1

Temat: góry suche (góry kamienne), czyli waligóra z andrzejówką

Wybrałem się też na krótki wypad wokół Sokołowska

Jak wyczytałam Sokołowsko - (niem. Görbersdorf) jest największą wsią położoną w Górach Suchych. Ponadto w 1855 we wsi zostało uruchomione pierwsze na świecie specjalistyczne sanatorium dla gruźlików, w którym zastosowano nowatorską metodę leczenia klimatyczno-dietetycznego. Na jego wzór został stworzony ośrodek leczenia gruźlicy w Davos. W późniejszym czasie Görbersdorf zyskał miano "śląskiego Davos". Bliskim współpracownikiem Brehmera stał się Alfred Sokołowski. Uzdrowisko nie należało do tanich, lecz było dobrze zagospodarowane. Już przed 1888 posiadało pocztę i połączenia telefoniczne. W ostatnich dziesięcioleciach zaniedbane i pozbawione po 1945 poważniejszych inwestycji uzdrowisko pogrąża się w upadku. Główne sanatorium, nazwane po II wojnie światowej "Grunwald", znajduje się w ruinie, które spłonęło w 2005 r. Dewastacji uległ park zdrojowy oraz skocznia narciarska. Wiele budynków rozebrano. W młodości mieszkał tu reżyser filmowy Krzysztof Kieślowski. We wsi przypominają o tym fakcie 2 tablice pamiątkowe, w tym na domu, w którym mieszkał.
Mi udało się zobaczyć
- cerkiew prawosławną św. Michała Archanioła
- drewnianą zabudowę ulicy Głównej
- ruiny małego zameczku

Ciekawe pocztówki można znaleźć na stronie http://www.mieroszow.vel.pl

Kolejnym celami były: Włostowa, Kostrzyna i Suchawa na której można było spotkać skały wylewne zbudowane z porfirów. Po drodze mi towarzyszyły naparstnice purpurowe, nawet w wersji w białych kwiatach
Ukoronowaniem wycieczki była Waligóra (niem. Heidelberg, 936 m n.p.m.) – najwyższy szczyt Gór Suchych i całych Gór Kamiennych. Góra zbudowana jest z permskich porfirów kwarcowych.

Na koniec posiłek w schronisku PTTK Andrzejówka. Bardzo zadbane schronisko, a wokół schroniska dominowały polany łubinu trwałego. Coś fantastycznego.

Nie udało mi się podejść na ruiny zamku Radosno, który miał ogromny rozwój miejscowości Sokołowsko, ale może następnym razem będzie okazja, kiedy pogoda będzie łaskawsza

Zapraszam do obejrzenia galerii

https://lh3.googleusercontent.com/-AOJ7KnZFdKs/T-vd_Isz0CI/AAAAAAAAOEc/WkOjUL5slCE/s800/IMG_6789.JPG

----------------------------------------
Największą ozdobą naszego Beskidu [...] są jego urocze doliny. Wprawdzie dawno już straciły one charakter pierwotności i dzikości, [...] ale mimo wszystko nie są pozbawione swoistego wdzięku, chociaż wszędzie już widoczne są ślady rąk ludzkich.
- Jan Galicz

2

Odp: góry suche (góry kamienne), czyli waligóra z andrzejówką

Sokołowsko jest, jak na tamte miejscowości bardzo zadbane. Przynajmniej tak było przed 10 - ma laty. Mam miłe wspomnienia stamtąd. Lubie tę miejscowość. smile Uzdrowiskowa. wink

http://szlakiibezdroza.blogspot.com/  - wszystko na czasie .

3

Odp: góry suche (góry kamienne), czyli waligóra z andrzejówką

kolejne fajne miejsca zwiedziłeś baca smile Albumik bardzo ciekawy smile

"Tak jak zawsze, kiedy zdarza mi się widzieć coś niebywałego, żałowałem, że nie ma ze mną miłych sercu ludzi, żeby mogli oni też swoje zatroskane oczy widokiem czystym uradować i przemyć, zasługują przecież na to nie mniej niż ja, albo bardziej"  /E. Stachura/

Odp: góry suche (góry kamienne), czyli waligóra z andrzejówką

Kolejne sudeckie ciekawa miejsca. Widzę że masz kolejny zdobyty szczyt do Korony Polskich Gór smile Aż mi się zachciało Sudetów, a minęły 4 lata kiedy ostatnio byłem w Sudetach big_smile

5

Odp: góry suche (góry kamienne), czyli waligóra z andrzejówką

nena napisał/a:

kolejne fajne miejsca zwiedziłeś baca smile Albumik bardzo ciekawy smile

I pewnie zaś był w robocie...  wink  lol

Wokół góry, góry i góry...i całe moje życie w górach, ileż piękniej drozdy leśne śpiewają,niż śpiewak płatny na chórach. Wokół lasy, lasy i wiatr...i całe życie w wiatru świstach. Wszyscy, których kocham, wita was modrzewia ikona złocista. (J.Harasymowicz) smile

6

Odp: góry suche (góry kamienne), czyli waligóra z andrzejówką

uzupełniłem w galerii opisy panoram jakby ktoś chciał zobaczyć co było widać

----------------------------------------
Największą ozdobą naszego Beskidu [...] są jego urocze doliny. Wprawdzie dawno już straciły one charakter pierwotności i dzikości, [...] ale mimo wszystko nie są pozbawione swoistego wdzięku, chociaż wszędzie już widoczne są ślady rąk ludzkich.
- Jan Galicz

7

Odp: góry suche (góry kamienne), czyli waligóra z andrzejówką

No ja poczytałem...faktycznie większość sudeckich pasm stamtąd widać  smile  Jak już tak blisko mnie chodzisz Baca to wpadnij kiedyś na pifko big_smile

8

Odp: góry suche (góry kamienne), czyli waligóra z andrzejówką

baca napisał/a:

Po drodze mi towarzyszyły naparstnice purpurowe, nawet w wersji w białych kwiatach.

W życiu nie widziałam takich łanów naparstnic i łubinu smile. Coś pięknego smile. Właśnie teraz przypada ich pełnia kwitnienia. smile

"Tak jak zawsze, kiedy zdarza mi się widzieć coś niebywałego, żałowałem, że nie ma ze mną miłych sercu ludzi, żeby mogli oni też swoje zatroskane oczy widokiem czystym uradować i przemyć, zasługują przecież na to nie mniej niż ja, albo bardziej"  /E. Stachura/

9

Odp: góry suche (góry kamienne), czyli waligóra z andrzejówką

jardo napisał/a:

Jak już tak blisko mnie chodzisz Baca to wpadnij kiedyś na pifko big_smile

Daj na PV namiary to się odezwę jak będę w pobliżu

----------------------------------------
Największą ozdobą naszego Beskidu [...] są jego urocze doliny. Wprawdzie dawno już straciły one charakter pierwotności i dzikości, [...] ale mimo wszystko nie są pozbawione swoistego wdzięku, chociaż wszędzie już widoczne są ślady rąk ludzkich.
- Jan Galicz