Temat: Beskid PIĘKNY

Czy Szanowne grono forumowe zgadza się z pomysłem by nasz ukochany Beskid Mały nazywać Beskidem PIĘKNYM?
Od dawna chodzi mi po głowie pomysł by zmienić nazwę Beskid Mały na Beskid PIĘKNY. Nazwa "Mały" o ile się nie mylę została nadana przez nestora turystyki beskidzkiej -Kazimierza Sosnowskiego w dwudziestoleciu międzywojennym. Jak wiadomo do przyjętych praktyk topografii górskiej należy zjawisko kilku nazw danych szczytów bądź pasm, np: Kocierz-Wielka Góra-Szeroka Góra, lub Beskid Średni- Makowski - Myślenicki, itp. Nazwa PIĘKNY wydaje się bardziej adekwatna dla naszego pasma, nasz Beskid na to zasługuje! Każdy kto pierwszy raz przybywa w te tereny mówi,że jest tu wyjątkowo pięknie. Sam zwiedziłem i widziałem prawie całe polskie Karpaty i zawsze podkreślam że w naszych górach jest najpiękniej. Jest tu to coś - coś magicznego! Jeden z "naszych" mieszkańców , światowej sławy dziennikarz, komentator sportowy Krzysztof Wyrzykowski, również uważa nasz Beskid za wyjątkowo piękne miejsce i ostatnio na antenie stacji Eurosport, komentując wyścig kolarski Tour de France, podkreślając walory naszych gór także używał nazwy Beskid PIĘKNY, propagując reszcie Polakom to magiczne miejsce. Ja zawsze będę już używał nazwy Beskid PIĘKNY-  tak to po prostu czuję!!!!!!!!!! smile  smile  smile  smile  smile  smile  smile  smile  smile  smile 
A Szanowne grono jak to czuje??????? Czy należy się naszemu Beskidkowi ta nowa szlachetna nazwa???? smile  smile  smile  smile  smile

Ostatnio edytowany przez harnaś wołoski (2012-08-17 11:04:33)

2

Odp: Beskid PIĘKNY

No cóż Harnasiu nie walczył bym z nazwą Mały, która, czy tego chcemy, czy nie, trochę się już utrwaliła. Poza tym ma ona bezpośrednie odniesienie do wysokości tych gór, a piękno, jak wszyscy wiedzą, to rzecz względna.

"Because it's there" (G. Mallory)
Moje galerie: https://get.google.com/albumarchive/105 … source=pwa

Odp: Beskid PIĘKNY

Z odniesieniem do wysokości tych gór można polemizować, wszak sąsiedni Beskid Średni ma tylko jeden szczyt powyżej 900 m npm - Lubomir -904 ( choć są tacy co widzą pasmo Lubomira i Łysiny już w Beskidzie Wyspowym, wowczas Beskid Średni nie przekraczałby nawet 900 m npm.!!!) , a nasz Beskid PIĘKNY ma 4 i to wyższe szczyty: Czupel 933, Łamana Skała 929, Leskowiec  922,Magórka Wilkowicak 909 - więc wysokościowo ta nazwa akurat nie do konca by się zgadzała! bo okazuje sie że tu "Mały" góruje nad "Średnim"!   wink   tongue  smile
A co do piękna naszych gór to chyba nikt nie ma wątpliwości?! smile

Ostatnio edytowany przez harnaś wołoski (2012-08-17 11:18:10)

4

Odp: Beskid PIĘKNY

Niech ci będzie, że piękny, ale na mapach i tak tego nie zmienimy wink. A jak ktoś wpadnie tylko zdobyć Czupla do KGP to i tak będzie go nazywał Małym.

"Because it's there" (G. Mallory)
Moje galerie: https://get.google.com/albumarchive/105 … source=pwa

Odp: Beskid PIĘKNY

"A jak ktoś wpadnie tylko zdobyć Czupla do KGP to i tak będzie go nazywał Małym."- więc już nasza w tym głowa by to zmienić smile   a jak się okazuje - na mapach- to nasze forum ostatnio ma duże możliwości by nanosić potrzebne zmiany! Więcej wiary , fantazji i odwagi piotrze!!! smile

Ostatnio edytowany przez harnaś wołoski (2012-08-17 11:25:14)

6

Odp: Beskid PIĘKNY

"Mały" w nazwie odnosi się bardziej do niewielkiego obszaru.
A jak wiadomo - "małe jest piękne" smile

Osobiście nie wiem, czy zmiana nazwy to dobre posunięcie. Lubię B.Mały bardzo, ale zmiana nazwy na "Piękny" to trochę fanatyzm wink

7

Odp: Beskid PIĘKNY

Wydaje mi się, że indywidualnie, każdy z Nas może nazywać Beskid Mały jak tylko mu się podoba i co mu fantazja na język przyniesie. Ogólnej nazwy bym się nie tykał .

8

Odp: Beskid PIĘKNY

jestem za Małym

Odp: Beskid PIĘKNY

Ja też jestem za nazwą Beskid Mały. Beskid PIĘKNY byłby nazwą niezbyt subtelną która nie pasowałaby do pozostałych nazw obszarów w Polsce big_smile

10

Odp: Beskid PIĘKNY

Nazwa naszego Beskidu Małego Harnasia troszeczkę irytuje.
Faktycznie nie przejdziemy go w jeden dzień, dla kolarstwa szosowego najtrudniejsze pasmo górskie, dla turystów szok przy ostrych częstych podejściach, a poza tym jest rzeczywiście piękny big_smile.
Mnie też denerwuje, że młodzież z poza tego regionu nie ma pojęcie, że taki  Beskid istnieje.
Dam jako przykład.
Na ostatnim odcinku GSB w Bacówce w Bartnem biwakowały wycieczki szkolne.
Jedna grupa z Warszawy, druga grupa z Kielc. Dosiadłem się do ogniska (zawsze tak robię by promować Beskid Mały, ucinamy pogawędki) i zapytałem młodzież czy wiedzą gdzie leży Beskid Mały?
Wychowawcom zrobiło się głupio, nikt nie wiedział big_smile
Jeden odważny wyskoczył, że to jest przecież Beskid Niski !!!!!
A gdyby był Beskid Piękny wszyscy by wiedzieli.
Katastrofa i to nie pierwszy raz, bo zawsze rozmawiam w górach, czy to Bieszczady, czy to inne pasmo, z napotkaną młodzieżą. Wyniki są katastroficzne big_smile
Moja opinia:
By promować nasz Beskid Mały jestem za używaniem wewnątrz naszego forum, we wszelakich naszych relacjach jako Beskid Piękny smile
Dużo ludzi podgląda na forum i myślę, że tym dotrzemy do wielu turystów z Polski, że jak wejdą na naszą stronę to zobaczą Beskid Piękny w relacjach. I myślę, że tą drogą rozpowszechnimy nazwę zaproponowaną przez Harnasia.
Może z biegiem czasu nazewnictwo to się upowszechni.
Nic na siłę.
Jestem za,  ale w umiarkowany sposób.
P.s.
Dodam jaki był opór ze zmianą nazwy Jaworzyny na Groń Jana Pawła II pod Leskowcem,
A jednak przeszło i w tej chwili nikt do tego nie wraca i nie pamięta.
Promujmy delikatnie Beskid Piękny  smile

Ostatnio edytowany przez MK (2012-08-17 15:06:40)

... by Beskid Mały, był najpiękniejszym pasmem górskim.
Czystszym, zadbanym, pokazującym swe piękno i historię.

11

Odp: Beskid PIĘKNY

Nikt z Was nie pomyślał o skrócie tego pasma górskiego  smile BM od razu wiadomo o co chodzi - Beskid Mały, a z czym skojarzylibyście skrót BP? No właśnie  tongue

12

Odp: Beskid PIĘKNY

Macieks
BM dla Ciebie oczywisty, a dla ludzi z zewnątrz nic nie mówi.
Akurat BP kojarzy się wielu forumowiczom z Beskidem Małym, wink
czyli ze stacją BP w Andrychowie big_smile
Idąc tą drogą, to z czym kojarzy Ci się SP?
Wydaje mi się, że nie droga w skrótach smile

... by Beskid Mały, był najpiękniejszym pasmem górskim.
Czystszym, zadbanym, pokazującym swe piękno i historię.

13

Odp: Beskid PIĘKNY

dla mnie i tak jest PIĘKNY big_smile wink

"Tak jak zawsze, kiedy zdarza mi się widzieć coś niebywałego, żałowałem, że nie ma ze mną miłych sercu ludzi, żeby mogli oni też swoje zatroskane oczy widokiem czystym uradować i przemyć, zasługują przecież na to nie mniej niż ja, albo bardziej"  /E. Stachura/

Odp: Beskid PIĘKNY

Super nena, i MK to jest nas trzech!!! waryjotów - fanatyków  naszego Beskidu PIĘKNEGO!!! big_smile  big_smile  big_smile

Ostatnio edytowany przez harnaś wołoski (2012-08-17 20:36:11)

15

Odp: Beskid PIĘKNY

Jo se byde godać - BESKID MAŁY zwany PIĘKNYM  wink

Wokół góry, góry i góry...i całe moje życie w górach, ileż piękniej drozdy leśne śpiewają,niż śpiewak płatny na chórach. Wokół lasy, lasy i wiatr...i całe życie w wiatru świstach. Wszyscy, których kocham, wita was modrzewia ikona złocista. (J.Harasymowicz) smile

Odp: Beskid PIĘKNY

Tyz piyknie Jolu!!! smile  smile  smile to jest nas czterech już muszkieterów Beskidu PIĘKNEGO vel Małego zwanego PIĘKNYM! big_smile  big_smile  big_smile

Ostatnio edytowany przez harnaś wołoski (2012-08-17 20:46:17)

17

Odp: Beskid PIĘKNY

harnaś wołoski napisał/a:

Tyz piyknie Jolu!!! smile  smile  smile to jest nas czterech już muszkieterów Beskidu PIĘKNEGO vel Małego zwanym PIĘKNYM! big_smile  big_smile  big_smile

... z czego dwaj muszkieterowie w spódnicy  lol

Wokół góry, góry i góry...i całe moje życie w górach, ileż piękniej drozdy leśne śpiewają,niż śpiewak płatny na chórach. Wokół lasy, lasy i wiatr...i całe życie w wiatru świstach. Wszyscy, których kocham, wita was modrzewia ikona złocista. (J.Harasymowicz) smile

Odp: Beskid PIĘKNY

Beskid PIĘKNY musi mieć pięknych muszkieterów, więc płci pięknej im więcej tym lepiej! smile

19

Odp: Beskid PIĘKNY

No masz... argumenty...  lol

Wokół góry, góry i góry...i całe moje życie w górach, ileż piękniej drozdy leśne śpiewają,niż śpiewak płatny na chórach. Wokół lasy, lasy i wiatr...i całe życie w wiatru świstach. Wszyscy, których kocham, wita was modrzewia ikona złocista. (J.Harasymowicz) smile

20

Odp: Beskid PIĘKNY

Czy ja dobrze widzę??? Czy ta propozycja osiągnęła poziom absurdu godny najlepszych skeczów Monty Python'a???

harnaś wołoski napisał/a:

Od dawna chodzi mi po głowie pomysł by zmienić nazwę Beskid Mały na Beskid PIĘKNY. Nazwa "Mały" o ile się nie mylę została nadana przez nestora turystyki beskidzkiej -Kazimierza Sosnowskiego w dwudziestoleciu międzywojennym.

O ile się nie mylę w związku z najmniejszym obszarem POWIERZCHNIOWYM w Beskidach. Nie wpomnę o tym, że utwalona w świadomości turystów od lat niemała stu.

harnaś wołoski napisał/a:

więc już nasza w tym głowa by to zmienić a jak się okazuje - na mapach- to nasze forum ostatnio ma duże możliwości by nanosić potrzebne zmiany! Więcej wiary , fantazji i odwagi piotrze!!!

Proszę bardzo - zgłoś to to do PTTK-u i ichniej KGT. Życzę powodzenia w nanoszeniu tej zmiany na mapach.

MK napisał/a:

Mnie też denerwuje, że młodzież z poza tego regionu nie ma pojęcie, że taki  Beskid istnieje.

A czymże się on wyróżnia, pośród swych braci większych??? De facto niczym. Formy skalne odnajdziemy w każdym paśmie beskidzkim (Akdemicka Perć, Perć Borkowskiego, Bukowe Berdo, Malinowska Skała), jaskinie fliszowe - również (Jaskinia Malinowska, Zimna Dziura w Szczeblu, Grota w Luboniu, Trzy Kopce), górskie, czy przydrożne kapliczki??? - tych od )( Jabłonkowskiej po )(Bukowską znajdziemy setki, jeśli nie tysiące. Pozostałościami po beskidzkim pasterstwie??? - znam kilka lepszych miejsc w Beskidach (Wyspowy/Gorce) - na dodatek tam pasterstwo jest kultywowane do dziś, albo się odradza. Zbiorniki wodne??? - żaden problem i to naturalne - Jeziorka Duszatyńskie, Marków i Mokry Staw w masywie Babiej Góry, wodospady - też nie problem - Sopotnia, Hylate... coś dodać???

harnaś wołoski napisał/a:

to jest nas czterech już muszkieterów Beskidu PIĘKNEGO vel Małego zwanego PIĘKNYM!

I teraz nie trudno mi się nie zgodzić z jednym stwierdzeniem kol. sprocket'a

sprocket73 napisał/a:

zmiana nazwy na "Piękny" to trochę fanatyzm

Irony mode on
P.S. Może ktoś się pokusi o zmianę nazwy "Bieszczady" na "Beskid Magiczny", wspomnianego tu "Niskiego" na "Beskid Cichy" albo "Żywieckiego" na "Beskid Królewski"??? Chętnych zapraszam do współpracy...
Irony mode off

Ostatnio edytowany przez darkheush (2012-08-18 00:26:00)

"Picie wódki, to jest wprowadzanie elementu baśniowego do rzeczywistości."
Jan Himilsbach

Odp: Beskid PIĘKNY

Na całe szczęście mamy wolność słowa i  każdy ma prawo do własnego zdania na temat naszego Beskidu PIĘKNEGO : gość, fanatyk , banita ... wink  smile

Ostatnio edytowany przez harnaś wołoski (2012-08-18 06:23:52)

22

Odp: Beskid PIĘKNY

Rozgorzała tu dyskusja jakbyśmy conajmniej chcieli nazwać ten nasz Beskid Mały - Beskidem Wstrętnym lol i zaczyna się powoli robić z niej mała pyskówka big_smile wink. Dajmy każdemu, tak jak powiedział lowell79, nazywać BM i inne pasma jak chce. big_smile, ponieważ każdy ma do tego prawo. Takie pomysły czy chęci zmian nazw pojawiają się nie ot tak myślę, tylko ludzie czują / widzą / przeżywają coś inaczej i chcą się tym dzielić  z innymi. A czy to większość poprze, czy też nie, to już jest inna sprawa, a w naszym przypadku myślę , że chyba nie ma większego znaczenia bo przecież BM jest piękny big_smile.

darkheush napisał/a:

P.S. Może ktoś się pokusi o zmianę nazwy "Bieszczady" na "Beskid Magiczny", wspomnianego tu "Niskiego" na "Beskid Cichy" albo "Żywieckiego" na "Beskid Królewski"??? Chętnych zapraszam do współpracy...

a' propos Beskidu Niskiego, ja znam jeszcze inną nazwę - Beskid Zielony big_smile i ta nazwa pojawiała/a się normalnie na banerach, reklamówkach itp. wink Oczywiście na mapie pozostaje Beskid Niski, bo czegoś się jednak trzeba "trzymać".

"Tak jak zawsze, kiedy zdarza mi się widzieć coś niebywałego, żałowałem, że nie ma ze mną miłych sercu ludzi, żeby mogli oni też swoje zatroskane oczy widokiem czystym uradować i przemyć, zasługują przecież na to nie mniej niż ja, albo bardziej"  /E. Stachura/

23

Odp: Beskid PIĘKNY

nena napisał/a:

Rozgorzała tu dyskusja jakbyśmy conajmniej chcieli nazwać ten nasz Beskid Mały - Beskidem Wstrętnym

Tego nie powiedziałem...

nena napisał/a:

i zaczyna się powoli robić z niej mała pyskówka

A gdzie Ty tu widzisz jakąś pyskówkę??? Jak na razie to jest co najwyżej z mojej strony ostra polemika. Nic więcej. Bez ataków personalnych, bez obrażania kogokolwiek. Po prostu napisałem to co myślę, a że wyszło jak wyszło, trudno... Taki ze mnie zimny drań...

nena napisał/a:

A czy to większość poprze, czy też nie, to już jest inna sprawa

Bodajże Winston Churchill powiedział, że demokracja jest najgorszym z możliwych systemów. Ale jak dotąd nie wymyślono lepszego...

nena napisał/a:

bo przecież BM jest piękny

Tego nigdy nie negowałem, ale dla mnie próba zmiany nazwy jest pomysłem hmmm... wysoce abstrakcyjnym.

"Picie wódki, to jest wprowadzanie elementu baśniowego do rzeczywistości."
Jan Himilsbach

24

Odp: Beskid PIĘKNY

darkheush napisał/a:
nena napisał/a:

bo przecież BM jest piękny

Tego nigdy nie negowałem [...]

i tego się trzymajmy ! big_smile, a to -> tongue dla zimnego drania big_smile wink

"Tak jak zawsze, kiedy zdarza mi się widzieć coś niebywałego, żałowałem, że nie ma ze mną miłych sercu ludzi, żeby mogli oni też swoje zatroskane oczy widokiem czystym uradować i przemyć, zasługują przecież na to nie mniej niż ja, albo bardziej"  /E. Stachura/