mi się widzieć coś niebywałego, żałowałem, że nie ma ze mną miłych sercu ludzi, żeby mogli oni też swoje zatroskane oczy widokiem czystym uradować i przemyć, zasługują przecież na to nie mniej niż ja, albo bardziej"  /E. Stachura/

27

Odp: W lesie Kęt Podlesia

Dla tych co oczekują wiosny to mam dobrą wiadomość. U podnóża Beskidu Małego, a konkretnie w lesie Kęt Podlesia pojawiły się pierwsze jej oznaki smile
Kwitnący lepiężnik biały

i wawrzynek wilczełyko który zapuścił pąki

28

Odp: W lesie Kęt Podlesia

o ja pierdziu! wiadomość dnia big_smile
dodatkowo powiem Wam, że w środę po południu widziałem spory klucz kaczek lecących na NW

wygląda na to, że pani wiosna powolutku się zbliża... wink

29

Odp: W lesie Kęt Podlesia

Darku oj mnie pokrzepiłeś bardzo. Wawrzynek byle gdzie nie rośnie, zatem widać, że wiosna w natarciu czai się w ukryciu smile

http://szlakiibezdroza.blogspot.com/  - wszystko na czasie .

30

Odp: W lesie Kęt Podlesia

Dariusz Tlałka napisał/a:

Dla tych co oczekują wiosny to mam dobrą wiadomość. U podnóża Beskidu Małego, a konkretnie w lesie Kęt Podlesia pojawiły się pierwsze jej oznaki.

Darku wspaniała wiadomość ! Jak fajnie zobaczyć pierwsze tegoroczne wczesnowiosenne roślinki ! big_smile
hurrrrrrrraaaaa, WIOSNA idzie ! big_smile Aż dziw bierze, że po tak długich i tęgich mrozach lepiężnik i wawrzynek już się rozwijają … smile Ani się obejrzymy a znowu będzie fioletowo. big_smile wink Ech, nie mogę się doczekać krokusów i przebiśniegów. cool Coś w tych kwiatkach musi być, że człowiek tak za nimi tęskni. wink

"Tak jak zawsze, kiedy zdarza mi się widzieć coś niebywałego, żałowałem, że nie ma ze mną miłych sercu ludzi, żeby mogli oni też swoje zatroskane oczy widokiem czystym uradować i przemyć, zasługują przecież na to nie mniej niż ja, albo bardziej"  /E. Stachura/

31

Odp: W lesie Kęt Podlesia

Przyglądnijcie się tym zdjęciom uważnie, bo nie będę się powtarzał. W kęckim lesie kwitną już
wawrzynek wilczełyko

i śledziennica skrętolistna

Bo ja takie zdjęcia wklejam tylko raz do roku wink

32

Odp: W lesie Kęt Podlesia

Wybrałem się dzisiaj Darku do lasu na Podlesiu.
Jednak trzeba mieć „nosa” i wiedzę, gdzie takie wiosenne okazy można znaleźć.
Starałem się szukać, gdzie dochodzi słońce, jednak bez efektu.
Potrzebowałbym szczęścia, ale go nie posiadam sad
Myszkowałem (spacerowałem) wokół trzech stawków. Jednak zalodzone i zimno, wiosny brak sad
P.s.
Ale miło zobaczyć na Twoich zdjęciach, jak życie budzi się do życia big_smile

... by Beskid Mały, był najpiękniejszym pasmem górskim.
Czystszym, zadbanym, pokazującym swe piękno i historię.

33

Odp: W lesie Kęt Podlesia

Jeśli wiosna zawitała już w kęckim lesie to i w innych miejscach trzeba jej wypatrywać smile Słoneczko już wysoko i wegetacja ruszy pewnie niedługo z całą swoja silą big_smile

Darku - mamy niezrealizowaną wiosenną botaniczną wyprawę do kamieniołomu w Kozach - trza nam się zmówić z forumowiczami i fruuuuu... w teren wink big_smile

Wokół góry, góry i góry...i całe moje życie w górach, ileż piękniej drozdy leśne śpiewają,niż śpiewak płatny na chórach. Wokół lasy, lasy i wiatr...i całe życie w wiatru świstach. Wszyscy, których kocham, wita was modrzewia ikona złocista. (J.Harasymowicz) smile

34

Odp: W lesie Kęt Podlesia

MK napisał/a:

Wybrałem się dzisiaj Darku do lasu na Podlesiu.
Jednak trzeba mieć „nosa” i wiedzę, gdzie takie wiosenne okazy można znaleźć.
Starałem się szukać, gdzie dochodzi słońce, jednak bez efektu.
Potrzebowałbym szczęścia, ale go nie posiadam sad
Myszkowałem (spacerowałem) wokół trzech stawków. Jednak zalodzone i zimno, wiosny brak sad
P.s.
Ale miło zobaczyć na Twoich zdjęciach, jak życie budzi się do życia big_smile


Te zdjęcia właśnie mam z dzisiaj. Wiosenne kwitnące rośliny nie jest łatwo znaleźć, bo zupełnie nie rzucają się w oczy big_smile Ja mam takie miejsca, gdzie jest pewne tego co szukam smile

jolanta napisał/a:

Jeśli wiosna zawitała już w kęckim lesie to i w innych miejscach trzeba jej wypatrywać smile Słoneczko już wysoko i wegetacja ruszy pewnie niedługo z całą swoja silą big_smile
Darku - mamy niezrealizowaną wiosenną botaniczną wyprawę do kamieniołomu w Kozach - trza nam się zmówić z forumowiczami i fruuuuu... w teren wink big_smile

W Beskidzie Małym pewnie też będą już kwitnące oznaki wiosny, a wystarczy że zjawie się tam tylko raz wink
Chętnie się wybiorę w grupie w to miejsce, bo mam teraz plany poszukać tych oznaków w BM smile

Ostatnio edytowany przez Dariusz Tlałka (2012-03-06 21:08:21)

35

Odp: W lesie Kęt Podlesia

Dariusz Tlałka napisał/a:

(...) W Beskidzie Małym pewnie też będą już kwitnące oznaki wiosny, a wystarczy że zjawie się tam tylko raz wink
Chętnie się wybiorę w grupie w to miejsce, bo mam teraz plany poszukać tych oznaków w BM smile

Fajnie Darku smile

Zaplanuj więc dla nas dogłębne poznawanie kamieniołomu w Kozach - będziemy w kontakcie big_smile

Wokół góry, góry i góry...i całe moje życie w górach, ileż piękniej drozdy leśne śpiewają,niż śpiewak płatny na chórach. Wokół lasy, lasy i wiatr...i całe życie w wiatru świstach. Wszyscy, których kocham, wita was modrzewia ikona złocista. (J.Harasymowicz) smile

36

Odp: W lesie Kęt Podlesia

Ja też wrzucę zdjęcia z lasu Kęt Podlesia przylaszczek, oraz lepiężnika i wawrzynka w pełnej krasie smile

Przylaszczka pospolita




Lepiężnik biały

Wawrzynek wilczełyko

Widać wiosnę mamy pełną gębą wink

Ostatnio edytowany przez Dariusz Tlałka (2012-03-18 18:34:16)

37

Odp: W lesie Kęt Podlesia

Darku, znalazłem dzisiaj na spacerze przydomowym tego całego wawrzynka wilczełyko, którego tak promujesz w tym wątku. Fajna roślinka. Mam nadzieję, że się nie obrazisz jak dorzucę tutaj 2 moje fotki smile

http://sprocket_73.republika.pl/bmaly/w1.jpg

http://sprocket_73.republika.pl/bmaly/w2.jpg

38

Odp: W lesie Kęt Podlesia

sprocket73 napisał/a:

Darku, znalazłem dzisiaj na spacerze przydomowym tego całego wawrzynka wilczełyko, którego tak promujesz w tym wątku. Fajna roślinka. Mam nadzieję, że się nie obrazisz jak dorzucę tutaj 2 moje fotki smile

Raczej nie ma powodu bym się obrażał za tak piękne wawrzynkowe makro kwiatowe smile

39

Odp: W lesie Kęt Podlesia

sprocket73 - Czy te okazy to dziko rosnące krzewinki czy jakieś ogrodowe?

http://szlakiibezdroza.blogspot.com/  - wszystko na czasie .

40

Odp: W lesie Kęt Podlesia

kris_61 - dzikie, najdziksze smile

41

Odp: W lesie Kęt Podlesia

piękne makro sprocket73 wink

"Tak jak zawsze, kiedy zdarza mi się widzieć coś niebywałego, żałowałem, że nie ma ze mną miłych sercu ludzi, żeby mogli oni też swoje zatroskane oczy widokiem czystym uradować i przemyć, zasługują przecież na to nie mniej niż ja, albo bardziej"  /E. Stachura/

42

Odp: W lesie Kęt Podlesia

Stanowisko nasięźrzała pospolitego w lesie Kęt Podlesia odkryte przeze mnie w 2000 roku jest corocznie obserwowane. Ostatnio stanowisko to potrzebowało pomocy, bowiem zarosło one gęstą zeschniętą trawą. Podjąłem zabieg usunięcia trawy, no i dzięki temu nasięźrzał znów się pojawił smile Dzisiaj naliczyłem około 60 osobników, głównie długości ludzkiego paznokcia lol Wygląda na to że jestem już w stanie wytropić każdą roślinę, bo to jest trening przed nadchodzącym wyzwaniem big_smile

Nasięźrzał pospolity w Kętach Podlesiu

43

Odp: W lesie Kęt Podlesia

Darku to ze jesteś w stanie wytropić każdą roślinę to wie już całe forum drugiego takiego specjalisty nie ma z pewnością w całej południowej Polsce Ja mam problem z wypowiedzeniem nazwy tej rośliny a co dopiero z rozpoznaniem pewnie bym ją podeptał jak każdą trawę .Chodzę sporo po Beskidzie Małym i nie przypominam sobie abym gdzieś spotkał pszylaszczkę czy to tak rzadka roślina czy po prostu mam pecha i nie mogę jej spotkać.

Ostatnio edytowany przez ferdynans (2012-04-24 15:42:51)

Bez wycieczek,podróży,życie ludzkie upływa beztreściwie,nudno i szaro ,toteż one nie tylko urozmajcają,ale rzec można przedłużają nasze życie                             K.SOSNOWSKI

44

Odp: W lesie Kęt Podlesia

ferdynans napisał/a:

Darku to ze jesteś w stanie wytropić każdą roślinę to wie już całe forum drugiego takiego specjalisty nie ma z pewnością w całej południowej Polsce Ja mam problem z wypowiedzeniem nazwy tej rośliny a co dopiero z rozpoznaniem pewnie bym ją podeptał jak każdą trawę .Chodzę sporo po Beskidzie Małym i nie przypominam sobie abym gdzieś spotkał pszylaszczkę czy to tak rzadka roślina czy po prostu mam pecha i nie mogę jej spotkać.

Żeby być takim specjalistą to poświęciłem 18 lat dla paprotników, a wyjątkowo podchodzę do pozostałej flory oraz fauny. Nasięźrzał jest tak niewielki i zlewa się z otoczeniem że praktycznie jest nie do znalezienia gdy się nie wie jak on wygląda, na jakich siedliskach on rośnie i jakim sposobem się go szuka, dlatego tak trudno go znaleźć big_smile Ale szukanie go to jest kaszka z mleczkiem w porównaniu z tym wyzwaniem co mnie czeka big_smile
Przylaszczki w samym Beskidzie Małym też nigdy nie widziałem bo faktycznie jest ona tutaj rośliną bardzo rzadką. W pracy Kotońskiej podaje się tylko 2 stanowiska przylaszczki pospolitej z Beskidu Małego. Są to: Lipnik 405 m, Hrobacza Łąka. Są to siedliska zarośla nad rzekami smile

45

Odp: W lesie Kęt Podlesia

Dariusz Tlałka napisał/a:

W pracy Kotońskiej podaje się tylko 2 stanowiska przylaszczki pospolitej z Beskidu Małego. Są to: Lipnik 405 m, Hrobacza Łąka. Są to siedliska zarośla nad rzekami smile

Chodzi o tą pracę: Bożena KOTOŃSKA: Rośliny naczyniowe Beskidu Małego (polskie Karpaty Zachodnie)?? najbliżej to chyba jest dostępna w Krakowie heh

46

Odp: W lesie Kęt Podlesia

Citwus napisał/a:

Chodzi o tą pracę: Bożena KOTOŃSKA: Rośliny naczyniowe Beskidu Małego (polskie Karpaty Zachodnie)?? najbliżej to chyba jest dostępna w Krakowie heh

Tak to ta publikacja. Są to prace botaniczne Zeszyty Naukowe Uniwersytetu Jagiellońskiego, Kraków. Publikacja jest chyba dostępna tylko w Krakowie, bo jest już dość stara, bo z roku 1991. Jest to najlepsza i najobszerniejsza publikacja dotycząca flory naczyniowej (paprotniki i rośliny kwiatowe) Beskidu Małego. Podaje ona 842 gatunki, przy czym wymienione jest do 10 stanowisk dla każdego gatunku z Beskidu Małego oraz siedliska i ogólna liczba notowanych tutaj stanowisk smile

47

Odp: W lesie Kęt Podlesia

Dzisiaj znajomy przyniósł do pracy takiego grzybka, znalezionego wczoraj w lesie Kęt-Podlesia. Co to za grzybek - raczej 6 grzybków zrośniętych?

https://lh3.googleusercontent.com/-fkYNXs7IGbo/T7HmNoyrGGI/AAAAAAAAFLY/E68BedxekZM/s640/IMG_2781.jpg

https://lh5.googleusercontent.com/-eU4UDPXyAsc/T7HmUutJDzI/AAAAAAAAFLs/W180Wyq_AiY/s640/IMG_2784.jpg

https://lh5.googleusercontent.com/-zjtxpyokcro/T7HmTz4A6QI/AAAAAAAAFLo/kqZZ7UgaP_g/s640/IMG_2783.jpg

Poza tym znalazł pierwsze Kozaki smile

Ostatnio edytowany przez MK (2012-05-15 06:44:52)

... by Beskid Mały, był najpiękniejszym pasmem górskim.
Czystszym, zadbanym, pokazującym swe piękno i historię.

48

Odp: W lesie Kęt Podlesia

O kozaki na Podlesiu, dobrze wiedzieć smile Niezły ten grzyb. Tak zrośniętego to jeszcze nie widziałem. Trochę odeszłem od identyfikacji grzybów, ale ten grzyb to prawdopodobnie grzybiec purpurowozarodnikowy (Porphyrellus porphyrosporus). Do spożycia raczej się nie nadaje choć zalicza się go do grzybów jadalnych, bo w plesze ma zawarte związki chemiczne big_smile

49

Odp: W lesie Kęt Podlesia

Ja też mam grzyba z lasu Kęt Podlesia borowika ceglastoporego smile

50

Odp: W lesie Kęt Podlesia

Będąc w lesie Kęt Podlesia znowu trafiłem jakiegoś pięknego motyla. Po sprawdzeniu okazał się być to mieniak strużnik (Apatura ilia). Ciekawostką tego motyla jak i pokrewnego gatunku jest to że skrzydła ułożone pod pewnym kątem w promieniach słońca mienią się na niebiesko lub fioletowo, choć w rzeczywistości jest on z wierzchu cały czarny z białymi przepaskami i pomarańczowymi obwódkami oczek smile Życzę spotkania tego motyla w Beskidzie Małym.