Temat: Krzyż milenijny w Górkach

Górki leżą na terenie dwóch miejscowości - Kukowa i Krzeszowa, w związku z czym dzielą się na Górki kukowskie i Górki krzeszowskie. Górku kukowskie od zawsze stanowiły część Kukowa. W 2000 roku wzniesiono tu duży metalowy krzyż (580 m.n.p.m).
Wzniesiony został przez mieszkańców Kukowa dla uczczenia 2000 rocznicy narodzin Naszego Pana Jezusa Chrystusa. Jak mówią sami mieszkańcy: Na wieczną rzeczy pamiątkę.
Krzyż ten jest jedną z atrakcji na "Szlaku z Widokami" - jednej z 5 ścieżek dydaktycznych w gminie Stryszawa.

"Szlaku z Widokami" - oznaczony jest czarnymi znakami ścieżki dydaktycznej i jest to pętla, która przebiega przez najatrakcyjniejsze widokowo tereny gminy Stryszawa. Przejście trasy zajmuje ok. 3,5 godziny. Wędrując ze Stryszawy dotrzemy do kukowskich Górek z krzyżem milenijnym i bardzo efektowną panoramą w kierunku południowym.  Dalej szlak prowadzi do Krzeszowa, a na odcinku od tej miejscowości do Żurawnicy roztaczać się będą atrakcyjne widoki, dla odmiany w kierunku północnym. Główną atrakcją Żurawnicy będą wychodnie piaskowcowe ciągnące się blisko 300 metrów, a urokliwa polana Carchel przypomni nam, że Wołosi byli pierwszymi osadnikami, którzy zasiedlili niegdyś niedostępne góry. Schodząc do Stryszawy będziemy mogli podziwiać w całej okazałości m.in. królową Beskidów - Babią Górę. Ponadto wzdłuż ścieżki znajduje się kilka cennych kapliczek, neogotycki kościół w Krzeszowie a w Stryszawie "Babiogórskie Sklepiki" gdzie zakupić możemy wyroby lokalnych artystów ludowych.

Co roku we wrześnio przy krzyżu odbywaj się Msza Św. Od 4 lat nieodłącznym elementem Mszy jest Orkiestra Dęta, która uświetnia Eucharystie.
Chciałbym dodać jeszcze, że pierwszy powojenny sołtys Kukowa Paweł Kachel pochodził z Górek.

http://www.kukow.pl/foto/albums/galeria/29/Obraz034.jpg
http://www.kukow.pl/foto/albums/galeria/29/Obraz032.jpg
http://www.kukow.pl/foto/albums/galeria/gorki2009/P1040138.JPG
http://www.kukow.pl/foto/albums/galeria/gorki2009/P1040134.JPG

zobacz inne galerie z tego miejsca
http://www.kukow.pl/foto/thumbnails.php?album=44
http://www.kukow.pl/foto/thumbnails.php?album=45
http://www.kukow.pl/foto/thumbnails.php?album=107

2

Odp: Krzyż milenijny w Górkach

W takim miejscu można poczuć, się jest bliżej nieba i ludzi, że ta nasza codzienna krzątanina ma jakiś sens...

Wokół góry, góry i góry...i całe moje życie w górach, ileż piękniej drozdy leśne śpiewają,niż śpiewak płatny na chórach. Wokół lasy, lasy i wiatr...i całe życie w wiatru świstach. Wszyscy, których kocham, wita was modrzewia ikona złocista. (J.Harasymowicz) smile