126

Odp: RZEKA ROKU 2013 - PEŁNA RELACJA Z PRZEBIEGU KONKURSU

Wydaje mi się, że cały ambaras rozchodzi się o punkt, który podkreśliłem, mianowicie, że: Wielokrotne głosowanie z jednego nr IP jest dozwolone tylko w przypadku szkół i organizacji gdzie wiele osób korzysta z jednego komputera.

na to wygląda, że jeśli w jednym domu mamy jeden komputer, a np. trzy osoby z niego zagłosują (oczywiście każda podaje swój adres e-mail), to co najmniej dwa głosy są dyskwalifikowane. Przynajmniej ja tak rozumiem ten punkt.
Oczywiście pomijam inne, nieuczciwe praktyki.

"Lecz kto sieje kłamstwa, ten w końcu zawsze doczeka się ich plonów, a wtedy może już tylko odpoczywać po trudach i śledzić tylko, jak inni zbierają żniwo i wyręczają go w rozsiewaniu dalej złego ziarna"

J.R.R. Tolkien
SILMARILION

127

Odp: RZEKA ROKU 2013 - PEŁNA RELACJA Z PRZEBIEGU KONKURSU

To leży w gestii Organizatora konkursu, który opracował taki a nie inny regulamin konkursu. Można się z nim zgodzić, lub nie, albo prosić o wyjaśnienie.

Natomiast posądzanie nas o konszachty z Organizatorem i przypisywanie im naszego prowadzenia uważam za obrzydliwe.

128

Odp: RZEKA ROKU 2013 - PEŁNA RELACJA Z PRZEBIEGU KONKURSU

Kochani, straciliśmy wg obliczeń Janka ok.160 głosów, ale nie wolno nam się poddać i przejmować tym co pisze konkurencja, tym bardziej, że będzie to robić choćby z racji tego, żeby się odegrać – róbmy o prostu to co do tej pory smile – pokazujmy i reklamujmy swoją rzekę oraz namawiajmy nadal do głosowania. Dwa tygodnie to dużo czasu, wszystko się może jeszcze zdarzyć – najważniejsze być RAZEM ! smile.

To wielki sukces, że udało nam się zdobyć w ciągu 2 tygodni tylu FANÓW WIEPRZÓWKI – BARDZO WAM  WSZYSTKIM DZIĘKUJEMY ! smile smile smile. Dla nas każdy Wasz głos był i jest cenny. To Wy pomogliście nam naszą małą, ale jakże urokliwą rzekę, do tej pory prawie nieznaną w Polsce, pokazać innym i rozreklamować. Bez Was nie mielibyśmy żadnych szans rywalizować ze znaną wszystkim Biebrzą, która co tu dużo mówić, z racji tego, że jest dużą i piękną rzeką – reklamy zbytnio szukać nie musi, a na pewno nie potrzebuje posunięć bardzo nie na miejscu typu: cyt. „Od początku mi wyglądało dziwnie to poparcie dla Wieprzówki, ale takiego zagrania to się nie spodziewałem.”, obrażających nie tylko nas i organizatora, ale przede wszystkim tych, którzy oddali głos na Wieprzówkę. !!!

I tak jak napisał Staszek – cyt. Szkoda tylko, że niektórzy z Biebrzniętych sięgają po takie typowo polskie zagrania – bardzo szkoda, ponieważ pokazują tym na co ich stać …  neutral


                                              UDOSTĘPNIAJCIE I NAMAWIAJCIE DO GŁOSOWANIA !

                           https://lh5.googleusercontent.com/-cDSlhTxfEvM/UitpBuyLAwI/AAAAAAAALsM/LQOnooPC1uM/s800/2.JPG

"Tak jak zawsze, kiedy zdarza mi się widzieć coś niebywałego, żałowałem, że nie ma ze mną miłych sercu ludzi, żeby mogli oni też swoje zatroskane oczy widokiem czystym uradować i przemyć, zasługują przecież na to nie mniej niż ja, albo bardziej"  /E. Stachura/

129

Odp: RZEKA ROKU 2013 - PEŁNA RELACJA Z PRZEBIEGU KONKURSU

O właśnie, ciekawe czy Biebrznięci wysłali zapytanie do organizatora, w sprawie odjęcia im znacznej ilości głosów. Poza tym jak człowiek rozgoryczony, to różnych absurdalnych argumentów się chwyta smile

"Lecz kto sieje kłamstwa, ten w końcu zawsze doczeka się ich plonów, a wtedy może już tylko odpoczywać po trudach i śledzić tylko, jak inni zbierają żniwo i wyręczają go w rozsiewaniu dalej złego ziarna"

J.R.R. Tolkien
SILMARILION

130

Odp: RZEKA ROKU 2013 - PEŁNA RELACJA Z PRZEBIEGU KONKURSU

Miluś napisał/a:

Poza tym jak człowiek rozgoryczony, to różnych absurdalnych argumentów się chwyta smile

Miluś rozgoryczenie to żaden argument, który przemawiałby za tym, że mają sięgać po środki poniżej pasa i posądzać nas o takie rzeczy.  mad

"Tak jak zawsze, kiedy zdarza mi się widzieć coś niebywałego, żałowałem, że nie ma ze mną miłych sercu ludzi, żeby mogli oni też swoje zatroskane oczy widokiem czystym uradować i przemyć, zasługują przecież na to nie mniej niż ja, albo bardziej"  /E. Stachura/

131

Odp: RZEKA ROKU 2013 - PEŁNA RELACJA Z PRZEBIEGU KONKURSU

Trochę mnie tu nie było. Ja również oddałem głos na Wieprzówkę smile Widzę że ta rzeka jest dobrze rozpoznana przyrodniczo. Nena sporo ciekawych informacji tu przekazałaś a niektóre zdjęcia to robiłaś chyba zza miedzy smile

132

Odp: RZEKA ROKU 2013 - PEŁNA RELACJA Z PRZEBIEGU KONKURSU

nena, ależ ja w 100% się z Tobą zgadzam big_smile Dla mnie rozgoryczenie, to też żaden argument, ale jak widać, niektórzy takowych się niestety chwytają.

"Lecz kto sieje kłamstwa, ten w końcu zawsze doczeka się ich plonów, a wtedy może już tylko odpoczywać po trudach i śledzić tylko, jak inni zbierają żniwo i wyręczają go w rozsiewaniu dalej złego ziarna"

J.R.R. Tolkien
SILMARILION

133

Odp: RZEKA ROKU 2013 - PEŁNA RELACJA Z PRZEBIEGU KONKURSU

Zapraszam do obejrzenia programu telewizyjnego, który był emitowany 11 września w ogólnopolskiej sieci telewizji zrzeszonych w grupie „Stowarzyszenie Polskie Telewizje Lokalne i Regionalne” z informacjami na temat konkursu Rzeka Roku 2013. Przedstawiono w nich wszystkie 11 rzek biorących udział w wielkim finale, w tym naszą WIEPRZÓWKĘ ! - (12:16). wink

                                              ZAGŁOSUJ NA WIEPRZÓWKĘ ! smile smile smile

"Tak jak zawsze, kiedy zdarza mi się widzieć coś niebywałego, żałowałem, że nie ma ze mną miłych sercu ludzi, żeby mogli oni też swoje zatroskane oczy widokiem czystym uradować i przemyć, zasługują przecież na to nie mniej niż ja, albo bardziej"  /E. Stachura/

134

Odp: RZEKA ROKU 2013 - PEŁNA RELACJA Z PRZEBIEGU KONKURSU

Dariusz Tlałka napisał/a:

Trochę mnie tu nie było. Ja również oddałem głos na Wieprzówkę smile

Darku - dzięki. smile

"Tak jak zawsze, kiedy zdarza mi się widzieć coś niebywałego, żałowałem, że nie ma ze mną miłych sercu ludzi, żeby mogli oni też swoje zatroskane oczy widokiem czystym uradować i przemyć, zasługują przecież na to nie mniej niż ja, albo bardziej"  /E. Stachura/

135

Odp: RZEKA ROKU 2013 - PEŁNA RELACJA Z PRZEBIEGU KONKURSU

A tak przy okazji, to w zasadzie mam ze 300m w linii prostej do Wieprzówki (Rzyczanki), a przez te kilka dni uzyskałem więcej ciekawych informacji o tej rzece, niż przez resztę życia :-P Za młodzieńczych lat pływając w Wieprzówce nie przyszło mi do głowy, że to taka piękna rzeka tongue

"Lecz kto sieje kłamstwa, ten w końcu zawsze doczeka się ich plonów, a wtedy może już tylko odpoczywać po trudach i śledzić tylko, jak inni zbierają żniwo i wyręczają go w rozsiewaniu dalej złego ziarna"

J.R.R. Tolkien
SILMARILION

136

Odp: RZEKA ROKU 2013 - PEŁNA RELACJA Z PRZEBIEGU KONKURSU

Miluś napisał/a:

A tak przy okazji, to w zasadzie mam ze 300m w linii prostej do Wieprzówki (Rzyczanki), a przez te kilka dni uzyskałem więcej ciekawych informacji o tej rzece, niż przez resztę życia :-P Za młodzieńczych lat pływając w Wieprzówce nie przyszło mi do głowy, że to taka piękna rzeka tongue

Ja to mam ze 3000000 m - tak "na oko"  tongue i też tylu rzeczy nie wiedziałam, ale najbardziej mnie zaskoczyła ta miłość do rzeki - najbardziej zakręconych i zmobilizowanych wink - wiedziałam, że ją kochają - przeca mnie po niej oprowadzali  big_smile ale, żeby aż tak! 

I fajnie, ze się tym wszystkim z nami dzielą! To jest najważniejsze! cool

A konkurs? No też ważny! lol ale bez "naj.."  wink

Wokół góry, góry i góry...i całe moje życie w górach, ileż piękniej drozdy leśne śpiewają,niż śpiewak płatny na chórach. Wokół lasy, lasy i wiatr...i całe życie w wiatru świstach. Wszyscy, których kocham, wita was modrzewia ikona złocista. (J.Harasymowicz) smile

137

Odp: RZEKA ROKU 2013 - PEŁNA RELACJA Z PRZEBIEGU KONKURSU

Nad Wieprzówką nie bylem od wielu lat, więc szczerze mówiąc, nawet nie wiedziałem, ze są tam jakieś tablice tongue Ale obciach tongue Swoich terenów nie znam, a po Lublinie mogę oprowadzać big_smile hahaha

"Lecz kto sieje kłamstwa, ten w końcu zawsze doczeka się ich plonów, a wtedy może już tylko odpoczywać po trudach i śledzić tylko, jak inni zbierają żniwo i wyręczają go w rozsiewaniu dalej złego ziarna"

J.R.R. Tolkien
SILMARILION

138

Odp: RZEKA ROKU 2013 - PEŁNA RELACJA Z PRZEBIEGU KONKURSU

jolanta napisał/a:

... Ja to mam ze 3000000 m - tak "na oko"  tongue ...

Tak "na oko" Jolu, to w tej odległości jest rzeka Wieprz. Zapewne kuzynka, a właściwie kuzyn Wieprzówki.  smile

139

Odp: RZEKA ROKU 2013 - PEŁNA RELACJA Z PRZEBIEGU KONKURSU

Jolanta napisał/a:

Ja to mam ze 3000000 m - tak "na oko" tongue

Natomiast ja to mam dokładnie 9400000 mm w linii prostej do najbliższego punktu na Wieprzówce lol

140

Odp: RZEKA ROKU 2013 - PEŁNA RELACJA Z PRZEBIEGU KONKURSU

Staszek napisał/a:
jolanta napisał/a:

... Ja to mam ze 3000000 m - tak "na oko"  tongue ...

Tak "na oko" Jolu, to w tej odległości jest rzeka Wieprz. Zapewne kuzynka, a właściwie kuzyn Wieprzówki.  smile

Dariusz Tlałka napisał/a:

Natomiast ja to mam dokładnie 9400000 mm w linii prostej do najbliższego punktu na Wieprzówce lol

Co Was tak na matematykę w taki dzień wzięło !  big_smile wink

A oko Joli byłoby dobre, gdyby linijką mierzyła i odległość w cm podała. big_smile

Miluś napisał/a:

Nad Wieprzówką nie bylem od wielu lat, więc szczerze mówiąc, nawet nie wiedziałem, że są tam jakieś tablice tongue Ale obciach tongue Swoich terenów nie znam, a po Lublinie mogę oprowadzać big_smile hahaha

Czasami tak bywa Miluś, że człowiek o tym, co ma „pod nosem” wie najmniej i z tej racji najrzadziej takie miejsca odwiedza. A na zdobycie nowej wiedzy nigdy przecież nie jest za późno. smile Ścieżka dydaktyczna z tablicami jest nad Wieprzówką od 2007 r.

"Tak jak zawsze, kiedy zdarza mi się widzieć coś niebywałego, żałowałem, że nie ma ze mną miłych sercu ludzi, żeby mogli oni też swoje zatroskane oczy widokiem czystym uradować i przemyć, zasługują przecież na to nie mniej niż ja, albo bardziej"  /E. Stachura/

141

Odp: RZEKA ROKU 2013 - PEŁNA RELACJA Z PRZEBIEGU KONKURSU

Wtorek, godz.13:20 - Wieprzówka - 2433 głosów - całkiem ładny wynik big_smile

Janek Zieliński oprócz tego, że rzeźbi, pięknie maluje. Nie mogło więc na Jego obrazach zabraknąć ukochanej Wieprzówki ! smile Poniżej kilka jego prac. smile

https://lh3.googleusercontent.com/-ax-AGJdSjI0/Ujg58pZYK-I/AAAAAAAAL8U/MALyIPIONlw/s912/galeriaaa.JPG
https://lh6.googleusercontent.com/-LTXkTgLKMCE/Ujgm_MrhtEI/AAAAAAAAL8E/WVQEoyNcnv4/s912/22galeria.JPG
https://lh5.googleusercontent.com/-DaQ2V4N483E/Ujgm-Iega-I/AAAAAAAAL78/WKy8CELXKDk/s912/galeria%25203%2520zimka.JPG

Źródło: Zdjęcia obrazów pochodzą z serwisu malopolska24.pl - regionalnego serwisu dziennikarstwa obywatelskiego


                                               ZAGŁOSUJ NA MALOWANĄ WIEPRZÓWKĘ smile !

"Tak jak zawsze, kiedy zdarza mi się widzieć coś niebywałego, żałowałem, że nie ma ze mną miłych sercu ludzi, żeby mogli oni też swoje zatroskane oczy widokiem czystym uradować i przemyć, zasługują przecież na to nie mniej niż ja, albo bardziej"  /E. Stachura/

142

Odp: RZEKA ROKU 2013 - PEŁNA RELACJA Z PRZEBIEGU KONKURSU

nena napisał/a:
Staszek napisał/a:
jolanta napisał/a:

... Ja to mam ze 3000000 m - tak "na oko"  tongue ...

Tak "na oko" Jolu, to w tej odległości jest rzeka Wieprz. Zapewne kuzynka, a właściwie kuzyn Wieprzówki.  smile

Co Was tak na matematykę w taki dzień wzięło !  big_smile wink

A oko Joli byłoby dobre, gdyby linijką mierzyła i odległość w cm podała. big_smile

Przy wstawianiu tych zer już miałam podejrzenie, ze cosik ich za dużo  tongue Przeliczanie jednostek na  pałę  wink  ale za to wiem, gdzie są dobre sery lol

Jaśkowe impresje przecudne!  cool

Wokół góry, góry i góry...i całe moje życie w górach, ileż piękniej drozdy leśne śpiewają,niż śpiewak płatny na chórach. Wokół lasy, lasy i wiatr...i całe życie w wiatru świstach. Wszyscy, których kocham, wita was modrzewia ikona złocista. (J.Harasymowicz) smile

143

Odp: RZEKA ROKU 2013 - PEŁNA RELACJA Z PRZEBIEGU KONKURSU

jolanta napisał/a:

Przy wstawianiu tych zer już miałam podejrzenie, ze cosik ich za dużo  tongue Przeliczanie jednostek na  pałę  wink  ale za to wiem, gdzie są dobre sery lol

I my zamiast zer wolimy ser.  !!! lol

"Tak jak zawsze, kiedy zdarza mi się widzieć coś niebywałego, żałowałem, że nie ma ze mną miłych sercu ludzi, żeby mogli oni też swoje zatroskane oczy widokiem czystym uradować i przemyć, zasługują przecież na to nie mniej niż ja, albo bardziej"  /E. Stachura/

144

Odp: RZEKA ROKU 2013 - PEŁNA RELACJA Z PRZEBIEGU KONKURSU

nena napisał/a:
jolanta napisał/a:

Przy wstawianiu tych zer już miałam podejrzenie, ze cosik ich za dużo  tongue Przeliczanie jednostek na  pałę  wink  ale za to wiem, gdzie są dobre sery lol

I my zamiast zer wolimy ser.  !!! lol

Przy moczeniu nóżek w Wieprzówce ser obiecany - dużo sera!  lol

Wokół góry, góry i góry...i całe moje życie w górach, ileż piękniej drozdy leśne śpiewają,niż śpiewak płatny na chórach. Wokół lasy, lasy i wiatr...i całe życie w wiatru świstach. Wszyscy, których kocham, wita was modrzewia ikona złocista. (J.Harasymowicz) smile

145

Odp: RZEKA ROKU 2013 - PEŁNA RELACJA Z PRZEBIEGU KONKURSU

Środa, godz.17:50 - Wieprzówka 2508 głosów smile – Biebrza powoli nadrabia straty …

Mewy kojarzą nam się  najczęściej z plażą i  morzem, jednak nie trzeba jechać nad morze, żeby mewę zobaczyć ! Wystarczy spacer nad Wieprzówkę! big_smile

Poniżej wieprzówkowa mewa śmieszka w pięknej sesji zdjęciowej kisiela smile  smile  smile

Mewa śmieszka to dosyć towarzyski i „gadatliwy” ptak big_smile. Robi dużo hałasu. Jest jedną z najpospolitszych mew występujących w Polsce, którą można spotkać również w głębi lądu, z dala od morza. Żyje w koloniach. Obie płci ubarwione są jednakowo, ale letnie barwy mew różnią się nieco od zimowych, a mianowicie latem mewa nosi czarnobrązową maską na twarzy, w zimie głowa jest biała z szarobrązową plamką za okiem, w okolicy pokryw usznych. Ma czerwone nogi i czerwony dziób. Nieco inaczej ubarwione są młode mewy.

https://lh5.googleusercontent.com/-CRiZlDOtdgY/UjiG_hEKPDI/AAAAAAAAL8k/T5ghUETiEAk/s912/to.jpg
fot: kisiel

Swoje gniazda zakładają na wysepkach, łachach rzecznych, nad jeziorami i spokojnymi odcinkami rzek z bujną roślinnością brzegową. Miejsce na gniazdo wybiera samica, ale buduje je już oboje rodziców, umieszczając w małym dołku na ziemi między roślinnością, w niedostępnym miejscu. Jaja wysiadują oboje. Śmieszki są raczej mięsożerne i zjadają wszystko: od dżdżownic po małe rybki, a nawet padlinę. Mogą jednak swoją dietę urozmaicać nasionami. Pokarm zdobywają w różny sposób np.: lecąc za pługiem, chwytając owady na łąkach, łowiąc małe rybki zbierając je w locie tuż spod powierzchni wody, lecąc stadem za kutrami rybackimi, a także grzebiąc na wysypiskach śmieci. Stąd często mewę można spotkać również w miastach.

                                 Na tak pięknie pozującą do zdjęć MEWĘ nie można nie ZAGŁOSOWAĆ big_smile !!!

"Tak jak zawsze, kiedy zdarza mi się widzieć coś niebywałego, żałowałem, że nie ma ze mną miłych sercu ludzi, żeby mogli oni też swoje zatroskane oczy widokiem czystym uradować i przemyć, zasługują przecież na to nie mniej niż ja, albo bardziej"  /E. Stachura/

146

Odp: RZEKA ROKU 2013 - PEŁNA RELACJA Z PRZEBIEGU KONKURSU

Sądząc po ilości filmów powstałych w ostatnim czasie domyślam się, że nad górną Wieprzówką powstało jakieś studio filmowe.   smile

147

Odp: RZEKA ROKU 2013 - PEŁNA RELACJA Z PRZEBIEGU KONKURSU

Staszek napisał/a:

Sądząc po ilości filmów powstałych w ostatnim czasie domyślam się, że nad górną Wieprzówką powstało jakieś studio filmowe.   smile

żeby tylko studio filmowe Staszku ... big_smile

"Tak jak zawsze, kiedy zdarza mi się widzieć coś niebywałego, żałowałem, że nie ma ze mną miłych sercu ludzi, żeby mogli oni też swoje zatroskane oczy widokiem czystym uradować i przemyć, zasługują przecież na to nie mniej niż ja, albo bardziej"  /E. Stachura/

148

Odp: RZEKA ROKU 2013 - PEŁNA RELACJA Z PRZEBIEGU KONKURSU

Czwartek godz.23:22 - Wieprzówka – 2569 głosów , Biebrza dzisiaj sporo nadrobiła !

         
                                                                        *****

Poznaj naszą rzekę i ZAGŁOSUJ NA NIĄ

Część 5 – Tablica 5 – Kamieniołom i kamieniec

Powiększenie po kliku na Tablicę 5
http://www.zielonalekcja.pl/image/5.jpg
/źródło:

Komieniołom na Bukowskim

Kamieniołom znajduje się na trasie  do Rzyk, przy skrzyżowaniu z Sułkowicami – Bolęciną. Jadąc z daleka można dostrzec dosyć wysokie, ok. 30 m  skaliste urwisko skalne. Zdecydowanie lepiej widać odkryte skały późną jesienią i zimą. Latem porośnięte jest bowiem gęstą roślinnością.

https://lh3.googleusercontent.com/-JMUvpgz3_Pg/UjsX-8pwV8I/AAAAAAAAL_Y/KKppkzx9Vw0/s912/andrychow%2520m-6.jpg
fot: kisiel

https://lh3.googleusercontent.com/-mnup2-g_zFw/UjsX5TcCdrI/AAAAAAAAL-4/FU_dXvUYcS8/s912/andrychow%2520m-100.jpg
fot: kisiel

Ów skaliste zbocze o długości ok. 100 m to pozostałość po eksploatacji niegdyś w tym miejscu piaskowca. Dzisiaj miejsce to rewelacyjny naturalny środek dydaktyczny – odkrywka geologiczna – dla studentów geologii i geografii, gdzie można na żywo obserwować zjawiska towarzyszące wypiętrzaniu się Karpat i powstawanie fliszu karpackiego z różnorodnym układem warstw piaskowców: poziomym, pionowym, ukośnym i pofałdowanym.

https://lh4.googleusercontent.com/-bNwqfQvACDU/UZjQD-Um1-I/AAAAAAAAAZI/r16_i6aR_R8/w912-h719-no/100_5109.JPG
fot: nena

https://lh3.googleusercontent.com/-10FZITvJono/UZjQgZd7QtI/AAAAAAAAAbE/_OqbK_0bkYg/w912-h719-no/100_5127.JPG
fot: nena

U stóp kamieniołomu można zaobserwować zarastający sucholubną roślinnością rumosz skalny – produkt erozji.  Więcej na temat samych warstw i ich genezy po kliku na tablicę 5 (powyżej).

Kamieniołom to również doskonały punkt widokowy.

Widok ze szczytu kamieniołomu na Sułkowice – Bolęcinę, w tle widoczne stoki Jawornicy
https://lh4.googleusercontent.com/-FOh79nw7TNU/UjsX9u62vHI/AAAAAAAAL_Q/sxPTjfiYRRM/s912/andrychow%2520m-106.jpg
fot: kisiel

Na temat kamieniołomu można również poczytać na stronie http://www.malopolska24.pl - regionalnego serwisu dziennikarstwa obywatelskiego (po kliku na akwarelę), a także obejrzeć akwarelę Janka Zielińskiego z tego miejsca:

                             http://www.malopolska24.pl/wp-content/uploads/2013/09/kamieniolom.jpg




Kamieniec rzeczny

Kamieńce tworzą się na Wieprzówce blisko koryta, najczęściej na łachach żwirowych lub żwirowo piaskowych, czasami tworzą wyspy rzeczne. Miejsca takie nie są długotrwałe, ponieważ każde większe wezbranie rzeki powoduje zniknięcie łachy lub jej przemieszczenie. Szybko zaczyna je porastać roślinność pionierska, której nieraz, z powodów wyżej opisanych, nie udaje się przebrnąć przez cały proces sukcesji. Kamieńce rzeczne zawierające głownie muł, gruby piasek i żwir porasta zazwyczaj roślinność ciepło i światłolubna o małych wymaganiach względem gleby i ilości wody np. osiągająca nieraz imponujące rozmiary dziewanna pospolita,kwitnący na niebiesko żmijowiec zwyczajny, wierzbówka kiprzyca, rzadka na naszych terenach wierzbówka nadrzeczna, wrotycz pospolity, gorczycznik pospolity, przymiotno białe, wiesiołek dwuletni, czy tworzący latem wysokie parasolowate dżungle – lepiężnik biały i różowy.

dziewanna pospolita, osiąga bardzo duże rozmiary
https://lh3.googleusercontent.com/-y7PPJyYDFR8/UjtTKIB7NyI/AAAAAAAAL_4/23TFQcbDONo/s580/100_6635.JPG  https://lh4.googleusercontent.com/-NYP4Dz3-zBQ/UjYZ6tJDK5I/AAAAAAAAbds/DeXQaFPqYPI/s580/rzyczanka-37.jpg
foto: nena i kisiel

wierzbówka kiprzyca i wierzbówka nadrzeczna - rzadka na naszych terenach roślina kamieńcowa
https://lh3.googleusercontent.com/-HSMfoYk5rw4/UjtTPDS7XnI/AAAAAAAAMAQ/jWs_jKWjkM0/s580/100_8183.JPG  https://lh5.googleusercontent.com/-STbaMMPqzco/UjtjHfu0i6I/AAAAAAAAMBY/S10VVv8IwrI/s580/wierzbowka.jpg
foto: nena i Jan Zieliński

wrotycz pospolity
https://lh6.googleusercontent.com/-f579O-MKgY8/UjsXr8eDnQI/AAAAAAAAL9o/USVAzYZKPz4/s912/rzyczanka-15.jpg
foto: kisiel

gorczycznik pospolity i żmijowiec zwyczajny

https://lh5.googleusercontent.com/-8xynK2HmDz4/UjtTR4f-YeI/AAAAAAAAMAg/M-c6nPGCGjM/s580/100_5097.JPG  https://lh6.googleusercontent.com/-K50diQTSQCw/UjtTNWsx4PI/AAAAAAAAMAI/-_5GPA9i2vg/s580/100_6644.JPG
fot: nena

przymiotno białe
https://lh6.googleusercontent.com/-5RSQYaRp3O0/UiyT4gqrywI/AAAAAAAAK-g/bKL9UU8yPLs/s912/100_6620.JPG
fot: nena

wiesiołek dwuletni
https://lh5.googleusercontent.com/-Y6zZpwiRusQ/UiyT5nhCFrI/AAAAAAAAK-0/cZ6WFYeX-uw/s912/100_6633.JPG
fot: nena

lepiężnikowa dżungla
https://lh6.googleusercontent.com/-om29_bAtJCs/UeGcrxsh_YI/AAAAAAAAHS8/nSS_Rn3BKxc/s912/1075237_623057544371431_1566075525_n.jpg
fot: Jan Zieliński

https://lh6.googleusercontent.com/-Q9NaoEk1X18/UdXAvOpkXbI/AAAAAAAAGJc/OU2jeWrvEfU/s912/100_7002.JPG
fot: nena

Niewłaściwie składowane odpady, również te organiczne, zmieniają właściwości podłoża, powodując inwazję obcych roślin ruderalnych. Daje się to również zauważyć spacerując wzdłuż Wieprzówki. Roślinami obcymi, które próbują opanować florę charakterystyczną dla tutejszych siedlisk nadrzecznych, są rdestowiec ostrokończysty czy niecierpek Roylego. Ze względu na łatwość zajmowania nowych przestrzeni i szybki wzrost tworzą tu nieraz jednogatunkowe płaty roślinności, nie dopuszczając w ten sposób do rozwoju rodzimych gatunków. Miejscami tworzą zarośla nie do przedarcia. Z obcych gatunków na kamieńcu rzecznym spotkać można również kwitnącą na złoto nawłoć kanadyjską.

Kwitnący rdestowiec ostrokończysty
https://lh6.googleusercontent.com/-y6ZXzo_nU54/UjsYA973BwI/AAAAAAAAL_o/tIXlr9Fg1f4/s912/Rdestowiec%2520ostroko%25C5%2584czysty%2520%2528Reynoutria%2520japonica%2529.jpg
fot: Jan Zieliński

Tworzący gęste zarośla rdestowiec ostrokończysty
https://lh6.googleusercontent.com/-tSPidh8BAc8/UZjOMXgyvGI/AAAAAAAAASQ/SfEN-cu3R-M/w912-h719-no/100_5051.JPG
fot: nena

niecierpek Roylego
https://lh4.googleusercontent.com/-w6B4ROIA2lc/UjtTQuYCjpI/AAAAAAAAMAY/pmAcysNCZnM/s912/100_8832.JPG
fot: nena

nawłoć kanadyjska – „niemenowska mimoza” wink
https://lh4.googleusercontent.com/-X8CxSp7EisI/UjsXtqB6DbI/AAAAAAAAL9w/ix57bsZ6TdY/s912/rzyczanka-19.jpg
foto: kisiel

Kamieniec rzeczny, pomimo tego, że jest miejscem zagrożonym ciągłym zalewaniem, silnie nasłonecznionym, z małą ilością kryjówek, nie zniechęca organizmy zwierzęce do jego zasiedlania. Przyciąga je w to miejsce duża ilość materii organicznej naniesionej przez rzekę. Są wśród nich gady: jaszczurka zwinka, jaszczurka żyworódka, padalec, węże: zaskroniec i żmija zygzakowata

samiec jaszczurki zwinki
https://lh5.googleusercontent.com/-JPFpHnOKgGM/UZTpTWpryyI/AAAAAAAAD8A/hJEgZGipUMU/s800/100_5099.JPG
fot: nena

jaszczurka żyworódka – nieco mniejsza i smuklejsza od zwinki
http://www.bacadom.republika.pl/jaszczurka3.jpg
foto:baca

padalec – odmiana turkusowa
https://scontent-a-cdg.xx.fbcdn.net/hphotos-frc3/292316_600564046620781_1842418301_n.jpg
fot: Jan Zieliński

zaskroniec zwyczajny – jego ofiarą padł głowacz

foto: mohikanin

żmija zygzakowata – jedyny jadowity wąż w Polsce
https://scontent-a-cdg.xx.fbcdn.net/hphotos-ash3/941227_621081057902413_1840767748_n.jpg
fot: Jan Zieliński

W zastoiskach rzecznych żyją  płazy. Oprócz żab spotkać tu można np. kumaka górskiego i traszkę górską. Duża ilość kwitnących miododajnych roślin porastających kamieniec przyciąga tu owady: motyle, ważki, chrząszcze i błonkoskrzydłe. Na swoje ofiary czyha w norce jeden z największych polskich pająków – wymyk szarawy, a na rozpiętej wśród roślin sieci pająk krzyżak i czaik jesienny.

Jurek Tomiak nie wpadł na szczęście w sieć krzyżaka big_smile, dlatego możemy sobie tego ładnego pająka poobserwować podczas łapania ofiary. smile

wymyk szarawy – lubi przebywać na nadwodnych żwirowiskach, gdzie poluje gównie na wodne owady, w tym chrząszcze. Posiada wiele nor – kryjówek, które wyściela oprzędem.

https://lh3.googleusercontent.com/-jm3ytYbgOt0/UjsYAOFfqlI/AAAAAAAAL_k/sHYhd8GitwE/s912/wymyk.jpg
fot: Jan Zieliński

czaik jesienny – buduje nieduże koliste sieci z pustym środkiem
http://lh6.ggpht.com/_rjFUpirYyGY/TLqxvaAuTKI/AAAAAAAAH_4/lv_3MSp8XGk/s912/Metellina%20segmentata%20%28Czaik%20jesienny%29.jpg
fot: nena

Przystanek przy tablicy 5 to również doskonałe miejsce na pokazanie erozyjnej działalności rzeki.


    ZAGŁOSUJ na WIEPRZÓWKĘ – rewelacyjne miejsce do edukacji dla naszych dzieci, młodzieży i studentów ! smile

"Tak jak zawsze, kiedy zdarza mi się widzieć coś niebywałego, żałowałem, że nie ma ze mną miłych sercu ludzi, żeby mogli oni też swoje zatroskane oczy widokiem czystym uradować i przemyć, zasługują przecież na to nie mniej niż ja, albo bardziej"  /E. Stachura/

149

Odp: RZEKA ROKU 2013 - PEŁNA RELACJA Z PRZEBIEGU KONKURSU

A ja chciałem podziękować moim Bydgoskim przyjaciołom, rodzinie, ich znajomym, o wsparcie w głosowaniu na Wieprzówkę –  w konkursie na rzekę roku, - a jest to znacząca liczba – proszę o dalszych znajomych i zarazem zapraszam w przepiękny, urokliwy Beskid Mały smile

... by Beskid Mały, był najpiękniejszym pasmem górskim.
Czystszym, zadbanym, pokazującym swe piękno i historię.

150

Odp: RZEKA ROKU 2013 - PEŁNA RELACJA Z PRZEBIEGU KONKURSU

MK napisał/a:

A ja chciałem podziękować moim Bydgoskim przyjaciołom, rodzinie, ich znajomym, o wsparcie w głosowaniu na Wieprzówkę –  w konkursie na rzekę roku, - a jest to znacząca liczba – proszę o dalszych znajomych i zarazem zapraszam w przepiękny, urokliwy Beskid Mały smile

My również im bardzo dziękujemy ! - miło, że z tak odległych miejsc głosują na naszą rzekę ! smile

"Tak jak zawsze, kiedy zdarza mi się widzieć coś niebywałego, żałowałem, że nie ma ze mną miłych sercu ludzi, żeby mogli oni też swoje zatroskane oczy widokiem czystym uradować i przemyć, zasługują przecież na to nie mniej niż ja, albo bardziej"  /E. Stachura/