Temat: Grota Komonieckiego - K.Bm-02.14

kruwad napisał/a:

2009-12-28 20.49
czy z jaskiń i dziur można by wydzielić jako oddzielny temat Grotę Komonieckiego
W książce Aleksego Siemionowa "Ziemia Wadowicka" na stronach 555-557 jest ona opisana i nazwana przez autora Jaskinią Andrzeja Komonieckiego. Inspirację do jej poszukiwań dało dzieło "Chronografia albo Dziejopis żywiecki" wójta Andrzeja Komonieckiego z 1704 roku.
Na 9 stronie tego Rękopisu (wydanie przez Towarzystwo Miłośników Ziemi Żywieckiej - Żywiec 1987r) istnieje taki zapis:"W Ślemieńskim zaś Państwie w Pośrednim Groniu w Hali Siwcowej nad wsią Lasem jest skała wielka, co przeznia wierzchem idzie woda, a pod nia dziura jest, wktóra można sto statku wegnać i wniej tam sposobnie stanąć, będąc w skale obszerno,jak jaskinia jaka z natury uczyniona"
To wszystko to już zamierzchła historia.
A jak wygląda ona współcześnie, czy jest w niej jakaś magia?
Taki
 


2

Odp: Grota Komonieckiego - K.Bm-02.14

Uzywane sa rózne nazwy Jaskinia lub Grota uwazam ze druga lepiej brzmi i automatycznie oddziela ja od dziur i jaskin A magia z pewnoscia jakas jest nawet to ze od pierwszego opisu A Komonieckiego wiesc o niej przepadła na prawie 200 lat dodaje  tajemniczosci  A Siemionow odnalazł ja dzieki wiedzy miejscowego drwala Paulusa , który udzielił waznych informacji Jest to bardzo piekne i ciekawe miejsce interesujaca jest nie tylko sama Grota ale i jej otoczenie na potoku Dusica płynacym ponizej jest kilka uroczych wodospadów i jeden z najwiekszych wodospadów w Beskidzie Małym Jes tez kilka ciekawych wychodni piaskowca Z tego co wiem sama grota jest ewenementem  jesli chodzi o jej powstanie jest to najwieksza Grota typu erozyjnego w całych Karpatach Jest prawnie chronionym pomnikiem przyrody nieozywionej ,niestety coraz wieksze zesze turystów niepotrafia docenic uroku tego miejsca pozostawiajac sterty smieci i opakowan po napojach Kilkanascie lat temu w Grocie znajdował sie  zeszyt wpisów odwiedzajacych to miejscre prawdopodobnie został zniszczony przez pseudo turystów moze warto????powrócic do tej tradycji i załozyc nowy

Bez wycieczek,podróży,życie ludzkie upływa beztreściwie,nudno i szaro ,toteż one nie tylko urozmajcają,ale rzec można przedłużają nasze życie                             K.SOSNOWSKI

3

Odp: Grota Komonieckiego - K.Bm-02.14

tak odbiegając od tematu czytał ktoś wielkie dzieło Komonieckiego? jakieś 3 lata temu napaliłem się, sprzedałem 2 płyty z mojej kolekcji (w sumie szkoda, bo teraz za każdą dostałbym teraz ok 150 zł, a sprzedałem dwie za 120 no ale mówi się trudno). A za kase kupiłem na allegro Dziejopis Żywiecki, a że były wakacje i miałem dużo czasu przeczytałem ją od dechy do dechy (wiem wariat ze mnie:) ) ale po prostu uwielbiam takie rzeczy. polecam gorąco;)

Ostatnio edytowany przez szymskim (2009-12-31 11:15:03)

4

Odp: Grota Komonieckiego - K.Bm-02.14

Niemasz czego załowac Dziejopis Zywiecki i zaczerpnieta wiedza napewno jest cenniejsza od płyt . Ja posiadam w swoich zbiorach Dziejopis Żywiecki szperałem po nim sporo ale zebym go czytał od deski do deski to raczej nie . Jest to typowa kronika dziejowa z opisami wazniejszych wydarzen i ciekawostek rok po roku ,musze przyznzc ze czytanie jest troszke uciazliwe , wyszukiwałem interesujacych fragmentów dotyczacych mojego miasta i okolicy Beskidu Małego poprostu szukałem tego co mnie interesuje

Bez wycieczek,podróży,życie ludzkie upływa beztreściwie,nudno i szaro ,toteż one nie tylko urozmajcają,ale rzec można przedłużają nasze życie                             K.SOSNOWSKI

5

Odp: Grota Komonieckiego - K.Bm-02.14

smile

6

Odp: Grota Komonieckiego - K.Bm-02.14

Myślę, że założenie dziennika to bardzo dobry pomysł, co więcej można by go archiwizować na stronie robiąc jego zdjęcia, aby nie przepadł jak kamień...

7

Odp: Grota Komonieckiego - K.Bm-02.14

Odwiedziłem dzisiaj jeden z naszych najwiekszych rodzynków Beskidu Małego Grote Komonieckiego jak pisałem juz w postach ze jest jakas tajemniszosc w tym miejscu ,dzisiaj tajemniczosci grocie dodaje zimowa sceneria . Przepiekny lodospad zamykajacy grote a wewnatrz lodowe stalaktytki i stalagmitki . Pogoda dzisaj nie sprzyjała robieniu zdjec niesa najlepsze kilka ładuje do galeri

Bez wycieczek,podróży,życie ludzkie upływa beztreściwie,nudno i szaro ,toteż one nie tylko urozmajcają,ale rzec można przedłużają nasze życie                             K.SOSNOWSKI

8

Odp: Grota Komonieckiego - K.Bm-02.14

http://www.beskidmaly.pl/cpg14x/thumbnails.php?album=66 w temacie poprzedniego postu...

9

Odp: Grota Komonieckiego - K.Bm-02.14

Witam .Mam pytanko czy trudno znaleźc Grote Komonieckiego?
Kiedyś szukałem ale bez skutku.
Wybieram się z synem i nie chciałbym błądzić cały dzień
Z tego co czytałem w necie dużo osób miało problem trafić
Jeżeli ktoś może cos doradzić to proszę o pomoc
Z góry dziękuje i pozdrawiam Rafał

10

Odp: Grota Komonieckiego - K.Bm-02.14

Najłatwiej trafic do groty z wezła szlaków na Łamanej Skale (Madachorze )  tzw Anuli gdzie odbija niebieski szlak na Hucisko i Ślemień trzeba wejsc mniej wiecej w srodek rozwidlenia miedzy szlak czerwony na Leskowiec a własnie niebieski na Hucisko trafiamy na wąską dosc ostra sciezke schodzimy w dół dochodzimy do poprzecznego płaju gdzie skrecamy w lewo idziemy płajem az do drewnianej kapliczki umiejscowionej po prawej stronie tu skrecamy w prawo i wdalszym ciągu schodzimy w dół aż dojdziemy do drogi która  nadal schodzi wdół na lewo po przejsciu tą własnie drogą ok 20 do 30 m skrecamy w prawo w las i tu własnie po ok 30 m dochodzimy do groty trzeba uważac by niespasc O tej poze  powinny byc slady na sniegu chodzi tam sporo osób  jak byłem dwa tygodnie temu była wydeptana pokazna scieżka Powodzenia

Bez wycieczek,podróży,życie ludzkie upływa beztreściwie,nudno i szaro ,toteż one nie tylko urozmajcają,ale rzec można przedłużają nasze życie                             K.SOSNOWSKI

11

Odp: Grota Komonieckiego - K.Bm-02.14

Bardzo prostą drogę, piękną, ale zarazem wymagającą przedstawił w przewodniku Beskid Mały Radosław Truś (trasa nieznakowana nr 36NZ strona 165 http://books.google.pl/books?id=_RDvOuQ … p;f=false) Prowadzi ona z miejscowości Las doliną Dusicy do Groty Komonieckiego. Zimą raczej nie polecam, bo może być na prawdę ślisko. My mieliśmy okazję przejść tą właśnie trasę listopadem zeszłego roku. Godna polecenia!

12

Odp: Grota Komonieckiego - K.Bm-02.14

Dzisiaj byłem w Grocie Komonieckiego. Lodospad ciut mniejszy niż na zdjęciach Ferdynansa ale nadal piękny.
Wodospad na Dusicy już bez lodowej osłony.
Mnóstwo śladów na sniegu prowadzących z najdziwniejszych kierunków.
Kilka zdjęć z tego wypadu presyłam do galerii

13

Odp: Grota Komonieckiego - K.Bm-02.14

Zdjęcia piękne, jak cała grota zimą!

14

Odp: Grota Komonieckiego - K.Bm-02.14

Bardzo spodobał mi sie pomysł zrobienia dziennika odwiedzających Grotę. Myślę ze byłby to jeden z flagowych pomysłów z których to forum mogło by być dumne. Ja osobiście mam zamiar w tym roku odwiedzić to miejsce pierwszy raz z dziećmi ( mają 6 i 4 lata więc biorąc pod uwagę szlak dla mnie będzie to wyczyn) będę uradowany jak pomysł dziennika wypali i on już tam będzie. smile

15

Odp: Grota Komonieckiego - K.Bm-02.14

Dziennik to fajna sprawa, ale nie realna w dzisiejszych czasach. Sądząc po ilość osób odwiedzających to unikatowe miejsce. Ostatnio się przekonałem jak przyszło grupka 25 osób (możliwe że z jakiegoś forum się umówili) to szukali papieru do rozpałki bo sobie zapomnieli zabrać ze sobą więc taki zeszyt świetnie by im posłużył. Zresztą ten kto tam był wie jak jest wyzbierany las z gałęzi wokół groty oraz ile poniszczonych jest młodników, bo w nocy jeśli ma ktoś zamiar spać za mało przyniósł sobie opału.

Pomysł fajny ale wg mnie nierealny

----------------------------------------
Największą ozdobą naszego Beskidu [...] są jego urocze doliny. Wprawdzie dawno już straciły one charakter pierwotności i dzikości, [...] ale mimo wszystko nie są pozbawione swoistego wdzięku, chociaż wszędzie już widoczne są ślady rąk ludzkich.
- Jan Galicz

16

Odp: Grota Komonieckiego - K.Bm-02.14

Nie zaszkodzi spróbować! Choć rzeczywiście takie dzienniki lepiej sprawdzają się w jaskiniach.

17

Odp: Grota Komonieckiego - K.Bm-02.14

No cóż - chyba baca ma rację. Na jakimś siedmio- lub ośmiotysieczniku może by to przeszło wink. A tak serio - jest to bardzo popularne w Alpach. Na wielu szczytach jest obowiązkowy krzyż, a pod nim skrzynka ze sztambuchem, a często i pieczątką. Austriacy bardzo dbają, żeby to działało (sam widziałem jak przewodnik jednej grupy wymieniał zaschnięty tusz do pieczątki). Ale tam też trochę inaczej wygląda turystyka...

Ostatnio edytowany przez piotr (2010-05-10 07:51:04)

"Because it's there" (G. Mallory)
Moje galerie: https://get.google.com/albumarchive/105 … source=pwa

18

Odp: Grota Komonieckiego - K.Bm-02.14

lowell79 napisał/a:

Nie zaszkodzi spróbować! Choć rzeczywiście takie dzienniki lepiej sprawdzają się w jaskiniach.

Spróbujmy, spróbujmy, koniecznie! big_smile No najwyżej się uda tylko trochę wink, a może akurat?

Wokół góry, góry i góry...i całe moje życie w górach, ileż piękniej drozdy leśne śpiewają,niż śpiewak płatny na chórach. Wokół lasy, lasy i wiatr...i całe życie w wiatru świstach. Wszyscy, których kocham, wita was modrzewia ikona złocista. (J.Harasymowicz) smile

19

Odp: Grota Komonieckiego - K.Bm-02.14

Właśnie! Najwyżej uda się trochę! wink

20

Odp: Grota Komonieckiego - K.Bm-02.14

popieram optymizm Joli big_smile

"Tak jak zawsze, kiedy zdarza mi się widzieć coś niebywałego, żałowałem, że nie ma ze mną miłych sercu ludzi, żeby mogli oni też swoje zatroskane oczy widokiem czystym uradować i przemyć, zasługują przecież na to nie mniej niż ja, albo bardziej"  /E. Stachura/

21

Odp: Grota Komonieckiego - K.Bm-02.14

Wydaje mi się, że gdyby umieścić malutki pojemniczek taki jak na kanapki i do nie go wstawić malutki notesik i ołóweczek (tak jak to robią ludzie na http://www.geocaching.com lub http://opencaching.pl) to szansa jest pod warunkiem że ta skrzyneczka nie była by w jaskini, a w okolicy dla forumowiczów np. przy skale po prawej stronie jak się idzie w kierunku wodospadu.

----------------------------------------
Największą ozdobą naszego Beskidu [...] są jego urocze doliny. Wprawdzie dawno już straciły one charakter pierwotności i dzikości, [...] ale mimo wszystko nie są pozbawione swoistego wdzięku, chociaż wszędzie już widoczne są ślady rąk ludzkich.
- Jan Galicz

22

Odp: Grota Komonieckiego - K.Bm-02.14

Na pewno ogólnodostępność sprawi, że ktoś się może połakomić na ołóweczek wink Pomysł ciekawy a radość ze znalezienia "skrzyneczki" bedzie większa!

23

Odp: Grota Komonieckiego - K.Bm-02.14

Jestem ZA skrzyneczką, ale tak z 5-10 metrów od groty !!

24

Odp: Grota Komonieckiego - K.Bm-02.14

Tam są ciekawe skałki poniżej Groty Ewentualnie przy wodospadzie Dusicy można dać po drugiej stronie brzegu Po tamtej stronie mało raczej osób chodzi bo nikomu się nie chce przechodzić przez potoczek

----------------------------------------
Największą ozdobą naszego Beskidu [...] są jego urocze doliny. Wprawdzie dawno już straciły one charakter pierwotności i dzikości, [...] ale mimo wszystko nie są pozbawione swoistego wdzięku, chociaż wszędzie już widoczne są ślady rąk ludzkich.
- Jan Galicz

25

Odp: Grota Komonieckiego - K.Bm-02.14

Przytargać jakąś płytę kamienną ku grocie, majzel i młotek na łańcuchu i można sie wpisywać, tego raczej nie spalą na ognisku. big_smile