Temat: Łysina

Zgodnie z sugestią zakładam nowy temat i przeniosę tutaj posty  smile

Łysina – wieś w Polsce położona w województwie śląskim, w powiecie żywieckim, w gminie Łękawica.

W latach 1975-1998 miejscowość administracyjnie należała do województwa bielskiego.

Pierwsze wzmianki o górze Łysinie pochodzą z XV wieku. W 1474 r. hrabia Piotr Komorowski herbu Korczak, wyrzucony z Węgier przez króla Matiasza, z całą rodziną został przyjęty przez polskiego króla Kazimierza i obdarowany państwem Żywieckim, Ślemieńskim, Suskim i Łodygowickim. W skład państwa Żywieckiego wchodziła wieś Łękawica. W państwie Ślemieńskim "była góra Łysina, na której są dziury albo lochy szerokie i głębokie, między wielkimi skałami, które skryte są i dojść ich nie można" (wg. Dziejopisu Żywieckiego Andrzeja Komoneckiego).

Pierwsze chałupy na górze Łysina pojawiły się w XVI w., m.in. niejakiego Beraka. 29.05.1709 r. przed Bożym Ciałem, organista rychwałdzki Stefan Standerski, odkrył na górze Łysinie pokłady srebrnego kruszca. W 1757 r. Hieronim Wielopolski nadał aktem na własność grunt wielkości równej 250 morgom dziadkom Michała Rachwała, który do 1919 r. był wójtem w Łysinie.

W 1841 r. w Łysinie jest już 20 domów. Mieszkańcy zajmują się uprawą zboża, ziemniaków, lnu, wydobyciem kamienia, obróbką drewna, hodowlą krów, wołów i owiec. Wyrabiają lniane płótna na obrusy, ręczniki, pościel i worki. Z kamienia budują kapliczki,krzyże przydrożne, studnie, fundamenty, pogródki,tworzą słupy do płotów, płyty chodnikowe, nadproża. Doraźnie wypalają cegłę na własne potrzeby. Tkają delikatne płótna na koszule, stroje, szaty liturgiczne.

W 1840 r. wybudowano na półrolku Rachwały kapliczkę z figurą św. Jana Nepomucena. W 1863 r. na półrolku Karcmisko powstała kamienna figura "U Pana Boga". Następną kapliczkę z kamienia wybudowano na półrolku Gugów w 1860 r. Do dziś na terenie wsi znajduje się 12 kapliczek i figur religijnych.

Po II wojnie światowej w Łysinie powstała szkoła podstawowa, której stopień organizacyjny był różny w określonych latach, uzależniony od liczby uczniów, decyzji władz gminnych i oświatowych. W 1979 r. szkoła zaprzestała działalności w związku z przeznaczeniem budynku na kuratoryjny ośrodek wypoczynkowy.

Staraniem mieszkańców nauka w szkole została przywrócona od września 1981 r. jako filii publicznej szkoły podstawowej w Okrajniku. Z końcem sierpnia 1999 r. ze względu na koszty oraz spadek demograficzny szkoła w Łysinie została ostatecznie zlikwidowana.

W 1960 r. powstaje w Łysinie Ochotnicza Straż Pożarna. Po zawaleniu się strażnicy w 1979 r. z powodu obfitych opadów śniegu, w 1980 r. przystąpiono do budowy nowego budynku OSP.

W 1961 r. zostało założone Koło Gospodyń Wiejskich w Łysinie.

W 1975 r. podjęto decyzję o likwidacji gminy Łękawica, tworząc gminę Gilowice-Ślemień, do której została włączona m.in. wieś Łysina. Dzięki staraniom lokalnej ludności w 1991 r. reaktywowano gminę Łękawicę, w skład której weszło 5 sołectw: Łysina, Łękawica, Okrajnik, Kocierz Moszczanicki, Kocierz Rychwałdzki.

Ostatnie lata to znaczący rozwój miejscowości poprzez telefonizację, poprawienie stanu dróg, umożliwienie budownictwa rekreacyjno-letniskowego. W czerwcu 2008 r. otworzono Izbę Regionalną w Łysinie. źródło: Wikipedia

Wokół góry, góry i góry...i całe moje życie w górach, ileż piękniej drozdy leśne śpiewają,niż śpiewak płatny na chórach. Wokół lasy, lasy i wiatr...i całe życie w wiatru świstach. Wszyscy, których kocham, wita was modrzewia ikona złocista. (J.Harasymowicz) smile

Odp: Łysina

Znalazłem w starych Wierchach z lat 50, opis wycieczki na łysinę. Istotnie były tam sztolnie  i szybiki!

"Nie dostrzegając nigdzie kamieniołomów pytamy z zainteresowaniem, skąd brany
jest materiał kamieniarski, tak często używany przez mieszkańców. Ludzie prowadzą nas
wówczas do różnego typu szybów lub sztolni, rozrzuconych po wsi i tu dopiero zauważamy, że bloki piaskowca wydobywane są spod ziemi, jak gdyby z miniaturowych kopalń,
gdzie kamień łupany jest przy pomocy stalowych dłut, a następnie wydobywany ręcznie
lub przy pomocy kołowrotów. Te piękne bloki piaskowca znajdują zastosowanie nie tylko
w samej wiosce, lecz rozchodzą się szeroko po całej bliższej i dalszej okolicy. Ostatnio-
z bloków tych zbudowano szerokie i piękne schody przed kościołem farnym w Andrychowie.
Sztolnie takie niestety niejednokrotnie na skutek długotrwałych deszczów obsypują
się, co przysparza wiele pracy prymitywnym górnikom"

O czym ja mam rozmawiać z człowiekiem, który nie rozróżnia wesołego letniego picia od jesiennego depresyjnego pijaństwa ?

3

Odp: Łysina

Łysy - Bingo! To jest kapitalna informacja!  big_smile  big_smile  big_smile
My z Jolą pytaliśmy spotkanego mieszkańca o figury/kapliczki i wiemy już, że jest ich kilka tak nawet  bliżej 10. Planujemy obejście całej Łysiny i dalsze rozpytywanie... teraz widzę, że Jola miała rację o szybiki też trzeba pytać...  roll

Odp: Łysina

Dzisiaj odkryłem ładną kapliczkę na Łysinie. Jest zaznaczona na mapie i znajduje się we wschodniej części Łysiny w przysiółku Rafale. W środku znajduje się piękna dość dobrze zachowana figura Chyba Jana Nepomucena.

Ostatnio edytowany przez łysy z łysiny (2012-11-04 20:28:55)

O czym ja mam rozmawiać z człowiekiem, który nie rozróżnia wesołego letniego picia od jesiennego depresyjnego pijaństwa ?

5

Odp: Łysina

To pewnie jedna z tych, o których wspominał mieszkaniec Łysiny, kiedyśmy z Klimkiem i Terenią buszowali po okolicy wink

Nepomuk - bardzo ładny  smile czy jednak nie chodzi o kapliczkę w przysiołku Ratale?

Wokół góry, góry i góry...i całe moje życie w górach, ileż piękniej drozdy leśne śpiewają,niż śpiewak płatny na chórach. Wokół lasy, lasy i wiatr...i całe życie w wiatru świstach. Wszyscy, których kocham, wita was modrzewia ikona złocista. (J.Harasymowicz) smile

Odp: Łysina

jolanta napisał/a:

To pewnie jedna z tych, o których wspominał mieszkaniec Łysiny, kiedyśmy z Klimkiem i Terenią buszowali po okolicy wink

Nepomuk - bardzo ładny  smile czy jednak nie chodzi o kapliczkę w przysiołku Ratale?

Jolanto droga- to pewnie ta kapliczka.
Na mojej mapie wydawnictwa Sygnatura ta część Łysiny nosi nazwę Rafale( może od słowa Rafałowe?) Jednakże warto byłoby zapytać tubylców. Po drugiej- zachodniej stronie Łysiny też są jakieś ciekawe kapliczki, ale jeszcze tam nie dotarłem. Może kiedyś zrobimy wspólny wypad, bo mam na Łysinie swoich informatorów  cool
Intryguje mnie jeszcze jedna rzecz. Mianowicie Nepomuki były umieszczane w miejscach zagrożonych przez wodę, na mostach, brodach, oraz na rozstajach dróg. Dlatego Lokalizacja tej kapliczki jest dla mnie nieco tajemnicza. jeśli ktoś ma wątpliwości co do postaci w kapliczce, odsyłam do świetnej strony poświęconej ( trafne słowo)  Nepomukom:

http://nepomuki.pl/nepomuk/poznaj.htm

O czym ja mam rozmawiać z człowiekiem, który nie rozróżnia wesołego letniego picia od jesiennego depresyjnego pijaństwa ?

Odp: Łysina

Znalazłem na temat owej kapliczki tylko tyle:
W 1840 r. wybudowano na półrolku Rachwały kapliczkę z figurą św. Jana Nepomucena. Na całej Łysinie jest kapliczek i krzyży przydrożnych sztuk 12. Jest więc co szukać.

Jako że wątek jest ciekawy, rozwojowy i kulowy -jednakże Off topic,  proszę Admina o znalezienie lepszego miejsca na forum

O czym ja mam rozmawiać z człowiekiem, który nie rozróżnia wesołego letniego picia od jesiennego depresyjnego pijaństwa ?

8

Odp: Łysina

Hej  smile
rzeczywiście wątek się ciekawie zapowiada  wink  a ja trochę ostatnio go zaniedbałem... hmm

Wierchy znalazłem i stoi tam też o stodołach z kamiennymi elementami, trza bedzie popatrzeć.
Odnośnie Nepomucena to o ile mi wiadomo chroni przed wodą ale też przed plotkami i obmową  lol

Natomiast kościółek w Łękawicy ma jako patrona również Michała co tłumaczy postać z obrazu który wstawił kruwad nie wiem już gdzie to czytałem ale w okresie przed 2 wojną miał miejsce remont może wtedy obraz (może malowany bezpośrednio na ścianie) tam się znalazł...

Pozdrawiam  smile

Ostatnio edytowany przez Klimek (2012-11-08 22:54:28)

Odp: Łysina

Klimek. Taka stodoła znajduje się za rzeczoną kapliczką. Jeśli Nepomucen chroni przed plotką i obmową, to będzie moim patronem smile

O czym ja mam rozmawiać z człowiekiem, który nie rozróżnia wesołego letniego picia od jesiennego depresyjnego pijaństwa ?

10

Odp: Łysina


Na początek załączam mapkę turystyczną wsi Łysina z zaznaczonymi m.in. kapliczkami, skałami "Zamczyska" i budynkiem OSP w którym jest Izba Regionalna.

11

Odp: Łysina

Zimowe fotografie pasm górskich widoczne z Łysiny

Wschodnia część wsi i pasma górskie wschodniego Beskidu Żywieckiego.

Panorama od Babiej Góry, Tatry Zachodnie, po Pilsko.

Ul.Łagodna w Łysinie, w dali widać Skrzyczne.

Spacerowa droga po grapie (ul.Szczytowa) w kierunku zachodnim.

12

Odp: Łysina

Witaj wizjoner! Piękne rzeczy  smile
Dla porządku wkładam tu jesienna kapliczkę    smile

wizjoner napisał/a:

... "U Pana Boga" i pochodzi z 1843 roku. Na terenie wsi jest 13 kapliczek wartych zobaczenia. Tak samo  konieczne jest zwiedzenie Izby Regionalnej z kuriozalnymi eksponatami nigdzie indziej nie spotykanymi.

http://images47.fotosik.pl/1600/ca6dafad1f8958fb.jpg

Odnośnie Izby Regionalnej czy może wiesz jak załatwia się wejście (nie udało mi się w październiku znaleźć telefonu kontaktowego)?

Pozdrawiam  smile

PS
Określenie Chrystus Nazareński dotyczy sposobu przedstawienia Chrystusa (długa szata, korona cierniowa, szkaplerz, związane ręce), w żadnym razie nie musi być nazwą własną kapliczki. U mnie we wsi jest figura Jana Nepomucena a kapliczka nazywa sę "U Jona"  smile  O ile mi wiadomo jest jeszcze jedno przedstawienie tego rodzaju na Łysinie...

13

Odp: Łysina

Witaj Klimku
Dziękuję za słuszne uwagi co do figury. Masz rację. Zasugerowałem się nazwą lokalną.
Podaję telefon osoby udostępniającej zwiedzanie Izby Regionalnej w Łysinie: tel. kom. 604176222.
Dołączam zdjęcie wnętrza.

14

Odp: Łysina

Cudna fota. smile W którym to jest miejscu ?

http://szlakiibezdroza.blogspot.com/  - wszystko na czasie .

15

Odp: Łysina

Fantastyczne widoki z Łysiny, fantastyczne...  cool

Mapka przyda się do zaplanowania wędrówki - może uda się poznać, wyjaśnić niektóre tajemnicy Łysiny  wink  big_smile

Wizjoner - jeżeli masz ochotę to zapraszam do działu Przedstaw się, gdzie można napisać parę słów o sobie - ale tylko wtedy, jeżeli masz na to ochotę  wink  big_smile

Wokół góry, góry i góry...i całe moje życie w górach, ileż piękniej drozdy leśne śpiewają,niż śpiewak płatny na chórach. Wokół lasy, lasy i wiatr...i całe życie w wiatru świstach. Wszyscy, których kocham, wita was modrzewia ikona złocista. (J.Harasymowicz) smile

16

Odp: Łysina

Zgodnie z obietnicą przedstawiam brakujące do kompletu kapliczki z Łysiny.
Chrystus Nazareński, figura z kamienia piaskowca z 1843 r. znajduje się w środku wsi przy skrzyżowaniu, na półrolku "Janów".
Kamienna kapliczka Jezusa Nazareńskiego, polichromowana przez Michała Gugę w 1892 r. W dolnej partii płaskorzeźba strażaka. Zadaszona,ogrodzona, znajduje się na półrolku "Bekry" w dolinie, ul. Nowa 14.

Kapliczka Matki Boskiej Częstochowskiej, drewniana zawieszona na modrzewiu na półrolku Scieszki ul. Nowa, wiek ok. 160 lat.
Kapliczka na świerku z obrazkiem Matki Boskiej na półrolku"Berokówka", inaczej Poposki. Wiek określany na przeszło 100 lat.

17

Odp: Łysina

Uzupełniam fotkę kapliczki do pierwszego opisu poprzedniego posta.
Chrystus Nazareński z kamienia piaskowca z 1843 r. znajdujący się przy skrzyżowaniu w środku wsi na półrolku "Janów".

18

Odp: Łysina


Murowana Kapliczka z 1860 r na półrolku "Gugów" w zach. części wsi. Nad drzwiami obrazek Matki Boskiej Częstochowskiej, w środku obrazy i figurki Matki Boskiej i Jezusa.

Krzyż z figurą ukrzyżowanego Chrystusa, wykonany z kamienia piaskowca w 1908 r przez Jana Gugę. Znajduje się na wielkim polu w półrolku "Gugów".
Postument kamienny z płaskorzeźbą św. Antoniego, pochodzi z połowy XIX w. Położony w lesie, niedaleko ul. Figurkowej w zach. części wioski.

19

Odp: Łysina


Kapliczka Matki Boskiej Częstochowskiej z roku 1885, przeniesiona z Maciejówki na ul. Bukową.
Kapliczka drewniana z obrazem Matki Boskiej Nieustającej Pomocy i małymi figurkami Matki Boskiej na granicy  Łysiny w drodze do Gibasów.

20

Odp: Łysina

Bardzo ładny postument kamienny z płaskorzeźbą św. Antoniego. Wygląda na to ze kiedyś na tym postumencie była  rzeźba św Antoniego. Wypadało by się pomodlić:

Św Antoni Padewski
królu niebieski
niech się spełni wola Twoja
Niech się znajdzie zguba moja

O czym ja mam rozmawiać z człowiekiem, który nie rozróżnia wesołego letniego picia od jesiennego depresyjnego pijaństwa ?

21

Odp: Łysina

Jestem zachwycona kapliczkami  cool wszystkie piękne, ale najbardziej chyba podobają mi się te kolumnowe i oczywiście "domkowa", której ściany są w całości z kamienia - podobnie jak na Gibasach.

Nie mogę się już doczekać, gdy zobaczę je wszystkie osobiście  big_smile pewnie zaglądnę też wtedy do Izby Regionalnej i potropię wink wątek kamieniarski...  tongue

Co oznacza wyrażenie "na półrolku"?  hmm

Wokół góry, góry i góry...i całe moje życie w górach, ileż piękniej drozdy leśne śpiewają,niż śpiewak płatny na chórach. Wokół lasy, lasy i wiatr...i całe życie w wiatru świstach. Wszyscy, których kocham, wita was modrzewia ikona złocista. (J.Harasymowicz) smile

22

Odp: Łysina

"Półrolek", to jak przypuszczam, część pól będących własnością od pokoleń jednego gospodarza.
W centrum Łysiny jest stara drewniana przeszło stuletnia chałupa o nazwie " Klub Czapa". Więcej informacji można znaleźć pod adresem www.czapa-noclegi.pl
Myślę, że to dobre miejsce na spotkania pasjonatów Beskidu Małego. smile

23

Odp: Łysina

Warto odwiedzić tę chałupę i wejść przynajmniej na kawę. wink

Ostatnio edytowany przez kris_61 (2012-12-26 22:36:03)

http://szlakiibezdroza.blogspot.com/  - wszystko na czasie .

24

Odp: Łysina

Coraz bardziej mnie Łysina intryguje  wink piękne widoki, tajemnice... nawet miejsce wytchnienia dla eksplorujących lub nocleg się znajdzie...  tongue

Wokół góry, góry i góry...i całe moje życie w górach, ileż piękniej drozdy leśne śpiewają,niż śpiewak płatny na chórach. Wokół lasy, lasy i wiatr...i całe życie w wiatru świstach. Wszyscy, których kocham, wita was modrzewia ikona złocista. (J.Harasymowicz) smile

25

Odp: Łysina


Uzupełnieniem kapliczek na terenie Łysiny, jest  współczesna drewniana figura św. Floriana, która początkowo była w centrum wsi pod przeszło stuletnią lipą a dziś ustawiona jest na placu Odnowy. Rzeźba została wykonana przez tyskiego artystę Aleksandra Witka.