26

Odp: Międzybrodzie Bialskie

gdzie jest napisane:

W związku z finalizacją budowy zapory na Sole w jej bezpośrednim sąsiedztwie, przy drodze do Kobiernic Franciszek Kania wybudował dom (już nieistniejący) z restauracją i  - funkcjonującą co najmniej od 1938 r. - stacją turystyczną PTT O/Biała [18].

tu możesz dopisać sobie też źródło potwierdzające ten fakt:
Informacyjny kalendarz narciarski na sezon 1938-39. Rok wydawnictwa XI, str 237

Małego tego dowiadujemy się też, że w schronisku było 10 łóżek wink

----------------------------------------
Największą ozdobą naszego Beskidu [...] są jego urocze doliny. Wprawdzie dawno już straciły one charakter pierwotności i dzikości, [...] ale mimo wszystko nie są pozbawione swoistego wdzięku, chociaż wszędzie już widoczne są ślady rąk ludzkich.
- Jan Galicz

27

Dzięki baca. Przypis zaktualizowany

28

tam sobie zobacz jeszcze wcześniejsze posty dwa bo podałem ci też literaturę i błędy

Największą ozdobą naszego Beskidu [...] są jego urocze doliny. Wprawdzie dawno już straciły one charakter pierwotności i dzikości, [...] ale mimo wszystko nie są pozbawione swoistego wdzięku, chociaż wszędzie już widoczne są ślady rąk ludzkich.
- Jan Galicz

29

Tym razem zapraszam do zapoznania się z artykułem, który został napisany z okazji 75-ej rocznicy wybudowania zapory w Porąbce. http://www.miedzybrodziebialskie.pl/akt … odzkiego-1     
Miłej lektury !

30

super artykuł Rufi skąd ty tyle ciekawych rzeczy bierzesz Czy ty jesteś w Towarzystwie Miłośników?

- Jan Galicz

31

Dzięki Baca, ale główne podziękowania należą się autorowi artykułu Grzegorzowi Maślanko, który jest prawdziwą skarbnicą wiedzy nt. Międzybrodzia i nie tylko. Ja tylko doszedłem do wniosku, że takie rzeczy trzeba upubliczniać, oczywiście za zgodą autora, się rozumie. W miarę rozwoju stronki będziemy wrzucać to i owo. Do Towarzystwa Miłośników nie nalezę, ale jestem miłośnikiem Międzybrodzia! smile

32

świetnie rufi ! smile

"Tak jak zawsze, kiedy zdarza mi się widzieć coś niebywałego, żałowałem, że nie ma ze mną miłych sercu ludzi, żeby mogli oni też swoje zatroskane oczy widokiem czystym uradować i przemyć, zasługują przecież na to nie mniej niż ja, albo bardziej"  /E. Stachura/

33

Z uwagą przeczytałam artykuł smile gratulacje dla autora za wnikliwe potraktowanie tematu cool

Jakieś dwa-trzy tygodnie temu buszowałam po Międzybrodziu i przed budynkiem Centrum Kultury udało mi się zrobić fotkę Paniom w regionalnych strojach big_smile

https://lh4.googleusercontent.com/-aSCK3RoycFw/UcdJ57L90EI/AAAAAAAANjA/tZFU4feguFA/s576/P6090005.JPG

Pięknie się prezentują  cool

W budynku Centrum Kultury znajduje się Izba Regionalna, niestety nie udało mi się jej zwiedzić - czynna jest tylko w dni powszednie.

Wokół góry, góry i góry...i całe moje życie w górach, ileż piękniej drozdy leśne śpiewają,niż śpiewak płatny na chórach. Wokół lasy, lasy i wiatr...i całe życie w wiatru świstach. Wszyscy, których kocham, wita was modrzewia ikona złocista. (J.Harasymowicz) smile

34

Kwiat Podbeskidzia. smile

http://szlakiibezdroza.blogspot.com/  - wszystko na czasie .

35

ten zespół to "Międzybrodzianka". Panie naprawdę pięknie śpiewają. Jak chcecie ich posłuchać to zapraszam na Święto Morza 6-7lipca do Międzybrodzia Bialskiego. Tutaj są szczegóły imprezy. http://www.miedzybrodziebialskie.pl/akt … ieto-morza

Ostatnio edytowany przez rufi (2013-06-24 13:11:00)

36

Zapraszamy wszystkich do wędrówki w czasie poprzez lekturę II części artykułu "Międzybrodzie w starych pocztówkach". Całość można przeczytać klikając http://www.miedzybrodziebialskie.pl/his … mp;start=2

37

rufi piękne perełki i bardzo dużo cennych informacji udało się zebrać Panu Grzegorzowi Maślanko – pogratuluj mu pomysłu smile. Włożył w to opracowanie naprawdę dużo pracy i serca ! smile

"Tak jak zawsze, kiedy zdarza mi się widzieć coś niebywałego, żałowałem, że nie ma ze mną miłych sercu ludzi, żeby mogli oni też swoje zatroskane oczy widokiem czystym uradować i przemyć, zasługują przecież na to nie mniej niż ja, albo bardziej"  /E. Stachura/

38

nena napisał/a:

rufi piękne perełki i bardzo dużo cennych informacji udało się zebrać Panu Grzegorzowi Maślanko – pogratuluj mu pomysłu smile. Włożył w to opracowanie naprawdę dużo pracy i serca ! smile

... a stara pocztówka dodaje smaczku temu opracowaniu cool

bardzo mnie też cieszy, ze na samym dole znalazłam c.d.n tongue

Wokół góry, góry i góry...i całe moje życie w górach, ileż piękniej drozdy leśne śpiewają,niż śpiewak płatny na chórach. Wokół lasy, lasy i wiatr...i całe życie w wiatru świstach. Wszyscy, których kocham, wita was modrzewia ikona złocista. (J.Harasymowicz) smile

39

Zgodnie z obietnicą zapraszamy już na część III pocztówkowych dziejów Międzybrodzia Bialskiego w opracowaniu Grzegorza Maślanko. Całość można przeczytać klikając tutaj: http://www.miedzybrodziebialskie.pl/his … mp;start=4

40

W imieniu Towarzystwa Miłośników Międzybrodzia zapraszam na wystawę MIĘDZYBRODZIE
W OKRESIE MIĘDZYWOJENNYM
, która ma miejsce w Izbie Regionalnej w Centrum Kultury w Międzybrodziu Bialskim, ul Brodek 2. Wystawa będzie udostępniona przez cały wrzesień. Tymczasem proszę o zapoznanie się zainteresowanych osób z krótką broszurą, wprowadzającą w powyższy temat. http://www.miedzybrodziebialskie.pl/akt … zywojennym
Pozdrawiam  big_smile

41

Prawdziwe pocztówkowe rarytasy!  cool

A na Izbę szykuję się już od jakiego czasu - i w końcu ją spenetruję!  wink  big_smile

42

Zapraszam w całej rozciągłości  big_smile

43

Czy istnieje możliwość dostania map z tej strony w wersji elektronicznej?

44

A o które Ci konkretnie chodzi? Pytam się dlatego, że elektroniczna mapa Gminy Czernichów oraz mapa Międzybrodzia ręcznie wykonana przez Tadeusza Kłosińskiego  jest zastrzeżona.  Z resztą nie ma problemu.

45

Wszystkie inne jak tych nie można smile A na tej Tadeusa Kłosińskiego taka ciekawostka jest: Gaiki nazywają się Groniczki
(chociaż teraz też teren między Czuplem a Gaikami na niektórych mapach tak się nazywa pomimo właściwego szczytu Groniczek obok Chrobaczej Łąki).
Ciekawa sprawa natomiast jest z nazwą Groniczki teraźniejsze właściwe gdzie na tej mapie widnieje nazwa Hanslik 839. Ciekawe skąd taka nazwa bo pierwsze słyszę?
A co do map to jeśli można je jakość otrzymać np. na maila lub podać mi linka tego pliku wsadowego do zoomita to by było super!

46

Nazwa Hanslik prawdopodobnie związana jest z nazwiskiem autora pozycji"Biala. Eine deutsche Stadt in Galizien",  Wien 1908, a który dokładnie tak się nazywał. Natomiast nie wiem co było przyczyną zamieszczenia tej nazwy na mapie. Mapa ta podlegała urzędowej weryfikacji. Na odwrocie znajduje się okrągła pieczęć z napisem Rom-kath. Pfarromi. Miendzebrodsche. kreis Bielit. 

Co do map, prześlij mi adres, to Ci wyślę te które mogę  smile

Ostatnio edytowany przez rufi (2013-09-09 11:14:41)

47

rufi napisał/a:

Nazwa Hanslik prawdopodobnie związana jest z nazwiskiem autora pozycji "Biala. Eine deutsche Stadt in Galizien"

rufi nie masz racji. Nazwa Hanslik przypominać miała Tomasza Hanslika, zasłużonego leśniczego Białej, zmarłego w 1861 roku. O Gaikach znajdziesz więcej informacji na forum Beskidu Małego w dziale Szczyty Beskidu Małego

48

Czyli Groniczki można rzec, że nazywane są też Hanslik? Groniczki-Wróblowicka Góra i Hanslik?

49

21 września 2013 na Strzelnicy Sportowej PGE Energia Odnawialna S.A. w Międzybrodziu Bialskim przy ul. Energetyków 9,  odbędą się GMINNE ZAWODY STRZELECKIE. Konkurencja zespołowa i indywidualna. Pomyślałem sobie, że może www.beskidmaly.pl wystawi przynajmniej  jedna czteroosobową ekipę?  smile

Ostatnio edytowany przez rufi (2013-09-12 12:36:43)

50

Zapraszam do odwiedzenia nowej galerii, gdzie będzie można porównać fotki Międzybrodzia z lat ubiegłych w stosunku do stanu obecnego. Podsyłam link: http://www.miedzybrodziebialskie.pl/gal … li-dawniej

Ostatnio edytowany przez rufi (2013-09-20 07:39:27)