1

Temat: kolorowe jeziorka

Zapraszam do oglądnięcia ciekawego zakątka Polski w Rudawach Janowickich

Na początek zacząłem od zwiedzanie Wielkiej Kopy - (niem. Scharlachberg, krótko po wojnie Szarlach, Wielka Góra) – czwarty po Skalniku, Dziczej Górze i Wołku pod względem wysokości (871 m n.p.m.) i najwyższy we wschodniej części szczyt Rudawach Janowickich. Sam masyw Wielkiej Kopy zbudowany jest ze skał metamorficznych wschodniej osłony granitu karkonoskiego. Są to łupki serycytowo-chlorytowo-kwarcowe, łupki kwarcowo-albitowo-chlorytowe, amfibolity i łupki amfibolitowe powstałe w dolnym paleozoiku. Tworzą one szereg skałek i urwisk na szczycie i zboczach. U wschodnich i południowych podnóży na skałach metamorficznych zalegają dolnokarbońskie skały osadowe, należące do zachodniego skrzydła niecki śródsudeckiej: zlepieńce i piaskowce. Można zobaczyć na fotkach.

Drugim punktem było zwiedzenia kolorowych jeziorek. Są to cztery stawy u podnóża Wielkiej Kopy. Powstały w miejscu wyrobisk dawnych niemieckich kopalni, z których największa i najstarsza (z 1785 roku), usytuowana na terenie Purpurowego Jeziorka, nosiła nazwę Hoffnung. Pozostałe kopalnie nosiły nazwy: Neues Glück (1793 – teren Błękitnego Jeziorka) i Gustav Grube (1796 – teren Zielonego Stawku). W kopalniach wydobywano w latach 1785-1925 piryt, przerabiany na kwas siarkowy w Płoszowie.

Zapraszam do oglądnięcia galerii

https://lh6.googleusercontent.com/-wn3QEiK20RQ/T-1-VCKIxLI/AAAAAAAAOUk/7wqUks2XcgM/s800/rasz%25C3%25B3w%252C%2520wielka%2520kopa%252C%2520kolorowe%2520jeziorka%252C%2520rasz%25C3%25B3w%2520053.jpg


Trasę polecam nawet dla tych co moją dzieciaki Jest nie wymagająca

----------------------------------------
Największą ozdobą naszego Beskidu [...] są jego urocze doliny. Wprawdzie dawno już straciły one charakter pierwotności i dzikości, [...] ale mimo wszystko nie są pozbawione swoistego wdzięku, chociaż wszędzie już widoczne są ślady rąk ludzkich.
- Jan Galicz

2

Odp: kolorowe jeziorka

richtyś zielony wink

http://szlakiibezdroza.blogspot.com/  - wszystko na czasie .

3

Odp: kolorowe jeziorka

Piękne te jeziorka i ciekawe, świetny album baca smile Nie było Cię długi czas i baliśmy się, że coś Cię nam porwało big_smile wink. Ale fajnie, że znowu z nami jesteś big_smile !

"Tak jak zawsze, kiedy zdarza mi się widzieć coś niebywałego, żałowałem, że nie ma ze mną miłych sercu ludzi, żeby mogli oni też swoje zatroskane oczy widokiem czystym uradować i przemyć, zasługują przecież na to nie mniej niż ja, albo bardziej"  /E. Stachura/

Odp: kolorowe jeziorka

Piękne kolory jeziorek. Ta barwa jest efektów związków znajdujących się w wodzie oraz podłoża na którym znajduje się jeziorko. Sam też obserwowałem różne kolory zabarwienia wody zaczynając na błękitnym kończąc na czerwonym. Ciekawe też są te formacje skalne. Sudety pod tym względem szaleją smile

5

Odp: kolorowe jeziorka

ej Nena kto by mnie mógł porwać, jedynie żona i syn wink

Oj to miejsce też mi się spodobało a formy skalne to przy świetlne dzielnym pewnie jeszcze lepszy efekt muszą dawać

----------------------------------------
Największą ozdobą naszego Beskidu [...] są jego urocze doliny. Wprawdzie dawno już straciły one charakter pierwotności i dzikości, [...] ale mimo wszystko nie są pozbawione swoistego wdzięku, chociaż wszędzie już widoczne są ślady rąk ludzkich.
- Jan Galicz

6

Odp: kolorowe jeziorka

Cudny szmaragd  cool

Wokół góry, góry i góry...i całe moje życie w górach, ileż piękniej drozdy leśne śpiewają,niż śpiewak płatny na chórach. Wokół lasy, lasy i wiatr...i całe życie w wiatru świstach. Wszyscy, których kocham, wita was modrzewia ikona złocista. (J.Harasymowicz) smile

7

Odp: kolorowe jeziorka

baca napisał/a:

ej Nena kto by mnie mógł porwać, jedynie żona i syn

Jak żona i syn to masz wybaczone big_smile wink

"Tak jak zawsze, kiedy zdarza mi się widzieć coś niebywałego, żałowałem, że nie ma ze mną miłych sercu ludzi, żeby mogli oni też swoje zatroskane oczy widokiem czystym uradować i przemyć, zasługują przecież na to nie mniej niż ja, albo bardziej"  /E. Stachura/