251

Odp: Warunki na szlakach

sprocket73 napisał/a:

Piękny podział smile
Dopatrzyłem się na nim czegoś takiego jak Pagóry Jaworznickie. Wcześniej nigdy się nie spotkałem z taką nazwą wink

Piękny ale również kontrowersyjny. U nas na geografii był do wykucia na pamięć (łacznie z krótka charakterystyką regionów). Dla Polski południowej do poziomu mezoregionu. Temat zrobił sie troszkę off-topic. Ale co tam :-)  Zwróćcie uwagę, że wg ostatniej wersji w/w podziału do B. Makowskiego zalicza nie tylko Jałowiec ale i Mendralowa. Tu traktowane łącznie. Najwięcej kontrowersji budzą właśnie szczegółowe granice regionów.
Aby jednak utrzymać temat warunków w regionie zapytam  smile 
da się już przejść na nartach od kościoła w Rzykach przez pola w stronę Klimaski czy czekać jeszcze na dalsze opady?

252

Odp: Warunki na szlakach

Zależy ile śniegu potrzebujesz???
jest ok 20 cm po polach i nic nie wystaje ponad nim. Jak chcesz to jurto wrzucę kilka zdjęć z tamtych okolic bo tamtędy czasem maszeruje do sklepu  ( auto padło i jest  w naprawie)))

253

Odp: Warunki na szlakach

Jałowiec to w zależności od podziałów Pasmo Jałowieckie lub zaliczany do BŻ, ewentualnie BM. Tym niemniej stanowi najwyższy szczyt pasma/pasemka smile

254

Odp: Warunki na szlakach

bcFan napisał/a:

Piękny ale również kontrowersyjny.

Z tymi Pagórami Jaworznickimi to trochę tak dla jaj napisałem.
Nie będę za bardzo wnikał, bo może i trzeba jakoś nazwać te moje nieciekawe tereny, a "pagóry" w sumie pasują.

Ale popatrzmy jak ten Pan podzielił Tatry. Otóż mamy coś takiego jak "Tatry Wschodnie". To również pierwszy raz słyszę, a nazewnictwo w Tatrach, a szczególnie pojęcie Tatry Wysokie jest dość ugruntowane. Tego nie można sobie ot tak zmienić. Były już takie odgórne zmiany (np. Stalinogród) i wiadomo jak się to skończyło wink

Żeby nie robić OT...
W Pagórach Jaworznickich ok 20-30 cm świeżego śniegu. Na nieprzedaptanych ścieżkach nie zaleca się używać półbutów big_smile

255

Odp: Warunki na szlakach

Nie do końca sprocket, nie do końca.

Słowacy np. dzielą Tatry na Západné (Zachodnie) i Východné (Wschodnie), a te ostatnie dopiero na Vysoké (Wysokie) i Belianske (Bielskie). Warto zajrzeć do ichniejszej Wiki.

"Picie wódki, to jest wprowadzanie elementu baśniowego do rzeczywistości."
Jan Himilsbach

256

Odp: Warunki na szlakach

Słowacy dzielą inaczej, Ukraińcy też a Rumuni to zupełnie. Istnieją też geografowie co pasmo w Serbii za Dunajem zaliczają do Karpat. Co do Tatr Słowacy np. rozdzielają Zachodnie na 5 członów.

257

Odp: Warunki na szlakach

dlatego jeśli chodzi o te podziały to najlepiej chyba mówić wg kogo się podaje i wtedy nie będzie problemów big_smile wink

"Tak jak zawsze, kiedy zdarza mi się widzieć coś niebywałego, żałowałem, że nie ma ze mną miłych sercu ludzi, żeby mogli oni też swoje zatroskane oczy widokiem czystym uradować i przemyć, zasługują przecież na to nie mniej niż ja, albo bardziej"  /E. Stachura/

258

Odp: Warunki na szlakach

nena napisał/a:

dlatego jeśli chodzi o te podziały to najlepiej chyba mówić wg kogo się podaje i wtedy nie będzie problemów big_smile wink

według mnie  wink  big_smile    poparte stanowczą i groźną miną i nie ma problemów

Tomkos, dzięki za odpowiedź.
To już wystarczająco a zakładam, ze do weekendu coś dosypie. Przypuszczam, że im wyzej tym wiecej.

259

Odp: Warunki na szlakach

ja powiem tylko, że w Sudetach też jest piękna zima wink

----------------------------------------
Największą ozdobą naszego Beskidu [...] są jego urocze doliny. Wprawdzie dawno już straciły one charakter pierwotności i dzikości, [...] ale mimo wszystko nie są pozbawione swoistego wdzięku, chociaż wszędzie już widoczne są ślady rąk ludzkich.
- Jan Galicz

260

Odp: Warunki na szlakach

Podaję za Chatką na Potrójnej aktualne warunki na Potrójnej. wink

  • na zewnątrz -10 (w chatce ciepło:) )

  • śniegu 40 cm (zmrożony)

  • szlaki przetarte smile

Nic tylko plecak pakować i w drogę ! big_smile

"Tak jak zawsze, kiedy zdarza mi się widzieć coś niebywałego, żałowałem, że nie ma ze mną miłych sercu ludzi, żeby mogli oni też swoje zatroskane oczy widokiem czystym uradować i przemyć, zasługują przecież na to nie mniej niż ja, albo bardziej"  /E. Stachura/

261

Odp: Warunki na szlakach

nena napisał/a:

Podaję za Chatką na Potrójnej aktualne warunki na Potrójnej. wink

  • na zewnątrz -10 (w chatce ciepło:) )

  • śniegu 40 cm (zmrożony)

  • szlaki przetarte smile

Nic tylko plecak pakować i w drogę ! big_smile

Coś mi się zdaje, że przedreptam tamtędy jutro na nartach smile

262

Odp: Warunki na szlakach

bcFan napisał/a:

Coś mi się zdaje, że przedreptam tamtędy jutro na nartach smile

No i o to mi chodziło, co by Ktoś przedreptał big_smile wink, a jak już przedrepta , to i coś napisze wink .

"Tak jak zawsze, kiedy zdarza mi się widzieć coś niebywałego, żałowałem, że nie ma ze mną miłych sercu ludzi, żeby mogli oni też swoje zatroskane oczy widokiem czystym uradować i przemyć, zasługują przecież na to nie mniej niż ja, albo bardziej"  /E. Stachura/

263

Odp: Warunki na szlakach

Wczoraj w Paśmie Policy śniegu max 30 cm i ścieżki wydeptane myślę że w BM będzie podobnie w końcu nie było ostatnio obfitych opadów smile

"Nie uda się odnieść w życiu sukces, jeśli człowiek nie zaangażuje się w to całym sercem.To samo dotyczy sztuki przetrwania- ci którym udaje się wyjść z opresji, zawsze dają z siebie wszystko.Zarówno w życiu jak i w survivalu, jeżeli się łamiesz przegrywasz."Bear Grylls

Zapraszam do galerii : http://picasaweb.google.com/109029069602413014760

264

Odp: Warunki na szlakach

dzisiaj na Hrobaczej Łące - przedeptane wszystkie szlaki, a nawet więcej. A tam gdzie nie przedeptane przeciętnie do kolan, więc w rakietach bez specjalnego wysiłku można pędzić.
Śnieg określiłbym jako stary, zleżały.

p.s.
zmieniłem pisownię na "H", ale jak to w końcu ma być... chyba nikt nie wie wink

Ostatnio edytowany przez sprocket73 (2013-01-20 19:43:21)

265

Odp: Warunki na szlakach

dzisiejsze wieści ze szlaku czarnego z Wilkowic w kierunku Skały Czarownic i Magurki => szlak nie przetarty zupełnie nie licząc lisa wink, do Skały Czarownic śniegu do 20 cm i generalnie OK, powyżej śniegu do 40 miejscami 50 cm, góra zmrożona a pod spodem puch, bez rakiet średnio, trzeba mocno torować a i tak człowiek się zapada, do Magurki nie dotarliśmy, na Basiurach nastąpił odwrót, łatwiej było zejść z Chudym po własnych śladach niż pchać się jeszcze do góry...

266

Odp: Warunki na szlakach

W rejonie Leskowca wszystkie szlaki mniej lub bardziej przedeptane.Szedłem dzisiaj od strony południowej ale gadałem z kilkoma znajomymi którzy przyszli praktycznie z każdej strony(z wyjątkiem Czartaka) i potwierdzili całkowite przedeptanie.Zmrożonego śniegu ok.20-30,maks 40,widoczność bardzo kiepska,około południa na szczycie Leskowca ok.50m hmm  Wszystko rekompensuje las który jest bajkowo piękny wink W schronisku zaś ciężko było miejsce znaleźć co by pifko tudzieź innego trunka wypić.

Tam na dole zostało wszystko to co cię męczy,patrząc z góry wokoło świat wydaje się lepszy. <KSU "Za mgłą">

267

Odp: Warunki na szlakach

Na Leskowcu  "przedeptane" 30 - 40 cm  a do tego przy schronisku dwa koniki w zagrodzie (jeden podczas wykonywania zdjęć w szopce i  saneczki k/o schroniska.

Ostatnio edytowany przez kruwad (2013-01-20 20:11:21)

268

Odp: Warunki na szlakach

Czarny, od ośrodka wypoczynkowego w stronę Potrójnej z pojedynczym pieszym śladem, który to ślad usilnie starałem się zniszczyć nartami tongue .   Od wiadomej leśnej kaplicy w górę highway utrzymywany spychaczem. Warunki na Samiuśkim szczycie Potrójnej: gorący kominek, gorąca chata, gorąca herbata smile  A śnieg? Niżej niewielkie ilości (kamienie zgrzypią pod nartami....... a może to narty zgrzypią nad kamieniami? )  Wyżej na polanach powoli tworzy się lodoszreń łamliwa....straszne paskudstwo dla narciarza.  Ale co tam....gorący kominek, gorąca chata, gorąca herbata smile    W stronę Jawornicy nieprzetarte, w stronę Leskowca fajny ubity chodniczek. Eskimosi w takich warunkach chodzą w sandałach .....chyba.  big_smile

m.

269

Odp: Warunki na szlakach

Szlaki przetarte ?:)

"Nie uda się odnieść w życiu sukces, jeśli człowiek nie zaangażuje się w to całym sercem.To samo dotyczy sztuki przetrwania- ci którym udaje się wyjść z opresji, zawsze dają z siebie wszystko.Zarówno w życiu jak i w survivalu, jeżeli się łamiesz przegrywasz."Bear Grylls

Zapraszam do galerii : http://picasaweb.google.com/109029069602413014760

270

Odp: Warunki na szlakach

A teraz jak tam? U mnie w okolicy ostatnio tak padało, że 20 cm śniegu z podwórka poszło w cholerę... Luźno montuję wyjazd na Lewskowiec i Bliźniaki, ale zastanawiam się jakie tam warunki. Ktoś był ostatnio albo obserwuje?

http://mkarweta.vot.pl - szczyt łebdizajnu, stworzę każdemu za dwa piwa.

271

Odp: Warunki na szlakach

dzisiaj byłem na stoku w Praciakach więc tam prószył śnieg ok 15, a na dole deszcz ok 16 Warunki są takie, że w dole śniegu jest nie wiele albo nie ma w ogóle bo wywiało, a w górach jeszcze jest wink

----------------------------------------
Największą ozdobą naszego Beskidu [...] są jego urocze doliny. Wprawdzie dawno już straciły one charakter pierwotności i dzikości, [...] ale mimo wszystko nie są pozbawione swoistego wdzięku, chociaż wszędzie już widoczne są ślady rąk ludzkich.
- Jan Galicz

272

Odp: Warunki na szlakach

wczoraj ok. południa na Żarze resztki śniegu na szczycie + właściwie tylko sztuczny na stoku, widoków za bardzo nie było ale na północnych stokach jeszcze jakieś resztki leżą, pewnie w lesie będzie więcej...

273

Odp: Warunki na szlakach

Beskid Mały znowu biały,ok 10cm świeżego śniegu pod Leskowcem big_smile

Tam na dole zostało wszystko to co cię męczy,patrząc z góry wokoło świat wydaje się lepszy. <KSU "Za mgłą">

274

Odp: Warunki na szlakach

mały pikuś napisał/a:

Beskid Mały znowu biały,ok 10cm świeżego śniegu pod Leskowcem big_smile


A pod spodem coś leży, czy goła ziemia? Bo na 10 cm to rakiet brał nie będę wink)

http://mkarweta.vot.pl - szczyt łebdizajnu, stworzę każdemu za dwa piwa.

275

Odp: Warunki na szlakach

Pod Leskowcem sypie bardzo mocno od rana, ok 10 cm to może już jest , pod spodem raczej goła ziemia marcus , chociaż w partiach szczytowych to jeszcze jakieś zmrożone płaty leżą smile

"Tak jak zawsze, kiedy zdarza mi się widzieć coś niebywałego, żałowałem, że nie ma ze mną miłych sercu ludzi, żeby mogli oni też swoje zatroskane oczy widokiem czystym uradować i przemyć, zasługują przecież na to nie mniej niż ja, albo bardziej"  /E. Stachura/