26

Odp: Wilki

no to news, trzba tropicieli forumowych ruszyć

----------------------------------------
Największą ozdobą naszego Beskidu [...] są jego urocze doliny. Wprawdzie dawno już straciły one charakter pierwotności i dzikości, [...] ale mimo wszystko nie są pozbawione swoistego wdzięku, chociaż wszędzie już widoczne są ślady rąk ludzkich.
- Jan Galicz

27

Odp: Wilki

wow, ale informacja !  Żal tylko, że natknęły się na ślady cywilizacji   hmm   … Ale może zechcą w Małym trochę pobyć smile.

"Tak jak zawsze, kiedy zdarza mi się widzieć coś niebywałego, żałowałem, że nie ma ze mną miłych sercu ludzi, żeby mogli oni też swoje zatroskane oczy widokiem czystym uradować i przemyć, zasługują przecież na to nie mniej niż ja, albo bardziej"  /E. Stachura/

28

Odp: Wilki

Ciekawa informacja smile Fajnie by było jakby komuś udało się zrobić zdjęcia wilkom w Beskidzie Małym big_smile

29

Odp: Wilki

Ja ostatniej zimy sam widzialem tropy wilka wiec  to bardzo prawdopodobne ze teraz to tez one byly.Super ze sa w BM  takie zwierzeta !

"Nie uda się odnieść w życiu sukces, jeśli człowiek nie zaangażuje się w to całym sercem.To samo dotyczy sztuki przetrwania- ci którym udaje się wyjść z opresji, zawsze dają z siebie wszystko.Zarówno w życiu jak i w survivalu, jeżeli się łamiesz przegrywasz."Bear Grylls

Zapraszam do galerii : http://picasaweb.google.com/109029069602413014760

30

Odp: Wilki

cieszę się że w BM są wilki...ale nie chciałabym ich na żywca spotkac smile

PS. @poziom, zazdroszczę tego koncertu smile

"Góry upajają. Człowiek uzależniony od nich jest nie do wyleczenia. Można pokonać alkoholizm, narkomanię, słabość do leków. Fascynacji górami nie można" Edmund Hillary

31

Odp: Wilki

Jest czego - ciarki po plecach chodziły  roll

Po tegorocznym, wspaniałym  rykowisku teraz wilki ... .


Zobaczymy czy jeszcze się odezwą. Będę nadsłuchiwał.

32

Odp: Wilki

baca napisał/a:

no to news, trzeba tropicieli forumowych ruszyć

Ja mam fotki z tego roku w błocie nie jestem znawcą wilczych  tropów ale myślę że to ślady Wilka dołączam fotki. I tak jak piszą koledzy ja również w okolicach Zimnej Wody słyszałem wycie z pewnością kilku sztuk                                                 

Ostatnio edytowany przez ferdynans (2013-07-25 12:40:07)

Bez wycieczek,podróży,życie ludzkie upływa beztreściwie,nudno i szaro ,toteż one nie tylko urozmajcają,ale rzec można przedłużają nasze życie                             K.SOSNOWSKI

33

Odp: Wilki

fajne łapki ... smile

"Tak jak zawsze, kiedy zdarza mi się widzieć coś niebywałego, żałowałem, że nie ma ze mną miłych sercu ludzi, żeby mogli oni też swoje zatroskane oczy widokiem czystym uradować i przemyć, zasługują przecież na to nie mniej niż ja, albo bardziej"  /E. Stachura/

34

Odp: Wilki

A tu na potwierdzenie że są w okolicy

http://wadowice24.pl/wydarzenia/raporty … a-w-lasach

35

Odp: Wilki

Dla zainteresowanych prezentuje wycinek ze starej książki pod tytułem bodajże "Zwierzęta Województwa Bielskiego" do której kiedyś miałem dostęp. Wycinek odnośnie populacji wilków w BM.


Legenda:
kolumna I - nazwa gatunku
kolumna II - obszar występowania
kolumna III - liczebność i liczba stanowisk ()
kolumna IV - zagrożenie w województwie
R - gatunki rzadkie:
a) gatunki posiadające na obszarze województwa mniej niż 50 osobników (par w przypadku ptaków)
b) gatunki słabo rozpoznane ze względu na sporadyczne występowanie

Ostatnio edytowany przez FaunaPolskiTV (2011-12-06 12:21:24)

36

Odp: Wilki

Ciekawy artykuł o wilczym pożywieniu wink

Menu wilka

Wokół góry, góry i góry...i całe moje życie w górach, ileż piękniej drozdy leśne śpiewają,niż śpiewak płatny na chórach. Wokół lasy, lasy i wiatr...i całe życie w wiatru świstach. Wszyscy, których kocham, wita was modrzewia ikona złocista. (J.Harasymowicz) smile

37

Odp: Wilki

Macieks napisał/a:

W Beskidzie Małym są wilki!!
Wyciągłem scyzoryk i szedłem z nim w ręku aż do Kocierskiej, serce waliło jak szalone. Już więcej tamtędy w zimie nie pójdę.

Macieks spokojnie, już prędzej Ty się na nie rzucisz, niż one na Ciebie. big_smile Sam widziałeś, że odeszły spokojnie w swoją stronę smile. Miło usłyszeć ponownie informację o wilkach w Małym smile.

"Tak jak zawsze, kiedy zdarza mi się widzieć coś niebywałego, żałowałem, że nie ma ze mną miłych sercu ludzi, żeby mogli oni też swoje zatroskane oczy widokiem czystym uradować i przemyć, zasługują przecież na to nie mniej niż ja, albo bardziej"  /E. Stachura/

38

Odp: Wilki

ekstra ja zazdroszczę smile

39

Odp: Wilki

Macieks niezła  przygoda, mało kto miał okazję widzieć na żywo wilka!

40

Odp: Wilki

Gratuluje wilczego spotkania. Szkoda że nie ma fotki samych wilków neutral

41

Odp: Wilki

Tak sobie myślę że obecnie warto być ostrożnym gdyż w BM jest bardzo dużo śniegu i też o pokarm pewnie im trudno a skrajnie głodny Wilk może być nieobliczalny...


Ale to super wiadomość aż do tego stopnia że jutro jadę i ich poszukam !


A te ślady to nie wilka... no chyba że miał kopytka smile

Ostatnio edytowany przez teksanski (2013-02-12 17:37:19)

"Nie uda się odnieść w życiu sukces, jeśli człowiek nie zaangażuje się w to całym sercem.To samo dotyczy sztuki przetrwania- ci którym udaje się wyjść z opresji, zawsze dają z siebie wszystko.Zarówno w życiu jak i w survivalu, jeżeli się łamiesz przegrywasz."Bear Grylls

Zapraszam do galerii : http://picasaweb.google.com/109029069602413014760

42

Odp: Wilki

Sarenki smile

"Nie uda się odnieść w życiu sukces, jeśli człowiek nie zaangażuje się w to całym sercem.To samo dotyczy sztuki przetrwania- ci którym udaje się wyjść z opresji, zawsze dają z siebie wszystko.Zarówno w życiu jak i w survivalu, jeżeli się łamiesz przegrywasz."Bear Grylls

Zapraszam do galerii : http://picasaweb.google.com/109029069602413014760

43

Odp: Wilki

Bardzo Ci zazdroszczę tego spotkania Macieks, chociaż pewnie też nieźle bym się przestraszyła i pewnie bym nie pamiętała wtedy, że "jeleń, sarna i dzik to zwierzęta, które stanowią podstawę pożywienia polskich wilków."  wink

Co do tropów to już rozważaliśmy ten temat na forum i bardzo ciekawy materiał zapodał nam Belmondo tutaj - polecam  smile

Wokół góry, góry i góry...i całe moje życie w górach, ileż piękniej drozdy leśne śpiewają,niż śpiewak płatny na chórach. Wokół lasy, lasy i wiatr...i całe życie w wiatru świstach. Wszyscy, których kocham, wita was modrzewia ikona złocista. (J.Harasymowicz) smile

44

Odp: Wilki

Ja wczoraj szedłem z Kocierskiej na Łamaną i żadne ślady przecinające szlak nie  były widoczne.Mówię oczywiście o śladach wilków.

"Nie uda się odnieść w życiu sukces, jeśli człowiek nie zaangażuje się w to całym sercem.To samo dotyczy sztuki przetrwania- ci którym udaje się wyjść z opresji, zawsze dają z siebie wszystko.Zarówno w życiu jak i w survivalu, jeżeli się łamiesz przegrywasz."Bear Grylls

Zapraszam do galerii : http://picasaweb.google.com/109029069602413014760

45

Odp: Wilki

Wilki zauważyłem na czarnym szlaku z Nowej Wsi do Przeł. Kocierskiej. Jakieś 50m po lewej stronie na wzniesieniu. Na białym śniegu było dokładnie widać, w innej porze roku pewnie bym ich nie zauważył. Szlak przecinały różne ślady, nie znam się na tropach więc niewiem czy wilki tamtędy przechodziły.

46

Odp: Wilki

Macieks napisał/a:

Wilki zauważyłem na czarnym szlaku z Nowej Wsi do Przeł. Kocierskiej. Jakieś 50m po lewej stronie na wzniesieniu. Na białym śniegu było dokładnie widać, w innej porze roku pewnie bym ich nie zauważył. Szlak przecinały różne ślady, nie znam się na tropach więc niewiem czy wilki tamtędy przechodziły.


Ok jutro się tam wybieram to poszukam gadziny big_smile

"Nie uda się odnieść w życiu sukces, jeśli człowiek nie zaangażuje się w to całym sercem.To samo dotyczy sztuki przetrwania- ci którym udaje się wyjść z opresji, zawsze dają z siebie wszystko.Zarówno w życiu jak i w survivalu, jeżeli się łamiesz przegrywasz."Bear Grylls

Zapraszam do galerii : http://picasaweb.google.com/109029069602413014760

47

Odp: Wilki

Cześć

Dziś włócząc się po grzbiecie Bukowskiego Gronia w stronę Przełęczy Bukowskiej natknąłem się na tropy wilka. Wilczek zostawił je prawdopodobnie wczesnym ranem. Niestety nie miałem czym ich sfotografować. Mam ambiwalentne uczucia jeśli chodzi o drapieżne ssaki, ale po weekendzie wybiorę się z aparatem po jakieś konkrety.  wink

48

Odp: Wilki

Wróciłem i muszę przyznać że faktycznie koło Warowni sporo śladów drapieżnika niestaty mało widoczne  ale albo to był wilk  albo duży pies w co szczerze wątpię.

"Nie uda się odnieść w życiu sukces, jeśli człowiek nie zaangażuje się w to całym sercem.To samo dotyczy sztuki przetrwania- ci którym udaje się wyjść z opresji, zawsze dają z siebie wszystko.Zarówno w życiu jak i w survivalu, jeżeli się łamiesz przegrywasz."Bear Grylls

Zapraszam do galerii : http://picasaweb.google.com/109029069602413014760

49

Odp: Wilki

Dzisiaj zrobiłem trasę Zawadka-Łysa Góra - Bliżniaki - Panienka - Gancarz - Ponikiew

Między Łysą Górą a Bliźniakami znalazłem dwa przecinające szlak tropy wilka .Niestety nie miałem aparatu. Odcisk łapy miał ponad 10cm  długości !!! Sporo na tym żółtym szlaku było też śladów saren, dzików , zajęcy więc nic dziwnego że wilki sobie tam są....
Jeśli ktoś chciałby zobaczyć te ogromne ślady to łatwo je znaleźć idąc po moich rakietowych śladach z Zawadki niebieskim smile

"Nie uda się odnieść w życiu sukces, jeśli człowiek nie zaangażuje się w to całym sercem.To samo dotyczy sztuki przetrwania- ci którym udaje się wyjść z opresji, zawsze dają z siebie wszystko.Zarówno w życiu jak i w survivalu, jeżeli się łamiesz przegrywasz."Bear Grylls

Zapraszam do galerii : http://picasaweb.google.com/109029069602413014760

50

Odp: Wilki

teksanski napisał/a:

Sporo na tym żółtym szlaku było też śladów saren, dzików , zajęcy więc nic dziwnego że wilki sobie tam są....

Jak jesienią byłem w okolicy Bliźniaków i Przełęczy Panczakiewicza to od strony Choczni na skraju lasu było mnóstwo miejsc w których dziki taplają się w błocie, wszelkich śladów (dzików i nie tylko) co nie miara. Wilki ogólnie nie miałyby tam źle, bo jak wspomniałeś są tm sarny, dziki, zające, do tego także jelenie, więc jest w czym wybierać.

"Lecz kto sieje kłamstwa, ten w końcu zawsze doczeka się ich plonów, a wtedy może już tylko odpoczywać po trudach i śledzić tylko, jak inni zbierają żniwo i wyręczają go w rozsiewaniu dalej złego ziarna"

J.R.R. Tolkien
SILMARILION