Dworzec Główny PKP
Bielsko-Biała jest jednym z mało spotykanych miast, które nie musi się wstydzić swojego dworca PKP. Pomijam tutaj kwestię, czy pociągi wyjeżdżają o czasie, czy zimą jest ciepło, a latem chłodno... Dworzec Główny w Bielsku-Białej jest obiektem zabytkowym (nr rej. A-704/94 z 3.06.1994r)
fot. Jan Mehlich
Jest to największa stacja w Bielsku-Białej. Mieści się przy ulicy Warszawskiej. Według PKP, dworzec posiada kategorię B, czyli rocznie odprawianych jest tutaj od 1-2 mln podróżnych. Krzyżują się tutaj 3 linie kolejowe: linia z Katowic wiodąca do Skalite na Słowacji, linia z Kalwarii Zebrzydowskiej jak również linia z Czeskiego Cieszyna.
Dworzec powstał w roku 1890 na trasie Kolei Północnej wiążącej Wiedeń z Krakowem. Odgałęzienie do Bielska powstało w roku 1855 (przedłużone do Żywca w 1878 roku). W roku 1888 powstały linie do Kalwarii i Cieszyna. Projektantem budynku był Karol Schulz. Obiekt wybudowała firma Karla Korna. Powstał on w stylu prowincjonalnego dworca austriackiego. Wybudowanie dworca kolejowego spowodowało błyskawiczną rozbudowę Dolnego Przedmieścia (dzielnica Bielska-Białej) w kierunku północnym.
Podczas remontu, w latach 1997-2001 znaleziono zabytkową polichromię. Dzięki remontowi dworzec odzyskał utracony blask. Będąc na dworcu warto zwrócić obserwację na freski w stylu pompejańskim, znajdujące się w głównym holu (tam gdzie kasy biletowe), stylowe zadaszenie peronu nr 1 jak również nagłówek w języku niemieckim: "K.K. PRIVILEGIRTE KAIS. FERD. NORDBAHN" (Uprzywilejowana Cesarsko-Królewska Kolej Północna Cesarza Ferdynanda).
Bielsko-Biała Dworzec Główny PKP