Temat: Pteridologiczny finał w Puszczy Augustowskiej

Wszystko było zrobione pod cel tej wyprawy która zakończyła się pełnym sukcesem smile Podobnie jak w życiu - czyli jaką jesteś zapłacić cenę by osiągnąć swój cel big_smile To była przygoda jak z filmu "Indiana Jones" gdzie najcenniejszy skarb pteridologiczny Polski został znaleziony. Mowa tu o podejźrzonie wirginijskim gatunku który nie tak dawno był uważany za wymarły w Polsce i dopiero w 2010 roku został znaleziony na jedynym stanowisku w Polsce, w Puszczy Augustowskiej w rezerwacie przyrody Starożyn w liczbie 14 osobników.
Tą wyprawę planowałem już od paru lat, aż wreszcie udało się wybrać tam w ten weekend smile
Do Augustowa dojechałem nocą w piątek na sobotę i gdy dotarłem na miejsce to od wtedy zaczęło się jedno wielkie pasmo niespodzianek. Chciałem dostać się do Mikaszówki, ale okazało się że w te rejony prawie w ogóle nie dociera komunikacja autobusowa big_smile Teraz w ogóle się nie dziwie, bo w końcu to najbardziej niedostępny rejon Polski. Nie chcąc pokonywać dystans rzędu około 30 kilometrów na piechotę przeczesując się przez dziewiczy teren puszczy bez namysłu wskoczyłem w taksówkę i podjechałem na miejsce big_smile Z Mikaszówki-Jazy ruszyłem w stronę rezerwatu Starożyn. Robiło się coraz bardziej ciepło i komarów masę które były największą zmorą tej wyprawy big_smile Zaskoczyło mnie niezwykłe bogactwo przyrodnicze Puszczy Augustowskiej smile Polegając na swoich niezwykłych zdolnościach tropicielskich w paprotnikach oraz super orientacji w terenie dotarłem do wyznaczonego miejsca. Szukanie stanowiska zajęło mi dobre kilka godzin, aż je znalazłem smile smile smile smile smile Znajdowało się ono w totalnej dziczy z dala od wszelkich siedzib ludzkich i w ogóle czegokolwiek poza dziewiczym lasem. Satysfakcja ze znalezienia podejźrzona wirginijskiego była tak duża jak bym po prostu trafił szóstkę w totka. Roślina na żywo wygląda niesamowicie, jak najprawdziwszy "kwiat paproci" z tą mocno podzielną blaszką i wiechą zarodnionośną smile W sumie naliczyłem imponującą liczbę około 80 osobników podejźrzona wirginijskiego, w tym kilka posiadających część zarodnionośną, ale gdy zobaczyłem ten wielki okaz jak z północnoamerykańskich lasów gdzie znajduje się główny obszar występowania tego gatunku na świecie to mnie zamurowało big_smile Nie wiem jak to jest że gdzie się wybiorę tam znajduje same cuda botaniczne hmm Przy samym podejźrzonie wirginijskim była prawdziwa inwazja komarów która utrudniała w robieniu zdjęć tej rośliny. Po emocjach i opuszczeniu rezerwatu Starożyn postanowiłem poznać bogactwo przyrodnicze Puszczy Augustowskiej tak że zajęło mi to do wieczora. Następnie przenocowałem we wsi Płaska. Puszcza Augustowska to rejon popularny turystycznie ze względu na lasy i jeziora i po za tym praktycznie nic innego tam nie funkcjonuje. Nawet sklepów prawie tam nie ma big_smile Ale ja pomyślałem o wszystkim i za w czasu zaopatrzyłem się o potrzebne jedzenie itp. Kolejny dzień to wędrówka z Płaskiej na piechotę do Augustowa powolnym spacerkiem przez puszcze. Ciepło i komary cały czas dawały się we znaki big_smile Ciągle trafiałem na jakieś cenne tereny z przyrodnicze z czego zrobił się całkiem pokaźny spis flory paprotników Puszczy Augustowskiej smile Na koniec pogoda zaczęła się psuć i mocno się rozpadało. Prawdę mówiąc to pogoda mi się udała mimo tych upałów, bo chodzenie w takich deszczach i po takich terenach to już nie chodzenie. Z wyprawy wróciłem w nocy niedziele na poniedziałek. To była dla mnie najbardziej niesamowita przygoda jaką przeżyłem którą nie polecam dla niedoświadczonych w sztuce przetrwania w trudnym terenie big_smile

Dzięki znalezieniu podejźrzona wirginijskiego stałem się pierwszym botanikiem w historii który zaobserwował w naturze wszystkie współczesne gatunki paprotników Polski, więc i sobie gratuluje tego niezwykłego osiągnięcia smile Teraz to pozostały mi tylko gatunki paprotników uważane za wymarłe w Polsce. Czy coś się jeszcze uda odnaleźć to się dopiero okaże hmm

podejźrzon wirginijski - najprawdziwszy polski "kwiat paproci"
https://lh6.googleusercontent.com/-Twwgz_KRiF0/Ucl3N-9xjYI/AAAAAAAAAuU/Icdofx_OF3Y/w958-h719-no/Podej%25C5%25BArzon+wirginijski+-+najprawdziwszy+Polski+kwiat+paproci.jpg

liść
https://lh4.googleusercontent.com/-h9Dqp2V-1wQ/UcmQp0jZc5I/AAAAAAAAAu8/9uGmU2Q5y2M/w958-h719-no/Podej%25C5%25BArzon+wirginijski+4.jpg

kłos zarodnionośny
https://lh3.googleusercontent.com/-ygoiNC8pslE/UcmQoUVuFzI/AAAAAAAAAu0/miDoqL2agL4/w958-h719-no/Podej%25C5%25BArzon+wirginijski+3.jpg

https://lh6.googleusercontent.com/-8i3FswdMlmI/UcmQmCrN5JI/AAAAAAAAAuk/UrE2vKrwmMk/w400-h400-no/Podej%25C5%25BArzon+wirginijski+1+%25281%2529.jpg  https://lh5.googleusercontent.com/-dEtrPvhHuTU/UcmQm0exIoI/AAAAAAAAAus/Q5t1Om1lRDM/w400-h400-no/Podej%25C5%25BArzon+wirginijski+2.jpg

Ze zdjęciami muszę coś pokombinować by je jakoś je tu umieścić big_smile

Ostatnio edytowany przez Dariusz Tlałka (2013-06-25 09:46:46)

2

Odp: Pteridologiczny finał w Puszczy Augustowskiej

Zdjęcia już są. wink 
Darku piękny ten podejźrzon wirginijski big_smile ! Wyobrażam sobie Twoją radość na jego widok ! big_smile Gratuluję odkrycia ! Jesteś niesamowity ! big_smile Chyba nie ma drugiego takiego paprociowego szczęściarza w Polsce big_smile wink. Zazdroszczę również możliwości zobaczenia z bliska Puszczy Augustowskiej smile ! Wybrałeś się tam zupełnie sam ? Mógłbyś napisać jak tam dotarłeś - chodzi mi o połączenia kolejowe.

"Tak jak zawsze, kiedy zdarza mi się widzieć coś niebywałego, żałowałem, że nie ma ze mną miłych sercu ludzi, żeby mogli oni też swoje zatroskane oczy widokiem czystym uradować i przemyć, zasługują przecież na to nie mniej niż ja, albo bardziej"  /E. Stachura/

nena napisał/a:

Zdjęcia już są. wink
Darku piękny ten podejźrzon wirginijski big_smile ! Wyobrażam sobie Twoją radość na jego widok ! big_smile Gratuluję odkrycia ! Jesteś niesamowity ! big_smile Chyba nie ma drugiego takiego paprociowego szczęściarza w Polsce big_smile wink. Zazdroszczę również możliwości zobaczenia z bliska Puszczy Augustowskiej smile ! Wybrałeś się tam zupełnie sam ? Mógłbyś napisać jak tam dotarłeś - chodzi mi o połączenia kolejowe.

Radość ze znalezienia takiego gatunku jest tak niesamowita że niewiele rzeczy potrafi aż tak ucieszyć i dlatego tak lubię botanikę. Na wyprawę wybrałem się sam, bo nie znalazłem nikogo kto by mógł na to się odważyć, co by zniósł takie warunki w terenie big_smile Wcześniej celowo przygotowywałem do tego typu wyprawy, taki trening terenowy big_smile Ogólnie w botanicznym świecie takie typu wyprawy są na porządku dziennym, a u mnie normą big_smile Na miejsce dojechałem autobusami relacji Kraków-Suwałki które kursują dwa razy w tygodniu. Jeśli chodzi o pociągi to też tak słabo kursują w te rejony Polski smile

Ostatnio edytowany przez Dariusz Tlałka (2013-06-25 13:14:12)

4

Dzięki Darku smile

"Tak jak zawsze, kiedy zdarza mi się widzieć coś niebywałego, żałowałem, że nie ma ze mną miłych sercu ludzi, żeby mogli oni też swoje zatroskane oczy widokiem czystym uradować i przemyć, zasługują przecież na to nie mniej niż ja, albo bardziej"  /E. Stachura/

5

Cóż za emocjonująca opowieść wink i z jakim finałem  big_smile Wielkie gratulacje Darku cool

Wokół góry, góry i góry...i całe moje życie w górach, ileż piękniej drozdy leśne śpiewają,niż śpiewak płatny na chórach. Wokół lasy, lasy i wiatr...i całe życie w wiatru świstach. Wszyscy, których kocham, wita was modrzewia ikona złocista. (J.Harasymowicz) smile

I jeszcze coś dodam. 12 lat. Tyle czasu mi zajęło by móc zaliczyć wszystkie gatunki współczesnych paprotników Polski i przejść do historii big_smile

7

Dariusz Tlałka napisał/a:

I jeszcze coś dodam. 12 lat. Tyle czasu mi zajęło by móc zaliczyć wszystkie gatunki współczesnych paprotników Polski i przejść do historii big_smile

I w jakim pięknym stylu!  big_smile

Wokół góry, góry i góry...i całe moje życie w górach, ileż piękniej drozdy leśne śpiewają,niż śpiewak płatny na chórach. Wokół lasy, lasy i wiatr...i całe życie w wiatru świstach. Wszyscy, których kocham, wita was modrzewia ikona złocista. (J.Harasymowicz) smile

8

Darku już to kiedyś pisałem że ciebie to trza wpuścić do lasu i zaraz znajdziesz coś czego nikt się nie spodziewa i nie pisz ze wszystko bo jak cię znamy wszyscy jesteśmy pewni ze jeszcze nie raz nas tutaj zaskoczysz . Powiem więcej jakoś wcale mnie nie zdziwi jak znajdziesz jakąś roślinę w Beskidzie Małym jakiej jeszcze nikt nigdy nie znalazł GRATULACJE jestem pełen podziwu

Bez wycieczek,podróży,życie ludzkie upływa beztreściwie,nudno i szaro ,toteż one nie tylko urozmajcają,ale rzec można przedłużają nasze życie                             K.SOSNOWSKI

9

ferdynans napisał/a:

Darku już to kiedyś pisałem że ciebie to trza wpuścić do lasu i zaraz znajdziesz coś czego nikt się nie spodziewa i nie pisz ze wszystko bo jak cię znamy wszyscy jesteśmy pewni ze jeszcze nie raz nas tutaj zaskoczysz . Powiem więcej jakoś wcale mnie nie zdziwi jak znajdziesz jakąś roślinę w Beskidzie Małym jakiej jeszcze nikt nigdy nie znalazł GRATULACJE jestem pełen podziwu

i ja sie dolaczam do zyczen, gratuluje. Jestem pelen podziwu

"...nigdy nie mówię nigdy..."
https://www.facebook.com/andrzejkisiel1974

10

ferdynans napisał/a:

No może nie w Beskidzie Małym, ale w pozostałej części Polski to całkiem możliwe że uda mi się kiedyś odkryć gatunek paprotnika uważanego za wymarły w Polsce (bo takie mi pozostały) po tym w jakim stylu znajduje tak niesamowicie trudne do znalezienia gatunki dla niektórych praktycznie nie do znalezienia big_smile Myślę że kiedyś zapewne to nastąpi smile

11

No i jestem dalej w grze. Mam do zaliczenia jeszcze jeden współczesny gatunek paprotnika paprotkę przejściową (Polypodium interjectum) występującą również na jedynym stanowisku w Polsce, w rezerwacie przyrody Wąwóz Lipa na Pogórzu Kaczawskim smile Z tym gatunkiem miałem niesamowite problemy ze znalezieniem przez to że nie można w żaden sposób rozpoznać go w terenie, a pewnym potwierdzenia można być tylko poprzez badania w laboratorium big_smile Więc kolejny cel to Sudety smile Jak pisaliście nie wszystko mam zaliczone, a natura nigdy nie wiadomo w czym może mnie jeszcze zaskoczyć smile

12

Darku najważniejsze jest mieć wyzwania i się ich podejmować !  smile  Życzę sukcesu w poszukiwaniach, a później w badaniach ! smile Wierzę , że Ci się uda smile ! Trzymam kciuki ! smile

13

Trzymamy! Z całych sił!!  big_smile

14

podejźrzon wirginijski - najprawdziwszy polski "kwiat paproci"

Rzadko zaglądam na to forum, ale dla takich wiadomości warto czasem poczytać posty smile