1

Temat: Mapy wydawnictwa Harmanec

Przy okazji planowania zimowej wycieczki na VR, postanowilem zakupic jakas mape MF i w rece wpadla mi mama Parku Narodowego Malej Fatry wydana przez wydawnictwo slowackie Harmanec. Duzo dobrego slyszalem o tym wydawnictwie i teraz wiem dlaczego. Mapa wydana na porzadnym papierze,bardzo szczegolowa/ 1: 25 000/ i zarazem bardzo czytelna. Mapa posiada siec GPS, sa na niej zaznaczone zarowno szlaki piesze, rowerowe jak i dla narciazy. Dodatkowo do mapy dolaczona jest czesc tekstowa w postaci ksiazeczki-przewodnika, ktora zawiera oprocz opisow ciekawych miejsc, regulamin parku, instrukcje poslugiwania sie GPS oraz opisanych 8 najciekawszych szlakow wraz z profilem trasy, godzinami przejsc poszczegolnych odcinkow. Jest tez tam troche o historii i przyrodzie okolic. Jak dla mnie mapa rewelacja w Polsce sie z czyms takim nie spotkalem, a wszystko to za cene 108 Kc/ okolo 17 PLN/. Ponadto w opisie mapy podano ze wydawnictwo harmanec wydaje tez mapy w wersji polskiej naszych i przygranicznych pasm:
Orava-Beskid Zywiecki
Tatry Zachodnie -Rohacze
Tatry Wysokie
Gorce-Kotlina Nowotarska
Beskid Sadecki-Pieniny
Beskid Sadecki-Beskid Niski- czesc zachodnia
Beskid Niski-czesc srodkowa
Beskid Niski-czesc zachodnia
Bieszczady-Bukowskie Wierchy
mapy te sa w skali 1:50 000
oraz Pieninski Park Narodowy w skali 1:25 000
Tak wiec polskie wydawnictwa maja duza konkurencje i jak bede kupal mapy to zapewne beda to mapy Harmanec, sa bez porownania lepsze od znanych mi naszych.

2

Odp: Mapy wydawnictwa Harmanec

Jardo, czy to jest mapa nr 8 VKU?

Wprawdzie nie znam tej konkretnej mapy (mam np. mapę nr 110, 1:50000 i nr 120, 1:50000), ale polemizował bym z tym stwierdzeniem:

Jardo napisał/a:

Mapa wydana na porzadnym papierze

Wszystkie mapy tego wydawnictwa, które posiadam (mam też N. Tatry 2 szt., Choczańskie Wierchy szt. 1, Wielką Fatrę szt 1) są niestety wydane na papierze bardzo niskiej jakości, który rwie się i drze już po 2-3 wyjazdach. W zasadzie każdą mapę należałoby podkleić na łamaniach jeszcze przed pierwszym wyjazdem, bo potem jest już tylko gorzej. Jeśli chodzi o odwzorowanie różnych szczegółów (np. wiaty, źródła, chaty, schrony itp.) nie mam zastrzeżeń.

"Because it's there" (G. Mallory)
Moje galerie: https://get.google.com/albumarchive/105 … source=pwa

3

Odp: Mapy wydawnictwa Harmanec

Witam!

Mapa mapie nierówna. Nawet w obrębie danego wydawnictwa. VKU na pierwszy rzut oka faktycznie wydają sie być "przyjazne" turystom ale z informacjami na nich róznie bywa. Część z wymienionych przez Ciebie map z terenów Polski jest już nieaktualna. Po prostu na Słowacji się nie sprzedają więc nie było nowych wydań. Powiem tak, jesli chodzi o Słowację to są niezastąpione (zwłaszcza 25-tki). Choć mają już "prywatną" konkurencję mim. TatraPlan oraz mapy czeskiego wyd. Shocart.
Nie wszystkie VKU są wydawane w wersji z info/przewodnikiem a jeśli już to wiekszość jest po słowacku. Z polską wersją jest tylko kilka tytułów.
Co mnie najbardziej razi w tych mapach, to znakowanie szlaków ciągłą grubą linią. Czasami (gdy kilka szlaków biegnie wspólnie) jest to kolorowa tęcza, tyle tylko, że nie wiadomo czy szlak przebiega drogą czy scieżką. Niestety część wydawnictw niemieckich i czeskich też tak robi. Ale to moja opninia o takiej grafice.
Aby jednak zakończyć pozytywnie: kupiłeś najlepszą mapę  Malej Fatry jaka jest   smile
pozdrawiam
mariusz

Ostatnio edytowany przez bcFan (2013-01-18 16:57:36)

4

Odp: Mapy wydawnictwa Harmanec

Tak Piotr to ta mapa, a co do jakosci papieru to chyba tylko laminowane mapy sie nie rozdzieraja tongue

5

Odp: Mapy wydawnictwa Harmanec

jardo napisał/a:

Tak Piotr to ta mapa, a co do jakosci papieru to chyba tylko laminowane mapy sie nie rozdzieraja tongue

Nie lubie laminowanych map tongue  jakoś źle mi się z nich czyta mimo iż są takie same jak papierowe, jakoś lubie papier w ręce trzymać  smile

6

Odp: Mapy wydawnictwa Harmanec

Macieks napisał/a:

(...) Nie lubie laminowanych map tongue  jakoś źle mi się z nich czyta mimo iż są takie same jak papierowe, jakoś lubie papier w ręce trzymać  smile

Map tego wydawnictwa nie znam, ale po pewnym wypadzie z Marcusem nauczyłam się oklejać mapy szeroką taśmą i wykorzystywać je do .... zjazdów z górki na szlaku lol  laminowane mapy pewnie tyż się do tego przydadzą  wink

Wokół góry, góry i góry...i całe moje życie w górach, ileż piękniej drozdy leśne śpiewają,niż śpiewak płatny na chórach. Wokół lasy, lasy i wiatr...i całe życie w wiatru świstach. Wszyscy, których kocham, wita was modrzewia ikona złocista. (J.Harasymowicz) smile

7

Odp: Mapy wydawnictwa Harmanec

map mam wiele z tego wydawnictwa i są super. Trzeba się jednak przyzwyczaić do ich czytania w porównaniu z polskimi mapami.