Temat: Indiana Jones w Sudetach

Przeszedłem praktycznie samego siebie by móc zaliczyć mój ostatni gatunek paprotnika paprotkę przejściową (Polypodium interjectum) i udało się ją znaleźć. Jeeeeest smile smile smile smile smile Gatunek ten poszukiwałem już od dobrych kilku lat, lecz bez rezultatu, aż do wczoraj. Wierzcie mi, trudniejsze to może być tylko osiągnięcie sukcesu w naszym kraju big_smile Największe problemy były jednak z identyfikacją gatunku, gdyż nie można go w żaden sposób rozpoznać w terenie. Również poszukiwania gatunku w naszym rejonie Polski nie dały żadnego rezultatu, ale dzięki badaniom paprotek na mikroskopie udało mi się rozgryźć tajemniczy sekret identyfikacji poszczególnych taksonów smile Musiałem wykazać się niesamowitą pomysłowością, inteligencją, orientacją w terenie, podejmując spore ryzyko by osiągnąć swój cel. Czułem się jak jakiś Indiana Jones szukający swego skarbu, bo droga do tego wyglądała niemal podobnie big_smile
W ten weekend wybrałem się ostatecznie w Sudety na Pogórze Kaczawskie do Wąwozu Lipa gdzie nie tak dawno odkryto paprotkę przejściową na jedynym stanowisku w Polsce. Pogórze Kaczawskie nazywane jest krainą wygasłych wulkanów. Przeszedłem niemal 10 km w zupełnych ciemnościach z latarką w ręku, polegając na swojej super orientacji by dotrzeć do Wąwozu Lipa. A że wiedziałem mniej więcej w jakiej części ona rośnie, to przeczesywałem kolejno fragmenty wąwozu. I nagle natrafiłem imponującą ścianę skalną z imponującymi paprotkami. Nie ma lipy, ona stówę tu musi być i faktycznie moje badania ją tu potwierdziły smile Stromizna skalna to była niesamowita big_smile Paprotka przejściowa rośnie tutaj z mieszańcem paprotką Mantona i paprotką zwyczajną. Pogoda za to była wyśmienita, choć widoki nie za bardzo. Niestety nie było widać nie tak daleko położone Karkonosze big_smile
I teraz mogę oznajmić że na 100 % mam zaliczone wszystkie istniejące gatunki paprotników Polski i to po 12 latach. Rzecz która nikomu poza mną się nie udała smile smile smile smile smile Więc sobie gratuluje tego osiągnięcia. Z botaniki to chyba nigdy ostatecznie nie zrezygnuję, bo to zupełnie inny świat niż ta nasza rzeczywistość. Tutaj mogę się wykazać ze swojej najmocniejszej strony, a nic innego mi tego nie umożliwia, a wrażenia, przygody, wspomnienia zostają na długo big_smile

Ostatnio edytowany przez Dariusz Tlałka (2013-10-07 20:41:16)

2

Odp: Indiana Jones w Sudetach

No to gratulacje! smile
A jakieś fotki tego cuda masz ?

3

GRATKI  big_smile  big_smile  big_smile

'' Tyle samo jest idiotów wśród księży, robotników i profesorów. Różnica polega na tym, że profesor ma większy zasób słów i w związku z tym trudniej wymacać jego głupotę.'' ( Bronisław Geremek )

4

Darku – rewelacja ! big_smile Nie wiem co powiedzieć, a właściwie napisać ! big_smileOGROMNIE GRATULUJĘ Ci tych wszystkich odkryć, a tego ostatniego szczególnie ! big_smile i tego ile dobrego i cennego zrobiłeś dla polskiej pteridologii big_smile.

"Tak jak zawsze, kiedy zdarza mi się widzieć coś niebywałego, żałowałem, że nie ma ze mną miłych sercu ludzi, żeby mogli oni też swoje zatroskane oczy widokiem czystym uradować i przemyć, zasługują przecież na to nie mniej niż ja, albo bardziej"  /E. Stachura/

sprocket73 napisał/a:

No to gratulacje! smile
A jakieś fotki tego cuda masz ?

Zdjęcia dałem do umieszczenia, natomiast samej paprotki przejściowej nie zdołałem zrobić zdjęcia. Dojście które liście w naturze należą do właściwej paprotki i zrobienie tego zdjęcia jest masakryczne, przez to że tego gatunku nie da się rozpoznać w terenie big_smile big_smile big_smile Miałem na to swoją metodę, jednak musiałbym na to poświęcić cały dzień big_smile

Widok na Wąwóz Lipa na Pogórzu Kaczawskim
https://lh5.googleusercontent.com/-1XLD54KpTkw/UlMPGXccwrI/AAAAAAAAMPE/xdTh3TroMs4/s800/Widok%2520na%2520W%25C4%2585w%25C3%25B3z%2520Lipa%2520na%2520Pog%25C3%25B3rzu%2520Kaczawskim.jpg

Ściana skalna w Wąwozie Lipa z trzema taksonami paprotek w tym paprotki przejściowej
https://lh3.googleusercontent.com/-Yy-hQT8VyU0/UlMPIP3r84I/AAAAAAAAMPM/OuHQIBZj3mw/s800/%25C5%259Aciana%2520skalna%2520w%2520W%25C4%2585wozie%2520Lipa%2520z%2520trzema%2520taksonami%2520paprotek%2520w%2520tym%2520paprotki%2520przej%25C5%259Bciowej.jpg

Paprotka z grupy (Polypodium vulgare)
https://lh5.googleusercontent.com/-buWeLQUDIJE/UlMPJ51OQaI/AAAAAAAAMPU/OIHk3SCM3Ww/s800/paprotka%2520z%2520grupy%2520Polypodium%2520vulgare.jpg

6

zaraz wrzucę Darku, chętnie wszyscy zobaczymy, gdzieś Ty chodził w ten weekend ! big_smile

"Tak jak zawsze, kiedy zdarza mi się widzieć coś niebywałego, żałowałem, że nie ma ze mną miłych sercu ludzi, żeby mogli oni też swoje zatroskane oczy widokiem czystym uradować i przemyć, zasługują przecież na to nie mniej niż ja, albo bardziej"  /E. Stachura/

nena napisał/a:

Darku – rewelacja ! big_smile Nie wiem co powiedzieć, a właściwie napisać ! big_smileOGROMNIE GRATULUJĘ Ci tych wszystkich odkryć, a tego ostatniego szczególnie ! big_smile i tego ile dobrego i cennego zrobiłeś dla polskiej pteridologii big_smile.

Dzięki nena. Przyznam się że wiem w terenie które okazy należą do paprotki przejściowej, dzięki temu że spamiętywałem z jakiego dokładnie osobnika szły liście do badań smile

8

Darku, serdeczne gratulacje! Jesteś niesamowitym człowiekiem! Podziwiam i życzę jeszcze większego szczęścia!!!  big_smile

Dziękuje wszystkim za miłe słowa. Na koniec jeszcze małe podsumowanie. Flora paprotników Polski liczy obecnie 76 gatunków, 5 jest wymarłych, a 71 istnieje współcześnie - czyli tyle gatunków znalazłem w przeciągu tych 12 lat. Aż 57 gatunków mam z naszego rejonu południowej Polski (ze Śląska i Małopolski), 9 z Dolnego Śląska, 2 z Kielecczyzny i po 1 z Kaszub, Suwalszczyzny i Lubelszczyzny smile

10

Indiana Jones wielkie gratki!  smile

Wokół góry, góry i góry...i całe moje życie w górach, ileż piękniej drozdy leśne śpiewają,niż śpiewak płatny na chórach. Wokół lasy, lasy i wiatr...i całe życie w wiatru świstach. Wszyscy, których kocham, wita was modrzewia ikona złocista. (J.Harasymowicz) smile