26

Odp: Grota Komonieckiego

Staszek napisał/a:

Spałem w grocie wielokrotnie, głównie w zimie.
A rozpalanie tak dużego ogniska, akurat w takiej grocie, świadczy o braku wyobraźni.

Niestety Piotrze masz rację. Jednym z największych problemów groty są pseudoturyści zostawiający mnóstwo śmieci i nadpalone plastikowe opakowania w ognisku. Parę lat temu w schronisku studenckim na Potrójnej spotkałem ekipę, która dosyć systematycznie zajmowała się wynoszeniem śmieci z tego uroczego miejsca.

Miejsce staje się coraz popularniejsze i problemem jest to o czym piszą Staszek i Piotr. Trudno się z tym pogodzić ...

27

Odp: Grota Komonieckiego

Może warto zamieścić przy grocie tabliczkę z prośbą o pozostawieniu tego miejsca w czystości i zabieraniu swoich śmieci.

Wiem, że to trochę naiwne i oklepane. ale może komuś taka prośba przemówi do wyobraźni.

28

Odp: Grota Komonieckiego

Staszek napisał/a:

Może warto zamieścić przy grocie tabliczkę z prośbą o pozostawieniu tego miejsca w czystości i zabieraniu swoich śmieci.

Stachu nawet jakbyś postawił kosz na śmieci to by go zaraz zrównali z ziemią, aczkolwiek trzeba zawsze próbować.

Każdy z forumowiczów wie, że grota jest pomnikiem przyrody nieożywionej, a w stosunku do pomnika przyrody, stanowiska dokumentacyjnego, użytku ekologicznego czy też zespołu przyrodniczo-krajobrazowego zakazy są takie same, czyli nijakie.

Jak wiesz tablica stoi już przy wejściu do Zamczyska z informacją, że jest to stanowisko dokumentacyjne i jest prawnie chronione. Czy ona daje efekt? Wydaje mi się, że każdy z nas zna odpowiedź. 

To miejsce powoli już traci swoją magię i odwiedzając je zawsze mam myśl, ile pseudoturystów zdążyło dotrzeć do niej i pozostawić po sobie efekt.

Wracając jednak do pomysłu Stacha to wydaje mi się, że jeśli by już miała powstać tablica w tym miejscu, to należało by napisać wniosek do Nadleśnictwa Jeleśnia, bo tym terenem chyba zarządza Obręb Żywiec, a pracami w lasach w Ślemieniu kieruje leśniczy Marek Zachariasz 338654083, 608628767. Nad nim zarządzającym obrębem jest nadleśniczy Michał Polaczek tel. 606964760

----------------------------------------
Największą ozdobą naszego Beskidu [...] są jego urocze doliny. Wprawdzie dawno już straciły one charakter pierwotności i dzikości, [...] ale mimo wszystko nie są pozbawione swoistego wdzięku, chociaż wszędzie już widoczne są ślady rąk ludzkich.
- Jan Galicz

29

Odp: Grota Komonieckiego

Staszek napisał/a:

Może warto zamieścić przy grocie tabliczkę z prośbą o pozostawieniu tego miejsca w czystości i zabieraniu swoich śmieci.

Wiem, że to trochę naiwne i oklepane. ale może komuś taka prośba przemówi do wyobraźni.

Kosz na śmieci to ciche przyzwolenie na śmiecenie. Dosyć często można spotkać przepełnione kosze, gdzie ich właściciele ni są w stanie ich pozbierać. Tak jest np. Przy rozwidleniu szlaku żółtego prowadzącego od schroniska Leskowiec i zielonego na Jaszczurową Górę.

http://szlakiibezdroza.blogspot.com/  - wszystko na czasie .

30

Odp: Grota Komonieckiego

Kosz na śmieci koło Groty to bardzo zły pomysł. Podobnie jak wszystkie kosze w górach. Jedynym rozsądnym postępowaniem jest zabieranie swoich śmieci ze sobą. Jest to przecież bardzo proste, bo ileż waży pusta puszka, czy butelka.
Pamiętacie, był kiedyś kosz na szczycie Leskowca - pełno śmieci się walało dookoła, dużo więcej niż teraz, kiedy go nie ma. Na szczycie Baraniej Góry jest taki kosz, piękny prawda?
http://sprocket_1973.republika.pl/wyciecz/wisla/f05.jpg

31

Odp: Grota Komonieckiego

Zgadzam się z przedmówcami. Wyobraźcie sobie jeszcze gnijące resztki żywności - pleśniejące kiełbasy, zgniłe jabłka, sczerniałe skórki od banana itp. itd. i oczywiście roje much nad tym wszystkim. Fuj! Zrobi się kolejny "karmnik" dla dzikiej zwierzyny, która nie w takich miejscach powinna się żywić.

"Because it's there" (G. Mallory)
Moje galerie: https://get.google.com/albumarchive/105 … source=pwa

32

Odp: Grota Komonieckiego

kris_61 napisał/a:
Staszek napisał/a:

Może warto zamieścić przy grocie tabliczkę z prośbą o pozostawieniu tego miejsca w czystości i zabieraniu swoich śmieci.

Wiem, że to trochę naiwne i oklepane. ale może komuś taka prośba przemówi do wyobraźni.

Kosz na śmieci to ciche przyzwolenie na śmiecenie. Dosyć często można spotkać przepełnione kosze, gdzie ich właściciele ni są w stanie ich pozbierać. Tak jest np. Przy rozwidleniu szlaku żółtego prowadzącego od schroniska Leskowiec i zielonego na Jaszczurową Górę.

Pozwolę sobie przypomnieć, że moja propozycja nie dotyczyła zamontowania kosza, tylko tabliczki z prośbą o "pozostawieniu tego miejsca w czystości i zabieraniu swoich śmieci".   smile

Ostatnio edytowany przez Staszek (2013-11-03 21:46:51)

33

Odp: Grota Komonieckiego

Dobrze, żeś się przypomniał bo tu ostatnio różne "cudactwa" ludziom w otwory gębowe wink wsadzają tongue

Wokół góry, góry i góry...i całe moje życie w górach, ileż piękniej drozdy leśne śpiewają,niż śpiewak płatny na chórach. Wokół lasy, lasy i wiatr...i całe życie w wiatru świstach. Wszyscy, których kocham, wita was modrzewia ikona złocista. (J.Harasymowicz) smile

34

Odp: Grota Komonieckiego

Oczywiście Staszek ma rację. Doprawiliśmy mu gębę.

"Because it's there" (G. Mallory)
Moje galerie: https://get.google.com/albumarchive/105 … source=pwa

35

Odp: Grota Komonieckiego

edukacja ,edukacja i jeszcze raz edukacja.czym skorupka nasiaknie za mlodu.....

36

Odp: Grota Komonieckiego

O, dobrze wiedzieć, że ludzie jednak tam nocują. Sam coś takiego planuję z zimie. Oczywiści, jak zawsze, wszystko posprzątam smile

37

Odp: Grota Komonieckiego

Staszek napisał/a:
kris_61 napisał/a:
Staszek napisał/a:

Może warto zamieścić przy grocie tabliczkę z prośbą o pozostawieniu tego miejsca w czystości i zabieraniu swoich śmieci.

Wiem, że to trochę naiwne i oklepane. ale może komuś taka prośba przemówi do wyobraźni.

Kosz na śmieci to ciche przyzwolenie na śmiecenie. Dosyć często można spotkać przepełnione kosze, gdzie ich właściciele ni są w stanie ich pozbierać. Tak jest np. Przy rozwidleniu szlaku żółtego prowadzącego od schroniska Leskowiec i zielonego na Jaszczurową Górę.

Pozwolę sobie przypomnieć, że moja propozycja nie dotyczyła zamontowania kosza, tylko tabliczki z prośbą o "pozostawieniu tego miejsca w czystości i zabieraniu swoich śmieci".   smile

  Sory Staszku, ale nie miałem na myśli, by Cię oskarżać o przyzwolenie na ustawianie śmietników w górach.  smile  Wręcz przeciwnie, popieram Twoje myślenie, bo on najmłodszych lat, to co moje zabieram ze sobą. I niech tak pozostanie wszędzie.
Pozdrawiam.  smile  smile  smile

http://szlakiibezdroza.blogspot.com/  - wszystko na czasie .

38

Odp: Grota Komonieckiego

Staszek napisał/a:

Może warto zamieścić przy grocie tabliczkę z prośbą o pozostawieniu tego miejsca w czystości i zabieraniu swoich śmieci.

Wiem, że to trochę naiwne i oklepane. ale może komuś taka prośba przemówi do wyobraźni.

Ale prowokator z Ciebie wink
Może najpierw niech szanowni forumowicze ochłoną troszkę nim ktoś zaproponuje kolejną tablicę.

Mądrym takiej tablicy nie trzeba a głupim nie przemówi do wyobraźni
pozdrawiam
mariusz

39

Odp: Grota Komonieckiego

bcFan napisał/a:

Mądrym takiej tablicy nie trzeba a głupim nie przemówi do wyobraźni

To prawda, na głupotę żadna tablica nie pomoże. A nam raczej nie jest ona potrzebna

40

Odp: Grota Komonieckiego

bcFan napisał/a:
Staszek napisał/a:

Może warto zamieścić przy grocie tabliczkę z prośbą o pozostawieniu tego miejsca w czystości i zabieraniu swoich śmieci.

Wiem, że to trochę naiwne i oklepane. ale może komuś taka prośba przemówi do wyobraźni.

Ale prowokator z Ciebie wink
Może najpierw niech szanowni forumowicze ochłoną troszkę nim ktoś zaproponuje kolejną tablicę.

Mądrym takiej tablicy nie trzeba a głupim nie przemówi do wyobraźni
pozdrawiam
mariusz

Nooo wreszcie .........   smile  dyskusja zaczęła zmierzać w dobrym kierunku  smile . Niekoniecznie mam na myśli ten akurat  temat , ale Ci do których pije to się domyślą   tongue  .

Dzięki bcFan    big_smile

'' Tyle samo jest idiotów wśród księży, robotników i profesorów. Różnica polega na tym, że profesor ma większy zasób słów i w związku z tym trudniej wymacać jego głupotę.'' ( Bronisław Geremek )

41

Odp: Grota Komonieckiego

Mariusz, za torpedowanie dobrych intencji po za kolejnością sprzątasz grotę.  lol  lol  lol

Ostatnio edytowany przez Staszek (2013-11-04 16:59:05)

42

Odp: Grota Komonieckiego

bcFan napisał/a:

Mądrym takiej tablicy nie trzeba a głupim nie przemówi do wyobraźni

Jak już wcześniej wspomniałem, jeśli ktoś by chciał wstawiać tablicę, to najpierw trzeba skontaktować się z Nadleśnictwem Jeleśnia, bo co z tego, że się ją postawi jak bez zgody tej instytucji leśnicy będą ją mogli usunąć, bo to własność Skarbu Państwa.

Po wtóre to obszar wokół Groty miał być w "niedalekiej przyszłości" objęty dodatkową ochroną prawną. Miał by tu bowiem powstać albo użytek ekologiczny albo stanowisko dokumentacyjne, ponieważ teren wokół Groty jest interesujący pod względem geologicznym, a w samym otoczeniu jaskini występuje ciekawy układ nisz i półek skalnych. A zatem nie tylko wtedy Grota będzie objęta ochroną prawną, ale też jej otocznie. Kiedy to nastąpi. Hmm. Plan już jest od 2003 r (albo i wcześniej), jednak prace prowadzone przez Wojewódzka Komisję Ochrony Przyrody idą jak idą.

----------------------------------------
Największą ozdobą naszego Beskidu [...] są jego urocze doliny. Wprawdzie dawno już straciły one charakter pierwotności i dzikości, [...] ale mimo wszystko nie są pozbawione swoistego wdzięku, chociaż wszędzie już widoczne są ślady rąk ludzkich.
- Jan Galicz

43

Odp: Grota Komonieckiego

bcFan napisał/a:

Mądrym takiej tablicy nie trzeba a głupim nie przemówi do wyobraźni

Mądrym tablicy nie trzeba - to prawda.
Ale z drugą częścią nie w pełni się zgadzam. Oczywiście są osobniki, dla których tablice i zakazy nic nie zmienią. Ale wierz mi, są też ludzie, o niskim poziomie kultury, którzy śmiecą, bo nic złego w tym nie widzą. Oni po prostu nie wiedzą, że nie wolno śmiecić. Prawdopodobnie w ogóle się nad tym nie zastanawiają. Do takich tablica i piktogram mogą przemówić.

44

Odp: Grota Komonieckiego

baca napisał/a:

Po wtóre to obszar wokół Groty miał być w "niedalekiej przyszłości" objęty dodatkową ochroną prawną. Miał by tu bowiem powstać albo użytek ekologiczny albo stanowisko dokumentacyjne, ponieważ teren wokół Groty jest interesujący pod względem geologicznym, a w samym otoczeniu jaskini występuje ciekawy układ nisz i półek skalnych. A zatem nie tylko wtedy Grota będzie objęta ochroną prawną, ale też jej otocznie. Kiedy to nastąpi. Hmm. Plan już jest od 2003 r (albo i wcześniej), jednak prace prowadzone przez Wojewódzka Komisję Ochrony Przyrody idą jak idą.

Czytałem co nieco o objęciu ochroną obszaru wokół Groty Komonieckiego. Takich typu propozycji form ochrony dla samego Beskidu Małego jest całkiem sporo. Niestety rzadko one dochodzą do realizacji big_smile