Temat: Noże

Trochę się przymierzam do kupienia noża. Co prawda do tej pory bardzo dobrze się bez niego obchodziłem, ale myślę, że w trybie biwakowym trzeba  takie coś już mieć. Pierwsza z propozycji.

LIGHT MY FIRE Nóż FIREKNIFE

Pełen koloru nóż outdoorowy ze szwedzkim krzesiwem FireSteel®. Szwedzki FireKnife TM jest skutkiem kooperacji między firmami Light My Fire i Mora ze Szwecji. Mora wytwarza bardzo dobrej klasy noże od ponad 120 lat. Tym razem jest to troszkę więcej aniżeli ekstremalnie ostry, przydatny i pewny nóż: w rączce mieści się krzesiwo.

Innymi słowy zdołasz np.: przyrządzać rybę do pieczenia, nastrugać rozpałkę i zapalić ogień tylko za wykorzystaniem jednego narzędzia

Cechy:

    praktyczne i mocno profi lowane ostrze.
    pochwa z uchwytem.
    pewna, gumowana rękojeść.
    w komplecie oryginalne szwedzkie krzesiwo FireSteel:
    Zapala maszynki, kuchenki, grille gazowe.
    Działa tak samo gdy jest mokre.
    Przewidywalna wydajność na każdej wysokości.
    Wytwarza iskry o temp. 2980 ° C (5400 ° F).



Technologie:

    Ostrze: stal nierdzewna Sandvik 12C27
    Rękojeść: gumowany materiał TPE
    Swedish FireSteel : stop magnezu
    Wymiary: 225x45x38mm Waga: 94 g


Opis w Outdoorzy.pl

2

Odp: Noże

Osobiście posiadam "klasyka" firmy Victorinox, podobnego do poniższego, tylko w kolorze czarnym:

Nóż posiada blokadę głównego ostrza. Korkociąg jest dla mnie mało przydatnym dodatkiem, do tego w takiej postaci bardzo niewygodnym w użyciu. Nie wiem, czy ktoś z was próbował wyciągnąć tym korek z jakiejkolwiek butelki? Jeśli nie to życzę powodzenia wink
Dla mnie najistotniejsza jest długość właśnie głównego ostrza, bo krojenie chleba, czy nawet sera żółtego przy pomocy krótkiego ostrza jest dość męczące wink

Ostatnio edytowany przez piotr (2012-03-13 11:00:42)

"Because it's there" (G. Mallory)
Moje galerie: https://get.google.com/albumarchive/105 … source=pwa

3

Odp: Noże

Muszę go sobie obejrzeć jak będzie okazja. Bo to otrze wcale mi się nie wydaje długie wink


Znalazłem trochę rozbudowaną wersję Victorinox'a

Opis:

    kombinerki
    śrubokręt 2 mm
    śrubokręt 3 mm
    przecinak do drutu o twardości do 40 Hrc
    śrubokręt 5 mm
    otwieracz do kapsli
    śrubokręt 7,5 mm
    ostrze
    ząbkowane ostrze
    pilnik do metalu
    piłka do metalu
    piłka do drewna
    szpikulec
    śrubokręt gwiazdkowy 1+2
    dłutko do drewna
    otwieracz skrzyń
    przyrząd do zginania drutu
    przyrząd do zdejmowania izolacji
    skrobak do drutu
    otwieracz do puszek
    miarka (23 cm)
    miarka (9 cali)
    zaciskach przewodów elektrycznych
    przecinak do drutu hartowanego
    uszko mocujące
    12 oddzielnych sprężyn
    zwolnienie blokady
    nulonowe etui


Info pochodzi ze sklepu Outdoorzy.pl

4

Odp: Noże

Długość ostrza chyba 80 mm (sprawdzę dokładnie, ale takie dane podaje producent):
http://scyzoryki.net/pl,product,1234896 … 353,3.html
Nie jest to za dużo, ale ujdzie.
Powala mnie ilość funkcji tego twojego noża, ale cena też przyprawia o lekki zawrót głowy wink Są jeszcze wersje z pamięciami flash itp.

Ostatnio edytowany przez piotr (2012-03-14 09:52:39)

"Because it's there" (G. Mallory)
Moje galerie: https://get.google.com/albumarchive/105 … source=pwa

Odp: Noże

piotr napisał/a:

Osobiście posiadam "klasyka" firmy Victorinox, podobnego do poniższego, tylko w kolorze czarnym:

Nóż posiada blokadę głównego ostrza. Korkociąg jest dla mnie mało przydatnym dodatkiem, do tego w takiej postaci bardzo niewygodnym w użyciu. Nie wiem, czy ktoś z was próbował wyciągnąć tym korek z jakiejkolwiek butelki? Jeśli nie to życzę powodzenia wink
Dla mnie najistotniejsza jest długość właśnie głównego ostrza, bo krojenie chleba, czy nawet sera żółtego przy pomocy krótkiego ostrza jest dość męczące wink

Ja próbowałam i udało się smile tzn Victorinox spisał się bez problemu, w przypadku "podrobionego" scyzoryka było troszkę gimnastyki ale butelka ku naszej uciesze została otwarta wink

duszą w górach zbłądziłam, bo chciałam....

6

Odp: Noże

CzarownicaZpogodnej napisał/a:

Ja próbowałam i udało się smile tzn Victorinox spisał się bez problemu, w przypadku "podrobionego" scyzoryka było troszkę gimnastyki ale butelka ku naszej uciesze została otwarta wink

Poważnie? No ja nie mogę. U mnie niemal zawsze takie zabawy kończą się: 1) pokruszeniem korka i wpadnięciem kawałków do wina (bleee!), 2) naciągnięciem mięśni rąk, 3) odciskami lub krwiakami na dłoni (oraz wszelkimi kombinacjami tych trzech możliwości)  big_smile To może jakiś instruktarz przy okazji? wink

Ostatnio edytowany przez piotr (2012-03-14 13:53:05)

"Because it's there" (G. Mallory)
Moje galerie: https://get.google.com/albumarchive/105 … source=pwa

7

Odp: Noże

Ja osobiście korzystam z noża szwedzkiej firmy mora i sprawuje mi się on bardzo dobrze
http://www.gromtrade.pl/data/gfx/pictures/medium/0/8/180_1.jpg

Choć narzekam trochę na pochwę ponieważ nóż lubi się z niej wyśliznąć
Nadmienić muszę że z noża korzystam jeśli się nie mylę już od jakiś dwóch lat a używam go do wszystkiego szykowanie jedzenia, struganie kija i wszelkich innych prac (w moich raczkach jest on eksploatowany dość mocno) a mimo to od nowości utrzymuje bardzo dobra ostrość (jeszcze nie musiałem go ostrzyć)

Jeśli chodzi o multitoola Victorinox'a katuje go mój kolega z pracy i również sprawuje się on bardzo dobrze

Ostatnio edytowany przez Kaper (2012-03-15 12:51:57)

wszyscy razem jesteśmy jedną częścią istnienia, wszyscy razem jesteśmy jedną częścią zniszczenia

8

Odp: Noże

"Zapala maszynki, kuchenki, grille gazowe."
Jest to niezwykle lakoniczny opis zastosowań krzesiwa syntetycznego.
Przy odpowiedniej wiedzy i praktyce krzesiwem syntetycznym można zapalić nawet drewno, o innych łatwiejszych do zapalenia naturalnych materiałach już nie wspomnę.

Mory to bardzo szacowne noże, szczególnie te ze stali rdzewnej.

Korkociągami Victorinoxów otwierałem wiele butelek i nie mogę o nich nic złego powiedzieć.
Oprócz otwierania butelek korkociągi mają również inne zastosowania.

Ostatnio edytowany przez Staszek (2013-01-11 13:57:07)

9

Odp: Noże

Mam Victorinoxa (czerwonego) i otwierałem nim wiele win. Prawda, że lepiej otwierać takim "kuchennym" korkociągiem, ale scyzorykiem też się zawsze bez problemów udawało.

10

Odp: Noże

"Prawdziwy facet" powinien mieć kilka noży, na różne okazje big_smile
Czego innego używam w mieście , co innego biorę na wyjazd urlopowy, a jeszcze inny na 2 tyg. wypad na Ukrainę...
Bo o ile korkociąg się zawsze przyda, to na kiego  grzyba mi tam zestaw śrubokrętów krzyżakowych czy cążków do izolacji elektrycznej??
Jak przyjdzie pokroić tygodniowy chleb scyzorykiem z 8cm ostrzem to lepiej go od razu wkruszyć do zupy smile chleb oczywiście wink
FIREKNIFE- to taka zabawka, gadżet =ładny ,można go mieć w apteczce, ale rzadko używać ...

Polecam Gerber Gator mam go kilka lat i jest Ok.
Swietne jako nażędzie biwakowe są noże Opinel- proste ale skuteczne.
Nóż skłądany MUSI mieć BLOKADĘ !
Znam takich co nie patrzą na noże skłądane, a szanują tylko noże o stałej głowni... I maja dużo racji big_smile

11

Odp: Noże

Tak tylko nieśmiało zapytam.
A jak ktoś ma nie kilka, tylko kilkadziesiąt noży, to jest kilkuset procentowym facetem, czy też dewiantem?   big_smile  big_smile  big_smile

12

Odp: Noże

Kaper -> link nie działa, którą Morę masz, 860?

TNT'omek -> zgadzam się od początku do końca, BTW, ładny podpis big_smile, nie zauważyłem wcześniej, czy zmieniłeś niedawno? wink

lowell -> takiego multitool'a to sobie daruj od razu, generalnie ciężkie to cholerstwo, nieporęczne i w prostych zastosowaniach wybitnie nieprzydatne, szukaj raczej czegoś składanego, właśnie jak Opinel, ew. jak lubisz gołe na wierzchu to właśnie Mora, z Victorinoxów mogę polecić klasyczny model HUNTER, miałem przez lata póki nie przepier... gdzieś w lesie na własnym zadupiu...

Staszek -> to zależy czy tylko patrzy, czy jeszcze ostrzy co wieczór a potem liże opiłki big_smile

generalnie do poczytania polecam stronę www.knives.pl, a właściwie każdy użytkownik noży winien zacząć od podpisania petycji na http://ntn.knives.pl/

13

Odp: Noże

aaa, Piotruś, mam jeszcze na stanie śjakiegośtam Victorinoxa, z tych mniejszych, korkociągiem bardzo ładnie otwiera się winka, nie raz służyłem pomocą na różnych mniej lub bardziej oficjalnych imprezach big_smile

14

Odp: Noże

Akall napisał/a:

aaa, Piotruś, mam jeszcze na stanie śjakiegośtam Victorinoxa, z tych mniejszych, korkociągiem bardzo ładnie otwiera się winka, nie raz służyłem pomocą na różnych mniej lub bardziej oficjalnych imprezach big_smile


Potwierdzam smile

multitool to raczej jako ciekawostka smile

15

Odp: Noże

Widzę, że tylko ja mam problemy z otwieraniem wina nożem Victorinoxa. W związku z tym na wyprawach z reguły kupuję... piwo wink
Akall ten projekt to już przeszedł? Niestety mam wrażenie, że ludzie siedzący w polskim Sejmie mają wodę sodową w głowach, albo też ciągle nie mogą, mimo 23 lat nowej Polski wyzwolić się z myślenia totalitarnego. To jest jakaś mentalna zaraza, albo obłędne przekonanie, że wystarczy coś zadekretować w ustawie lub rozporządzeniu żeby problem (np. zabójstwa, terroryzm) samoistnie zniknął.
Koniec wycieczek politycznych wink

"Because it's there" (G. Mallory)
Moje galerie: https://get.google.com/albumarchive/105 … source=pwa

16

Odp: Noże

Staszek napisał/a:

Tak tylko nieśmiało zapytam.
A jak ktoś ma nie kilka, tylko kilkadziesiąt noży, to jest kilkuset procentowym facetem, czy też dewiantem?   big_smile  big_smile  big_smile

a może restauratorem ? big_smile

17

Odp: Noże

Akall, dzięki za pocieszenie, bo już się zaczynałem martwić o swój stan psychiczny.  wink

TNT'omek, wyobrażasz sobie gościa w restauracji, który kroi kotleta BK7 lub SRK ?  yikes

Ostatnio edytowany przez Staszek (2013-01-22 10:49:45)

18

Odp: Noże

Staszek napisał/a:

Akall, dzięki za pocieszenie, bo już się zaczynałem martwić o swój stan psychiczny.  wink

TNT'omek, wyobrażasz sobie gościa w restauracji, który kroi kotleta BK7 lub SRK ?  yikes

bo już co innego jak go pokroi Gerberem MARK II big_smile

19

Odp: Noże

To ja zapytam jeszcze w imieniu dziewczynek?  smile

Co dla nas polecicie? Niech będzie:
- niezbyt ciężkie, wygodne w przechowywaniu i transporcie,
- w czasie dłuższej wędrówki raczej wink nie poluję, ale patyczek do kiełbaski to czasami strugam,
- chlebek na kromeczki pokroić...
- i wyglądać groźnie  tongue  bo na samoobronę są inne sposoby  wink

Jakieś konkretne modele?

Wokół góry, góry i góry...i całe moje życie w górach, ileż piękniej drozdy leśne śpiewają,niż śpiewak płatny na chórach. Wokół lasy, lasy i wiatr...i całe życie w wiatru świstach. Wszyscy, których kocham, wita was modrzewia ikona złocista. (J.Harasymowicz) smile

20

Odp: Noże

CRKT M16 - 13SF  - fajny nóż , poręczny , nieduży- ładnie leży w każdej... torebce wink
I bezpieczny ma podwójną blokadę!

21

Odp: Noże

Opinele są mało skomplikowane - jak niektórzy faceci smile, ale w związku z "pasterskim wyglądem" lepiej się komponują z plecakami, chlebakami niż torebkami wink

22

Odp: Noże

TNT'omku nie znasz Joli. Jej tam żadna damska torebka nie pasuje. Jeśli już to porządny górski plecak. A nóż też zaproponuj porządny, wyprawowy, co by mogła czasem również i wilka i niedźwiedzia nim nastraszyć  a nie jakiś kozik dla dzieci z 3,5 calowym ostrzem wink

"Because it's there" (G. Mallory)
Moje galerie: https://get.google.com/albumarchive/105 … source=pwa

23

Odp: Noże

Proponuje przeczytać to :
http://www.swiatnozy.pl/index.php/artyk … 2-opinel-9-
a potem wziąć Opinela 10 czy 12  do ręki...i go nie chcieć oddać big_smile

24

Odp: Noże

Miałem na myśli CRKT M16 - 13SF, ale artykuł o Opinelu jakoś nie zachęcił mnie do jego zakupu wink Znam ten nóż ze Sklepu Podróżnika, gdzie jego różne wersje są zawsze eksponowane na takim małym drewnianym stojaczku, ale nigdy nie miałem okazji go używać.

"Because it's there" (G. Mallory)
Moje galerie: https://get.google.com/albumarchive/105 … source=pwa

25

Odp: Noże

To wszystko zależy czego od noża oczekujemy...znam i takich co mają sprzęt za ładnych parę stówek i po...przecięciu koperty mówią : świetny jest ten nóż, i takich co sami wyklepali z resora nóż i niezrażeni jego wyglądem używają do do skrajnie extremalnych prac.
Często na wyprawy braliśmy zwykły kuchenny nóż 30cm ostrza. Z prostej przyczyny- nożem szturmowym , który z łatwością przecina szyję czy  tętnicę udową przeciwnika, okropnie źle się kroi okrągły ponadtrzykilogramowy bochen chleba big_smile
Opinelem można zrobić 95% prac jakie stawiamy przed nożem na wycieczce, trekkingu, czy innej wyrypie.
Jest lekkim ,stylowym kozikiem, o uderzającej prostocie i ze skuteczną blokadą ostrza. Proste ostrze ,bez ząbków, piłek, czy dodatkowych szlifów łatwo można naostrzyć, bez użycia spec. sprzętu.
I jeszcze jak go zgubimy, zostawimy czy się komuś spodoba, to kosztuje kilkadziesiąt ,a nie kilkaset złotych.